Watch GT 5
Samsung S10 22 e1551811639800

Samsung Galaxy S10+ unboxing i prvi dojmovi

Samsung S10+ izgleda izvrsno! S time se nije teško složiti. Usprkos velikom ekranu, Samsung S10+ nije velik – usporediv je sa S9+ i vrlo je ugodan u ruci. Između ostaloga, jer je i lakši od očekivanja – to je izvrsno za laganu odjeću :-).

Samsung ima top ekrane, izvrsne performanse te finu izradu i top materijale, prema očekivanjima. Ekran je novi Dynamic AMOLED kojeg je DisplayMate proglasio izvrsnim, u skladu s tradicijom – Samsung već godinama ima najbolje ekrane na tržištu.

No za to vam ne trebaju mjerenja Display Matea, ova HDR10+ ekrančina je genijalna. Upravo sam instalirao Netflix – jer Netflix je već uvrstio S10 obitelj na popis HDR kompatibilnih filmova – pa će biti binganja.

Bez pinch to zoom za fullscreen; pilula na ekranu mi smeta, još se nisam navikao. Ali samo kod filmova: drugdje je softver sam skriva, npr. kod surfanja. U kutiji nema iznenađenja:

Dobit ćete mobitel, jako dobre AKG slušalice s gumicama za različite veličine ušiju (ima i za magareće :-)),  punjač, USB UTG adapter, USB-C kabel. Ovdje baš ništa ne nedostaje, većina proizvođača više škrtari.

Galaxy Buds slušalice cijene 1200 kn, koje dobivate u preorderu, će stići kasnije. Do tada bit će dobre i priložene žičane, zvuče natprosječno dobro.

Samsung S10 24 Samsung S10+ ima novi Exynos 9820 čipset, koji je izrađen u 8 nm proizvodnom procesu. Iako su Kirin 980 i SD855 proizvedeni u naprednijem 7 nm, performanse Samsunga S10+ su izvrsne – kako subjektivne, tako i na benchmark testovima.

Tako je S10+ odvrtio sljedeće rezultate na sintetici. Oni su bolji od očekivanja, posebice za GPU koji je prema glasinama trebao biti značajno slabiji od Adrena u SD855, no to nije tako – tu su negdje.

Samsung S10+ benchmark rezultati:

  • Antutu V7, ukupno: 329630
  • Antutu CPU: 98395
  • Antutu GPU: 150465
  • Antutu UX: 68293
  • Antutu Mem: 12477
  • GeekBench 4 Single Core: 4487
  • GeekBench 4 Multi Core: 10296
  • 3D Mark Slingshot Extreme OGL: 4460
  • 3D Mark Slingshot Extreme Vulkan: 4344
  • PC Mark Work 2.0: 7834

Važnije od sintetike su performanse u svakodnevnom radu. A one su na vrlo visokom nivou, Exynos 9820 brzo i glatko pogoni One UI sučelje, vrti najzahtjevnije 3D igre ili surfanje internetom koje je sada, napokon, apsolutno glatko.

Iskreno, ne vidim više nekog mjesta za napredak u sljedećim godinama jer u par sati surfanja nisam doživio niti jedan trzaj kod skrolanja ili bilo gdje drugdje – izvrsno!

Kod igranja ili benchmarkiranja zagrijavanje je minimalno – Samsung S10+ sve odrađuje bez trunke znoja, pa za performanse dajem veliki palac gore. Vidjet ćemo kako će trajati 4100 mAh baterija.

Samsung se hvali da ima najbolji čitač otiska prstiju koji koristi ultrazvučnu tehnologiju, za razliku od optičke kod konkurencije. Ultrazvučna je nešto brža (iako nisu neke razlike) ali i značajno sigurnija, plus radi i s mokrim prstom.

Impresionirala me kvaliteta zvuka stereo zvučnika. Svakako upalite Dolby, jer je po defaultu isključen (zašto?) i bit ćete nagrađeni vrlo glasnim, čistim i punim zvukom koji je bolji od očekivanja. Zvuk je posebno dobar kod gledanja filmova (vokali) ali ne razočarava niti kod reprodukcije muzike.

Samsung S10 13 Svi znate da sam posebno osjetljiv na kamere. Znamo da ih ima pet ukupno, tri stražnje i dvije selfie kamere (ok jedna, jer je jedna samo dubinski senzor).

Glavna kamera ima 12 MP 1/2.55″ senzor. Da, da, to vrijedi za Samsung S7, S8, S9 i sada S10. Moj S10+ ima Exynos čipset (kao i svi europski), a Aida 64 je očitala i senzore kamere:

Glavni senzor je Samsung SAK2L4 – no nisam siguran da je sve OK, jer je isti senzor naveden za 12 MP i za 16 MP, dok je S5K3J1 naveden za selfie kameru.

Očito, to nisu isti senzori kao i u S9 obitelji a kakva su poboljšanja u praksi, znat ćemo nakon usporedbe. Uskoro :-).

Samsung S10 20

Fotografije koje rade su vrlo dobre u svim uvjetima. Uz više svijetla su izvrsne po svim parametrima, a jako je zanimljiva širokokutna kamera, s njom se najzabavnije igrati.

Uvijek uhvati više nego što mislite da hoće. Pogledajte standardna vs širokokutna kamera:

[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-8.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-9.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]

 

Ili još malo:

[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-10.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-11.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]

 

Samsung S10+ minimalno mijenja boje i dinamički raspon kroz sve tri kamere, što je postignuće samo po sebi – konkurencija tu zaostaje. Jer, ipak su to tri potpuno različite kamere, koje je teško podesiti da daju ovako slične rezultate.

Pogledajte fotografije po danu:

Po danu, u zatvorenom prostoru:

Po noći, uz slabu umjetnu rasvjetu:

Prvi dojmovi o kameru su dobri, ali ako ste očekivali revoluciju u kvaliteti fotografija mogli bi ste se razočarati. One su vrlo dobre, ali ne donose neki iskorak.

Osobno, raduje me što portretne fotografije sada rade na glavnoj kameri, što znači da će biti vidljivo bolje u slabijim svjetlosnim uvjetima.

Samsung S10 2

Manje me raduje, što i dalje ponekad S10+ bira tamniji otvor blende uz veći ISO, no to je vrijedilo i za S9 obitelj; Samsung prilično odugovlači s prelazom na F1.5. Naravno, tome možete doskočiti ručnim kontrolama.

Da sumiram: prvi dojmovi o Samsungu S10+ su jako dobri; realno, teško je pronaći neki iole ozbiljniji nedostatak, a vrlina ima mnogo: od softvera (One UI je zaista izvrstan!), ekrana, baterije, performansi, kućišta… Samsung S10+ ima sve bitno za uspjeh u premium klasi mobitela.

Samsung Galaxy S10+ možete prednaručiti na ovom linku do petka, ako ga kupite kasnije ostat ćete bez lijepog poklona, 1200 kn vrijednih Samsung Galaxy Buds slušalica.

Samsung S10 preorder

Najčitanije