Sadržaj
Zeblaze Thor Pro 3G zvuči predobro da bi bilo istinito a svi znamo da nema stvari poput besplatnog ručka.
Jer, što očekivati kada 3x jeftiniji pametni sat nudi više mogućnosti od ponajboljih modela na tržištu?
Uz sve to Zeblaze Thor Pro 3G ne izgleda jeftino, izrađen je od čelika, ima ugrađenu kameru (!), prihvaća SIM karticu i spaja se na 3G mrežu (!!), ima transreflektivni ekran koji je jako dobro čitljiv i na suncu, radi glađe i brže od mnogih pametnih satova, vrti pravi Android na sebi pa možete isprobati i Antutu test (17.000 bodova :-)) i igrati igre…
E da, i baterija je sasvim Ok a tu je i GPS čip. Ima i čak 16 GB memorije za pohranu te WiFi.
Ok, a koji pametni sat A brandova nudi sve navedeno? Manje više, niti jedan; A brandovi trenutno ne nude pametni sat s 3G ili 4G mrežom. Samsung Gear S3 je postojao u eSIM varijanti ali takav nije stigao na naše tržište što vrijedi i za Galaxy Watch, pa ništa za sada od samostalnog rada pametnog sata. Šteta.
Očekivano, morao sam isprobati tako napucan pametni sat, koji na papiru nadmašuje skuplje uređaje. Slijede dojmovi nakon mjesec dana korištenja Zeblaze Thor Pro 3G sata.
Zeblaze Thor Pro 3G specifikacije
- dimenzije i masa: 50 x 50 x 15 mm, 83 g
- zaslon: 1.53″, 320 x 320, IPS, Gorilla Glass 3 zaštita
- čipset: Mediatek MTK6580 1.3 GHz, Quad Core
- memorija: 1 GB RAM, 16 GB za pohranu
- softver: Android 5.1 + Google Play store
- mogućnosti: čitač otkucaja srca, pedometar, 3G internet + razgovori, slanje poruka, 2 MP kamera, Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, GPS
- kućište: čelik 316L, crna PVD prevlaka
- baterija: 500 mAh
- cijena: 68.99 eura (510 kn) uz kupon CR2905
Dizajn i ergonomija
Zeblaze Thor Pro 3G je prilično velik, promjer od 50 mm je danas moderan pa možda i nije najbolji izbor za mala zapešća. No izgleda dobro i skupo: cijeli je izrađen od nehrđajućeg čelika. Kućište je presvučeno crnom PVD prevlakom (vrlo tvrda, otporna na ogrebotine).
Zbog toga već na prvi dodir ostavlja dojam kvalitete. Rijetki su pametni satovi u cjelini izrađeni od čelika, najčešće je to kombinacija čelik – plastika.
Ekran mu štiti Gorilla Glass 3, a moj primjerak je stigao s crnim silikonskim remenom. On je najlošiji dio sata; više sliči gumi, dosta je debeo i najiritantnije – pravi je magnet za prašinu. Tako da ne gunđajte da nisam očistio sat prije fotografiranja. Jesam, ali eto :-). Mogao sam ga oprati – ali samo remen jer sat nije vodootporan.
Ne sviđa vam se remen? nema problema, standardnih je dimenzija (24 mm) i možete ga promijeniti kod bilo kojeg urara.
Prvi dojam je dakle vrlo dobar, što se naglašava i transreflektivnim zaslonom. Zbog njega su boje nešto zagasitije, posebice u usporedbi s OLED ekranima, ali zauzvrat nema problema s čitljivosti niti na jakom dnevnom svjetlu ili suncu.
Transreflektivni ekran je i štedljiv sa strujom, pa se i autonomija pokazala boljom od očekivanja.
Što se dizajna tiče, osobno bih rado vidio nešto boja na satu ili remenu, no treba reći da se na dizajn i kvalitetu izrade baš nitko od prijatelja nije žalio, i nitko nije niti približno pogodio cijenu.
Zeblaze se na stražnjoj strani pohvalio sa velikih 16 GB memorije. Senzor otkucaja srca je smješten u sredinu, a četiri bakrena kontakta služe za punjenje baterije u priloženom kradleu.
