Sadržaj
Philips Performance (58PUS8506/12) serija televizora sada već tradicionalno donosi jako dobar omjer cijene, kvalitete i mogućnosti. Uz Ambilight to im je svakako glavni adut, kao i kućište koje je daleko najbolje u klasi – aluminijsko je, za razliku od plastičnih konkurenata. I postolje i okvir.
Dobivate i primjetno veći ekraa, 3″ veća dijagonala (58″ vs 55″) donosi 11% veću površinu od uobičajenih 55″ televizora. Mnogi će cijeniti i Android TV 10 te posebno, HDMI 2.1 sa VRR mogućnostima – idealno za PS5.
Cijena je sada cca 500 kn niža od cijene 58PUS8505/12 kad sam ga testirao, tako da je napravljen lijepi napredak i na tom segmentu.
S druge strane, VA panel i P5 Perfect Picture Engine su isti kao i kod prethodnika – no to nije ništa loše…
Philips 58PUS8506/12 specifikacije
- Zaslon: 58″ (147 cm), 4K (3840 x 2160 piksela),
- Panel: 4K VA RGB tehnologija, 60 Hz, 400 niti, 2200 ppi,
- Procesiranje slike: HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision HDR, P5 Perfect Picture Engine
- Zvučnici: 2x 10 W RMS, AI procesiranje
- TV tuneri: DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
- Mogućnosti: WiFi 802.11ac, WiFi Direct, Bluetooth, Miracast, USB Media player, HDMI 2.1, ISF day / night predkalibracija, trostrani Ambilight
- Smart TV: Android TV 10; Mediatek MT5887 čipset (4x Crtex-A53, 1.5 GHz), 2 GB RAM-a, 16 GB za pohranu
- Gabariti: 1290 x 820 x 256 mm s postoljem, masa 20.2 kg
- Potrošnja struje: A+ klasa, 129 kWh godišnje
- Ustupio: Philips Hrvatska
- Cijena: od 5199 kn
Dizajn, mogućnosti
Možda nije vidljivo na prvu, ali Philips 8506 je 10 mm uži od prethodnika, što znaći da je Philips uspio skinuti po 5 mm na debljini okvira po bokovima. Lijepo, a lijep je i okvir (bezel) – aluminijski je, kao i zakretno postolje.
To ne nudi nitko u ovom cjenovnom razredu i dijagonali, ostavlja dojam visoke kvalitete proizvoda.
Zakretno postolje je vrlo korisno ako gledate TV iz različitih mjesta u subi / kauču, jer vam omogućava optimalnu kvalitetu prikaza bez obzira gdje sjednete.
Kut zakretanja je solidan, 20-ak stupnjeva lijevo – desno, što dobro dođe kod VA panela radi nešto užeg vidljivog kuta.
Philips 58PUS8506/12 naravno nije tanak odozada poput OLED-a, ali nije debeljuškast.
Radi se o Direct LED televizori, koji LED diode ima iza LCD panela, pa nije tanak popust nekih EDGE LED televizora s LED-icama po bokovima.
No, slika bi mu trebala biti bolja, uniformnija – barem u teoriji.
Daljinski upravljač je klasika za Philips.
Velik je, ima izdvojene tipke za Ambilight i nama zanimlijjv Netflix, dok je kvaliteta izrade OK – plastičan je, ali ne djeluje krhko.
Novi Android TV 10 je lijep odamk u odnosu na Android 9 Pie na 8505 modelu.
Dorađeno sučelje sada radi iznenađujuće glatko, a u mjesec dana testiranja nisam naišao na niti jedan bug.
Ok, nisam previše zahtjevan korisnik i nisam isprobao 100 aplikacija, ali to je lijep napredak u odnosu na dosadašnje štekajuće Android iskustvo na televizorima.
Čisto za usporedbu, Philips 58PUS8506/12 radi glađe i bolje od mog TCL 65X10 televizora. Čija je cijena bila 20.000 kn prije dvije godine…
Mogućnosti podešavanja su klasično izdašne. Ambilight je ovdje trostran i možete ga tunirati da radi prema vašim željama.
Iako, za time nema potrebe – defaultne postavke su sasvim OK.
Kao i do sada, Ambilight je vjerojatno glavni adut (ne samo) ovog Philips televizora. Prvu patentiranu igru svjetlosti sam vidio prije 15-ak godina, ali me i dan danas oduševljava.
Ako zbog ničeg drugog, zbog Ambilighta se isplati kupiti Philips televizor.
Philips 58PUS8506/12 podržava sve relevantne HDR standarde: od osnovnog HDR 10, preko HDR10+, HLG i Dolby Vision – sve će uredno prikazati, i to sasvim OK.
Naravno, s obzirom na hardver, ne očekujte flagship HDR performanse – za to vam treba OLED ili pak neki novi MiniLED televizor. A oni su, pogađate, 2x – 3x skuplji…
Kvaliteta slike i zvuka
Isti procesor slike i vjerojatno isti VA panel – neke velike razlike po kvaliteti slike u odnosu na prethodnika je nerealno očekivati.
No spomenuto nije ništa loše: VA LCD paneli su i dalje najbolji izbor za gledanje filmova u tamnijim uvjetima gdje vidljivo nadmašuju IPS panele po kontrastu.
Drugim riječima, crna ostaje crna, nije siva. Kod Philipsa je to dodatno naglašemo zahvaljujući Ambilightu, što znači da TV nikada nećete gledati u mraku.
Vidljivi kut je dobar. Očekivano, slika malo izblijedi pod nekih 30 – 40 stupnjeva, tu su bolji IPS televizori, ali vidio sam i lošijih VA panela gdje slika postaje praktično negledljiva. Ovdje to nije slučaj, pogledajte gornju fotografiju…
Philips je godinama brusio Ambilight i on danas ima obilje mogućnosti. Možete birati svašta – od brzine, intenziteta, načina praćenja sadržaja pa do običnog bijelog pozadinskog osvjetljenja. Ambilight je zaštićena tehnologija, nema ga nitko drugi, i lijepo je vidjeti ga na djelu u ovako povoljnom cjenovnom razredu.
Opsežne kontrole slike mogle bi zbuniti manje tehnički potkovane gledatelje, no srećom nije potrebno mnogo intervencija – iako je slika prehladna po defaultu.
Koristite Movie mod, ili ISF day / night. Također, poigrajte se s interpolacijskim procesorom (Smooth), kojeg možete podesiti prema ukusu.
Zaključak
Kvaliteta slike je vrlo dobra, osim ako niste zahjtevni HDR fanatik – ali ako jeste, ne kupujete TV ovog cjenovnog razreda. 4K filmovi izgledaju izvrsno, bez obzira jesu li HDR i kojeg formata, pa će Netflix biti užitak gledati. Također i domaći TV program izgleda dobro, zahvaljujući sposobnom procesoru slike.
Ukratko, slika je fino zaokružena po kvaliteti – od boja, kontrasta do procesiranja, Philips 58PUS8506 je dobar allrounder. Nigdje ne briljira, ali niti ne razočarava – što nije uvijek pravilo na velikim i relativno jeftinim televizorima. ISto vrijedi i za zvuk – dobar je, ima solidan bas i srednje tonove, ali neće vas oboriti s nogu.
Šlag na tortu jest HDMI 2.1 i VRR mogućnost, što znači da će ovaj TV biti vrlo dobar izbor za gamere. Od izvrsne ocjene dijeli ga tek 60 Hz panel. Izvrstan Ambilight je šlag na tortu, ovaj Philips bi bio dobra kupovina i bez njega.