LG Zero je krajem prošle godine postao dostupan za kupnju u Hrvatskoj. Prvi je pametan telefon južnokorejskog proizvođača s finim aluminijskim unibodi kućištem (izrađenim strojnom obradom od jednog dijela aluminijske legure). To je dobro zagrijavanje za LG G5. Lijepo je vidjeti da se i LG napokon priključio tvrtkama koje koriste premium materijale, čak i u nižim cjenovnim razredima. Može li hardver LG Zeroa pratiti dojam kućišta?
Nakon dvotjednog druženja dijelim s vama sve detalje gdje sam naišla na ugodna, ali i i manje ugodna iznenađenja.
LG Zero – LG H650E osnovna specifikacija
- Dimenzije: 142 x 71,8 x 7,4 mm
- Masa: 150 grama
- Zaslon: 5″ HD 1280 x 720
- Operativni sustav: Android 5.1.1 Lollipop
- Procesor: Qualcomm/MSM8916/1.2 GHz Quad core
- RAM: 1.5 GB
- ROM: 16 GB
- Kamera: 13MP i 8MP – Full HD(1920×1080), HD(1280×720)
- Baterija: 2050 mAh, Li-lon
- Mreže:
2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz
3G: 850/900/1900/2100 MHz
4G: B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) / B8(900) / B20(800) MHz - Povezivanje: BT 4.1 – 802.11 a/b/g/n – GPS/ A-GPS – TV izlaz -FM radio RDS
- Podržani video formati: MP4/3GP/AVI/MKV/WEBM/TS/FLV Video codec: H.263/H.264/MPEG4/XVID/DIVX/VP8/VP9/HEVC
- SAR: glava 1,04 W / kg
- Ustupio: LG Hrvatska
- Cijena: 1.709,10 kn – 1.889,26 kn (veljača 2016.)
Dizajn i obrada
U prvih desetak sekundi primanja LG Zero u ruku odmah je ostavio izuzetno pozitivan vizualni dojam. Kučište izgleda kao da košta pravo malo bogatstvo 😉 Izrađeno je od aluminijske legure mat obrade. Samo su gornji i donji dio plastični kako bi se omogućio prijem antenskih signala.
Laganim nježnim prelaskom prstima po vanjskoj strani uređaja osjetila sam kako prijelazi od plastike na metalni dio nisu potpuno poravnati. Pitam se, mora li biti tako? Nekako nisam sigurna. No, dobro. Što je, tu je.
Inače zaobljeni bočni rubovi i kutovi, dimenzije 142 x 71,8 x 7,7 mm čine ga ugodnim za držanje. Nije niti pretjerano klizav. Možda je malo ipak težak sa 154 grama.
Na poleđini su poznate tradicionalne kontrolne tipke za uključivanje/isključivanje rada i podešavanje glasnoće. Pozicionirane su ispod modula kamere i bljeskalice. Moj prst nije imao problema razlikovanja između tipki. Upadljive su, fine strukture i dobrog odziva.
Međutim je cijeli set elemenata uzdignut 2,4 mm od ostatka stražnje strane. Budući uređaj nije deva, nekako ne vidim potrebu za tom „grbom“ . No, ovo rješenje iako je neskladno, omogućava zvučniku (1W) smještenom pored senzora fotoaparata, širenje zvuka u prostor, ako se uređaj nalazi okrenut na poleđinu.
LG je hvalio zvučnik da proizvodi ‘čist zvuk’. Ova samohvala drži vodu kao da se ja hvalim da imam Maserati GranCabrio u garaži 😀 Realno, glasnoća je prilično visoka ali bas je blag i zvuk djeluje kositreno.
No, zvukovi zvona i vibracije dobili su moju pozornost uvijek kada je to bilo potrebno. Za razliku od zvučnika, slušalice u paketu imaju dovoljno snažan bas i ukupno dobru kvalitetu zvuka.
Ulazi za nanoSIM i MikroSD kartice su na desnoj strani, audio ulaz i USB sučelje na donjoj. OTG sučelje mi je prepoznalo flash USB diskove ali nisam ništa mogla prenijeti.
Vjerojatno je problem softverske prirode. Na vrhu i dnu su još dva Torx vijka koja malo razbijaju prividnu uniformnost.
Prednja strana, ekran, zaslon
Prednji panel prati dizajnerski trend ugradnje 2,5D Arc stakla sa zakrivljenosti prema bočnim rubovima kućišta oko 1 mm. Zaštićen je Gorilla Glass 3 rješenjem od sitnih ogrebotina. Zaslon pokriva 67,82 % prednjice.
