Sadržaj
Koliko mobitela u kategoriji do 1000 kn dolazi s tankim metalnim kućištem, dvije stražnje kamere, Dual SIM konfiguracijom, čitačem otiska prstiju, dobrim performansama i više nego OK zaslonom? Vrijednost paketa povećava i premium usluga servisa. Kako nam se svidio Vivax Point X1?
Ok, znamo iz prakse: dvije kamere na jeftinim mobitelima – a to su modeli do 1500 kn po mom razmaženom mišljenju – ne donose neke prednosti. Vivax kaže da je Point X1 po tom pitanju konkretniji. A konkretno je i napravljen – tanak je samo 7.3 mm, ima metalno kućište i zaobljeno 2.5D staklo, čitač otiska prstiju na najboljem mjestu (ispod zaslona) i općenito, ostavlja dobar dojam u ruci.
Zaslon je bolje kvalitete – iako je i dalje 5.2″ HD rezolucije, što je prilično uobičajeno – no boje, kontrast i vidljivi kut su dobri, možda i bolji od flagshipa tvrtke, Vivaxa Fly 4.
Tu su i dobre performanse, Mediatek MT 6737 je ponajbolji čipset u ovoj cjenovnoj klasi, koji donosi gladak radi sučelja čistog Android 7.0 Nougata iako Point X1 ne obiluje RAM memorijom (2 GB).. S Vivaxom Point X1 dobit ćete i teško skidivu zaštitnu foliju preko zaslona koja ga čuva od ogrebotina. Pitanje jest: kako sve radi, te je li Vivax Point X1 isplativa kupovina, ili je bolje ispružiti se za još koju stoticu i kupiti jači model?
Vivax Point X1 specifikacije i cijena
- Dimenzije: 151 x 72 x 7.5 mm
- Masa: 140 grama
- SoC: Mediatek MT6737T , 4x Cortex-A53 do 1.5 GHz, 64 bit, 28 nm
- GPU: Mali-720 MP2, do 600 MHz
- Memorija: 2 GB RAM – interna 16 GB + microSD do 128 GB
- Ekran: 5.2″, 1280 x 720, IPS, 16:9, 2.5D staklo
- Kamere: stražnje 13 MP + 5 MP
- Prednja 5 MP
- OS: Android 7 Nougat
- Povezivanje: BT v4.0, microUSB, WiFi 802.11 a / b / g / n, Dual SIM, LTE
- Senzori: akcelerometar, senzor udaljenosti, svjetlosni senzor, A-GPS
- Baterija: 2500 mAh, neizmjenjiva
- Cijena: 999 HRK
- Ustupio: Ekupi
Dizajn i ergonomija
Vivax Point X1 je relativno malen, uzak i metalan a i masa mu je niska – samo 140 g – pa je ugodan za držanje u ruci. Aluminijska pozadina je prilično klizava pa je potreban oprez, no zato dobro izgleda.
Raspored tipki je uobičajen – desni bok ima paljenje i glasnoću, lijevi utor za kartice, na vrhu je 3.5 mm audio izlaz, dok se na donjem rubu smjestio zvučnik, mikrofon i micro USB konektor.
Stražnja strana ima bljeskalicu i ispupčene dvije kamere, dok je s prednje strane selfie kamera, zvučnik i prava pravcata home tipka s čitačem otiska prstiju.
Izrada je čista, nigdje nema oštrih rubova (recimo, jedan iPhone X ih ima…) pa sveukupno, Vivax Point X1 ostavlja vrlo dobar dojam.
Osim jednog detalja: zaštitne folije. Pri tome ne mislimo na onu tanku, lako skidivu, nego na tvrdu foliju (staklo…?) koju ne možete odlijepiti noktom.
Dobro je što štiti zaslon od ogrebotina, manje je dobro što ne izgleda dobro :-).
Zaslon
Napokon – Vivax ima dobar zaslon. Čak i u tamnijim uvjetima, Vivax Point X1 ima dobar kontrast, malo hladniji prikaz boja, ali i vrlo dobar vidljivi kut – pogledajte video. I da, ovo je bolji zaslon od onoga koji krasi Vivax Fly 4, flagship tvrtke, i to nam se sviđa – upravo je zaslon najveća zamjerka inače fino složenom Vivaxu Fly 4.
Vidljivost po suncu je OK. Naravno, ima i svjetlijih zaslona no Vivax Point X1 će biti upotrebljiv i na suncu, iako ćete brzo poželjeti hlad.
Na oštrinu nemamo nekih zamjerki, osim ako približite mobitel na 15 cm od očiju pikseli vas neće ometati. Na 5.2″ IPS zaslona HD rezolucija je OK. Uostalom, više ne nudi nitko u cjenovnoj klasi do 1000 kn.
Hardver i performanse
Vivax Point X1 ima iznenađujuće sposoban Mediatek MT6737T , quad core čipset s četiri Cortex-A53 jezgre koje rade na taktu do 1.5 GHz. Taj 64 bitni čipset izrađen je u 28 nm tehnologiji, s integriranim Mali-720 MP2 grafičkim procesorom s jednom jezgrom.
Memorijski podsustav je skroman – tu je 2 GB RAM-a i 16 GB za pohranu, od kojih vam je na raspolaganju 10-ak. Ako vam treba više, možete kupiti microSD karticu kapaciteta do 128 GB.
