Watch GT 5
Samsung Galaxy Fold 13

Samsung Galaxy Fold recenzija

Stigao je! Samsung Galaxy Fold sa sklopivim ekranom je u trgovinama, inicijalnim poteškoćama i polugodišnjem kašnjenju usprkos. Galaxy Fold je do sada bio jedini preklopni mobitel kojeg možete kupiti, no sada je tu i Galaxy Z Flip. Koji god da vam se sviđa sada je jasno: pred mobitelima sa savitljivim ekranom je svijetla budućnost.

Korištenje jednom rukom? Može, Ako je Galaxy Fold sklopljen. Rasklopljen, postaje tablet s iznenađujuće dobrim softverom. I ne šteka, tko bi to očekivao – najkompliciraniji Samsung, s neobičnim omjerom i rezolucijom ekrana, pokazalo se da radi bolje od običnog Note 10+ ili S10+.

Je li to zasluga Snapdragona 855 ili optimizacije softvera? Vjerojatno oboje.

No da, nećete ga kupiti radi performansi ili kamera, kupit ćete ga radi sklopivosti i ekskluzivnosti koju ona donosi, a tek potom i radi praktičnosti. Samsung Galaxy Fold je magnet za sve od 9 do 99 godina, a i šire.

Nisam našao baš nikoga kome se ne sviđa i ne bi ga htio, barem dok nisu čuli cijenu. A ona je zapravo povoljna u odnosu na najave. Uostalom, do 15.000 kn može dogurati i nabrijani iPhone, a to je kao da uspoređujete space shuttle i Golfa.

Samsung Galaxy Fold 21

Ako još niste shvatili, Galaxy Fold mi se sviđa. Iako sam prije nekog vremena napisao članak glupo, gluplje, fleksibilni smartphone. Iza dijela tvrdnji i dalje stojim, no neke su se pokazale krive…

Samsung Galaxy Fold specifikacije

  • Dimenzije: 160.9 x 117.9 x 6.9 mm ( 160.9 x 62.9 x 15.5 mm)
  • Masa: 263 g
  • Zaslon: 7.3″, 1536 x 2152, Dynamic AMOLED, HDR 10+, 362 ppi, nema zaštitnog stakla. Vanjski ekran 4.6″, 21 : 9, 720 x 1680, Super AMOLED
  • Čipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) Octa-core (1x 2.84 GHz Kryo 485 + 3x 2.42 GHz Kryo 485 + 4×1.78 GHz Kryo 485)
  • GPU: Adreno 640
  • Memorija: 12 GB LPDDR4 RAM / 512 GB UFS 3.0 za pohranu
  • Kamere:
    • 12 MP, F1.5 / F2.4, 27 mm, OIS + EIS, Dual Pixel, Samsung SAK2L4 senzor (1/2.55″, 1.4 µm pikseli ), HDR Boost; HDR10+ video, do 4K@60 FPS
    • 12.2 MP,  F2.4, 52 mm, 1/3.6″, 1 µm pikseli, PDAF, OIS + EIS
    • 16 MP,  f/2.2, 12 mm (ultrawide), 1.0 µm
  • selfie kamere:
    • 2x 10 MP, f2.2, 26mm (wide), 1.22 µm, Dual Pixel PDAF + 8 MP, F2.2, 22 mm dubinski senzor
    • 8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1.22 µm, dubinski senzor
  • Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Bluetooth v5.0, A2DP, LE, aptX, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
  • Baterija: neizmjenjiva Li-Po 4380 mAh, 15W brzo punjenje + 15W bežično punjenje + 9 W reverzibilno bežično punjenje
  • Platforma: Android 10 + Samsung One UI 2.0
  • Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by
  • Ostalo: prepoznavanje lica, AKG stereo zvučnici, čitač otiska prstiju (bočno smješten), Bixbi + Google Asistant, DeX, sklopivi dizajn
  • Cijena: 14999 kn 

Kućište i ergonomija

Samsung Galaxy Fold 1 Sklopljen, Galaxy Fold je znatno deblji i uži od “normalnog” mobitela. Vanjski ekran je malen, no opet dovoljan je za obavljanje iznenađujuće mnogo toga bez otvaranja Folda, što pogoduje ergonomiji.

