Xiaomi Corporation (“Xiaomi” ili “Grupa”) danas je objavila svoje sedmo godišnje Izvješće o okolišu, društvu i upravljanju (ESG) za 2024., koje potvrđuje predanost kompanije održivosti i temeljnim tehnologijama. Izvješće detaljno opisuje vodeću poziciju Xiaomija u dostupnosti tehnologije, ublažavanju klimatskih promjena i prilagodbi te recikliranju i ponovnoj uporabi.
Vodstvo temeljnih tehnologija
Xiaomi je predstavio svoju novu strategiju za održivi razvoj vođenu svojim temeljnim tehnologijama na 29. konferenciji stranaka Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (COP29) u studenome 2024. Ovog puta veći je naglasak stavljen na inkluzivne proizvode i tehnološku jednakost te na strategiju ekosustava “Čovjek x automobil x dom” kako bi svojim korisnicima Xiaomi pružio održiv i pametan stil života.
U prošloj godini Xiaomijeva godišnja ulaganja u istraživanje i razvoj dosegla su 24,1 milijardu RMB, a globalno prijavljenih patenata bilo je više 42 000. Xiaomijev tim za istraživanje i razvoj, od 21.190 zaposlenika, činio je 48,5 posto ukupne radne snage.
Tijekom prvih pet godina u desetljeću od 2020. do 2030. očekuje se da će kumulativna ulaganja u istraživanje i razvoj premašiti 100 milijardi RMB. Xiaomi Smart Factory i Xiaomi EV Factory krenuli su s radom prošle godine te koriste industrijski internet i AI tehnologije za postizanje učinkovite, ekološki prihvatljive i održive proizvodnje.
Xiaomijev hardver i softver koji je kompanija sama razvila, s drugim tehnološkim inovacijama, omogućili su fleksibilne proizvodne linije, automatiziranu logistiku i automatiziranu kontrolu uređaja u Xiaomi Smart Factoryju. Kao rezultat, tvornica danas ima stopu automatizacije od 81 posto u svojim proizvodnim linijama, daleko nadmašujući prosjek industrije.
Dostupnost tehnologije
Xiaomi je ostaje predan stvaranju jednakog i uključivog digitalnog iskustva za svakog korisnika, uključujući pojedince s posebnim potrebama. U 2024. kompanija je nastavila poboljšavati svoju sveobuhvatnu podršku pristupačnosti, fokusirajući se pritom na ključne korisničke skupine kao što su osobe s oštećenjima vida, oštećenjem sluha i fizičkim nedostacima zbog čega je uvedeno izdvajanje teksta, titlovi u stvarnom vremenu i kontrole temeljene na gestama.
Primjerice, Xiaomi je poboljšao svoju značajku TalkBack, koja je značajka glasovne pomoći osmišljena za slijepe i slabovidne osobe te je pojednostavljen rad iskorištavanjem mogućnosti optičkog prepoznavanja znakova (OCR) AI podsustava u Xiaomi HyperOS-u. To je omogućilo točno prepoznavanje i naraciju teksta u slikama u stvarnom vremenu i korisnicima omogućilo besprijekorno iskustvo “čitanja”.
Xiaomi HyperOS 2, najnovija verzija Xiaomi HyperOS-a, besprijekorno je integrirala funkciju podnaslova u stvarnom vremenu AI Assistanta s Xiaomi funkcijom prepoznavanja zvuka. Rezultat: visoka stopa točnosti prijepisa od 93 posto.
Xiaomi također stvara tehnologije prilagođene starijima. U prošloj godini Xiaomi je sklopio partnerstvo s nekoliko institucija kako bi pokrenuo Showing Care for the Health and Safety of the Elderly and Promoting Elderly Friendly Retrofitting, čiji je cilj razvoj standarda, proizvoda, aplikacija i dizajna koji poboljšavaju sigurnost starijih osoba.