Vivax Point X1 je odvrtio sljedeće rezultate na testovima:
Vivax Point X1 benchmark rezultati
- Antutu v6.2.7.: 39430 bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 680 / 1896
- GeekBench 4 GPU: 1094
- 3D Mark Sling Shot Extreme: 178 bodova
- PC Mark Work 2.0: 3284
- PC Mark Storage Score: 2116
Ovo su rezultati koji jamče gladak rad Androida 7.0 Nougata, koji je ovdje bez proizvođačeve ljuske – dakle, savršeno čisti, baš kako ga i volimo.
Flash memorija za pohranu je nešto sporija, a i sam GPU nije brzanac – pa ne očekujte igranje najnovijih igara u punoj kvaliteti i s glatkim framerateom. Najčešće će framerate biti Ok, ali će grafika biti potkresana, što se fino vidi na CSR Racing 2.
Sistemske performanse su u redu, vidi se velika razlika u odnosu na modele od prije godinu dana koji su bili cca dvostruko sporiji. 40k Antutu bodova jamči ugodan rad s većinom aplikacija, iako ima samo 2 GB RAM-a – trebat će povremeno očistiti memoriju, kad primijetite povremeno trzanje u radu.
Veliki adut je i brzina browsanja, ovaj Mediatek radi glađe od očekivanja prema izmjerenim testovima. Palac gore…
U praksi – telefonija i zvuk, baterija, softver
Vivax Point X1 nam se svidio već na prvu loptu zbog dobrog zaslona i aluminijskog kućišta. Kvaliteta razgovora je dobra, no nema aktivnu redukciju buke pa u glasnim okruženjima zna biti otežana. Kvaliteta zvučnika i mikrofona je prosječna – poslužit će, nemamo većih prigovora. Naravno, ne očekujemo HiFi zvuk iz mono zvučnika…
Baterija kapaciteta 2500 mAh će izdržati cijeli dan umjerenog do srednje intenzivnog korištenja. Meni je oko 16 – 17 sati bila na izmaku, ali to je uz 3.5 sati SOT-a. “Normalni” korisnici mogu računati na cjelodnevnu autonomiju.
Softverski, Vivax Point X1 vrti čisti Android 7.0, bez bloatwarea. Vivax je dodao par svojih detalja, poput Vivax Web ikone (link na službene stranice), Nethome Plus aplikacije za upravljanje Vivax klima uređajem i uputstva u PDF-u. I to je to…
Sučelje radi lijepo glatko, što je i inače karakteristika Mediateka MT3737T čipseta u kombinaciji s čistim Androidom, osim u slučaju da je zagušen nekom lošom proizvođačevom ljuskom.
Kamere
Iskustvo nas uči, da ne očekujemo mnogo od dvije stražnje kamere u jeftinim uređajima. Na nekim Kinezima druga kamera je doslovno samo ukras – možete je slobodno prekriti, fotografije će biti iste…
No, to ovdje nije slučaj. Ok, neki spektakularni bokeh efekt ne očekujte, ali dobit ćete natprosječno kvalitetne fotografije, čak i kad nisu idealni svjetlosni uvjeti. Ako nas pitate, Vivax Point X1 od druge kamere najviše profitira dobrim HDR-om, iako za takvu fotografiju treba cca 2 sekudne držati mirno mobitel.
Dobra je i selfie kamera, sa HDR efektom kojeg ćete platiti malo višom razinom šuma:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/vivax-point-x1-selfie.jpg” leftlabel=”Bez HDR-a” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/vivax-point-x1-selfie-HDR.jpg” rightlabel=”S HDR-om” mode=”horizontal” width=””]
Sviđa mi se kako radi HDR – ok, osim što traži strpljenja – jer je nenametljiv, izvuče više detalja iz sjene i svijetlih tonova, ali ne pokvari fotografiju:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Vivax-Point-X1-non-HDR.jpg” leftlabel=”Bez HDR-a” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2017/12/Vivax-Point-X1-hdr.jpg” rightlabel=”S HDR-om” mode=”horizontal” width=””]
Dobra je i razina detalja i niska razina šuma. Mouse over vam donosi uvećanje, ovo je full size fotografija.
Nema OIS-a, a od ručnih komandi možete odabrati ISO osjetljivost, ali usprkos toga ovo je dobra fotografija u ovom cjenovnom razredu.
Fotografije su solidne i u low light uvjetima gdje imaju solidan kontrast i boje, te nisku razinu šuma.
Kamere na Vivax Point X1 su ponajbolje koje smo vidjeli na mobitelu do 1000 kn, i svakako su ugodno iznenađenje.
Zaključak
Vivax Point X1 je jedan od najboljih 1000 kn mobitela koje smo vidjeli. Kamere nadmašuju cjenovnu klasu, kućište je metalno, performanse su dobre a sada je tu i dobar zaslon. Rado bismo vidjeli više od 2 GB RAM-a, ali zato je tu Dual SIM i čitač otiska prstiju. Po nekim detaljima X1 nam se više sviđa od flagshipa tvrtke, starog samo pola godine. Čisti Android je trademark Vivaxa a više od Nougata bi bilo nepristojno tražiti. Vivax Point X1 je univerzalno dobar odabir za manje zahtjevne korisnike, čak i kad ne gledamo kroz prizmu cijene.
Sviđa nam se:
- tanko metalno kućište
- kvaliteta stražnjih i selfie kamere
- čitač otiska prsta, na najboljem mjestu – ispod zaslona
- dobre performanse u praksi
- Dual SIM
- čisti Android 7.0 Nougat
- cijena
Manje nam se sviđa:
- 2 GB / 16 GB konfiguracija
- baterija bi mogla biti veća (za neke)
- defaultni browser izgleda zastarjelo – no to je na račun Googlea. Koristite Chrome radije…