Pametni telefoni danas su nezaobilazan dio svakodnevnog života. Međutim, mnogi korisnici nesvjesno koriste postavke koje mogu usporiti uređaj ili ugroziti njegovu sigurnost.
@andro_prof The worst settings on phone! Turn it off! #settings #phone #turnitoff
TikTok korisnik @andro_prof nedavno je podijelio video s nekoliko važnih savjeta koji pomažu u optimizaciji rada pametnih telefona.
Isključite automatsku sinkronizaciju
Jedan od najvažnijih savjeta odnosi se na automatsku sinkronizaciju. Mnoge aplikacije koriste ovu funkciju kako bi stalno pratile ažuriranja. To može ozbiljno utjecati na trajanje baterije i potrošnju interneta.
Samsung One UI 8 (Android 16) dolazi na ljeto – [popis modela]
Korisnicima se savjetuje da isključe automatsku sinkronizaciju za aplikacije koje rijetko koriste. To se može učiniti u postavkama pod “Računi” ili “Sinkronizacija”. Time se smanjuje opterećenje sustava i produljuje trajanje baterije.
Isključite animacije sustava
Drugi savjet tiče se animacija sustava. Animacije su efekti koji se pojavljuju prilikom otvaranja aplikacija ili prelaska između izbornika. Iako izgledaju atraktivno, usporavaju rad uređaja. To je posebno izraženo na starijim modelima.
ChatGPT od sada može biti primarni asistent na Androidu
Isključivanjem animacija moguće je ubrzati rad uređaja. Ova opcija nalazi se u razvojničkim postavkama, koje se mogu otključati tako da se više puta pritisne opcija “Broj izrade” u informacijama o uređaju.
Redovito brišite predmemoriju aplikacija
Treća važna preporuka odnosi se na predmemoriju aplikacija. Predmemorija služi za brže učitavanje sadržaja, ali se s vremenom može prekomjerno nakupiti. To zauzima prostor i usporava sustav. Preporučuje se redovito brisanje predmemorije. To se radi tako da se ode u postavke, zatim “Aplikacije”, odabere aplikacija i odabere opcija za brisanje predmemorije.
Ažurirajte operativni sustav i aplikacije
Ažuriranje sustava i aplikacija još je jedan ključan korak. Mnogi korisnici ignoriraju obavijesti o nadogradnjama. No, ta ažuriranja često donose važne sigurnosne zakrpe i poboljšanja u performansama. Zato je važno redovito provjeravati ima li dostupnih nadogradnji. To vrijedi i za operativni sustav i za sve instalirane aplikacije.
Aktivirajte tamni način rada
Tamni način rada postao je popularan među korisnicima, no on ima i praktične prednosti. Na uređajima s OLED zaslonima, tamni način može značajno smanjiti potrošnju baterije. Crni pikseli na OLED zaslonima troše manje energije jer se zapravo ne osvjetljavaju. Tamni način se može uključiti u postavkama prikaza ili putem prečaca u zoni obavijesti.
Provjerite aplikacije koje rade u pozadini
Korisnicima se također preporučuje da prate koje aplikacije rade u pozadini. Mnoge aplikacije ostaju aktivne i kada ih se ne koristi. To troši bateriju i resurse uređaja. U postavkama baterije ili aplikacija moguće je pregledati koje aplikacije najviše troše energiju i onemogućiti njihovo pozadinsko djelovanje.
Onemogućite lokacijske usluge kad nisu potrebne
Još jedan praktičan savjet je onemogućavanje lokacijskih usluga za aplikacije kojima to nije nužno. Lokacijske usluge koriste GPS, što može značajno trošiti bateriju. Osim toga, smanjuje se mogućnost zloupotrebe podataka o lokaciji.
Redovito ponovno pokrećite uređaj
Na kraju, preporučuje se redovito ponovno pokretanje uređaja. Mnogi korisnici tjednima ne gase svoj telefon. Povremeno ponovno pokretanje pomaže u osvježavanju sustava, brisanju privremenih podataka i boljem radu uređaja.
Zaključak
Savjeti koje je podijelio @andro_prof korisni su i primjenjivi za većinu Android uređaja. Njihovo redovito provođenje može značajno poboljšati performanse, sigurnost i trajanje baterije pametnog telefona. U vremenu kada su telefoni sve moćniji, ali i složeniji, važno je znati kako ih pravilno održavati. Uz nekoliko jednostavnih koraka, svaki korisnik može osigurati bolji rad svog uređaja.