Sadržaj
Isprobao sam četiri naglavne Bluetooth slušalice poznatih HiFi brendova – Bowers&Wilkins, Denon i Audio Technica. Ovi model još uvijek imaju prihvatljive cijene, sve se hvale aktivnim poništenjem buke, najnaprednijom aptX HD Bluetooth vezom, finom izradom i naravno, vrlo dobrim zvukom.
Žičane slušalice? Može i to, no gdje ćete ih slušati? Da preformuliram: imate li kvalitetan 3.5 mm izlaz za slušalice uvijek sa sobom? Bežične slušalice su sve popularnije, s razlogom – Bluetooth ima svaki mobitel unazad desetak godina a tu je i aktivno poništenje buke, vrlo zgodna stvarčica.
Za finije slušalice poput ove četiri poželjno je da vaš mobitel ima aptX HD Bluetooth vezu, jer ona nudi najvišu kvalitetu zvuka, gotovo kao CD. iPhone je ne podržava, on je na ACC što je manje više ista stvar.
A to je izvrsno, sjetimo se kako i zašto je nastao Bluetooth – to je spora, vrlo štedljiva podatkovna veza koju su isprva koristile mono slušalice za razgovore, da bi danas dogurala do praktično CD kvalitete zvuka u stereo načinu rada.
Štedljivost je ostala, pa svi mode nude zavidnu autonomiju. U praksi punit ćete ih jednom tjedno ili mjesečno, ovisno koliko slušate muziku.
Večliki adut ovih slušalica je i aktivno poništenje buke, koje radi dobro. Prisjetimo se: slušalice snimaju okolišnje zvukove i uz pomoć mikroprocesora kreiraju “suprotan” zvuk koji poništava buku iz okoline. No, često istovremeno i kvare zuk – ugasite ANC kad ste kod kuće, u miru i tišini.
Čemu to služi, ove slušalice ionako potpuno prekrivaju uho (osim B&W PX5) pa već samim time dobivamo određeno prigušenje okoline? Točno, no aktivno poništenje buke to dovodi na sasvim drugu razinu.
Naravno, aktivno poništenje buke može biti problematično. I jest bilo prije koju godinu, jer je osim okolišnje buke djelomično zahvaćalo i glazbu.
Stoga je najbolji dio na prvim modelima bila tipka da se ugasi ANC (Active Noise Cancelation), osim ako ste baš na jako bučnim mjestima.
Srećom, danas su procesori sazreli, i ANC više ne kvari kvalitetu zvuka – u tolikoj mjeri. ANC najbolje filtrira ponavljajući zvuk ili šum niže frekvencije, poput buke u avionu. Ili automobilu, na autocesti kada jako dobro filtriraju buku guma i šum vjetra.
To se čuje: moj Fićo postane tih kao Roills Royce kad stavim jednu od ovih slušalica na uši i uključim ANC :-).
Ako ste u tihom okruženju, ANC se može čuti kao tihi pozadinski šum, u takvim uvjetima ga je bolje isključiti. No realno, uopće ne smeta osim možda ljubiteljima klasične muzike.
Pa, da krenemo abecednim redom…
Audio Technica ATH-ANC700BT
Audio Technica ATH-ANC700BT specifikacije
- Promjer drivera: 40 mm
- Frekventni odziv: 5 – 40.000 Hz
- Osjetljivost: 95 db/mW (bez ANC), 98 db/mW (ANC upaljen)
- Impedancija: 35 ohma (bez ANC), 350 ohma (ANC)
- Baterija: 3.7 V punjiva baterija
- Trajanje baterije: 25 h (ANC), 30 h (bez ANC), 45 h (samo ANC)
- Masa: 250 g
- Konektor: USB tip B
- Bluetooth V.4.2 aptX HD, aptx, AAC, SBC
- Ostalo: aktivno poništenje buke (do 300 Hz), sklopivi dizajn, 2.5 mm mini konektor za slušalice, Hi-Res audio putem žice, micro USB kabel za punjenje, touch panel
Audio Technica radi fine slušalice koje su uvijek blizu Best Buy titule. Prije četiri godine testirao sam MSR7 i jako su mi se svidjele, ne samo estetski.