Fotografiranje primjerice, je znatno ugodnije sa sklopljenim mobitelom, Ok je i surfanje, čitanje poruka – ali ne i odgovaranje jer je ekran, iako ima 4.6″ dijagonale, uzak pa je tipkovnica mala.

Rasklapanje jednom rukom? Hmm, no da moguće je, uz malo vježbe. I mnogo straha, ovo je ipak 15.000 kn na skliskom terenu.

Samsung Galaxy Fold 16 Jednom kad ga rasklopite, čeka vas prekrasan OLED ekran vrhunske kvalitete po svim parametrima. Još je impresivniji kad je ovako velik.

Samsung Galaxy Fold 17 Rasklopljen, Galaxy Fold je relativno stabilan i u jednoj ruci, no opet trebat će vam dvije za manje više bilo što. Sasvim očekivano.

Sklopljen, Galaxy Fold izgleda neobično. Deblji je na šarkama a između dvije polovice ekrana je – zrak.

To je dobro zbog lakog izbacivanja prašine, koja i ako uđe neće dodirivati ekran. No loše je zbog istog razloga – prašina lako uđe, bolje rješenje bi bilo da su bokovi zatvoreni.

Dodatno, prašina može ući u preklopni mehanizam i time ispod ekrana. Iako je Galaxy Fold poboljšan, još uvijek djeluje osjetljivo, posebno kad znamo za odgodu prodaje zbog dorade mehanizma i ekrana.

Samsung Galaxy Fold 3 Sam mobitel je masivan i djeluje čvrsto, fino se rasklapa uz “klak” no kad je sklopljen malo “radi”. Usprkos toga ukupan dojam o kvaliteti je vrlo visok, djelomično i na račun mase.

Treba znati da Samsung Galaxy Fold nije vodootporan niti otporan na prašinu. Nosite li ga samog u uvijek čistom džepu, ne bi trebalo biti problema s pouzdanošću.

Hoće li trajati kao “normalni” mobitel? Vjerojatno ne, no to je samo moje nagađanje…

Ekran

Dobar, bolji, Dynamic AMOLED. Znamo da Samsung godinama ima najbolje ekrane, i da im svake godine uspije dodatno poboljšati performanse njihovih OLED-a (A = Active Matrix, a to je svaki OLED ekran na tržištu). Galaxy Fold je posebno impresivan zbog svoje veličine i naravno, sklopivosti.

No krenimo od manjeg ekrana.

Samsung Galaxy Fold 1 Malen, uzak i visok, ali upotrebljiv a kao što vidite na gornjoj fotografiji i po danu je vrlo čitljiv i kontrastan. No naravno, glavni show nastaje otvaranjem mobitela.

Samsung Galaxy Fold 15

Kresta, ili nabor u sredini gdje se Fold preklapa je vidljiv, posebno pod određenim kutem i uz mnogo svjetla (refleksije).

Pogledajte donju fotografiju: gornji dio, s vidljivim naborom je zbog refleksije i to ćete ionako izbjegavati (jer, refleksije :-)).

Samsung Galaxy Fold 10

Donji dio fotografije ima ono što ćete gledati veliku većinu vremena, gdje je nabor slabo, ili nikako vidljiv.

No iskreno, cijela priča oko nabora je realno zanemariva i tek će rijetki OKP-ovci imati prigovora.

1 1 e1581752862996

Svjetlina, boje, kontrast i oštrina su vrhunski, pa jedini prigovor ide na račun velikog otoka za senzore i selfie kameru. Bez toga se definitivno moglo…

Samsung Galaxy Fold 12

Glavni nedostatak je općepoznata osjetljivost ekrana, ali da ga je veeeliki gušt koristiti za bilo što -jest. Gaming posebno.

Hardver i performanse

Zadnje tri godine slušam i čitam kako Samsungovi mobiteli bolje rade sa Snapdragonom nego s Exynosom, no kako je Exynos čipset namijenjen EU tržištima, testni Galaxy Fold mi je prvi Snapdragon bazirani Samsung.

