TikTok je poznat po viralnim plesovima i izazovima, ali sada postaje poznat i po širenju zlonamjernog softvera. Prema najnovijim izvještajima, neki TikTok videozapisi koriste se za distribuciju tzv. “info-stealing” malvera putem taktike nazvane ClickFix.
TikTok kažnjen s 530 milijuna eura zbog prijenosa podataka u Kinu
U ovom slučaju, AI-generirani videozapisi gledateljima daju upute kako unijeti određene PowerShell naredbe. Na prvi pogled izgleda kao da će korisnici time otključati premium značajke u aplikacijama poput Spotifyja ili CapCuta. U stvarnosti, te naredbe pokreću preuzimanje malvera poput Vidar i StealC. Ti programi kradu osjetljive podatke – lozinke, podatke kreditnih kartica, pa čak i kripto novčanike.
TikTok borba oko vlasništva nastavlja se za još 75 dana
Jedan od popularnijih videozapisa, koji tvrdi da “trenutno poboljšava Spotify iskustvo”, skupio je 500.000 pregleda i preko 20.000 lajkova. To jasno pokazuje koliko ovakve prijevare mogu biti učinkovite. TikTok algoritam dodatno povećava širenje ovakvog sadržaja.
TikTok for Artists – nova platforma za glazbenike
ClickFix nije ograničen samo na TikTok ili Windows računala. Slične taktike mogu se pojaviti i na drugim platformama i operativnim sustavima. Zbog toga je važno znati kako se zaštititi.
Kako ostati siguran
Prvo i osnovno – nemojte slijediti upute koje dolaze iz nepouzdanih izvora. Pogotovo ne iz videozapisa na društvenim mrežama. Softver uvijek preuzimajte isključivo s službenih stranica, poput spotify.com.
TikTok ne smije biti na Play i App Store trgovinama u Americi
Redovito ažurirajte svoj uređaj – bilo da se radi o telefonu, tabletu ili računalu. Svježa sigurnosna zakrpa često može spriječiti napad. Iako ažuriranja mogu biti naporna, ona vas štite od ovakvih prijetnji.
TikTok u vlasništvu Perplexitya za 18 milijardi $
Na kraju, budite oprezni ako ponuda zvuči predobro da bi bila istinita. Ne klikajte na nepoznate linkove, posebno ako se ne vidi puna URL adresa. Kibernetički kriminalci sve češće koriste popularne platforme poput TikToka i YouTubea za napade na korisnike.
U digitalnom svijetu – oprez je najbolja zaštita.