Sadržaj
Jao, baš ne volim plastične mobitele. Posebno ne ako spadaju u flagship klasu, što Xiaomi 11T Pro svakako spada – iako u donji cjenovni segment.
No osim plastične pozadine sve ostalo štima; najbrži procesor današnjice, Samsungova 108 MP kamera, 120 Hz OLED ekran s posebnom poslasticom u obliku MEMC procesora (što pak nema niti jedan Samsung, kad već uspoređujemo…).
No glavni forte je svakako punjenje. Dok neki brendovi isporučuju mobitele bez punjača, Xiaomi 11T Pro dolazi uz punjač snažniji od onoga na vašem laptopu, i otprilike je dvostruko veći i teži od očekivanja.
Tu je i novi softver MIUI 12.5 (hoće li i odavde maknuti MI :-)?), spomenuta 108 MP kamera, raskošnih 256 GB za pohranu te 8 GB RAM-a. Ima još: stereo zvučnici koje potpisuje cijenjeni Harman Kardon, dual SIM te dobra cijena – Xiaomi 11T Pro možete kupiti za oko 5500 kn.
Dakle, svi preduvjeti su tu, da Xiaomi 11T Pro bude u najmanju ruku, najisplativiji flagship za multimediju. No kakav je u svakodnevnom radu?
Xiaomi 11T Pro specifikacije
- Dimenzije:164.1 x 76.9 x 8.8 mm
- Masa: 204 g
- Zaslon: 6.57″ AMOLED, 1080 x 2400 rezolucija, 120 Hz, HDR 10+, 1000 niti, 395 ppi, Dolby Vision HDR, , Gorilla Glass Victus
- Čipset: SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm): Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680)
- GPU: Adreno 660
- Memorija: 8 GB RAM LPDDR5 / 256 GB UFS 3.1 za pohranu
- Kamere:
- glavna 108 MP, F1.8, 26 mm, 1/1.52″, 0.7 µm, PDAF
- ultraširoka 8 MP, F2.2, 120˚, 1/4″, 1.12 µm
- zum / makro 5 MP, F2.4, 50 mm, 1/5.0″, 1.12 µm, AF
- selfie kamera:
- 16 MP, F2.5, 1/3.06″, 1.0 µm
- Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
- Baterija: neizmjenjiva Li-Po 5000 mAh, 120 W brzo punjenje
- Platforma: Android 11 + MIUI 12.5
- Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
- Ostalo: čitač otiska prstiju na boku, IP53 (otpornost na prašinu i prskanje)
Kućište i ergonomija
Xiaomi 11T Pro ima aluminijski okvir i koristi najnoviju, najskuplju ali i najbolju zaštitu ekrana, Gorilla Glass Victus. Jel se negdje štedjelo? Jest, stražnja strana je plastična – iako ćete ponegdje pročitati drugačije.
No ok, imamo i premium brendove s plastikom iza, zar ne? Koji su uz to i skuplji. No, to ne znači da neću gunđati – premium sjećaj je uvelike smanjen.
Ali još i više, zbog izostanka kvalitetnog oleofobnog premaza na ekranu. To donosi više packi i otisaka prstiju, ali i manje gladak osjećaj kod rada s mobitelom. Ekran malo “zapinje” pod prstima, nije klizan kao neki drugi.
Masa i veličina su očekivane za mobitel sa 6.67″ ekranom, tu sve štima. Stereo zvučnici su ovdje, i to s potpisom cijenjene tvrtke Harman Kardon i zvuče vrlo dobro, a tu je i zaštita od vanjskih utjecaja – doduše bazični IP53. To znači da Xiaomi 11T Pro podnosi prašinu i umjereno prskanje vodom, ali ne i uron.
Kiša ok, plivanje – no, no.
To nije velika žrtva, posebno s obzirom na zaista dobru cijenu.
Ekran
Jako dobar! OK, ne i najsvjetliji, ali nije niti daleko. I da, nema spomena vrijedan oleofobni premaz što živcira. Naravno, možete staviti foliju, kaljeno staklo ili nano premaz. Moj favorit bi bio nano premaz, koji rješava taj problem za par desetaka kuna.
Ali, sve ostalo je top! Super glatki rad na 120 Hz sam i očekivao, ali me itekako iznenadio MEMC u postavkama.
MEMC je skraćenica za Motion Estimation and Motion Compensation, tj. interpolacijski procesor poput onoga na boljim televizorima. Xiaomi 11T Pro zna u realnom vremenu, udvostručiti framerate video sadržaja kreiranjem među kadrova, pa će vam odjednom svi pokreti postati besprijekorno glatki.
Meni je to obavezna opcija na televizoru, uvijek i stalno upaljena na najjače, pa sam oduševljen što nakon OnePlus 9 Pro to postoji i na Xiaomi 11T Pro.
Tu su i druge opcije za poboljšanje kvalitete slike, ali s daleko manje spektakularnim rezultatima – očekujte zasićenije i naglašenije boje.
Može se i bez toga, posebno jer Xiaomi 11T Pro podržava i HDR10+ i Dolby Vision HDR, pa će Netflix filmovi / serije izgledati izvrsno bez ikakvih zahvata (ali upalite si MEMC, ugašen je po defaultu).
Kako izgleda ekran Xiaomi 11T Pro mobitela na suncu? Solidno, pogledajte gornju fotografiju.
A što je s FullHD rezolucijom vs QHD? Baš ništa, razlika se ne vidi 99.9% vremena. Kad se podvuče crta ovo je izvrstan ekran, kojem nedostaje samo oleofobni premaz; sve ostalo je tip top.
Hardver i performanse
Xiaomi je ugradio najbolje što postoji – LPDDR5 RAM i UFS 3.1 flash memoriju, uz Snapdragon 888 procesor. RAM-a imamo 8 GB, sasvim dovoljno, a testni model je stigao i s 256 GB za pohranu (postoji i 128 GB). Očekivano, sve radi brzo i glatko, čak i zloglasni Chrome.
Snapdragon 888 ima dovoljno snage da odvrti ne samo današnje igre, nego i one koje stižu narednih par godina, pa su i gameri mirni.
S obzirom da mi je ovo 3. ili 4. mobitel ove godine s tim čipsetom, nisam odvrtio baš sve benchmark testove – čemu? No prevedeno u brojke, to izgleda ovako:
Xiaomi 11T Pro benchmark rezultati
- Antutu v9: 758362
- GeekBench 5 single /multi core: 842 / 3541
- 3D Mark 3.1 Wild Life: 5890m 35.30 FPS
Rad u praksi je očekivan – gladak i brz, uvijek i svugdje, vidi se da je Xiaomi fino popeglao MIUI 12.5. Čak i Chrome, koji si voli priuštiti pokoji trzaj, radi i skrola fino glatko.
Softver – MIUI 12.5 je bolji od očekivanja
Vjerojatno ste pročitali nedavno: Xiaomi je obećao tri nadogradnje Androida, i to počevši upravo sa Xiaomi 11T Pro modelom. Jako dobro, time je otklonio glavni nedostatak – kilavu softversku podršku.
A uz to je i poradio na novom MIUI 12.5 sučelju, koje radi brzo i glatko (na 120 Hz) a uz to i izgleda vrlo moderno. U skladu s trendovima, dio dizajna je kopiran od iOS-a (kratke postavke), ali treba priznati da je Xiaomi napredovao velikim koracima, na svim poljima.
Dizajn je čišći, animacije su atraktivnije a mogućnosti su vrlo bogate, kao što smo i navikli. A tu su i znatno brže sigurnosne zakrpe i nadogradnje općenito.
Tu je i fino razrađen Always On, četiri načina poboljšanja video zapisa (uključujući spomenuti MEMC), smanjenje treperenja u mraku (DC Dimming). To nude tek rijetki mobiteli.
Jako brzi i precizno radi i čitač otiska prstiju na boku, na tipki za gašenje. Za klasu je bolji od čitača u ekranima. Tu je i 2D selfie otključavanje, ali ono nije tako brzo niti precizno, a u mraku je praktično neupotrebljivo.
Xiaomi drži i do privatnosti. Kada dijelite stvari poput fotografija i videozapisa, možete ukloniti podatke o lokaciji i/ili druge metapodatke (uključujući podatke o uređaju), zgodno. A lijepe su i teme, ima ih mnogo i lako ćete customizirati izgled Xiaomi 11T Pro mobitela. Iako, meni je i defaultna dobra, nisam ništa mijenjao…
MIUI 12.5 je vrlo ugodno iznenađenje, kod mene posebno potencirano činjenicom da već dulje nisam imao Xiaomi mobitel na duljem testu. MIUI 13 bi trebao stići do kraja godine, baziran na Android 12 OS-u.
