Sadržaj
Samsung Galaxy S8+ je zapravo prvi pravi flagship za 2017. godinu kojeg recenziramo, s novim hardverom. I da, recimo to odmah – konkurencija će se morati dobrano potruditi da ga prestigne. Samsung S8+ je skup, ali ponovno postavlja mjerila. No, nije bez nedostataka…
Teško je opisati Samsung Galaxy S8+ bez superlativa. Na njemu je sve novo – od softvera, taktilne softverske Home tipke, preko izduženog HDR Premium zaslona, dva pametnog asistenta :-), do minijaturnih okvira i kamera. Treća generacija Samsung S mobitela sa zakrivljenim zaslonom mamac je za poglede ali i prekretnica u dizajnu općenito – pored njega (i LG-a G6) drugi mobiteli su preko noći zastarjeli.
Trik sa izduženim zaslonom je pametan – Samsung Galaxy S8+ je širok kao i novi 5.5″ mobiteli, ali donosi 6.2″ zaslon. Dodatan prostor u visinu olakšava surfanje i multitasking, te ostavlja futuristički dojam.
Samsung Galaxy S8+ košta 6899 kn u prednarudžbi. To je mnogo, ali Samsung Galaxy S8+ je sada najnapredniji mobitel na tržištu. A postoje i skuplji od njega…
Samsung Galaxy S8+ specifikacije i cijena
- Dimenzije: 159.5 x 73.4 x 8.1 mm
- Masa: 173 g
- Zaslon: 6.2″, 2960 x 1440, Super AMOLED, HDR Premium, 2.5D Gorilla Glass 5 staklo, obostrano zakrivljen, 529 ppi, 84 % površine je zaslon
- Čipset: Exynos 8895, 64 bitni octa core (4×1.7 GHz Cortex-A53 + 4×2.35 GHz Samsung M1), 10 nm proizvodni proces
- GPU: Mali-G71 MP20
- Memorija: 4 GB LPDDR4 RAM / 64 GB UFS 2.1 za pohranu + microSD
- Kamere: stražnja 12 MP, F1.7, OIS + EIS, Dual Pixel, Samsung S5K2L2 senzor (1/2.5″, 1.4 µm pikseli ), multi frame; Selfie kamera 8 MP F1.7, autofokus
- Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth v5.0, A2DP, LE, aptX
- Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 3500 mAh, brzo + bežično punjenje
- Platforma: Android 7.0 Nougat
- Sim kartica: Nano SIM
- Ostalo: IRIS skener, prepoznavanje lica, čitač otiska prstiju, Bixbi + Google Asistant, IP68, HDR Premium certifikat zaslona
- Cijena: 6899 kn (prednarudžbe)
Kućište i ergonomija
Samsung Galaxy S8+ je 9 mm viši od S7 edge, ostali gabariti su mu slični. Relativno lako ga je držati i raditi s njime jednom rukom, ali ako morate do vrha zaslona – recimo, da pogledate notifikacije – trebat će vam dvije ruke. Ili opasno meškoljenje mobitela u ruci, kada bi mogao pasti.
U tom slučaju, ostaje vam da na brzinu izmolite Zdravo Mariju i/ili pouzdate se u Gorilla Glass 5 obostrano staklo, koje je do 80% otpornije na padove od GG4. S obzirom da je Youtube pun videa s testovima padova GG5 štićenih mobitela, savjetujemo neku zaštitu :-).
Raspored tipki je pmalo neobičan: s desne strane imamo tipku za paljenje, gore je mikrofon i ladice, lijevi bok sadrži tipke za glasnoću i pozivanje Bixbia, dok je dolje zvučnik, mikrofon, USB-C i 3.5 mm audio izlaz! Super, Samsung nije odustao od dobrog, starog analognog izlaza…
Dizajn je stvar ukusa, no Samsung Galaxy S8+ je, ako je suditi prema reakcijama publike, najatraktivniji mobitel na tržištu. Još samo da Samsung ne koristi “moderne” boje, kao i na A5 2017 – koje su odreda ružnjikave. Testni primjerak je Orchid Gray boje, što je fancy naziv za tamno sivu. Imate još na raspolaganju crnu i srebrnu, za sada… Bezveze 🙁
Kamera i čitač otiska prsiju su poravnati sa kućištem, što je veliki uspjeh – ovdje ipak imamo relativno velik senzor, OIS i F1.7 objektiv na samo 8 mm debljine.
