Popularnoj društvene mreže „TikTok” sasvim je neupitna. Ovu društvenu mrežu koriste i mali i veliki. Odnosno i odrasli i stari i mladi. Upravo u tim „mladima” leži problem ako se pita čelnike ove društvene mreže. Naime na TikToku jesu svakodnevno i tinejdžeri odnosno oni mlađi od 18 godina (ili po Američkim pravilima mlađi od 21 godine). Kako se u posljednje vrijeme TikTok našao pred mnoštvom optužbi o načinu korištenja i uvjeta koji daju za pravo da TikTok koriste i tinejdžeri izgleda kako je tome odlučeno stati na kraj. Naime TikTok ide sa „strogim mjerama” vezanim uz tinejdžere.
Kako oni to nazivaju uvodi se „policijski sat” gdje će svi mlađi od 18 godina imati ograničeno korištenje ove društvene mreže i to bez mogućnosti poništavanja ičega u postavkama, što znači kako sve ide sa serverske strane. Jedna od novih značajki odnosno zabrani za mlađe od 18 godina je i dolazak notifikacija iza 21h onima od 13 do 15 godina, odnosno zabrana dolaska notifikacija iza 22h onima od 16 do 18 godina. Druga pak zabrana odnosno ograničavanje korištenja TikToka dolazi u obliku zabrane/nemogućnosti slanja te primanja privatnih poruka onima mlađima od 16 godina.
TikTok uvodi već viđeni koncept – Stories
Za one između 16 i 18 godina također će biti onemogućeno slanje i primanje privatnih poruka ali će oni u postavkama svojeg TikTok profila to moći poništiti odnosno omogućiti primanje i slanje privatnih poruka. Nešto slično ovome dotiče se i značajke preuzimanja video-sadržaja na pametne telefone, odnosno spremanje TikTok video-zapisa. Onima između 16 i 17 godina ova značajka također će biti onemogućena.
Dok onima između 17 i 18 godina će također biti onemogućena ali će u postavkama moći tu zabranu odblokirati te tako će moći spremati na svoje pametne telefone video-zapise s TikTok društvene mreže. Mlađi od 16 godina dobivaju na neki način „ograničenu objavu” svojih sadržaja na TikToku jer će im prilikom postavljanja video-zapisa na TikTok iskočiti prozor gdje će moći odabrati ograničeni broj svojih TikTok pratitelja koji će moći vidjeti taj video-zapis.
Android 12 Beta 4 dostupna na Pixel telefonima
Ako se pitate kako će ovo utjecati na popularnost samog TikToka naš odgovor je da ono neće osobito utjecati na sam značaj, korištenja i popularnost. Jer sam TikTok kao i svaka društvena mreža u naravi je stvorena za sve punoljetne osobe od 18 godina pa naviše. Ne za tinejdžere i djecu kojima je mjesto u školi i u prirodi a ne na Internetu a posebice ne na društvenim mrežama i bez kontrole roditelja ili osobe koja brine za njihovu sigurnost.
Nije samo riječ o sigurnosti nego i o psihološkom utjecaju društvenih mreža na razvoj tinejdžera te pitanje u kakve će oni ljude izrasti s godinama. Korištenje društvenih mreža im u tome svakako neće pomoći. Ne tvrdimo mi i nemojte vi sada ovaj kontekst pogrešno shvatiti na Internetu ima i edukativnih sadržaja ali naravno uz nadzor ili makar povremenu kontrolu što i kako dijete ili tinejdžer od 16 godina gleda i na čemu „troši” sate i sate Interneta. Prisjetite se kako smo prije nekoliko dana na našim stranicama pisali o tome kako TikTok uvodi „Stories” način prikazivanja sadržaja.
Znamo kako su Stories najčešći odnosno najpopularniji način prikazivanja sadržaja upravo kod tinejdžera odnosno mladeži a kako će sada ove „restrikcije” utjecati na prikazivanje Storie” ostaje tek za vidjeti. TikTok je zaživio 2016, godine te je do danas dostupan na preko 40 jezika Svijeta kao i na Android, Harmony OS te iOS mobilnim platformama. Zanimljivo je kako u Kini zemlji koja je matična za TikTok, ova društvena mreža ne nosi to ime.
Facebook je odavno u našim životima a da to ni neznamo
Već se zove douyin te joj web adresa ne glasi: www.tiktok.com, već glasi www.douyin.com. Za kraj kažimo kako je TikTok rezultat rada ByteDance, Internetske tehnološke kompanije koja je s radom započela 2012, godine. Vrijednost ByteDance kompanije procjenjuje se na 37 bilijuna dolara.
Preuzmite TikTok: