Usporedba kamera U11 Note 8 iPhone 8 XZ1
222
Views

Vrijeme je za veliki usporedni test kamera na flagship mobitelima. Je li bolji Samsung Note 8, Sony XZ1, iPhone 8 ili HTC U11 po danu? Koji mobitel se najbolje nosi sa zahtjevnim svjetlosnim uvjetima, koji daje najoštriju sliku uz najmanje šuma saznat ćete u sljedećim redovima :-).

Koji mobitel ima najbolju kameru? Ovakva pitanja su čest, a najbolji odgovor daju usporedni testovi kamera, s fotografijama snimljenim u isto vrijeme (ok, s par sekundi razlike…), u istim uvjetima.

Kao i uvijek, klonimo se laboratorijskih testova i stalaka – najrelevantniji su live testovi, na automatici, snimani iz ruke.

Zašto, kada recimo noćne fotografija mogu biti drastično bolje sa stalkom? Razlog je jednostavan: 99% fotografija će nastati upravo tako. Iz ruke, na automatskim postavkama.

Usporedba specifikacija kamera – U11, Note 8, iPhone 8, XZ1

usporedba kamera tablica

Očito jest, da su hardverski male razlike izuzev Sony-a, koji nema OIS, ima veći senzor ali i značajno veću rezoluciju.

Sony je za XZ1 i XZ Pro napravio novi senzor, IMX400, s dvije specifičnosti: 960 FPS slow motion video, prediktivni (tracking) autofokus i 5 osnom elektronskom stabilizacijom.

Tu su i neka ograničenja: 960 FPS snimanje traje samo 0.18 sekundi i u niskoj je 720p (HD) rezoluciji, dok 5 osna stabilizacija radi samo u 1080P 30 FPS-a. Sve druge rezolucije videa dolaze uz klasični, 3 osni EIS.

Kod fotografija, EIS nije od pomoći, i tu je konkurencija s OIS-om u prednosti. Ok, pogledajmo kakve fotografije rade HTC U11, Samsung Note 8, iPhone 8 i Sony XZ1 u dnevnim uvjetima.

Dnevne fotografije – oštrina, vjernost boja, dinamički raspon

Prošle, 2016. godine dnevne fotografije na mobitelima su doživjele revoluciju zahvaljujući image stackingu, HDR+ ili HDR Boost tehnologiji. To su različiti nazivi za istu stvar: mobitel uvijek snima 3 fotografije odjednom, s različitim ISO vrijednostima i/ili ekspozicijama, te ih stapa u jednu.

Usporedba kamera U11 Note 8 iPhone 8 XZ1

Neprimjetno za krajnjeg korisnika, osim što se vidi znatno bolji dinamički raspon i manjoj mjeri, niža razina šuma. iPhone 8 ima dodatnu prednost: fotografiranje u DCI-P3 spektru boja kojeg ne podržava JPEG, ali podržava HEIC koji uz to i daje manje datoteke uz istu kvalitetu.

Ok, dosta filozofiranja, pogledajmo snimljene fotografije. Najbolje je pregledavati na desktop računalu…

Napomena: prelaskom kursora preko fotografije dobivate zoom

HTC U11 strasilo 1

HTC U11 strasilo

iPhone 8 strašilo ISO20 1/276 s Note 8 strašilo ISO40 1/353 s Sony XZ1 strašilo ISO40 1/250

Prema očekivanjima, nema velikih razlika u postavkama po danu. Svi su koristili najnižu ISO vrijednost koja im je na raspolaganju, pa se razlike svode na balans bijele.

Dinamički raspon – Fićo, kiša i zalazak sunca

iPhone 8 je ovdje napravio najbolji posao, zapravo bolji od mog oka – nisam mogao vidjeti toliko boja na nebu, i toliko detalja u sjeni. No, opet malo vuče na žućkastu, najvjerojatnije zbog HIEC – JPG konvertera – na zaslonu iPhonea to nije slučaj.

