Watch GT 5
Samsung S10 2

Samsung Galaxy S10+ recenzija

Nema sumnje, Samsung S10+ je dizajnerska uspješnica! Tek trebam naći nekoga kome se izgled ne sviđa, piluli usprkos. I to je dobro, jer iako ima veliki ekran, Samsung S10+ nije velik mobitel. Potpuno je usporediv sa S9+ i vrlo je ugodan u ruci. Između ostaloga, jer je i lakši od očekivanja – to je izvrsno za laganu odjeću :-).

Znamo da već godinama Samsung ugrađuje vrhunske AMOLED ekrane, performanse su mu dobre – posebno otkako je One UI raskrstio s trzavim radom te finu izradu i top materijale, prema očekivanjima.

Po prvi puta keramika štiti vaš S10+ od ogrebotina (bezobrazluk, keramika je dostupna samo na 512 GB ili 1 TB modelima…) a tu je i rekordni 1 TB model. Kojeg, nota bene, možete i dodatno proširiti i karticom ako vam je 1 TB tijesno 🙂

Ekran je novi Dynamic AMOLED HDR10+ kompatibilan kojeg je DisplayMate proglasio najboljim ikada testiranim. Ali ima foliju :-)? Više o tome nešto kasnije.

Kamere? Uvijek u vrhu, ili barem pri vrhu, jer je prošle godine Huawei preoteo Samsungov mojo po tom pitanju. U odnosu na prethodnika, Samsung S10+ je dobio dodatnu širokokutnu kameru i dubinski senzor na selfie kameru.

Samsung S10 22 e1551811639800

Video i selfie je i S9+ radio bolje od spomenute konkurencije, a sada je tu i HDR10+ snimanje videa, još bolji OIS + EIS i po prvi puta noćni mod fotografiranja.

Exynos 9820 je 8 nm čipset, što ga stavlja u donekle podređen položaj u odnosu na Snapdragon 855 i Kirin 980 koji su 7 nm čipseti. Zvučnici su poboljšani, tu je i kvalitetan 3.5 mm audio izlaz te raskošna 4100 mAh baterija.

Ne zaboravimo niti na zaista atraktivnu dodatnu opremu – tu Samsung uopće nema konkurencije. Evo kako to sve radi u praksi…

S10 specifikacije

Samsung Galaxy S10+ specifikacije i cijena

  • Dimenzije: 157.6 x 74.1 x 7.8 mm (S9+: 158.1 x 73.8 x 8.5 mm)
  • Masa: 175 g
  • Zaslon: 6.4″, 3040 x 1440, 19:9 Dynamic AMOLED, HDR+, 2.5D Gorilla Glass 6 staklo, obostrano zakrivljen, 522 ppi, 89 % površine je zaslon
  • Čipset: Exynos 9820, 64 bitni octa core (2x 2.73 GHz Mongoose M4 + 2x 2.31 GHz Cortex-A75 + 4x 1.95 GHz Cortex-A55), 8 nm proizvodni proces
  • GPU: Mali-G76 MP12 
  • Memorija: 8GB LPDDR4 RAM / 128 GB UFS 2.1 za pohranu + microSD do 512 GB
  • Kamere:
    • 12 MP, F1.5 / F2.4, 26 mm, OIS + EIS, Dual Pixel, Samsung SAK2L4 senzor (1/2.55″, 1.4 µm pikseli ), HDR Boost; HDR10+ video, do 4K>@60 FPS
    • 12.2 MP,  F2.4, 52 mm, 1/3.6″, 1 µm pikseli, PDAF, OIS + EIS
    • 16 MP,  f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0 µm
  • selfie kamera: 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF + 8 MP, F2.2, 22 mm dubinski senzor
  •  Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth v5.0, A2DP, LE, aptX, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
  • Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 4100 mAh, 15W brzo + reverzibilno bežično punjenje
  • Platforma: Android 9 Pie + Samsung One UI
  • Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by
  • Ostalo: prepoznavanje lica, AKG stereo zvučnici, čitač otiska prstiju u zaslonu, Bixbi + Google Asistant, IP68, HDR Premium 
  • detaljnije specifikacija potražite ovdje
  • Cijena: 7699 kn

Kućište i ergonomija

U Samsung Galaxy S10+ dobit ćete jako dobre AKG slušalice s gumicama za različite veličine ušiju, 15 W brzi punjač, USB UTG adapter, USB-C kabel, iglu za vađenje SIM kartice.