Prvo pa muško – kako ne običavam provjeravati specifikacije tek na kraju i tijekom benchmarkiranja pretpostavljao sam da je i Galaxy Fold pogonjen Exynos čipsetom.

Samsung Galaxy Fold 11

No nije, i da: Fold radi bolje od EU Samsungovih mobitela. To se primijeti ne po brzini rada (koja je ista, osim u igrama) ili odzivnosti (koja je također ista, jako dobra) nego u glatkoći sučelja.

Animacija smanjivanja i otvaranja aplikacija na Foldu radi besprijekorno, dok mi je na S10+ i Note10+ ispijala živce trzakanjem, pa sam je u konačnici isključio -).

Samsung Galaxy Fold benchmark

  • Antutu V8, ukupno: 458018
  • Antutu CPU: 138578
  • Antutu GPU: 173249 
  • Antutu Mem: 78026 
  • Antutu UX: 68165 
  • GeekBench 5 Single Core: 712
  • GeekBench 5 Multi Core: 2625
  • GeekBench 5 Open CL score: 2440
  • 3D Mark Slingshot Extreme OGL: 5690 
  • 3D Mark Slingshot Extreme Vulkan: 4948
  • PC Mark Work 2.0: 10785
  • PC Mark Storage Score: nije završio

Snapdragon 855 vrti lijepo glatko One UI 2.0, i to usprkos nestandardnoj rezoluciji. Galaxy Fold je vrlo brz i odzivan a napokon i One UI 2.0 radi kako se i očekuje od premium flagship mobitela današnjice.

Igranje i najzahtjevnijih 3D igara jest pravi užitak. Osim što rade brzo i glatko, veličina ekrana radi čuda i dojam je za dvije klase bolji od bilo kojeg drugog, normalnog mobitela.

Ukupan dojam o performansama? Samsung Galaxy Fold je najbrži i najglađi Samsung mobitel kojeg sam ikada isprobao.

Surfanje je brzo, odzivno i glatko no nije optimalno zbog, pogađate, ekrana. Ovisno od web stranice do web stranice, neobična rezolucija donosi i ponekad čudan izgled wb sadržaja. No ništa problematično, dojam je za peticu.

Baterija

S obzirom na veličinu mobitela i današnje standarde, 4380 mAh je relativno skromna zaliha struje. No u praksi, autonomija je vrlo dobra – do dva dana. Odakle sad to?

Vjerojatno zbog straha i praktičnosti: uhvatio sam se da češće koristim mali vanjski ekran nego rasklapam Galaxy Fold, posebno za obavijesti, čitanje poruka / mailova i fotografiranje.

To posebno vrijedi ako sam vani ili u pokretu, kod kuće je stvar obrnuta.

Punjenje? U današnje doba teško ga je nazvati brzim, 15W punjač traži oko 110 minuta da napuni ispražnjeni Fold.

Softver

One UI izgleda kao i na drugim Samsung mobitelima, minus utor za selfie kameru koji pomiče statusnu traku / ikone u sredinu a razliku naravno čini i omjer stranica od 4.2 : 3.

Lijepo je riješen i prijelaz s malog na veliki ekran a i nazad, ako želite – postoji opcija za to. Tu treba skinuti kapu Samsungu, za predinstalirane aplikacije.

Nešto je drugačije sa drugim softverom, od kojih neki radi dobro, dok drugi prijelaz s malog na veliki ekran zna i restartati, promijeniti poziciju ili pokazati druge bugove.

To trebaju riješiti developeri aplikacija i sam Google, koji ubrzano pegla svoj OS za bolji rad sa sklopivim ekranima.

Screenshot 20200126 152908 Chrome

S druge strane, multitasking je itekako ugodan.

Galaxy Fold zapravo donosi tek treći prozor za 3. aplikaciju – dva možete koristiti na bilo kojem novom Android mobitelu – no zahvaljujući velikom ekranu korištenje dvije ili tri aplikacije je, prema očekivanjima, jako ugodno.