Obrub kamere i čitača otiska prstiju je blago ispupčen, tek toliko da ga osjetite, vjerojatno za lakše korištenje bez gledanja i minimaliziranje ogrebotina na stražnjem staklu.
Sigurnost se piše velikim slovima – imate na raspolaganju Knox, hardversko – softerski sustav enkripcije podataka. Za identifikaciju korisnika brinu tri sustava; čitač otiska prstiju, prepoznavanje lica i IRIS skener. Nažalost, oni donose i probleme.
Čitač otiska prstiju, sada na stražnjoj strani, je nedohvatljiv za osobu normalne veličine šake, jer je mobitel visok. Kada normalno držim S8+, vrh kažiprsta mi je dva centimetra ispod čitača… A da ga i dosegnem, sasvim sigurno ću zaprljati objektiv kamere. Ovakav smještaj je ergonomski fail.
IRIS skener smo upoznali na Note7, gdje je bio spor i beskoristan ako imate leće ili naočale. Samsung ga je doradio, pa sada radi brzo i pouzdano – osim, pogađate, ako imate naočale ili leće. U tom slučaju, zaboravite na njegovo korištenje – jednostavno, ne radi… E da, Samsung preporuča da skinem naočale ili leće. No comment 🙂
Prepoznavanje lica radi izvrsno! Samsung Galaxy S8+ koristi selfie kameru za prepoznavanje vašeg lica, i to radi jako dobro i brzo – gotovo trenutno. Ali, samo ako ima dovoljno svjetla; u suprotnom, prepoznavanje je sporo, radi tek iz par pokušaja ili ne radi uopće.
Rješenje se nameće samo po sebi – koristite prepoznavanje lica kao primarni oblik otključavanja, a IRIS skener kao rezervni za tamne uvjete. Čitač otiska prstiju je van dohvata. Ali ne, Samsung Galaxy S8+ vam ne dozvoljava istovremeno korištenje IRIS-a i prepoznavanja lica… Super.
Samsung je odustao od kapacitivnih tipki. I to je ovdje dobra odluka; brada mobitela je premala za smještaj takvih tipki, to bi jamčilo stalno neželjeno pritiskanje.
Sviđa nam se home tipka osjetljiva na pritisak – mobitel možete probuditi pritiskom na nju što je super – ne morate ga dizati sa stola, primjerice.
Problematični zakrivljeni edge rubovi to više nisu, niti na S7 edge (od nadogradnje na Nougat). Samsung Galaxy S8+ ima manje zakrivljeno staklo po uzoru na Note 7. Napokon, Samsung kombinira izvrsnu estetiku bez negativnog utjecaja na ergonomiju. Na S8+ praktično nikada nećete imati neželjene rubne aktivacije…
Treba napomenuti da je kućište Samsunga Galaxy S8+ vrlo kvalitetno napravljeno, s neosjetljivim prijelazima između zakrivljenog stakla i aluminijskog okvira (koji je sada poliran, nije više mat kao na S7).
Naravno, pozdravljamo IP68 certifikat, bežično punjenje te ostanak 3.5 mm audio izlaza – ako vam je to uopće bitno…
Zaslon
Samsung Galaxy S8+ ima zaista izdužen zaslon. I ne, ovo nije Omnivision s 18:9, tj. 2:1 omjerom stranica – Samsung ima još izduljeniji zaslon, sa 18.5:9 omjerom i 2960 x 1440 rezolucijom. Naravno, to je Super AMOLED sposoban postići 1000 niti svjetline i prikazati čak 113% DCI-P3 spektra boja.