To je lijepo popunjen paket, rijetki proizvođači daju sve navedeno, posebice USB OTG konektor, uz pomoću kojeg možete spojiti USB memoriju, disk ili nešto drugo…

Samsung S10 24 Dizajnerski ,vidljivi je odmak od S9+ linije 9 približavanje Note seriji. Ne samo po smještaju kamera – kojih sada ima tri, i smještene su vodoravno (S9+ – okomito) nego i po manje zaobljenim uglovima.

Samsung Galaxy S10+ je četvrtastiji, i to mu dobro pristaje.

Ergonomski, kućište Samsunga S10+ je vrlo dobro. Kamere su dovoljno visoko da ih nećete prljati prstima, posebno sada kad je čitač otiska prstiju u zaslonu a ne iza.

A taj čitač ćete morati koristiti i/ili prepoznavanje lica (radi uz pomoć selfie kamere, nema više IRIS skenera – za čim nimalo ne plačem) jer je tipka za paljenje, na desnom boku, je previsoko smještena i ne može se dohvatiti bez šetanja mobitela.

Naravno, tu je Bixby tipka, na lijevom boku ispod tipki za glasnoći. I naravno, jednako smeta kao i ranije, iako je Bixby napredovao.  Srećom, može se isključiti ili prenamijeniti – ali ne i za Google Assistant, hvala na pitanju. Bixby ne možete deinstalirati niti onemogućiti. Eh.

Kao što možete vidjeti u specifikacijama S10+ je nešto manji, tanji i osjetno lakši od S9+. To je lijepi napredak jer S10+ ima veći zaslon, znatno kapacitetniju bateriju i dvije dodatne kamere u odnosu na prethodnika.

Očito, Samsung se izliječio kompleksa baterije. Kao što će se pokazati, veća baterija je dobrodošla. Spoiler alert: Samsung S10+ ima bolju autonomiju od S9+, posebno kod usporedbe godinu dana starog poput našeg redakcijskog primjerka, čija baterija više nije svježa kao prvih dana.

Samsung Galaxy S10+ ima IP68 certifikat, obostrano zaobljeno GG6 staklo na ekranu, dok je pozadina GG5 ili keramika (ali samo na 512 i 1 TB modelima). Novost je reverzibilno bežično punjenje, koje radi as advertised. To je zanimljiva i dobrodošla opcija.

Samsung S10 15

Pilula za selfie? Ponekad smeta, ali nakon dan ili dva je više uopće nećete zamjećivati. Netflix i Youtube je po defaultu skrivaju, tako da nema problema… A ionako nema 19:9 filmova da biste trebali cijeli ekran upaliti (pinch to zoom).

Dojam kvalitete je izuzetan, vjerojatno i zbog citata kojeg prepisujem sa S9+ recenzije, jer je i dalje aktualan:

Zaštitno staklo je sada deblje za 20%  – 0.6 mm vs 0.5 mm na S8 a okvir je od izrađen od avionske aluminijske legure AL7003, koji je čvršći od onoga na S8(+), AL6013. Uz to je i 0.3 mm deblji pa prenosi značajnih 1.2 puta manje sile na staklo, u slučaju pada.

S druge strane, da je bolje ne imati nikakav usjek, rupu ili pilulu na ekranu, jest. No pogledajte koliko je Note 9 veći zbog toga.

Samsung S10 14

Impresivno tanki bezeli i sam mobitel, donose jednu cool stvar: s originalnom maskom, Samsung S10+ izgleda kao većina konkurencije bez maski, tek tada su bezeli na “normalnoj” veličini. To je izvrsno!