Kamere

U osnovi, ovo su kamere s Galaxy Note 10+ mobitela, što znači da su vrlo dobre do izvrsne. Prisjetim ose konfiguracije:

  • stražnje kamere:
    • glavna 12 MP, F1.5 / F2.4, 27 mm, OIS + EIS, Dual Pixel, Samsung SAK2L4 senzor (1/2.55″, 1.4 µm pikseli ), HDR Boost; HDR10+ video, do 4K@60 FPS
    • 2x zum: 12.2 MP,  F2.4, 52 mm, 1/3.6″, 1 µm pikseli, PDAF, OIS + EIS
    • širokokutna: 16 MP,  f/2.2, 12 mm (ultrawide), 1.0 µm
  • selfie kamere:
    • 2x 10 MP, f2.2, 26mm (wide), 1.22 µm, Dual Pixel PDAF + 8 MP, F2.2, 22 mm dubinski senzor
    • 8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1.22 µm, dubinski senzor

Kamere je najugodnije koristiti sa zaklopljenim Galaxy Foldom ako želite fotografirati s jednom rukom. Naravno, rasklopljeni Fold dobiva mega super ultra tražilo, no traži i dvije ruke – pa fotografirajte kako vam odgovara.

Screenshot 20200126 152444 Camera Lijepo je vidjeti HEVC i HDR10+ snimanje videa, a moram priznati da mi se sviđaju i Samsungove boje – taman su boostane da fotografije izgledaju bolje, ali nisu previše kričave i fluorescentne.

S druge strane, ponavlja se poznata Samsungova boljka. Promjenjiva blenda u kombinaciji sa softverom ne ostvaruje očekivano – po noći ima boljih mobitela F1.5 usprkos, a po danu Samsung nije u vrhu po detaljima iako ima F2.4, jer redukcija šuma često reducira i fine detalje na fotografijama.

Fold kamera Sučelje je pregledno i poznato s drugih Samsung mobitela, tu je odrađen dobar posao. Krenimo od selfie kamere.

Samsung je ovdje tradicionalno jak, kamera ima dobar dinamički raspon i oštrinu.

Galaxy Fold kamera 34

Dnevne fotografije su vrlo dobre do izvrsne, iako glavnoj kameri zna nedostajati detalja.

Širokokutna kamera zato radi ponajbolje fotografije na tržištu jer nudi finu kombinaciju zasićenih boja, dobrog dinamičkog raspona i kontrasta, OK oštrine te širokog vidljivog kuta.

Glavna kamera
Glavna kamera
Širokokutna kamera
Širokokutna kamera

Po danu, u zatvorenim prostorijama Samsung Galaxy Fold je i dalje vrlo kompetentan. Ako je prostorija vrlo tamna, poput ove radione, možete si pomoći i s noćnim modom fotografiranja – isprobajte.

Automatki mod rada
Automatki mod rada
Night mod
Night mod

Štoviše, rezultati Night modea mi se više sviđaju u ovakvim uvjetima, nego u mrkloj noći.

Po noći, Samsung Galaxy Fold je Ok, ali neće oboriti rekorde kvalitete fotografija, bilo na automatici ili u noćnom modu rada.

automatski mod rada
automatski mod rada
Night mode
Night mode

Sve ovo nam je poznato još s Note 10+ te S10+ mobitela.

Kvaliteta video zapisa je među najboljima općenito.

Zaključak

Galaxy Fold je prvi mobitel sa savitljivim ekranom dostupan na tržištu. S obzirom na avangardnost Folda, teško je prigovarati i cijeni od 15.000 kn – ovakve stvari će uvijek koštati više od normalnih mobitela. Mala cijena za super premium uređaj koji nevjerojatno privlači pažnju – možda je tek prvi iPhone izazivao toliko zanimanja publike, ali i to je upitno – koji nudi fantastičnu ekrančinu, izvrsne performanse, dobre kamere i jedinstveni princip rada.

Galaxy Fold je vrlo upotrebljiv i sklopljen i rasklopljen, a jedini nedostatak jest plastični ekran bez staklene zaštite na koju smo navikli kod smartfona.

Ekran neće trajati kao na Note ili S mobitelima i stoga je isplativost kupovine Galaxy Folda upitna. Jel bi ga kupio, kao ljubitelj gadgeta? Ne. Jel bih htio koristiti Galaxy Fold na dnevnoj bazi, kao glavni mobitel? O, da, itekako…

Najčitanije