Samo za usporedbu, najnapredniji televizori današnjice ne prelaze 100% DCI-P3 boja. Ovo je i dalje Pentile matrica koja dijeli susjedne podpiksele za uštedu struje. To pak rezultira nižom oštrinom, što je vidljivo tek na VR naočalama.
Samsung Galaxy Note 7 je bio prvi mobitel sa HDR 10 certifikatom, dok S8 ide korak dalje i donosi još bolji HDR Premium. Zaslon Samsunga Galaxy S8+ je fantastičan po kvaliteti prikaza, iako na prvi pogled ne vidimo razliku u odnosu na S7 edge. No, ona postoji, i uskoro će biti više nego primjetna – kod gledanja HDR videa, s Netflixa ili Amazona.
Netflix ima podosta filmova i serija u 4K HDR kvaliteti, no Samsung Galaxy S8+ još uvijek ne podržava njihovo streamanje. Očekuje se nadogradnja koja će omogućiti gledanje HDR filmova. Do tada će fino poslužiti i Video Enhancer, koji simulira HDR sliku. I to radi bolje od očekivanja…
S druge strane, 99% video sadržaja današnjice je u 16:9 formatu; u tom slučaju, gledanje videa izgleda ovako:
Čak i Netfilxov format 18:9, u kojem snimaju svoje serije, ostavlja tanke crne crte sa strane. Dakle, ima i boljih odabira za filmofile, posebice jer i zvuk iz mono zvučnika nije nešto…
Samsung Galaxy S8 i S8+ dolaze sa defaultnim postavkama na srednjoj razlučivosti, FHD+, koja donosi 2220 x 1080 piksela. slobodno prebacite u punu razlučivost – nema praktične razlike u trajanju baterije ili performansi. S druge strane, ne vidi se niti neka razlika u oštrini…
Svjetlina zaslona i čitljivost na suncu su izvrsni, kao i kontrast te vidljivi kut. Kao i do sada, jako nam se sviđa Always On koji je postao pametniji. Dvoklikom na ikonu notifikacije ulazite direktno u pipadajući program. Ovo je super, ali manje je super – S8 nema sve dizajne analognog sata od S7… čekamo update 🙂
Ovo je trenutno najbolji zaslon kojeg možete kupiti, općenito.
Hardver i performanse
Samsung Exynos 8895 je osam jezgreni čipset izrađen u 10 nm proizvodnom procesu, što mu donosi bolje performanse uz nižu potrošnju struje. U osnovi, to je glavna razlika u odnosu na Exynos 8890 iz S7, jer su CPU jezgre iste kao na prethodniku (po četiri Cortex A-53 za štednju, i Samsung M1 za performanse).
Samsungove M1 jezgre rade na taktu od 455 MHz do 2314 MHz, dok A53 ide do 1690 MHz. Ove godine je ugrađen snažniji GPU, Mali G71 sa 20 jezgri koji kucka na 260 do 546 MHz. Čipset je uparen sa 4 GB LPDDR4 memorije i UFS 2.1 flash memorijom za pohranu, koja je izuzetno brza. Rekordne su i brojke na testovima, pogledajte rezultate:
Samsung Galaxy S8+ benchmark rezultati
- Antutu v6.2.7.: 172414 bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 2009 / 6700
- 3D Mark Sling Shot Extreme: 3220 bodova
- PC Mark Work 2.0: 5339
- PC Mark Storage Score: 4525
- PC Mark Battery Benchmark: nije mjerljivo, prekida test
Andoridu je trebalo pola godine da dohvati iPhone vrijednosti na Antutu testu. Apple A10 i dalje ima uvjerljivo najbrži CPU (GeekBench single score: 3500) no u multi core testu Samsung Exynos 8895 ga nadmašuje.