Kod fotografije bez velikog kontrasta, dan – kiša, stvari izgledaju ovako:

Sony XZ1 je ovdje upropastio stvar, prvenstveno zbog nedostatka OIS-a i/ili loše softverske obrade – slika je defokusirana. iPhone je ponovno lagano žućkast, dok su Samsung Note 8 i HTC U11 ovdje napravili jako dobre fotografije.

Dojmovi o kamerama kod snimanja po danu, na otvorenom:

  • HTC U11 radi najvjernije fotografije. Iako na prvu ruku možda nisu atraktivne kao neke druge, kontrast i boje nisu umjetno napumpani iako se ponekad na malo više kontrasta ne bismo žalili. Šuma praktično nema a tu je i vrlo dobra oštrina. Dinamički raspon je vrlo dobar.
  • iPhone 8 ima najbolji dinamički raspon – jedini je uspio prikazati pokoji oblak na nebu kod strašila, i razvalio je zalazak sunca – i ima sveukupno najbolju oštrinu. Problem je što slika vuče na žuto; dio toga pripisujemo HEIC – JPG konverteru, ali dio ide i na namjerno tople postavke boja.
  • Samsung Note 8 je zna ponekad preeksponirati fotografiju. Oštrina je vrlo dobra, dok je balans bijele prosječan – slika zna imati žućkaste tonove.
  • Sony XZ1 ima dobar balans bijele i dobar kontrast. Ako ne zumiramo previše, Sony će ponekad napraviti možda i najbolju fotografiju. Problem sa Sonyem su detalji što se vidi kod uvećanja te vidljiva razina šuma i posljedice uklanjanja istog, te suženi dinamički raspon – Sony jedini ne koristi image stacking tehnologiju

ocjene kamera dan

Originalne fotografije potražite na ovom linku.

Uskoro stiže usporedba kamera Samsunga Note 8, HTC U11, iPhone 8 i Sony XZ1 u slabijim svjetlosnim uvjetima, po danu i po noći.

Article Categories:
Recenzije · Test smartphone kamera
Sasa https://preporucamo.com

Autor ovih redaka ima desetljeće iskustva pisanja tema brojeva za Mobil Media, VIDI, BUG i PCCHIP. Nakon što mu je to dosadilo otvorio je svoj portal, bolji od svih navedenih, koji upravo čitate :-). Možete me kontaktirati na sasa@preporucamo.com ili na 095 8595 750 putem WhatsAppa

All Comments

  • XZp, automatic 19mpx

    Slađan Stupavski Lukšić 22. studenoga 2017. 1:41
  • Uglavnom nebi bilo lose u recenzijama odvojit malo vremena i napravit fotku u pro nacinu tako da znamo sto mozemo ocekivati od kamere na mobitelu….

    Kristijan Kiki Lah 10. studenoga 2017. 20:54
    • Dobra sugestija. Iako, Pro tek u rijetkim slučajevim donosi poboljšanje, posebno ako i dalje fotografirate iz ruke.

      preporucamo.com 10. studenoga 2017. 21:20
    • Nisu te pro postavke neka filozofija,triba izbjeg iso veci od 400 na mobu,jel daje puno šuma,duža eks. vata više svitla al zahtjeva stalak,na automatici ce obicno mob dat dobre fotke jer zahtjeva mali iso po danu ,event .ukljucit hdr ako je prekontrastna slija,neki mod ga imaju automatski i to je to,vec po noci na auto. dižu puno iso i daju zrnatiju sliku,ak nema šuma suzbijen je softverski šta ubija detalje,zato na dslr s ful frame senzorom nema tih problema do iso 3200,a sad se rade i još veci senzori srednjeg formata,al su ti aparati od 50 000kn pa nadalje

