Sadržaj
Družim se s novom srednjom klasom Samsunga, modelom Galaxy A6 koji mijenja dosadašnji Samsung A3. Osim što je Samsungova A klasa za 2018 dobila nove oznake, mogu se pohvaliti i s nekim iznenađenjima. Kod manjeg modela, Samsunga Galaxy A6 (2018) ta iznenađenja su ugodna. Evo prvih dojmova.
Sjećate se prvog testa Samsunga Galaxy A8? Taj mobitel ima lijep popis dobrih osobina, ali cijena mu je bila previsoka (3.900 kn!) što je posebno bolno jer je stražnja kamera ispod prosječna.
Sada mi je stigao Samsung Galaxy A6, manji i prilično različit model A klase koji s A8 dijeli sličan dizajn. Srećom, ne i cijenu: Samsung Galaxy A6 je u prodaji, i košta znatno povoljnijih 2300 kn. Pogledajmo što dobivate za taj novac.
Izgleda moderno, stražnjica je od aluminija – daleko bolje rješenje od stakla kod A8, barem što se izdržljivosti mobitela tiče – pa pitanje ostaje jesu li napravljeni preveliki kompromisi radi postizanja znatno niže cijene?
Samsung A6 (2018) specifikacije
- Dimenzije: 149.9 x 70.8 x 7.7 mm
- Masa: 162 g
- Zaslon: Super AMOLED 5.6″, 1480 x 720, 294 ppi, 75% odnos zaslona i površine, Always On
- Čipset : Exynos 7870 Octa, 8x 1.6 GHz Cortex-A53
- GPU: Mali T830MP1
- Memorija: 3 GB RAM, 32 GB ROM + microSD
- Kamere: stražnja 16 MP, F1.7, PDAF, FullHD video @ 30 FPS. Selfie kamera: 16 MP F1.9
- Povezivanje:micro USB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, A2DP, LE
- GPS: GPS / A-GPS / Glonass
- Baterija: Li-Ion 3000 mAh, nije odvojiva
- OS: Android Oreo 8.0 + Samsung Experience UI
- Ostalo: Čitač otiska prstiju
- Cijena: 2299 kn (svibanj 2018)
Dakle, vidljivo je da je Samsung A6 slabiji po svim parametrima od A8, osim stražnje kamere. Ima nižu rezoluciju zaslona, nema IP68, ima manje memorije, slabiji WiFi, stariji Bluetooth, sporiji čipset i grafiku.
Plus je predinstalirani Oreo (očekivano, s obzirom da je A6 sasvim nov model) i naravno niža cijena. Pitanje jest: kako to sve radi u praksi?
Kućište i ergonomija
S prednje strane lako je zamijeniti Samsung A6 za A8. Naime oni su praktično identičnih gabarita, kako kućišta tako i zaslona (5.6″), s izduljenim stranicama (18.5:1). Razlika je u tek nešto većoj debljini A8 mobitela koji je i 10 grama masivniji.
I to je dobro, ovi mobiteli su umjerenih dimenzije i vrlo su ugodni za držanje i rad s jednom rukom, posebice sada kad Samsungove Experience UI podržava geste. Ok, barem neke od njih.
Zvučnik je i dalje smješten na desnom boku, kao i tipka za paljenje. Na dnu je 3.5 mm izlaz (hura!) te micro USB konektor (kad će to više izumrijeti…?)
Lijevi bok donosi tipke za glasnoći, i srećpom nema tipke za Bixby kao na flagship modelima (Bixby još nije na nivou, trebat će dosta raditi na njemu da postane istinski koristan. Prije svega, neka nauči kvalitetno raspoznavati glasovne naredbe…)
Tipke su naravno softverske, uključivo home tipku, a čitač otiska prstiju je smješten sa stražnje strane, ispod kamere.
Glavna razlika u odnosu na A8 je svakako aluminijska stražnjica, A6 je izugubio staklo (to i nije loše), ali i IP68 vodootpornost (to je loše).
Samsung A6 izvana izgleda dobro, s modernim izduljenim zaslonom i relativno malim bezelima, iako bi bočni mogli biti tanji. Kvaliteti izrade nemamo što prigovoriti, iako treba reći da staklo ostavlja više premium dojam pod prstima od aluminija.
Zaslon
Samsung postavlja mjerila svojim Super AMOLED zaslonima u svim cjenovnim razredima, pa niti Samsung A6 nije izuzetak. Super je što i A6 (2018) ima Always On zaslon koji izaziva ovisnost.
S obzirom da Samsung A6 (2018) ima gotovo dvostruko manje piksela od Samsunga A8 (2018), postavlja se pitanje je li njegov zaslon dovoljno oštar? Kratki odgovor – jest.
OK, vidjet ćete piksele ako primaknete mobitel na 10 – 15 cm od očiju. Fontovi neće biti tako lijepo glatki, na svijetlim bojama se može vidjeti blagi screendor efekt.
No, to je sve praktično nevidljivi pri normalnim razdaljinama, na kojima koristimo mobitel.