Može li bežična sedmica ostaviti tako dobar dojam? Estetski ne, jer su crne :-(. No naravno, izbor boje je stvar ukusa. Kvaliteta izrade je vrlo dobra ali izostaje premium dojam zbog plastike – nema metalnih dijelova.
Upravljanje je zanimljivo – imate samo jednu tipku, ali tu je i touch panel koji radi izvrsno. Aplikacija je beskorisna, na njoj imate samo user manual i FAQ.
Ergonomija je vrlo ugodna. Opruga nije pretjerana, pritisak na uši je taman dobro odmjeren da slušalice dobro stoje, ali ne pritiskaju previše za dulje nošenje.
Kvaliteta zvuka? Vrlo dobra. Audio Technica ATH-ANC700BT ima solidnu redukciju buke, koja najmanje šumi u “leru”, tj. dok nema muzike ili su tihi / solo dijelovi.
Naravno, kad je tiho isključite redukciju – slušalice tada dobiju dodatnu porciju basa, možda i previše.
Zvuk je fino uravnotežen s ANC-om. Basa ima dovoljno, dobro je kontroliran i slušalice vrlo lijepo razdvajaju sve tonove bez miješanja pojedinih frekvencija. I zahtjevne dionice su dobro odrađene, dok su vokali prosječni (u ovoj usporedbi), mogli bi biti malo izraženiji.
Na visoke nemam primjedbi, nisam našao niti jednu pjesmu gdje bi postali previše reski i naporni.
Audio Technica ATH-ANC700BT imaju uravnotežen zvuk ili izrazito bass heavy ako isključite redukciju buke. Stoga, ostavite ANC da radi…
Bowers&Wilkins PX5
Bowers&Wilkins PX5 specifikacije
- Promjer drivera: 35 mm
- Frekventni odziv: 10 – 30.000 Hz
- Impedancija: 20 kOhma
- Trajanje baterije: 25 h (ANC),
- Masa: 250 g
- Bluetooth V5 aptX™ Adaptive, aptX™ HD, aptX™ Classic, AAC, SBC
- Ostalo: aktivno poništenje buke, sklopivi dizajn, 3.5 mm konektor, USB-C kabel za punjenje, 4 mikrofona za ANC, 2 mikrofona za razgovore, senzor nošenja, kutija za slušalice
Ovu tvrtku posebno cijenim, imam njihov Bluetooth zvučnik T7 koji je izvrstan a pored iMaca su mi dvije B&Q 607-ice.
Estetski, Bowers&Wilkins PX5 izgledaju jako dobro. Srebrni aluminijski poklopci i malo plave boje razbijaju crnu dosadu.
Ergonomski, ovo su najmanji zvučnici na testu, oni više stoje na ušima (on ear) nego ih prekrivaju. Je li to dobro? Stvar ukusa, morat ćete sami odlučiti. Opruga je dosta čvrsta, za moj ukus nijansu previše stišće uši.
Kvaliteta izrade je izvrsna a takav je i zvuk.
Jako ugodno iznenađenje je ANC (ima svoju tipku na lijevoj slušalici), podesiv u četiri razine (Off, Low, High, Auto). Dok radi, šuma ima malo i čuje se samo tijekom pauze.
Njegova implementacija je briljantna: slušate pjesme, klikate po ANC tipki, i da vam ženski glas ne kaže na kojem ste nivou ne bi ste pogodili. Nimalo ne utječe na kvalitetu zvuka, čak niti na razinu basa. Izvrsno!
Bas je snažan, čist i jako dobro kontroliran. Sviđaju mi se i vokali i visoki tonovi, nema sumnje – Bowers&Wilkins PX5 su izvrsne slušalice po svim parametrima.
Bowers&Wilkins PX7
Bowers&Wilkins PX7 specifikacije
- Promjer drivera: 44 mm
- Frekventni odziv: 10 – 30.000 Hz
- Impedancija: 20 kOhma
- Trajanje baterije: 30 h (ANC),
- Masa: 310 g
- Bluetooth V5 aptX™ Adaptive, aptX™ HD, aptX™ Classic, AAC, SBC
- Ostalo: aktivno poništenje buke, sklopivi dizajn, 3.5 mm konektor, USB-C kabel za punjenje, 4 mikrofona za ANC, 2 mikrofona za razgovore, senzor nošenja, kutija za slušalice
Veće, ali ne i ozbiljnije – B&W se hvali da su PX7 djelomično izrađene od karbonskih vlakana, ali osobno više mi se sviđaju PX5, vjerojatno zbog većeg aluminijskog poklopca.