      Alen Katusic 12. studenoga 2017. 9:29
  • “najrelevantniji su live testovi, na automatici, snimani iz ruke”. Po cemu najrelevantniji? Automatika je kompromis kako na DSLR u tako i na svakom drugom foticu i naravno na mobitelu . Kompromis koj nikako ne radi najbolje fotke . Kompromis koj pomaze onima koji nemaju znanje u fotografiji da naprave tek prosjecne fotografije . Otklonimo stalak iz price ako vam tako pase ali automatika ne radi nimalo relavantne fotke .Postoji niz situacija gdje moramo upotrijebiti veci otvor ili manji otvor blende da bi postigli sa fotografijom ono sto zelimo . To naravno mobiteli nisu u mogucnosti jer imaju najveci fiksno odredjeni otvor blende pa samim time i osakaceni za puno toga u fotografiranju. . Zaboravimo i to . Iso u automatici ga mobiteli nemilo dizu posebno u losijim svjetlosnim uvjetima i nocu . Uvijek je bolje manuelno podesiti i mobitele . Rezultat dobiju se kud i kamo bolje fotografije . Eto za primjer jedna manuelna postavka sa moje xperie Z3 koja je slikala u ovom primjeru sa iso 100 (automatika je sugerirala iso 1600 u istom primjeru) Da sam poslusao automatiku imao bi digitalnog suma u slici poprilicno . Radije sam poslusao svoje iskustvo 🙂

    Mladen Šimunić 10. studenoga 2017. 1:25
    • Razlog je jednostavan. Vise od 99% fotografija nastaje na automatskim postavkama…

      preporucamo.com 10. studenoga 2017. 5:49
    • Ma ko ti to ima vremena namjestat…

      Bojan Tune Narandzic 10. studenoga 2017. 6:13
    • Razlog je da golema vecina nema pojima o fotografskim osnovama koje i nisu toliko zahtjevne za nauciti i probati u praksi.

      Mladen Šimunić 10. studenoga 2017. 6:26
    • U pravu ste. Cesto nemamo vremena prckat po postavkama. Dodatno, automatiks u velikoj vecini slucajeva dobro radi svoj posao

      preporucamo.com 10. studenoga 2017. 6:59
    • Čubra Damir Koji efekti ? Nemam pojima zasto ljudi uvijek misle da svaka dobra fotka mora biti i uredjena programom? Preporuka malo poradaiti na manualnim postavkama i na poznavanju fotografije i kako dobiti bolju iz samog fotica . Jedino je efekt vinjete ubacen uz potpis mene ko autora sve ostalo je isto ko i original .Uostalom evo ti originala .

      Mladen Šimunić 10. studenoga 2017. 11:57
    • Ok, ali koja je bila ekspozicija? Prilično sam siguran da je tu bio i tripod u igri… Kod fotkanja iz ruke, pro način rada ne najčešće ne radi čuda…

      preporucamo.com 10. studenoga 2017. 22:05
    • Exp.1/300 i slikano iz ruke ,nikakav tripod vam nije potreban tada. Ja trpod koristim samo kod dslra i to kod dugih expozicija koje nekad dosezu i po 30 sekundi nocu

      Mladen Šimunić 11. studenoga 2017. 12:52
    • Problem je u automatici koja dize iso, a samim time i sum u slikama zato da taj kompromis nije idealan i bolje je manuelno postaviti.

      Mladen Šimunić 11. studenoga 2017. 12:55
    • To je losa automatika, ako dize iso a moze se sa iso 100i 1/300s

      preporucamo.com 11. studenoga 2017. 13:03
    • Xpera z3 ima tendenciju koristenja brzih expozicija . Ocito je tu Sony prije nekoliko godina napravio veliki iskorak jer to bas i nije bila karakteristika ranijih modela.

      Mladen Šimunić 11. studenoga 2017. 13:24
  • Leo koji bi izabrao, kao ljubitelj fotografiranja…?

    preporucamo.com 9. studenoga 2017. 22:49

Odgovori