U početku, bijaše Motorola MC68000. Top performanse. Pa onda, era PowerPC procesora od 1994 do 2006.
Ti Macovi su bili isprva daleko brži od PC-a, ali pred kraj ih je X86 arhitektura dohvatila, pa i prestigla. Od 2006., Mac računala vrte isključivo Intelove procesore x86 arhitekture, koje nalazimo u PC računalima.
Koji su pak, loši. Pogledajte Intel Core i3, i5 i i7. Intel se često hvalio poboljšanjem performansi od 5% i isto toliko sniženom potrošnjom / zagrijavanjem, smiješne brojke za novu generaciju procesora.
Pa vam je danas manje više svejedno imate li Intel Core i5 8., 9. ili 10. generacije – a to je prilično sramotno.
Proizvodni proces najboljih Intelovim procesora 10. generacije je, pazi sad, 10 nm. Kao na mobitelima iz 2016.
Ok, nije isto napraviti mini mobitelski čip i 10x veći procesor, ali opet…
A tu je i arhitektura. Kada je Intel napravio bitnu promjenu, osim dodavanja pokoje CPU jezgre u procesore?
Ovako napamet, to je integracija grafike (GPU) i procesora (CPU) davne 2010. godine…
O Applovom procesoru se šuška tamo negdje od 2017. godine, i sada je napokon predstavljen Apple M1.
Radi se o ARM kompatibilnom procesoru, što znači da će moći vrtiti manje više sve iPhone / iPad programe, ali ne i x86 aplikacije i operativni sustav; ovo je veliki prijelaz na novu arhitekturu.
A zašto? Pogledajte što nudi Apple M1.
Prvo, napravljen je u najnovijem 5 nm proizvodnom procesu, što je omogućilo smještaj cijelog računala u jedan čip, sa 16 milijardi tranzistora.
Tako sada, osim CPU / GPU kombinacije (što ima i Intel) imamo i NPU, tj. procesor za AI izračune, ISP procesor za obradu fotografija, IO kontrolere te RAM memoriju.
Ovakva integracija znači da će čipovi drastično brže i efikasnije komunicirati, uz znatno nižu potrošnju struje i zagrijavanje.
Sasvim konkretno: Apple Macbook Air, koji izgleda isto kao i dosadašnji – razlika je samo u Apple M1 procesoru umjesto Intelovih – sada može vrtjeti više 4K videoa istovremeno i 3.5x je brži od prethodnika, igrati kompleksne 3D igre i sve to uz čak 18 sati trajanja baterije.
Pazite, Macbook Air sada ima 3.5x brži procesor! To je 250% povećanje, u usporedbi s Intelovih generacijskih 5%. I sve to, bez ventilatora za hlađenje (kao i do sada).
MacBook Pro ima ventilator, i time vjerojatno i nešto bolje perrformanse zbog boljeg hlađenja.
Cijene za USA tržište su podjednake, Air kreće od 999 dolara za 8 / 256 GB model.
Ima li Intel razloga za brigu? O, da. Applova računala će od sada imati 3x bolje performanse, uz gotovo upola nižu potrošnju struje. To se zove napredak…