Iznad zaslona su prednja kamera, LED obavjesti, set senzora i slušalica za razgovore. Potonja povremeno daje mrvu iskrivljen zvuk. Nije strašno, ali eto, moj sluh je detektirao promjene za vrijeme razgovora. Ispod zaslona nema tipki jer Zero ima kontrole na zaslonu.
Zaslon je širine 6,23 cm, visine 11,07 cm, dijagonale 12,7 cm i rezolucije od 1280 x 720 piksela što rezultira oštrinom oko 294 piksela po inču. Rezolucija nije vrhunska, ali dovoljna je za ovu kategoriju uređaja.
Pojedinačni pikseli su teško vidljivi za gledanja na zaslon sa standardne udaljenosti. Ako se dobro zagleda i stavi zaslon bliže očima vidljive su sjene i nazubljenost oko rubova teksta.
Svjetlina od 400 cd / m² dostatna je za vanjsku upotrebu ali refleksija na izravnoj sunčevoj svjetlosti ograničava vidljivost. Senzor svjetla radi pravilno. Kutovi gledanja su odlični. Gotovo nema odstupanja u boji.
Boje i crna izgledaju vrlo dobro, i čini mi se da je kontrast visok. Kapacitivni sloj prepoznaje istovremene dodire prstima u 10 točaka. Na preciznost i odziv ne mogu se žaliti.
Zaslon se može uključiti ili isključiti dvostrukim dodirom. Alternativno, jednostavno ostavite netaknut zaslon 30 sekundi i otići će na spavanje.
Specifikacija i izvedba
Nakon vanjskog glamura, testiranje specifikacija ispod poklopca spustilo me na zemlju. Postajem svjesna gdje je provedena ušteda.
Pogoni ga Qualcomm Snapdragon 410 APQ8016 SoC s četiri ARM A-53 jezgre takta 1,2 GHz 64-bitnog skupa instrukcija. Procesor nije među novijima. Pojavio se u upotrebi prije više od dvije godine.
Tipičan je predstavnik u rasponu niže srednje klase uređaja. Za grafiku brine Adreno 306 na 400 MHz. Nećete moć glatko odigrati zahtjevne 3D igre poput Asfalt 8 i na nižim grafičkim postavkama jer ima trzaja, ali Angry Birds ćete moći fino igrati. Isto tako ima trzaja za streaming YouTube videa u HD kvaliteti.
Kapacitet LPDDR3 radne memorije je 1,5 GB. Interna podatkovna eMMC je kapaciteta 16 GB. Korisnički je dostupno 9,8 GB ali proširivih utorom za microSD kartice do 128 GB. Podržava App2SD, tako je moguće preseliti aplikacije na SD karticu.
Rezultati Benchmark mjerila su u rangu s konkurentskim uređajima slične specifikacije.
U stvarnoj upotrebi kod otvaranje aplikacija nema trzaja ili kašnjenja, ali između prebacivanja aplikacija ih ima. S obzirom na kategoriju – prihvatljivo. Za vrijem intenzivnog korištenja, aluminijsko kućište se ugrije no ništa zabrinjavajuće. Softversko praćenje temperature nije mi nikada pokazalo više od 40 ° C toplinu u kućištu.
[youtube id=”BaokCon30rU” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Bluetooth je klase 4.1. te podržava niz profila. Besprijekorno se povezuje s BT zvučnicima i slušalicama.
Naš LG Zero ima modem s uključenim svim standardnim frekvencijama mreža, uključujući LTE.
Prijem i kvaliteta signala uklapaju se u standard, baš kao i povezivanje na bežične Wi-Fi 802.11 a / b / g / n mreže. Navigacija upotrebom Google Maps je spora što pripisujem više procesoru nego GPS modulu.
Baterija
Baterija je kapaciteta 2050 mAh i za korisnike nema jednostavan pristup. Uočila sam da preko noći gotovo nema gubitka energije u bateriji. U mjerilo za bateriju PCMark, na 50% svjetline zaslona dobila sam vrijeme od 3 sata i 43 minute, dok u Geekbench 3:
Provela sam još jedan test kontinuirane reprodukcije sadržaja s YouTube kanala na aktivnoj WiFi vezi i 100 % osvjetljenju zaslona. Uređaj mi se isključio za 4 sata i 2 minute.
S obzirom na energetski štedljiviji procesor, HD zaslon i dobru optimizaciju, baterija može opskrbljivati energijom LG Zero jedan dan. Ako ste umjereniji korisnik i dva dana.
Obnova energije u bateriji traje oko 1,10 -1,20 sati od nule do potpune napunjenosti. Iako nema brzo punjenje ali ispravljač od 5V koji dolazi u pakiranju napuni oko 40% baterije za pola sata.