Dakle, prvi dojam je definitivno bolji od očekivanja. Hardverski, skidam kapu Zeblaze Thor Pro 3G pametnom satu. Čak i ako se ne gleda cijena.
U radu
Isprva, Thor Pro 3G mi je pružio pravi love hate odnos. Po inicijalnom paljenju, sat će vam pokazati QR kod aplikacije koju trebate skinuti. I čiji link ne vodi na Google Play (a tamo postoji WiiWatch aplikacija). No dobro, tu je i stari Android 5.1 pa valjda tako mora biti.
A zašto je stari Android umjesto nekog novijeg barem 7? Hardverski zahtjevi su vjerojatan odgovor, a drugi je štednja. Ovo je ipak jeftin sat, a što je noviji Android OS u pravilu traži više resursa, prvenstveno radne memorije, pa je bolje vrtjeti stariji OS.
Sam softver je rudimentaran i inicijalno problematičan, ali nakon nadogradnje je sve proradilo uključujući i GPS koji mi više ne prikazuje kinesku adresu :-).
I zaista, Thor Pro 3G radi iznenađujuće dobro! Sve animacije su prilično glatke, OS radi živahno a ako vam se da možete i zaigrati koju stariju igru. Performanse? Antutu je odvrtio oko 17.000 bodova, što nije loše. Jedini osjetno brži i glađi pametni sat potpisuje Apple, tako da palac gore za Thor Pro 3G.
Što me živciralo? Spajanje mi je oduzelo živaca i vremena. Ili je sat po defaultu stavio iOS kao platformu (testirano na P20 Pro) – pa se spojio na Bluetooth ali manje više ništa nije radilo. Ili sam ja to greškom u nekom trenutku kliknuo, jer Thor Pro 3G će vas pitati imate li iOS ili Android prilikom instalacije.
Kad sam sve posložio, mogao sam razgovarati preko sata, fotografirati solidne 2 MP fotografije, čak i odgovarati na poruke – no to je sizifov posao jer je tipkovnica minijaturna. Glavni problem ovog sata jest, pazite sad, nemogućnost korištenja interneta preko Blluetooth veze.
Dakle, spojili ste se na mobitel, i želite štojaznam, promijeniti watch face ili pogledati prognozu? Ništa od toga. Internet radi, postoji čak i browser pa možete surfati, ali treba vam ili WiFi veza ili nano SIM kartica u Thor Pro 3G satu.
WiFi imam samo doma a Nano SIM mi ne treba jer ionako uvijek imam mobitel uz sebe, a 3G veza dodatno troši bateriju. Postoji i opcija u postavke Bluetootha za internet na mobitelu, ali Thor Pro 3G se neće spojiti. Šteta, ovo je veliki nedostatak.
Drugi jest izostanak vodootpornosti, a treći jest nezgrapni cradle. Prihvat je mehanički i treba se prilično napregnuti da izvadite sat iz cradlea, no to je sad već sitničarenje. Ili nije, jer ćete to raditi svakodnevno (ako koristite 3G SIM karticu) ili svaki treći / četvrti dan, ako vam je Thor Pro 3G isključivo na Bluetoothu.
Kad podvučem crtu, Zeblaze Thor Pro 3G s cijenom od 510 kn je fantastičan uređaj, nakrcan opcijama koje rade kako se i reklamiraju. Većina, barem. Možete nakrcati muziku na internu memoriju, fotografirati s njime, igrati se, razgovarati – preko Bluetootha ili njegove SIM kartice -, pratiti GPS navigaciju i zapravo sve što možete s nekim jeftinijim mobitelom, možete i sa Thor Pro 3G. To je zapravo mobitel sa svim funkcijama u obliku pametnog sata. Osobno, glavni nedostatak jest što mu ne radi internet preko BT veze s mobitelom – no možda se i to riješi nadogradnjom, kao što se riješio bug s GPS-om. Lijepo je vidjeti kako se pametni sat od 500 kn sasvim ravnopravno nosi sa značajno skupljom konkurencijom. And then some.