Kao i uvijek, najvažnije je kako mobitel radi u praksi. A tu Samsung Galaxy S8+ briljira: ovo je najglađi Andorid mobitel kojeg smo do sada vidjeli. Sve sistemske animacije su savršeno glatke, glatko je i skrolanje i sada, po prvi puta, zaista nemamo zamjerki po tom pitanju. Do sada, samo i jedino iPhone je nudio ovakvu razinu fluidnosti. Štoviše, Samsung S8 ima dovoljno snage da snima video sučelja uz i dalje zadržan glatki rad. To je do sada uspijlo jedino Huawei Mate 9 mobitelu, koji ima sličan Kirin 960 čipset.
Problematičan, ali prekrasan CSR2 i dalje radi tromo i sporo, s osrednjim framerateom, no vjerujemo da je tu krivac loša optimizacija – ova igra radi dobro samo na iPhoneu 7. Šteta, izvrsna je…
Igranje je također glatko, iako – kao i kod filmova – ige u pravilu ne koriste cijeli zaslon, imat ćete crne trake… Općenito, Samsung marljivo radi na pritiskanju developera da koriste novi format zaslona, ne samo u igrama, no iskustvo nas uči – kao i s Vulkan API-em – da će to postati uobičajeno negdje u doba predstavljanja S9…
Da sumiramo: performanse su izvrsne, čista desetka.
Telefonija i zvuk
Samsung Galaxy S8+ ne razočarava po pitanju telefonije te hvatanja i držanja signala. Jako dobro drži WiFi, i to tamo gdje drugi posustaju (ima dvije antene); super je što je ovo, koliko znamo, prvi mobitel koji podržava Bluetooth v5.0 (4x veći domet, dvotsruko veća brzina prijenosa) a jako dobro radi i 3G/4G. Razgovori su čisti i glasni, i ovdje nemamo baš nikakvih prigovora.
Ugrađeni zvučni je usporediv onome u S7: mono, solidne kvalitete i glasnoće, ali ništa posebno. Smještaj na dnu znači da ćete ga često nehotično prekriti, i to baš i nije neka sreća.
No, zato je zvuk iz AKG potpisanih slušalica jako dobar: dovoljno je glasan, i vrlo čist. Svakako spada među najbolje bundlirane slušalice uopće.
Baterija
Dobra, ali – ponovno nosim powerbank u automobilu, što je bilo apsolutno nepotrebno dok mi je daily driver bio Samsung Galaxy S7 edge.
No, to zapravo ne iznenađuje – zaslon je veći, baterija manja, pa štedljiviji CPU ne može to nadoknaditi. U praksi, pri kraju intenzivnih dana – kakvi su bili svi protekli tjedan – sam imao oko 4 sata SOT-a, što je dovelo bateriju do 15% ili manje negdje predvečer. No, više od 5 sati upaljenog zaslona teško dobiti… Čisto za usporedbu, na novom S7 edge rijetko sam imao ispod 6 sati SOT-a.
Gledanje Netfilxa na WiFi-u i s upaljenim video enhancerom oduzima oko 10% po satu; igranje uzme otprilike 15 – 18% a surfanje oko 11%. Uobičajen PC Mark battery test nije se dobro izvršavao, pa vam taj rezultat ne možemo prikazati.
Raduje minimalna potrošnja u stand by-u, ako niste ovako zahtjevni baterija će vam potrajati do dan i pola. S druge strane, treba pričekati pokoju nadogradnju, primjerice Bixby je otprilike svaki treći dan javio da je prestao biti responzivan :_). No, sumnjamo da će dostići S7 edge.
UPDATE: nakon desetak dana korištenja i ulaskom u normalni radni ritam, baterija nam se poboljšala; sada u pravilu izvučemo 5.5 sati SOT-a, tj. upaljenog zaslona. To je dobar rezultat, dižemo ocjenu baterije…
Brzu punjenje je sada nešto bolje, mobitel se manje grije, a raduje i bežično punjenje koje je i dalje Samsungov specijalitet. Novost je poboljšano trajanje baterije: Samsung kaže da će nakon godine dana biti na 95% kapaciteta (S7 edge 70%). To je super vijest, do sada se samo Sony mogao pohvaliti dugotrajnim baterijama…
Ocjena baterije: vrlo dobar, ali ne više i izvrstan…
Softver
TouchWiz je mrtav, živio Samsung Experience UI, koji se smjestio povrh Androida 7.0. Ovo je prvi Samsung sa Nougatom. Prve naznake novog sučelja vidjeli smo na Note 7, pa na A seriji za 2017. godinu.
