Watch GT 5
Vipnet VR

Virtualno smo pogledali što donosi Vipnetov 5G

Vipnet je uz pomoć virtualne stvarnosti demonstrirao mobilne i fiksne tehnologije sljedeće generacije koje su već danas implementirane u živoj Vip mreži.

2018. godina bit će zanimljiva za nas korisnike, pokazao nam je Vipnet predstavljajući trenutno stanje u fiksnoj i mobilnoj telefoniji što se tiče prijenosa podataka te najavljujući novosti koje nas očekuju daljnjim razvojem 5G tehnologije i optičke infrastrukture.

U fiksnom segmentu demonstrirane su brzine od 4 Gbit/s na kućnim modemima nove generacije koje Vipnet već testira s korisnicima. U mobilnom segmentu demonstrirane su 5G funkcionalnosti uz ostvarenu brzinu od 750 Mbit/s, a koju već danas podržava više od 10 posto mobilnih uređaja dostupnih u populaciji.

5G će doći kao rezultat niza nadogradnji u mreži, za razliku od 3G i 4G tehnologije koje su implementirane odjednom, izjavio je Tomislav Makar, glavni direktor za tehniku u Vipnetu. Peta generacija mobilne telefonije, za koju su licence daleko skuplje u Hrvatskoj nego u drugim europskim zemljama, zahtijeva višestruko veće investicije nego je to bio slučaj s 4G-om. Prelazak s aktualne četvrte generacije na petu u Vipnetu je započeo implementacijom LTE Advanced Pro tehnologije dok je za uspješnu implementaciju 5G-a potrebna i strateška potpora Republike Hrvatske.

Tomislav Makar glavni direktor za Tehniku Vipneta

Prethodno je potrebno osigurati sljedeće preduvjete za daljnje investicije operatora:
– izgradnja transportnih optičkih mreža velikih kapaciteta do svake županije i do glavnih
turističkih središta. Sredstva za taj projekt (NP-BBI) osigurana su od strane EU, ali
Republika Hrvatska kasni s implementacijom,
– re-alokacija spektra druge digitalne dividende (DD2) kojeg nacionalni regulator mora
osloboditi od analognog TV signala,
– osiguravanje afirmativnog regulatornog okvira od strane države i lokalnih zajednica kako bi
bilo moguće izgraditi dovoljan broj baznih stanica čija gustoća za implementaciju 5G mora
biti značajno povećana.

Vipnet je već ostvario dostignuća u razvoju i implementaciji 5G tehnologije:
– združeno korištenje spektra i multiple MIMO – kombiniranje spektra na frekvencijama 800 MHz, 1800 MHz i 2100 MHz. Specifičnost ovakvog pristupa je upotreba frekvencije na 2100 MHz koja je prvotno korištena za UMTS tehnologiju. Vipnetovi stručnjaci oslobodili su taj spektar, kombiniraju ga sa standardnim LTE spektrom na 800 i 1800 MHz te postižu brzine do 750 Mbit/s. Ova funkcionalnost dostupna je u živoj mreži.
– LAA (korištenje nelicenciranog spektra) – kombiniranjem LTE i Wi-Fi tehnologije, Vipnet ostvaruje velike brzine prijenosa i osigurava potreban kapacitet korištenjem nelicenciranog spektra. Vipnetovi stručnjaci na taj način osiguravaju vrhunsko korisničko iskustvo, bez akvizicije dodatnog radio-frekvencijskog spektra koji je u Republici Hrvatskoj među skupljima u EU.
– testiranje spektra 3500MHz – uz suglasnost Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM), Vipnet je dobio privremenu dozvolu za korištenje radio-frekvencijskog spektra na 3500 MHz, uz pomoć koje je na području Grada Jastrebarskog izvršio testiranja novih tehnologija koje prethode uvođenju 5G mreža. Prilikom testiranja ostvarene su brzine prijenosa podataka do 700 Mbit/s. Posebnost ovakvog načina prijenosa podataka je da se download i upload podataka odvijaju na istoj frekvenciji te se pritom efikasnije koristi dostupni spektar.

Vipnetova optička infrastruktura trenutno doseže više od 470 tisuća kućanstava (od ukupno 1,5 milijuna kućanstava) pri čemu cjelokupna mreža nudi brzine iznad 100Mbit/s. Koliko je značajno da u Republici Hrvatskoj počne još snažnija izgradnja optičkih mreža koje jedine mogu zadovoljiti kapacitete za prijenos podataka, pokazuje i primjer globalnog prijenosa podataka. Sada već davne 1992. godine, globalni Internet promet iznosio je 100 GB dnevno, a 2021. globalni Internet promet bit će veći od 105 tisuća GB u sekundi. U sklopu priprema za implementaciju 5G tehnologije, Vipnet svoje bazne stanice spaja na optiku te uz napredne funkcionalnosti sinkronizacije iste bazne stanice međusobno komuniciraju i na prostorima s velikim brojem korisnika osiguravaju veći kapacitet i superiorno korisničko iskustvo.

Vipnet s internim korisnicima u živoj mreži testira Docsis 3.1 modeme za kućni Internet do 1 Gbit/s. To znači da će korisnicima kojima je pri brzini od 20 Mbit/s bilo potrebno 429 sekundi za preuzimanje jedne datoteke veličine 1 GB, pri brzini od 1 Gbit/s za preuzimanje iste datoteke biti potrebno samo 9 sekundi.

Najčitanije