Baterija
Ništa posebno – po autonomiji. To ne znači da je Xiaomi 11T Pro loš, odvrtjet će vam 5.5 – 6.5 sati SOT-a što je među boljima. No kod baterijskog podsustava najviše impresionira brzina punjenja.
Xiaomi kaže da 120 W punjaču treba 17 minuta da napuni 11T Pro. Nije istina, treba mu 19 minuta na zagrebačkoj mreži, ali to je spektakularno brzo! Donedavno sam nosio OnePlus 9 Pro, izvrstan mobitel kojem treba pola sata da se napuni, i kao takav mi je promijenio način korištenja mobitela.
Kod Xiaomi 11T Pro je to dignuto na još višu razinu. Najbolje od svega: uz sustav s dvije baterije koje se istovremeno pune, Xiaomi 11T Pro neće gubiti kapacitet baterija ništa brže od klasičnih mobitela kojima treba sat i pola da se napune.
Ovako brzo punjenje je genijalno, jednom kad ga probate teško se vraćati na klasiku, sa 60 ili 90 minuta potrebnih za punjenje baterije.
Kamere
Xiaomi 11T Pro koristi Samsung Isocell HM2 senzor sa 108 MP, veličine 1/1.52″, s pikselima veličine 0.7 µm i F1.75 optikom. Uz nona bayer filter fotografije imaju 12 MP, s virtualnim pikselima od 2.1 µm.
Ultraširoka kamera koristi 8MP senzor Sony IMX355 uz objektiv F2.2. Noćni način rada podržan je i na ultraširokoj kameri, a makro kamera mora se zadovoljiti s malim 1/5 “senzorom Samsung S5K5E9 od 5 MP sa 1.12 µm piksela iza 50 mm objektiva F2.4. Automatsko fokusiranje dostupno je na ovoj kameri i radi na udaljenostima između 3 cm i 7 cm.
Kombinacija makro i zum objektiva je prilično neobična, no pokazalo se da radi solidno.
Ok, a kakve fotografije radi Xiaomi 11T Pro? Dobre do vrlo dobre, ali ne i izvrsne – ovisno o svjetlosnim uvjetima.
Po danu, bit ćete nagrađenim finim balansom boja, dobrim detaljima i malo šuma. Nekima će smetati što boje nisu naglašenije, Xiaomi 11T Pro je odabrao vjernost umjesto atraktivnosti.
Dinamički kontrast je nešto slabiji od najboljih kamera na tržištu.
Možete fotografirati i sa 108 MP, što pak rezultira s 20 MB fotografijama. Raduje što se općenita kvaliteta slike ne mijenja previše – dinamički raspon je nešto bolji na 12 MP, koji ima i manje šuma – no ipak dobijete dosta više detalja, barem kad je dovoljno svjetla.
Cijeli kadar:
Kada pogledamo detalje:
A kakav je Xiaomi 11T Pro po noći? Solidna, ali ništa posebno. Night mod je dosta dobar, ne traje dugo (najčešće 2 – 3 sekunde), ali ne očekujte čuda. Nedostaje mu optička stabilizacija (OIS).
Primjerice, jedan OnePlus 9 Pro, s podjednako velikim (malim) glavnim senzorom radi primjetno bolje low light fotografije. Ovdje sam više očekivao, no moguće je da će Xiaomi unaprijediti kvalitetu fotografija s nekim budućim nadogradnjama softvera, to se pokazalo kao pravilo kod mnogo proizvođača.
Zaključak
Xiaomi je napravio vrlo dobar mobitel s pretežno flagship karakteristikama. 120 Hz OLED ekran je izvrstan, interpolacija pokreta (MEMC) te HDR10+ i Dolby Vision kompatibilnost su genijalni, a dobri su i stereo zvučnici – multimedijski paket je zaokružen. Šteta što nema oleofobni premaz, da onako lijepo klizi i manje skuplja packe. Snapdragon 888 je forte bilo kojeg mobitela, a raduje i kako radi MIUI 12.5 te obećane tri velike nadogradnje Androida. Brzo punjenje je pravi spektakl, tako nešto bi svi trebali nuditi, a i cijena mobitela je vrlo dobra. S time u vidu lakše je progurati što Xiaomi 11T Pro nema pravu vodootpornost i staklenu pozadinu, dok su mu kamere među slabijima u klasi.