Samsung je predstavio Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. Potpuno novi smartphonei izgledaju sjajno ali nemaju mnogo zajedničkoga s prethodnikom S5. Očiti je novi Samsungov smjer s poslovnih uređaja nakrcanih mogućnostima prema luksuznim mobitelima…
Samsung Galaxy S5 je izvrstan telefon, do pojave Sony Xperia Z3 (koja je pola godine mlađa) bio je najbolji smartphone u 2014. godini. Najbolji zaslon, najviše mogućnosti, dobra kamera. No, podbacio je, a zna se i zašto – dizajnerski je osrednji, a tražite li finu izradu i kvalitetne materijale – s punim pravom, s obzirom na cijene premium mobitela – preskočit ćete S5.
No S6 i S6 Edge bi vas mogli zainteresirati. Izgledaju zaista dobro, kvaliteta izrade i materijala je do sada neviđena na Samsung mobitelima, a performanse i mogućnosti su u vrhu. Zapravo, izgledaju izvrsno, posebice Edge inačica, a i nude najviše od svih trenutnih konkurenata (LG G Flex 2, HTC One M8). Tu su i vrlo atraktivne boje kućišta, posebno dobro izgleda zeleni S6 edge…
Je li S6 i S6 Edge najbolji mobitel današnjice, kako se korejci hvale? Mislimo da jest, a evo i zašto…
Dizajn i kvaliteta izrade
Samsung Galaxy S6 i S6 Edge imaju okvire izrađene od aluminijske legure, koja je 50% čvršća od one koju koristi konkurencija (prema navodima Samsunga), a Gorilla Glass 4 staklo je s obje strane telefona. Zvuči poznato? Da, po tom receptu Sony radi već četiri generacije Xperia Z smarptohnea. I to nije ništa loše, dapače…
Aluminijski okvir je sada zaobljen, i napadno sliči iPhoneovom. To se estetski fino uklapa u dizajn S6 mobitela, no u praksi znamo – oštriji rubovi poput onih na Alphi i Note 4 su stabilniji u ruci od skliskih zaobljenih.
No posebno je zanimljiva S6 edge inačica. Autor ovih redaka je bio skeptičan – Note 4 Edge mi se ne dopada (estetski je super, no ipak sam odabrao klasični Note 4) jer je ergonomski problematičan. A sada dolazi Samsung Galaxy S6 edge koji ima obostrano zakrivljene rubove…? Uff…
No ovoga puta Samsung je napravio pravi potez. S6 edge ima manje staklene bokove, pa je ostalo “mesa” na kućištu za aluminijski okvir. Također, dok ga držite bočni rubovi ne rade ništa, osim što lijepo izgledaju. Drugim riječima neće vam smetati u svakodnevnom radu, a i fotkanje s jednom rukom je neproblematično. Pokušajte to s Note 4 edge…
Ostaje jedan upitnik: otpornost na padove. Istina, Gorilla Glass 4 je bolji po tom pitanju od Gorilla Glass 3 koji je korišten na 2014. mobitelima, no nije neslomljiv. Vrijeme će pokazati…
No, nije sve sjajno – Samsung Galaxy S6 nije vodootporan (S5 ima IP67 certifikat), ima manju bateriju (no i štedljiviji procesor – u praksi bi trebao trajati kao i S5, koji je dobar po tom pitanju) koja nije izmjenjiva, a nestao je i microSD utor. Zauzvrat, osnovni model ima 32 GB, a postojat će i 64 GB i 128 GB inačice.
Performanse
Tko bi to rekao – Samsung je detronizirao Qualcommov Snapdragon čipset. Da korejci rade dobar posao pokazalo se već s Note 4 mobitelom, koji je bio dostupan i s Exynos i sa Snapdragon čipsetom. Exynos je bio brži u svakodnevnom radu, a isto vrijedi i za novi S6 i S6 edge. Naime, prema prvim benchmark rezultatima, novi 64 bitni, u 14 nm izrađen Exynos vrti čak 70.000 Antutu bodova, i to usprkos super visokoj QHD rezoluciji – sjajan rezultat! Note 4 s istom rezolucijom ostvaruje oko 55.000 bodova, a HTC One M9, koji ima FullHD zaslon (što pogoduje performansama) i Snapdragon 810, ostvaruje također oko 55.000 bodova.
To je generacijski jaz u performansama – bravo Samsung! Uz to, u finijem 14 nm proizvodnom procesu izrađen osmerojezgreni Exynos 7420 je i štedljiviji sa strujom. Za ovakve performanse (povelik) dio zasluga ide i super brzoj LDDR4 memoriji.
Sigurno jest: Samsung S6 i S6 edge će do daljnjega biti šampioni brzine – najmanje do jeseni i novog izdanja Snapdragona.