Ekran

Samsung ugrađuje AMOLED ekrane najfinije vrste i to nije nikakva novost. Novi Dynamic AMOLED, s 6.4″ i QHD+ rezolucijom oduševljava na prvi pogled.

Samsung se hvali i da je udio plavog svjetla manji nego ikada, što pogoduje očima i po danu, a posebno po noći. Najbolje od svega – slika uopće ne postane iritantno crvena. Veliki palac gore!

A onda slijedi razočaranje. Samsung je, po prvi puta ikada, odlučio ugraditi tvrdu foliju kao zaštitu ekrana svoje S10 obitelji. To inače rade low end brandovi na jeftinim mobitelima koji imaju slabu zaštitu od grebanja, ali ovdje je novi Gorilla Glass 6…?

Samsung S10 10 e1552341098699 Takve folije kvare i sliku i osjete se pod prstima. Definitivno ih ne volim i skidam ih prvom prilikom, kad ekran mobitela “prodiše” punim bojama.

No pazite ovo: na mom S10+ je još uvijek folija i nakon 20+ dana korištenja i neću je skidati. Barem dok je dobro ne izgrebem.

Samsung S10+ ima izvrsnu foliju koja savršeno naliježe na ekran, te jednako važno: nimalo ne kvari boje i vidljivi kut. Osim toga, ima i kvalitetni oleofobni premaz

Rezultat je zaštita ekrana koju ne vidite i ne osjetite pod prstima. Ok, osim ako ne koristite edge meni ili pomalo nespretne geste s povlačenjem od dna ekrana prema gore.

Samsung je ove godine odlučio reducirati broj postavki ekrana, pa imate samo dvije. To je nesumnjivo bolje rješenje – neka se javi tko zna nabrojati sve četiri postavke ekrana S9 mobitela, te koji su  pripadajući spektri boja? Eh, za to i meni treba šalabahter…

Samsung S10 12 Ekran je u praksi prava poslastica. Dolazi inicijalno s FullHD+ rezolucijom, što možete podići na punu QHD+. Neće biti sporiji niti će baterija na S10+ bitno kraće trajati, ali niti slika neće biti vidljivo bolja, osim ako gledate s 10 cm udaljenosti…

Kratkotrajno, Samsung S10+ postiže još višu vršnu svjetlinu (do 1200 niti, za HDR i malu površinu, inače do 800 niti) na automatici, u suprotnom je čak i nešto tamniji od prethodnika.

Ono gdje je vidljivo bolji, jest izostanak promjena boja pod otklonom – ovo je najstabilniji OLED ekran koji sam ikada vidio, i to je zaista sjajno. I to čak i s folijom!

Nema plavkastog ili žućkastog odsjaja, bez obzira kako ga gledate. Imate osjećaj da je slika isprintana i nalijepljena na ekran.

Vidljivost po danu je izvrsna i na suncu. Razlika u odnosu na S9+ je vidljiva, ali nije velika.

S9 vs S10 Samsung S10+ nakon par minuta dosta zatamni sliku, da bi sačuvao ekran i bateriju od preopterećenja. Tu će vam od pomoći biti night mod, kojeg ipak ne koristim.

Naime, osim na meni postavka, crna pozadina se koristi i kod Samsungovog browsera (koji radi bolje od Chromea) što ne možete mijenjati. Rezultat? Većina web stranica izgleda loše, uključujući i Preporucamo.com.

s10 night mode Web developeri bi trebali prilagoditi svoje stranice za rad s crnom pozadinom. Evo, meni nedostaje prozirni PNG za logo i još par detalja.

Dodatno, uz istu svjetlinu ekrana, tanki bijeli fontovi na crnoj pozadini su slabije čitljivi od crnih na bijeloj pozadini. Samsunže, daj nam opciju da biramo aplikacije u kojima ćemo koristiti night mode. Chrome i drugi non – Samsung softver ne koriste night mode.

Što se pilule tiče – ne smeta. Browseri je automatski skrivaju, Netflix, Youtube i slični također. Možete natjerati S10+ s pinch to zoom u Youtubeu da se raširi na cijelom ekranu, ali to će odrezati dio sadržaja po vertikalu i pokazati pilulu. Dakle, ne.

Samsung se hvali da ima najbolji čitač otiska prstiju koji koristi ultrazvučnu tehnologiju, za razliku od optičke kod konkurencije. Ultrazvučna je nešto brža (iako nisu neke razlike) ali i značajno sigurnija te radi i s mokrim prstom.

Kako radi? Sporije i lošije od klasičnog čitača otiska prstiju. Ponekad moram 2 – 3 puta staviti prst na čitač, to iritira, a nije baš niti posebno brz. Stoga je tu face unlock da popravi dan. Čitači otiska prstiju ispod ekrana su nužnost, ali da su super – nisu, pa niti Samsungov koji je najnapredniji i najbolji na tržištu. No, naviknete se s vremenom…

Ukupan dojam? Samsung Galaxy S10+ ima izvrstan ekran, trenutno najbolji na tržištu. Always on je kao i uvijek genijalan a čak mi se i folija sviđa – fino pristaje uz male maskice što sve zajedno štititi S10+ od ogrebotina. Od udaraca, tek donekle.

Hardver i performanse

Samsung S10+ ima novi Exynos 9820 čipset, koji je izrađen u 8 nm proizvodnom procesu. Iako su Kirin 980 i SD855 proizvedeni u naprednijem 7 nm, performanse Samsunga S10+ su izvrsne – kako subjektivne, tako i na benchmark testovima. Ali, ne i rekordne (na testovima).

Samsung S10+ je odvrtio sljedeće rezultate na sintetici. Oni su bolji od očekivanja, posebice za GPU koji je prema glasinama trebao biti značajno slabiji od Adrena u SD855, no to nije tako – tu su negdje.

Samsung S10+ benchmark rezultati:

  • Antutu V7, ukupno: 329630
  • Antutu CPU: 98395
  • Antutu GPU: 150465
  • Antutu UX: 68293
  • Antutu Mem: 12477
  • GeekBench 4 Single Core: 4487
  • GeekBench 4 Multi Core: 10296
  • 3D Mark Slingshot Extreme OGL: 4460
  • 3D Mark Slingshot Extreme Vulkan: 4344
  • PC Mark Work 2.0: 7834

Važnije od sintetike su performanse u svakodnevnom radu. A one su na vrlo visokom nivou, Exynos 9820 brzo i glatko pogoni One UI sučelje, vrti najzahtjevnije 3D igre ili glatko surfa internetom-

Citiram vlastite prve dojmove, nakon par dana korištenja: “Iskreno, ne vidim više nekog mjesta za napredak u sljedećim godinama jer u par sati surfanja nisam doživio niti jedan trzaj kod skrolanja ili bilo gdje drugdje – izvrsno!”

Ovo vrijedi i dalje, ali uz dvije ograde: povremeno će Samsung S10+ propustiti koji frame u animaciji smanjivanja web browsera ili neke druge aplikacije. Rijetko, ali s obzirom da sve drugo radi super glatko, primjetno.

Surfanje webom je fantastično glatko – stoji, ako koristite Samsung browser. Chrome radi vrlo dobro ali povremeno ispusti koju sličicu kod skrolanja, posebno ako mu ne dopustite da učita cijelu stranicu.

Napominjem da je ovo sitničarenje, siguran sam da priličan broj korisnika to ne bi niti primijetio i događa se rijetko.

Igre rade izvrsno, bez iznimke-  od PubG (HDR / Ultra postavke), preko CRS Racing 2 do bilo koje 3D igre općenito.

Exynos 9820 se pokazao jako dobar po tom pitanju. Posebno, ako držite ekran na standardnoj, defaultnoj FullHD+ rezoluciji.

Kod igranja ili benchmarkiranja zagrijavanje je minimalno – Samsung S10+ sve odrađuje bez trunke znoja, pa za performanse dajem veliki palac gore, a očito jest i da je hlađenje dobro riješeno.