Operativni sustav i izvedba
LG Zero još uvijek ne koristiti noviju inačicu Android sustava već Lollipop 5.1.1. na čijem je vrhu UX 4.0 UI. Dakle, sustav i UI su identični onima što ih ima skoro svaki LG pametan telefon koji se pojavio na tržištu posljednjih godinu dana ili više.
Zaključani zaslon prikazuje po defaultu četiri prečaca instaliranih aplikacija za brzi pristup. Korisnički su promjenjive. Obavijesti aplikacija pojavljuju kronološkim redom ispod sata. Može ih se odbaciti ili postupiti sa zaključanog zaslona.
Knock Kod je jedan od nekoliko sigurnosnih načina (PIN, lozinka….) za onemogućavanje pristupa sučelju od strane raznih njuškala.
Početni zaslon je gotovo identičan svakom LG pametnom telefonu unazad godinu dana. UI omogućava ugađanje pozadina, dodavanje widgeta, promjenu teme, veličinu i oblik ikona, fonta, prikaz i sakrivanje aplikacija …..
Brze postavke iz padajućeg zaslona uključuju pristup osnovnim kontrolama uređaja poput podešavanja svjetline i glasnoće profila. Unaprijed instalirane aplikacije pokrivaju sve Google usluge i servise, ali uključene su QuickMemo, Remote Service, LG Backup i Smart World, EasyHome (pojednostavljen početni zaslon), izravno dizajnirane od strane LG-ja. Ali QSlide aplikacija nema.
Tipkovnica je standardno odlična. Može bit konfigurirana na više načina. Malo mi je bila skučena za unos znakova u vodoravnom položaju. Dobro, navikla sam koristiti veće zaslone pa ovu primjedbu slobodno uzmite kao subjektivnu.
[youtube id=”S8mOmjHBtFA” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Kamere
Prednja kamera Toshiba T4KA3 modula ima 8 MP, f / 2.0 otvor blende i 1080p video snimanje. Daje fotografije rezolucije 3264 x 2448 točaka, kvalitete u rasponu cijene uređaja. Podržano je okidanje stiskanjem šake, brzi slijed od 4 fotografije itd. Fokus je fiksni.
Na poleđini LG Zero je glavna kamera sa 1/4 inčnim senzorom 13 MP rezolucije i f 2.2 otvora, auto-fokusom, 4x digitalnim zoomom, stabilizatorom slike te LED bljeskalicom. Daje fotografije u omjeru 4:3 (4160 x 3120), 16:9 (4160 x 2340), 1:1 (3120 x 3120). dvostrukim pritiskom na tipke za pojačavanje glasnoće otvara se kamera.
Kamera je specifikacijama osnovna. Nema posebnih fensi dodataka. Dvostrukim pritiskom na tipke za pojačavanje glasnoće najjednostavniji je način za otvaranje kamere.
Sučelje je gotovo isti kao kod LG G4. Također nedostaju ručni načina rada, ali ima self-timer, prepoznavanje lica, mod za panoramske fotografije i HDR.
Učinkovitost kamere u praksi je više nego samo zadovoljavajući. Na snimljenim fotografijama ima dosta detalja, dok u uvjetima slabog osvjetljenja ima nisku razinu buke.
Video snimanje je moguće napraviti u 1080p rezoluciji. Kvalitete je u rangu fotografija, s prosječnom oštrinom. Kao i na većini modela, inicijalne postavke su na HD razlučivosti – ne zaboravite to promijeniti prije snimanja videa…
[youtube id=”tX1fGP_QSKQ”]
Sažetak
LG je u Zero modelu zadržao tipične elemente kompanijinog dizajna i upakirali su ih u atraktivno kućište, a koje bi samo po sebi moglo privući određenu skupinu kupaca. To su potrošači koji traže uređaje luksuznijeg izgleda po relativno nižim cijenama i manje pridaju važnosti tehničkim specifikacijama.
Upravo to im LG Zero nudi. LG je uspio spojiti flagship dizajn i tehnički jednostavnim komponentama opremiti pametan telefon. Performanse su dostatne za svakodnevnu uporabu. Zaslon je odličan za klasu uređaja. Kamera daje zadovoljavajuće fotografije za objavljivanje na društvenim mrežama ili pokazivanje ekipi. U odnosu na konkurenciju, prednja kamera sa svojih 8 MP, jedna je od prednosti što će osobito cijeniti fanovi selfija.
Sviđa nam se:
atraktivan dizajn
odabir materijala
dobar zaslon
proširiva memorija MikroSD karticom (za neke)
Zamjeramo:
sporiji procesor
nema NFC (za neke)
baterija nije korisnički dostupna ( za neke)
zvuk