Ublažavanje klimatskih promjena i prilagodba
Osim postavljanja ciljeva smanjenja stakleničkih plinova (GHG) za Xiaomijeve vlastite operacije, Xiaomi zahtijeva od svojih partnera u opskrbnom lancu pametnih telefona da uspostave ciljeve smanjenja stakleničkih plinova i planove korištenja obnovljive energije.
Do 2030. dobavljači u poslovanju s pametnim telefonima moraju postići godišnje prosječno smanjenje ugljika od najmanje 5 posto (s 2024. kao baznom godinom) i stopu korištenja obnovljive električne energije od najmanje 25 posto. Do 2050. dobavljači Xiaomijevog poslovanja pametnih telefona moraju postići 100-postotnu potrošnju obnovljive električne energije.
Xiaomi je dovršio mjerenja ugljičnog otiska u životnom ciklusu za 18 reprezentativnih proizvoda (13 pametnih telefona i tableta, 1 nosivi uređaj i 4 proizvoda pametnih kućanskih aparata) do kraja 2024.
Također je surađivao s neovisnim organizacijama za računovodstvo i certifikaciju stakleničkih plinova kako bi uspostavio postupak procjene ugljičnog otiska za svoje pametne proizvode.
Mjere odgovora na klimatske promjene implementirane su u svim poslovnim operacijama koje pokrivaju uredski rad, proizvodnju i proizvodnju, logistiku i transport, rad trgovina i opskrbni lanac. Prošle godine, poslovanje tvrtke Xiaomi unutar njegovih operativnih granica dobilo je certifikat ISO 50001 Sustav upravljanja energijom i prošlo godišnju nadzornu reviziju.
Xiaomi je također promovirao pomorski i željeznički promet kao alternativu zračnom prijevozu. U 2024. ovaj je napor smanjio emisiju ugljika Grupe za 3378 tona.
Recikliranje i ponovna uporaba
Xiaomi provodi programe recikliranja elektroničkog otpada diljem svijeta i implementirao je slojeviti pristup recikliranju koji uključuje zamjenu, obnovu, odbacivanje uređaja i dijelova za popravak te internu kupnju prototipova.
Planira reciklirati ukupno 38.000 tona elektroničkog otpada tijekom pet godina (2022. do 2026.) i postigao je 95,94 posto ovog cilja do kraja 2024. godine. Više od 1,3 milijuna rabljenih uređaja reciklirano je u programu zamjene na području Kine.
Trade-in programi uspostavljeni su u devet prekomorskih zemalja i regije gdje su obrađena 23.353 trade-in naloga. Grupa je proširila svoj posao recikliranja na prijenosna računala, projektore i monitore. Prošle je godine obnovljeno više od 130.000 uređaja, što je povećanje od 4,7 posto u odnosu na 2023.
Xiaomi također integrira reciklirane materijale u dizajn i proizvodnju pametnih telefona, pametnih električnih vozila i pametnih kućanskih uređaja. Primjerice, stražnji poklopac Xiaomi 14T uključuje materijal na biološkoj bazi dobiven od ostataka limuna, pri čemu polovica poliuretana dolazi iz sirovina na biološkoj osnovi.
Reciklirani aluminij ugrađen je u lijevani srednji okvir Xiaomi 14T, a reciklirani aluminij, zlato i bakar koriste se za proizvodnju njegovih akustičnih komponenti.
Xiaomi Smart Factory uspostavio je sustav upravljanja bez otpada do odlagališta, koji integrira recikliranje i učinkovito odlaganje kako bi se korištenje odlagališta smanjilo na najmanju moguću mjeru. 2024. tvornica je postigla stopu preusmjeravanja otpada od 99,35 posto (WDR) i dobila je certifikat TÜV Rheinland Zero Waste to Land Fill System Management Certificate s najvišom globalnom ocjenom od tri zvjezdice. Xiaomi ostaje predan stvaranju uzbudljivih inovacija i otkrića, kao i izgradnji bolje budućnosti kroz težnju za održivim razvojem.