Za razliku od manjeg PX5, PX7 potpuno prekriva uši i osjetno su veće slušalice. Čvrste su i stabilne, te ne pritišču previše.
Sve dobro što sam spomenuo za PX5 vrijedi i za PX7: uz oba modela dobivate čvrstu torbicu za transport, kvaliteta izrade je vrlo dobra, aplikacija također a senzor nošenja pauzira i pokreće muziku kod skidanja / stavljanja slušalica.
Redukcija buke možda nije najsnažnija, ali je praktično nečujna u bilo kojem od četiri načina rada i nimalo ne kvari kvalitetu zvuka, izvrsno.
Vjerojatno ste vidjeli razliku u cijeni. Pitanje jest, vrijedi li PX7 doplatu od oko 1000 kn u odnosu na jako dobar PX5? Da.
Bowers&Wilkins PX7 su uvjerljivo najbolje slušalice u ovoj usporedbi. Kvaliteta zuka je vrlo slična onoj na PX5, ali na višoj razini. Veći driveri donose još više basa a osjetno su bolji i vokali, dok kod visokih ne čujem neku razliku.
B&W PX7 briljiraju kad slušate Over the rainbow (Israel Iz), preko pop i rep stvari pa do bass razbijačine ala Sweet Dreams Ibiza Deep Summer Mixa.
Bowers&Wilkins PX7 su izvrsne slušalice po svim parametrima i glatki pobjednici ove mini usporedbe.
DENON AH-GC30
Denon AH-GC30 specifikacije
- Promjer drivera: 40 mm
- Frekventni odziv: 5 – 50.000 Hz
- Osjetljivost: 98 dB/mW
- Impedancija: 16 kOhma
- Trajanje baterije: 20 h (ANC),
- Masa: 287 g
- Bluetooth V5 aptX HD, aptX, AAC, SBC
- Ostalo: aktivno poništenje buke, sklopivi dizajn, 3.5 mm konektor, HD Res Audio putem žice, USB-C kabel za punjenje, senzor nošenja, kutija za slušalice
Bijeli Denon AH-GC30 izgleda izvrsno! Estetski, ovo su mi najatraktivnije slušalice na testu a jako je dobra i izrada te komfor nošenja.
ANC ima tri stupnja rada: za vožnju avionom, za rad u uredu te za vožnju automobilom. Radi vrlo dobro, uz blago čujni šum u tihoj okolini, ali ANC ne kvari kvalitetu zvuka, što je super.
Kakva je kvaliteta zvuka? U skladu s Denonovom tradicijom: vokali i visoki su vrlo dobri, no bas je prilično suzdržan ako slušate pop, house i sličnu muziku.
Nije da ga nema, no nakon što prijeđete s neke od gornjih modela na Denona, uvidjet ćete da je tu basa dosta manje.
Vjerojatno upravo zbog toga Denon podnosi i vrlo zahtjevne dionice bez da se zvučna slika raspadne, i na dulji rok je vrlo ugodan – ove slušalice možete nositi satima da vas ne smetaju.
Stoga će biti vrlo dobar izbor za ljubitelje klasike, jazza i slične finije muzike.
Aktualne cijene testiranih Bluetooth slušalica potražite na donjim linkovima, trenutno ih možete nabaviti po super cijenama:
- Audio Technica ATH-ANC700BT
- Bowers&Wilkins PX7
- Bowers&Wilkins PX5
- Denon AH-GC30
Kad podvučem crtu najbolji zvuk imaju Bowers&Wilkins PX7 (koje su i najskuplje) no ostale slušalice je teže rangirati. Zvuk je i stvar ukusa, baš kao i izgled, pa ćete to morati sami odlučiti. Bowers&Wilkins PX5 su vjerojatni best buy, Denon AH-GC30 se najbolje snalazi s finijom muzikom i za dugotrajno nošenje je prvi izbor. Audio Technica ATH-ANC700BT bolje zvuči s uključenom redukcijom buke nego bez, ali su najjeftinije i uz skuplji PX5 best buy Bluetooth slušalice u ovoj usporedbi. Realno, bilo koja Bluetooth slušalica od testiranih bi bila fini poklončić za pod bor…