Zaslon
Znate li da postoji zaslon na mobitelu koji je bolji od vašeg televizora, od vašeg mobitela, od vašeg monitora, od vašeg laptopa? Koji ima bolji kontrast i vjernije boje od bilo kojeg uređaja za prikaz slike koji ste vidjeli? Taj zaslon se nalazi na Samsungy Galaxy Note 4.
Stoga ne sumnjamo da će i zaslon na S6 biti apsolutno vrhunski, konkurenciji nedostižan: 5.1″, QHD rezolucija, AMOLED tehnologija. Gotovo dvostruko više piksela od FullHD rezolucije je nepotrebno, no uz dobre performanse Exynos čipseta ne smeta – rad će biti super gladak.
A boje, kontrast, vidljivi kut i vrijeme odziva su za klasu bolji od bilo kojeg LCD zaslona na tržištu.
Znate li koliko je 5.7″ zaslon na Note 4 veći od 5.1″ na S6? Na prvi pogled razlika nije velika, no računica kaže: 24.91%. Dakle, Note 4 ima za četvrtinu veći zaslon!
Kamera
Uz kućište, zasigurno najveći adut Samsunga S6 i S6 edge bit će kamera. Samsung je ugradio isti senzor kao i u Note 4 (Sony IMX240, no s time se – razumljivo – ne hvale na sva zvona…), tu je i optička stabilizacija (također po prvi puta viđena na Note 4) ali i znatno kvalitetnija leća.
Svjetlosna jačina, F, je na S6 samo 1.9, dok je na Note 4 F2.2. To je razlika od otprilike 40%, dakle senzor na S6 dobiva 40% više svjetla. To će omogućiti S6 da koristi nižu osjetljivost (ISO) za manje šuma. Rezultati će biti izvrsno, prisjetimo se – upravo Note 4 ima najbolju kameru od svih Android telefona.
Također, potpuno je novo sučelje kamere.
Baterija
Dobra vijest: Samsung S6 je kompatibilan sa WPC i PMA standardima, što znači da ćete ga moći bežično puniti na gotovo svim bežičnim punjačima današnjice. Također, novi Exynos čipset je štedljiviji od konkurencije.
Također, baterija podržavai Fast Charging mod, kao na Note 4, pa je punjenje otprilike 50% brže nego na S5.
Manje dobra vijest: baterija je nižeg kapaciteta nego na S5 (2800 mAh), S6 (2550mAh), S6 edge (2600 mAh)i nije izmjenjiva. No Samsung tvrdi da će trajanje biti podjednako kao na S5, koji je po tom pitanju prilično dobar. Ipak, prilično je izvjesno da će budući Sony Z4, a i sadašnji Z3 (3100 mAh) imati bolju autonomiju.
Softver
Touchwiz je napokon olakašan, dosadni i usporavajući bloatware je eliminiran (no dostupan je za download, ako vam baš trebaju svi ti programčići…) i sve izgleda ljepše i radi brže. Naravno, podloga je Android Lollipop.
Sigurnost
Samsung S6 i S6 edge imaju skenere otiska prsta, ali bolje nego na S5 gdje ste prst morali provući. To je bilo prilično nepouzdano, novo rješenje kao na iPhoneu – prst samo pritisnete na senzor – je bolje.
Samsung Knox je dorađen, te sada donosi sigurnosne funkcije u realnom vremenu od potencijalnih napada. Oba uređaja spremna su za trenutno korištenje u korporativnom okruženju, s poboljšanim rješenjima MDM i KNOX, pojednostavljujući i poboljšavajući upravljanje mobilnim uređajem. Hoće li ovo pomoći prodaju mobitela vidjet ćemo – da, ako će Knox biti dostupan i privatnim korisnicima. Ne, ako će i dalje ciljati samo na poslovnu klijentelu gdje se prodaja tog rješenja baš i nije proslavila…
Novost je Find My Mobile koji štiti korisničke podatke zahvaljujući brojnim rješenjima koja se mogu aktivirati na daljinu, kao što je Reactivation lock.
Trenutno nitko drugi ne nudi takav spektar sigurnosnih rješenja kao Samsung.
Samsung Mobile Pay
Apple je tu bio prvi, no Samsung će ga preteći zbog jednostavne činjenice – S6 i S6 edge imaju ne samo NFC, nego i MST (Magnetic Secure Transmission) kojeg iPhone nema. To je zapravo magnet u mobitelu, koji omogućava rad s postojećim POS aparatima. Za plaćanje iPhoneom trgovci moraju mijenjati i hardver…
Cijena Samsung Galaxy S6 i S6 edge
Cijena Samsunga S6 nije službeno najavljena, no bit će u rangu 5.500 – 6.000 kn. cijena Samsunga S6 edge će biti oko 6.000 – 6.500 kn u maloprodaji.