Telefonija i zvuk

Samsung S10+ nema problema s hvatanjem WiFi i 4G signala, ako ga ima dovoljno, tj. dostatne snage. Ako želite surfati u području slabijeg signala, računajte na tek solidne, ali ne i vrhunske performanse 3G / 4G modema. Nisu loše, ali pojedini konkurenti to rade bolje.

Zauzvrat, zvuk je pravo otkriće. Već je S9+ jako dobro zvučao, no S10+ kvalitetu stereo zvučnika podiže na novi nivo.

I to usprkos toga što gornji earphone zvučnik gotovo i ne vidite. No glasan je i jasan poput donjeg, koji ima i finu količinu basa.

S10 1 e1553537080996

Svakako upalite Dolby koji je po defaultu isključen (zašto?) i bit ćete nagrađeni vrlo glasnim, čistim i punim zvukom koji je bolji od očekivanja. Zvuk je posebno dobar kod gledanja filmova (vokali) ali ne razočarava niti kod reprodukcije muzike, štoviše.

S10+ ima najbolje stereo zvučnike koje sam do sada čuo. Još bolje: niti 3.5 mm izlaz za slušalice, koji polako izumire usprkos negodovanju korisnika (naravno, mobitel bez 3.5 mm je jeftiniji za proizvodnju…), ne zaostaje kvalitetom ili glasnoćom, potjerat će i bolje HiFi slušalice – izvrsno!

A i AKG slušalice iz kutije se odlikuju jako dobrim zvukom.

Baterija

Samsung Galaxy S10+ ima rekordno veliku bateriju za S seriju od 4100 mAh. Prethodnik, podjednako veliki S9+ je imao malih 3500 mAh a uz to je S10+ i tanji i lakši od S9+. To je lijepi napredak, očito se Samsung oslobodio kompleksa baterije koje je donio Note 7,

Dodajmo tome novi, efikasniji 8 nm Exynos 9820 čipset i imamo sve preduvjete za dobru autonomiju mobitela.

U praksi, računajte na 4.5 do 6 sati SOT-a, s time da je ćete rijetko kada imati manje od 5 sati upaljenog ekrana na dnevnoj bazi, najčešće 5.5 h s 10-ak posto preostale baterije.

Ako gledate Netflix ili Youtube, na te brojke slobodno dodajte još sat ili čak više. U tim uvjetima je S10+ štedljiv. To je dobra, ali ne i revolucionarna autonomija. Moj prethodni daily driver, P20 Pro s 4000 mAh mi je trajao u pravilu iznad 6 sati SOT-a s istim načinom korištenja i istim aplikacijama.

Realnija usporedba je s Mate 20 Pro, koji ima 7 nm čipset, 4200 mAh i također mi je odvrtio oko 6 sati SOT-a.

Brzo punjenje traži cca 100 minuta da napuni ispražnjenu bateriju. To je OK, ali danas postoji znatno brži punjači, poput spomenutog Mate 20 Pro. Mogućnost bežičnog reverzibilnog punjenja je gimmick za mobitele, ali super korisno ako imate Samsungov sat ili Galaxy Buds slušalice.

Softver

Samsung Touchwizz, pa zatim Samsung Experience, danas One UI – samsungove nadogradnje Androida su oduvijek imale mnogo dobih mogućnosti, ali i mnogo bloatwarea te trzakav rad.

Samsung Experience je bio korak u dobrom smjeru, dok je novi One UI po mom neskromnom mišljenju najbolja nadogradnja Androida današnjice.

Prvenstveno zbog glatkog rada (čak i na A40, mobitelu koji odvrti 100.000 Antutu bodova), brojnih mogućnosti i najviše zbog promišljenog dizajna koji je prilagođen za rad jednom rukom i na visokim mobitelima.

Sjajno je riješeno da (nakon podešavanja  geste – nije upaljeno po defaultu) povlačenjem prsta prema dolje otvorite brze postavke a još jednim povlačenjem kompletne.

One UI poznaju vlasnici S9 i Note 9 mobitela, a ove godine stiže i na sve nove Samsunge A serije i na dobar dio starijih. Super je što i Bixby tipku sada možete prenamijeniti :-).

