Yamaha je odlučila koristiti umjetnu inteligentnu u projektu kojim se povezuje ljudsko tijelo i glazbeni instrument, tako da se plesač ne mora prilagoditi glazbi, već se ona formira ovisno o njegovom kretanju.
Yamaha (AI) umjetni inteligentni sustav kompanija je demonstrirala u suradnji svjetski poznatog plesača suvremenih plesova – Kaiji Moriyama, koji je kontrolirao klavir određenim ritmičkim plesnim pokretima.
Kako radi Yamaha AI tehnologija?
AI usvojen u sustavu, može prepoznati plesačev pokret u stvarnom vremenu analizom signala iz četiri vrste senzora pričvršćenih na tijelo plesača. Ovaj sustav ima izvornu bazu podataka koja povezuje melodiju i kretanje, a pomoću ove baze AI na sustavu stvara odgovarajuće melodijske podatke (MIDI) iz plesnih pokreta. Sustav zatim šalje MIDI podatke na Yamaha Disklavier, a preveden je u glazbu.
Za pretvaranje plesnih pokreta u glazbeni izraz neophodan je Disklavier, konfiguriran na osnovu CFX koncertnog klavira i reproducira bogat raspon zvukova s ekstremnom točnošću kroz vrlo male promjene u klavirskom dodiru.
Naravno za masovnu praktičnu upotrebu ili kao novi oblik umjetničkog izražavanja tehnologija nije još u potpunosti spremna. Yamaha će nastaviti razvijati tehnologiju.
Inače umjetna inteligencija tema je koja već desetljećima zaokuplja misli brojnih istraživača i tech entuzijasta. Još uvijek je na prvom nivou. Odnosno nije još na nivou čovjeka. Temelji se na algoritmima koje koristimo svakodnevno bilo u pretraživanju weba, news feedu, poslovanju, istraživanju ili u pametnim telefonima. Yamaha je sada iskoristila AI u području plesa. Što nas čeka kada prijeđemo na drugi novo nitko pojma nema. Ali netko će prijeći na taj drugi nivo i time promijeniti naše živote ili budućih generacija.