Tada ćete biti nagrađeni adutima AMOLED zaslona: savršena crna, dobar prikaz boja, perfektni vidljivi kut te i dobra svjetlina za čitanje na otvorenom. Pogledajte kako je stabilna OLED tehnologija pod kutem, slika se nimalo ne mijenja – čak niti po noći:
Ukratko: usprkos nižoj razlučivosti, Samsung Galaxy A6 (2018) ima jedan od najboljih zaslona u ovoj cjenovnoj klasi.
Hardver i performanse
Slabiji Exynos čipset 7870 izgubio je dvije brže jezgre u odnosu na A8 mobitel, i sada se mora zadovoljiti s osam Cortex A53 jezgre koje kuckaju na do 1.6 GHz. Slabiji je i grafički čip, dok je memorije dovoljno za srednju klasu: 3 GB RAM-a te 32 GB za pohranu, što se može proširiti microSD karticama.
U kombinaciji s Android 8.0 Oreo i Samsung Experience UI ljuskom Samsung Galaxy A6 (2016) je odvrtio sljedeće rezultate:
Samsung A6 (2018) benchmark rezultati
- Antutu v6.2.7.: 63054 bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 722 / 3596 bodova
- GeekBench 4 Render Script score: 2582
- PC Mark Work 2.0: 3831 bodova
- PC Mark Storage Score: 3853bodova
Ovo nisu loše brojke – A6 je cca 20000 bodova slabiji na Antutu testu, ali s 63.000 se može lijepo živjeti.
Performanse u praksi su dobre, dok ne očekujete previše i krenete s najnovijim AAA igrama, poput Fortenitea ili PubG-a. Tada ćete igrati s manje detalja i uz tek solidan framerate.
Ali i nisko zagrijavanje. Performanse sučelja su dobre, uz pokoji preskočeni frame u animacijama. Brzina učitavanja programa je dobra, neće vam se dogoditi da ste nešto stisnuli pa mobitel reagira tek za sekundu ili dvije.
Sitnica koja demonstrira dobru usklađenost hardvera i softvera jest brzina tipkanja, tj reagiranje tipkovnice na pritiske. Ona je ovdje flagship kvalitete, Samsung A6 (2018) nema laga (kašnjenja) kod tipkanja, što je vrlo ugodno
Neproblematično je i surfanje. Razlika u performansama u odnosu na A8 nije niti približna kao razlika u cijeni, dakle Samsung A6 (2018) je ovdje sasvim OK.
Kamera
Dobra je vijest da Samsung ovdje nije škrtario – stražnja kamera je identična onoj na Samsungu A8 (2018). Gdje me nije oduševila, jednostavno je imala previše mutnih fotografija (nema OIS), a i video nije za pohvalu.
Iako je hardver isti, kamera na Samsung A6 (2018) je ugodno iznenađenje! Naime, radi bolje fotografije od Samsunga A8, barem onog kojeg sam ja imao na testu.
Treba uzeti u obzir da je od tada prošlo više od tri mjeseca, i da je Samsung vjerojatno popeglao i kameru na A8. Bilo kako bilo, Samsung Galaxy A6 (2018) ima dobru, ponekad i vrlo dobru stražnju kameru. Glavni problem – velik broj mutnih fotografija – je praktično iskorijenjen.
Samsung Galaxy A6 (2018) će zaista rijetko, recimo jednom od 7-8 fotografija biti defokusiran, i to je super. Jer, ostali parametri kvalitete štimaju.
Pogledajte kako je fotografija oštra na razini piksela (fotografije je pune veličine).
Ovo je flagship grade kvaliteta, tj bila bi da je dinamički raspon nešto bolji pa da se vide detalji u nebu. No sveukupno, stražnja kamera Samsunga A6 (2018) mi je možda i najugodnije iznenađenje – jer nisam mnogo očekivao.
Pogledajte fotografije:
Kada ima zaista malo svjetla, vidljiva je povišena razina šuma, no to je očekivano u ovoj klasi. Dobar kontrast i boje, dobra oštrina i ekspozicija baš i nisu – Samsung Galaxy A6 (2018) je dobar i u low light uvjetima.
Iako PDAF fokusiranju treba nešto dulje od Dual Pixela sa S serije da izoštri sliku kad je manje svjetla, sve zajedno radi dobro. Fotografiranje i spremanje fotografije odrađuje se gotovo trenutno. Pored mene je na stolu jedan flagship koji je u tome značajno sporiji, iako ima cca 3x brži čipset.
Ako je stražnja kamera dobra, selfie kamera je vrhunska. Također ima 16 MP, softverski bokeh efekt i vrlo dobru oštrinu selfia, dobar dinamički raspon i boje, te vrlo nisku razinu šuma. Sad bih opet mogao napisati: pored mene je na stolu flagship sa znatno lošijom selfie kamerom, ali neću 🙂
Jasno je da je Samsung GalaxyA6 (2018) vrlo dobra kupovina u srednjoj klasi. Baterijske testove još vrtim, no kao drugi mobitel izdrži mi dva dana, a kad ga gnjavim ne pada ispod 7.5 sati SOT-a što je izvrstan rezultat. Za usporedu, S9+ mi izdrži cca 4.5 – 5.5 sati SOT-a.