Podaci tvrtke Analysys za istraživanje tržišta pokazuju kako je u Kini među top 1o najprodavanijih brendova pametnih telefona udio domaćih proizvođača 75,5%. Ostatak udjela imaju dva najveća rivala: Apple i Samsung.
Prema analitičarima Apple je drugi omiljeni brend u Kini. U usporedbi s Q2 2013. prodaja iPhone porasla je s 3,9 % na 11%. Zanimljivo je što Samsung u istom razdoblju bilježi pad tržišnog udjela s 18,2 % na 7,7%. Sony,LG i HTC su pretrpjeli potpuni poraz na kineskom tržištu. Prodaja uređaja im je u postotku koliko ima vitamina u Konzum Kplus vitaminskim dodacima 🙂 Da ne duljimo, top ljestvica najprodavanijih brendova tvrtke Analysys izgleda ovako:
1. Huawei (13,6%)
2.Apple(11%)
3.Xiaomi (10%)
4.Samsung (7,7%)
5.OPPO (7,4%),
6.Vivo (7,3%),
7.Lenovo (6,9%),
8.Meizu (4,3%),
9.Coolpad (4,3%)
10.Gionee (2,6%)
11.Ostali 24,9
Iznenađeni? Priznajemo, mi malo jesmo. Nedostaje nam ZTE iako imaju odlične proizvode. Možda je razlog što su se fokusirali na američko tržište i polako pucaju na europsko te pomalo zanemaruju domicilno.
Također interesantna je mala razlika između Huawei i Xiaomi proizvođača u tržišnom udjelu. Xiaomi je pucao na prvo mjesto, ali izgleda da ga je izgubio zbog lažnog oglašavanja ugrađenih komponenti (zaslon, kamera) u Redmi Note 2. Uspostavilo se da su puno jeftinije i lošije od deklariranih.Zbog toga su u trećem tromjesečju imali priličnu zalihu neprodanih uređaja. Morali su snižavati cijene i nuditi razne kuponske popuste ne bi li se riješili barem dijela zaliha. Također puna skladišta “starog” modela bila su razlog odugovlačenja plasiranja Redmi Note 3 u javnost. Huawei nije imao tih problema i ostvarili su Xiaomijev cilj za ovu godinu: prodali su najmanje 100 miliona pametnih telefona.
Isto tako podaci tvrtke Analysys pokazuju blagi rast prodaje kineskih pametnih telefona izvan Kine. No, bez obzira na to, osim Huaweia, ZTE, TCL i Lenovo, gotovo svi ostali proizvođači ne mogu računati na ozbiljnu dobit od prodaje na razvijenim inozemnim tržištima u 2016. Dva su razloga: Prvi je što ilegalno koriste patente pa tako se prodaja vrši isključivo online preko raznih trgovaca, a ne u fizičkim trgovinama ili prodajnim kanalima operatera na što su navikli potrošači bogatijih tržišta. Drugi je nedostatak servisne podrške. Manji je broj ljudi koji će kupiti uređaj na neviđeno i to bez servisnog jamstva.
Na kraju bi dodali kako analitičari predviđaju još brutalniji rat za kupce u Kini među proizvođačima uređaja u 2016., pad cijena proizvodima i bolju ponudu dodatnih usluga ili servisa za privlačenje kupaca. Hardver odavno sam po sebi nije više dovoljan da privuče kupce.