Sada je dodatno dorađeno i Samsung Experience UI nam se smješta na vrh liste najboljih sučelja. Prvenstveno sjajnom otpimizacijom: radi super glatko, što zasigurno ide i na račun snažnog hardvera.Dodatno, Samsung je pročistio popis predistnaliranih aplikacija, pa više zaista nije natrpano kojekakvim “korisnim” programima. Uz sve navedeno, i izgleda dobro, a ako vam se ne sviđa tu su teme i/ili ikone.
Novosti ima i u radu – promijenjen je našim dodavanja prečica (pojavit će vam se meni) te ulaska u ladicu s aplikacijama (povučete bilo gdje na zaslonu prema gore ili dolje).
Nema više kapacitivnih tipki, no sada možete mijenjati raspored kako vam odgovara. Home tipka je osjetljiva na pritisak, i to je sjajno rješenje. Taktilni feedback nije tako dobar kao na iPhoneu, ali to nije važno – sama tipka radi super, i dozvoljava paljenje mobitela.
Multitasking je napokon ugodan, zahvaljujući izduženom radu dobit ćete dovoljno mjesta za rad s dvije aplikacije.
Lijevi home screen je sada rezerviran za Bixby, kao i zasebna tipka na lijevom boku. Do sada je na tom mejstu bio beskoristan Briefing s novostima (niste mogli stavljati sami svoje izvore…), no Bixby još uvijek ne radi. Zapravo radi, zna očitati GPS i pronaći sličnu sliku na Pinterestu (jel itko uopće koristi Pinterest u HR…?)? ZTa konačan sud o Bixby-u čekamo nadogradnju.
Do tada, imate Google Asistanta na duljem pritisku Home tipke. On radi, a njihov dvoboj očekujte kad Bixby proradi, u zasebnom tekstu.
Većina aplikacija radi u 16:9 veličini zaslona, no možete ih forsirati na novi, izduženi format u postavkama. Po defaultu samo njih nekoliko koristi punu površinu zaslona, a razlog zašto to nije defaultna opcija je u mogućim, i sasvim izvjesnim, problemima…
Sveukupno, vrlo smo zadovoljni softverom Samsunga Galaxy S8+. Osim što Bixby radi na 20% mogućnosti, i povremeno krahira, softver za praćenje baterije u pravilu ne radi dobro – kada zbrojite navedene postotke potrošnje struje, rijetko kad pređete 50 – 60% :-).
Kamere
Po specifikacijama, stražnja kamera je copy – paste sa S7: 12 MP, OIS, EIS, DualPixel fokusiranje (i dalje najbrže i najbolje na tržištu), F1.7 (najveći otvor blende općenito). No, to nisu iste kamere, postoje četiri ključne razlike.
Novi senzor – testni Samsung Galaxy S8+ ima novi Samsungov S5K2L2 ISOCELL senzor, veličine 1/2.55″, sa pikselima veličine 1.4 mikrometara; osim što se radi o novom senzoru, po specifikacijama je i opet sličan prethodniku u S7.
Nema više pretjeranog izoštravanja – Samsung je napokon smanjio izoštravanje, pa S8 / S8+ po tom pitanju mnogo bolji. Kvaliteta slike je sada primjetno bolja kod zumiranja na punu veličinu fotografije (100% crop).
Multi frame fotografiranje – Samsung Galax S8+ je dovoljno brz da svaku fotografiju snimi u automatskom HDR modu, sa tri različite postavke ekspozicije. Iz tri fotografije napravi jednu, najviše kvalitete.