Kamere

Samsung S10+ ima ukupno pet kamera, tri stražnje i dvije selfie kamere (ok jedna, jer je jedna samo dubinski senzor).

s10 4

Glavna kamera ima 12 MP 1/2.55″ senzor. Baš kao i Samsung S7, S8, S9 i sada S10. Moj S10+ ima Exynos čipset (kao i svi europski), a Aida 64 je očitala i senzore kamere:

Glavni senzor je Samsung SAK2L4 dok je S5K3J1 naveden za selfie kameru. Samsung S9+ je također imao Samsung senzor, samo stariju inačicu SAK2L3.

Očito, to nisu isti senzori kao i u S9 obitelji a kakva su poboljšanja u praksi, znat ćemo nakon usporedbe. Uskoro :-).

Fotografije koje radi Samsung Galaxy S10+ su vrlo dobre do izvrsne u svim svjetlosnim uvjetima. Uz više svijetla su izvrsne po svim parametrima, vjerojatno najbolje na tržištu.

Samsung S10 20

Nešto svjetlija ekspozicija u kombinaciji s najboljim dinamičkim rasponom na tržištu, izvrsnim prikazom boja i poboljšanim balansom bijele čini fotografije jako, jako privlačnima.

Ako ne zumirate previše te fotografije prvenstveno gledate na mobitelu / monitoru i koristite ih za društvene mreže, Samsung S10+ je najbolji foto mobitel na tržištu.

Novost je jako zanimljiva širokokutna kamera, koja također radi dobre fotografije.Uvijek uhvati više nego što mislite da hoće. Pogledajte standardna vs širokokutna kamera:

[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-8.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-9.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]

 

Ili još malo:

[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-10.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/03/Samsung-Galaxy-S10-camera-sample-11.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]

 

Samsung S10+ minimalno mijenja boje i dinamički raspon kroz sve tri kamere, što je postignuće samo po sebi – konkurencija tu zaostaje. Jer, ipak su to tri potpuno različite kamere, koje je teško podesiti da daju ovako slične rezultate.

Pogledajte fotografije po danu:

Po danu, u zatvorenom prostoru:

Low light fotografije:

Dojmovi o kameri su izvrsni ali ako ste očekivali revoluciju u kvaliteti fotografija mogli bi ste se razočarati. Glavna razlika u odnosu na S9+ je – osim u širokokutnoj kameri – u boljem dinamičkom rasponu te boljem balansu bijele (napokon, fotografije više nisu crvene).

Ako zumirate low light fotografije na 100% veličine, imat će podjednaku razinu detalja i šuma kao i kod prethodnika.

Što se portretne fotografije tiče, one su sada na glavnoj kameri, što znači da će biti vidljivo bolje u slabijim svjetlosnim uvjetima.

Samsung S10 2

Manje me raduje što i dalje ponekad S10+ bira tamniji otvor blende uz veći ISO, no to je vrijedilo i za S9 obitelj; Samsung prilično odugovlači s prelazom na F1.5. Naravno, tome možete doskočiti ručnim kontrolama.

Kvaliteta videa je vrhunska po svim parametrima. Samsung S10 je i dalje jedan od rijetkih mobitela koji može snimati u 4K@60 FPS-a, a oštrina dinamički raspon, boje i kontrast su jako dobri uz dovoljno svjetla. Očekivano, kvaliteta pada po noći ali je i dalje vrlo dobra.

Zaključak

Dobar! Samsung S10+ je užitak za korištenje u svakodnevnom radu. To je jako dobar mobitel kojeg konkurencija može ponegdje nadmašiti (kamere, primjerice – ali i to je upitno) ali kao cjelinu, teško. Samsung marljivo skuplja bodove u svim bitnim kategorijama i baš nigdje ne razočarava. 

Radi vrlo glatko, One UI je ponajbolje sučelje današnjice, sve tri kamere su dobre, ekran je vrhunski, autonomija je vrlo dobra a kućište je premium po svim parametrima. I uz to izgleda izvrsno. Cijena je paprena, no nažalost to nije ništa neobično u 2019. godini.

Najčitanije