Sadržaj
Vrijedi za nove mobitele i nova poznanstva: isprva je sve med i mlijeko, ubrzo iscuri med a na kraju je dobro ako ostane mlijeko. Samsung S9+ sam visoko ocijenio u recenziji. Kako mi se sviđa nakon više od mjesec dana korištenja?
U recenziji Samsunga S9+ sam hvalio njegove kamere, performanse, kvalitetu izrade, izvrsne stereo zvučnike, 3.5 mm izlaz, zaslon a dobra je i baterija s prosječnim SOT-om od 6 sati.
Biometrija radi simultano, čitač otiska prsta je sada na drugom najboljem mjestu (prvo je ispod zaslona…) i zaključak je bio da je teško pronaći nedostatak novoj Samsungovoj perjanici.
OK, što kažem nakon mjesec dana korištenja Samsunga S9+ kao glavnog mobitela? Slijede dojmovi, redom:
Performanse
Samsung Galaxy S9+ ima Exynos 9810 procesor koji obara rekorde na svim testovima i opasno puše za vrat do sada neprikosnovenom iPhoneu s A11 čipsetom. U praksi, osjeti se brži rad u odnosu na prethodnika S8+ kako u glatkoći rada sučelja, tako i u glatkoći skrolanja web stranicama, bez obzira koristite li Chrome ili samsungov browser.
I onda, taman nakon objave testa, naiđem na ovo:
Od tada, naišao sam na još 7-8- reklama koje su u stanju baciti na koljena i ovako snažan Android mobitel. Pogađate, na iPhoneu se i Eva sardine vrte glatko, uz istovremeno glatko skrolanje. Ovo je prilično rijedak slučaj, ali definitivno nemamo apsolutnu glatkoću rada, uvijek i svugdje.
Isto vrijedi i za animacije sučelja. One su izrazito glatke 99% vremena, no povremeno neke animacije – tipa, rotacija web browsera – preskoče pokoji frame. Neki to neće niti zamijetiti, ali ja sam na to osjetljiv…
To me živciralo dok nisam otkrio lijek: čišćenje memorije. Iako ima 6 GB RAM-a, Samsungu S9+ godi povremeno – cca jednom dnevno – gašenje svih procesa iz memorije. Nakon toga, opet će raditi gotovo besprijekorno glatko.
Samsung S9+ dolazi s defaultnom rezolucijom FHD+. Možete je staviti na QHD, baterija i performanse će biti nezamjetno slabiji. S druge strane, nema niti neke razlike u oštrini. Korisnije je pročistiti aplikacije (Settings – App), tj. onemogućiti one koje ne koristite (disable).
Samsung Experience sučelje ima zaista mnogo korisnih mogućnosti. Osobno, daleko najbolja je Always On zaslon, koji vam uvijek prikazuje sat i obavijesti.
Da sumiram: performanse bi i danas jednako ocijenio, jer Exynos 9810 :). S druge strane, sučelje HTC U11 mobitela i dalje radi glađe iako ima SD835 i 4 GB RAM-a, i to bez čišćenja memorije. No, Samsung S9+ mu je jako blizu – a to je veliki korak naprijed.
Kamere
Medeni mjesec ovdje još traje. Kamere na S9+ su vrhunske, ali jaka konkurencija je iza ugla ili je već stigla – Huawei P20 Pro naprimjer, a sigurno će i HTC U12+ imati što za reći.
No dok oba ne stignu na test, Samsung S9+ je kralj kamera. Super je riješen video općenito, 4K@30 FPS koristi OIE + EIS i to je top, dok ste na 4K@60 FPS limitirani na OIS no svejedno, ova opcija oduševljava.
Fora je i usporeni video sa softverskim trigerom što je daleko bolje od ručnog nišanjenja akcije u dvije desetinke sekunde.
Što mi se ne sviđa na S9+ kamerama?
Po danu, ponekad fotografije imaju (pre)slab kontrast, pa djeluju pomalo isprane. To je sasvim atipično za Samsung, koji uvijek ima nabrijane boje i kontrast. Primjerice:
Očito, Samsung teži vjernosti više nego atraktivnosti, što se vidi i po slabijem sharpeningu nego ranije no to se ne mora nužno svima svidjeti.
Noćne fotografije su jako dobre i na razini piksela, no na račun često “spaljenih” izvora svjetlosti.
Trenutno samo Google Pixel 2 to uspijeva pravilno prikazati, ali Samsung S9+ ima znatno manje šuma i bolju oštrinu na razini piksela. To je znatno važnije nego prikaz svih nijansi lampe.
I za kraj, nisam uvijek impresioniran kako radi promjenjiva blenda. Ponekad posegnem za ručnim kontrolama – naravno, ako imam vremena za to – jer Samsung S9+ zna ostati predugo na F2.4, što kompenzira s većom osjetljivošću u slabijim svjetlosnim uvjetima. Tako se zna dogoditi da je fotografija snimljena s F2.4 i ISO400, umjesto s F1.5 i ISO100 ili ISO200.
Zvuk
Ne znam koliko vas gleda filmove i serije na mobitelu – ja da, navečer u krevetu – i to bez slušalica. Lijepo je što Samsung nije pokleknuo pred manijom ukidanja 3.5 mm izlaza, no ja ga osobno ne koristim.
Zauzvrat, stereo zvučnici su fantastični. Svakako upalite Dolby, on znatno pridonosi zvučnoj slici.
Samsung S9+ ima izvrstan zvuk iz stereo zvučnika, koji su zaista stereo. Zvučnik u slušalici je dovoljno snažan i kvalitetan da nije u sjeni donjeg zvučnika, što je uvijek slučaj kod (sve) konkurencije. Čista petica!
Baterija
Prosječna autonomija mi je jedan dan, s oko 5 sati SOT-a od 100% do 15% kada se upali power saver funkcija. To nije loše, no treba napomenuti da ne koristim Bluetooth i uvijek ima ugašen GPS.
Bežično punjenje mi je i dalje super, samo stavim mobitel na postolje i to je to – nema zezancije s kabelima.
Što mi se ne sviđa? Relativno sporo punjenje. Samsung S9+ s originalnim punjačem (ali i s drugim brzim punjačima, isprobano) za pola sata napuni samo 36% baterije, za 50% mu treba oko 42 minute., a za puni kapacitet 102 minute.
Bixby, Emoji
Oboje ne koristim. Emoji uopće ne sliče na mene, pa s time gube svaku privlačnost.
S druge strane Bixby je napredovao i isprva mi se svidio. Problem? Znatno slabije razumije moj izgovor engleskog ezika od Google Assistanta, pa sam iz tog razloga danas isključivo na Google Assistantu.
Ovo može biti individualno, ja sam si dao truda i ponovno učio Bixby mom naglasku i izgovoru, ali s istim rezultatom. Jednostavno, Google me daleko više voli. Zapravo je impresivno koliko dobro GA prepoznaje glasovne naredbe.
Koji god pametni asistent da koristite, svakako ugasite opciju stalnog slušanja i upaljen GPS. To su pravi resurce hogovi, koji spuštaju autonomiju na 3 sata SOT-a.
Zaključak
Je li Samsung S9+ i dalje najbolji mobitel današnjice? Mislim da je, no vidjet ćemo hoće li tako biti i za koji mjesec. Činjenica je da Samsung S9+ ima sve što je danas uopće dostupno u visokoj klasi, plus još neke specijalitete poput 4K@60 FPS videa ili trojne biometrijske zaštite. Sve je dobro implementirano i zapakirano a čak i edge ekran više ne iritira izobličenjima slike ili slučajnim dodirima, ostao je samo atraktivan izgled.
Samsung S9+ je tipični štreber – jako dobar u svim kategorijama marljivo skuplja bodove jer nema izraženih nedostataka. Moja prognoza jest da će ga konkurencija u ponekim aspektima prestići, ali rijetki će ponuditi ovako kompletan uređaj. Samsung je sa S9+ napravio dobar posao.