Moj daily driver, Huawei P40 Pro, je izvrstan mobitel po svim parametrima osim jednog: kvaliteta zvuka. Ima jedan mono zvučnik solidne kvalitete, ali to nije to. Nešto tipa, kao kad imate TV pa gledate vijesti – sve čujete, ali ako stavite film zvuk je bezveze. S druge strane, ako imate soundbar… Nema usporedbe.
Takva je otprilike razlika između mono i stereo zvučnika na mobitelima. Posebno ako imaju još i Dolby procesiranje popust Samsunga Galaxy S20 FE (a i drugih 20-ki), pa dobijete iznenađujuće dobru prostornost i kvalitetu zvuka kod gledanja flmova.
Za muziku, malo manje – tu ipak trebamo više basa, fiziku je nemoguće pobijediti.
A po basu je poznat iPhone, koji slovi kao glasan, jasan i općenito, vrlo dobar stereo izvođač. Je li bolji od Smasunga S20 FE? To se može čuti samo kad imate oba na testu, istovremeno, kao što se meni dogodilo.
Konfiguracija zvučnihka ima je ista: jedan je smješten u donjem okviru, drugi zvučnik je onaj za uho, samo je sada bolji i jači nego ranije.
Prve generacije stereo zvučnika na mobitelima su patile od velike nejednakosti – donji je bio znatno glasniji i jasniji od gornjeg, no to više nije slučaj – ova su podjednako jasna i glasna, možda je donji tek nijansu snažniji. I na S20 Fe, i na iPhone 12.
A koji je bolji?
Poslušajte sami:
Samsung Galaxy S20 FE ima bolji bas i bolje vokale, dok je iPhone 12 jasniji u visokim tonovima. Gornji video nije skroz fer prema iPhoneu, koji u stvarnosti bolje zvuči – visoki mu nisu tako prštavi.
No, nešto bolji bas, primjetno bolji vokali i Dolby Atmos prevagnuli su na stranu Samsunga – Galaxy S20 FE bolje zvuči, posebno ako gledate Netflix ili slične streaming kanale. Tada svakako upalite Dolby Atmos, a za muziku ga radije isključite (što i jest defaultna vrijednost). Nije iPhone 12 nimalo loš, ali Samsung S20 FE je ipak bolji po navedenim parametrima.
Što kažete, je li vam bitan zvuk na mobitelu, ili koristite slušalice?