Poboljšan balans bijele i dinamički raspon – upravo je balans bijele bio najveći problem na S7 u slabijim svjetlosnim uvjetima. To se moglo otkloniti ručnim kontrolama, ali 99% ljudi snima na automatici. Sada to više nije slučaj, S8 je značajno bolji po kvaliteti prikaza boja.
Sučelje kamere pogledajte u gornjem videu (sučelja).
Pogledajte fotografije Samsunga Galaxy S8+:
Samsung Galaxy S8+ (i S8) imaju trenutno najbolju kameru na tržištu. Samsung je primjenio gore navedena poboljšanja no najznačajniji je multi frame kojeg koristi Google Pixel. Prisjetimo se, upravo Google Pixel slovi za ponajbolju kameru 2016. uz S7, i to iako ima inferiorniju optiku (F2.0 vs F1.7, nema OIS). Trik je upravo u snimanju više fotografija odjednom, kojeg sada ima i Samsung. A ima i najbolju optiku na tržištu te noviji senzor…
Fotografije se odlikuju fantastičnim dinamičkim rasponom, vrlo vjernim prikazom boja (nema više žutila kao na S7 uz manje svjetla) te poboljšanim detaljima i impresivno niskom razinom šuma.
No, još više nas je obradovala selfie kamera. Sada ima 8 MP – to je Ok, ali nije impresivno jer postoje i 16 MP selfie kamere – no kvaliteta selfia je sada izvrsna. Prisjetimo se, S7 je imao slabu selfie kameru, no S8 okreće stvar za 180 stupnjeva. Sada ima autofokus, ali i nisku razinu šuma, dobru ekspoziciju i kontrast, te izvrsnu oštrinu.
Kvaliteta videa je također, na najvišem nivou:
Samsung Galaxy S8+ ima kameru koja je bolja i u video i foto od većine jeftinijih fotoaparata, a može zaskočiti i neke skuplje modele. No, to je već tema za drugi članak…
Zaključak
Samsung Galaxy S8+ je trenutno najnapredniji mobitel, s najboljim zaslonom, performansama i najboljim kamerama. Neki će reći i najboljim dizajnom, no to je stvar ukusa. Činjenica jest da izgleda impresivno zahvaljujući minimalnom čelu i bradi oko zaslona, no ne mora svima biti po volji izduženi zaslon. Za gledanje videa i nije neka sreća, iako ima fantastičan HDR Premium zaslon (još čekamo Netflix za to…).
Sigurnost je trostruka, ali ako imate naočale, S8+ i manju šaku, ostat ćete na prepoznavanju lica koje radi super, ali samo uz dosta svjetla. Smještaj čitača otiska prstiju je loš – nema drugog načina da se to opiše, a baterija je nešto slabija nego na S7 edge. Samsung nas je obradovao zadržavanjem 3.5 mm utora i jako dobrim AKG slušalicama, a tu su i standardne poslastice – zakrivljeni ekran, IP68 i bežično punjenje. Također, ove godine se Samsung posebno potrudio oko dodatne opreme. Samsung Galaxy S8 je skup uređaj, ali realno – trenutno nema konkurencije.
Hvalimo:
- vrhunski HDR Premium AMOLED zaslon
- sjajan omjer zaslona i prednje površine
- izvrsna kvaliteta izrade
- novu razinu performansi i glatkoće rada
- ponajbolje kamere na tržištu – obje!
- prepoznavanje lica, IRIS skener (osim ako nosite naočale)
- kamera više ne strši van kućišta
- jako dobre AKG slušalice
- solidno trajanje baterije
- ugodna ergonomija izduženog zaslona
Nedostaci:
- smještaj čitača otiska prstiju
- IRIS skener je neupotrebljiv ako imate naočale ili leće
- vjerojatno je krhak. Nismo isprobavali :-).
- baterija slabija traje u praksi od S7 edge
- 18.5:9 omjer zaslona nije najbolji za filmofile