Watch GT 5
meanIT L1 romobil 3

Romobil za djecu, ali i za odrasle osobe

Isprobali smo romobil na 6,5-inčnim kotačima koji se može spojiti i na mobilnu aplikaciju te mu tako proširiti funkcionalnost

Električni romobili ovih dana privlače pozornost zbog nove zakonske regulative koja će definirati njihovo kretanje odnosno vožnju. Kakvo god bilo rješenje, romobili će se i dalje voziti, a mi smo isprobali meanIT L1 romobil.

Poput većine današnjih romobila i meanIT-ov može potegnuti do 25 km/h, a nudi i tri brzine vožnje koje će omogućiti ne samo ograničenu brzinu nego i praktičnije držanje „gasa“. Odaberete li prvu brzinu, vozit ćete se maksimalnom brzinom do 15 km/h. U drugoj ide 20 km/h, a tek u trećoj 25 km/h.

meanIT L1 romobil 7

Vozite li se po ravnom dijelu staze u mobilnoj aplikaciji odaberite tempomat uz koji će romobil održavati konstantnu brzinu vožnje, bez potrebe da stalno držite pritisnutu polugicu za ubrzavanje. Na lijevoj strani nalazi se elektronička kočnica, a kočenje je moguće i nožno, pritiskom na rub stražnjeg kotača unutar kojeg se nalazi motor snage 250 W.

Romobil podnosi 100 kilograma mase vozača, a na 6,5-inčnim kotačima (16,5 cm promjera) traži nešto ravnije dionice, bez malih neravnina koje ipak utječu na komoditet u vožnji. Tijekom vožnje sve se nadzire na ekranu na kojem se uz brzinu vožnje nudi i koliko ste prešli kilometara ukupno te tijekom aktualne vožnje. Na početku će se prvo prikazati ukupno prijeđeni kilometri, a zatim i početi brojanje novih kilometara.

meanIT L1 romobil 9

Naravno, na ekranu se prikazuje i kapacitet napunjenosti baterije, uz četiri crtice, pri čemu svaka od njih označava po 25 posto kapaciteta. Kapacitet baterije je 7,5 Ah, puni se preko klasične „šuko“ utičnice – kod kuće, u garaži, na poslu, u restoranu i kafiću. Bilo gdje bateriju možete napuniti.

Nakon što odvozite svoju šihtu, a ukupni kilometri koje ćete napraviti s jednim punjenjem ovise o masi vozača, stilu vožnje, čestim kretanjima ili kočenjima, cesti, nagibu, temperaturi, vjetru, jednostavno romobil napunite, poput mobitela. Preklopite meanIT L1 romobil i ponesete ga sa sobom u liftu, po stepenica, u tramvaju ili autobusu. Ili pak u automobilu ukoliko živite izvan grada, a želite izbjeći gužvu parkiranjem vozila na rubu grada.

meanIT L1 romobil 2

U vožnji se može aktivirati prednje i stražnje LED svjetlo, a u donjem dijelu kućišta romobila nalaze se crvene LED-ice koje dodatno osvjetljavaju romobil kako bi bio drugima uočljiv.

Mobilna aplikacija Minirobot

Instaliranjem mobilne aplikacije za Android i iOS proširit ćete funkcionalnost romobila s kvalitetnim kućištem. Putem aplikacije možete mijenjati način vožnje (brzinu vožnje), zaključati romobil tako da ga nitko ne može pokrenuti. Ovo je zgodna mogućnost ako romobil kupite djetetu, a ako niste kod kuće dijete neće moći pokrenuti romobil i voziti se bez dopuštenja.

Na romobilu je putem aplikacije Minirobot moguće uključiti i isključiti svjetla te aktivirati tempomat. Definira se i brzina vožnje kroz mobilnu aplikaciju jednostavnog sučelja i funkcionalnosti. Dodatna funkcija je uključivanje i isključivanje Zero starta tako da možete na taj način štedjeti na potrošnji baterije odgurivanjem prilikom starta s mjesta. Ili možete startati na struju, već od 0 km/h.

meanIT L1 romobil 1

U mobilnoj se aplikaciji prikazuje i preostali doseg s punjenjem baterije, ukupno napravljeni kilometri, temperatura u kućištu romobila, ukupno vrijeme koje je provedeno u vožnji kao i još jako puno informacija. Moguća je i nadogradnja softvera romobila koji se spaja preko Bluetootha.

Cijena za meanIT L1 romobil je 1999 kuna (srpanj 2021.), a za taj prihvatljiv novac dobit ćete kvalitetno i praktično prijevozno sredstvo s kojim se možete voziti veći dio godine – do pekare po kruh, do posla, do škole, na trening, a pri tome se nećete oznojiti. I nećete imati problema s parkiranjem kao s drugim prijevoznim sredstvima. Neće niti opteretiti niti potrošnju električne energije koja je prema nekim procjenama oko jedne kune za 100 prijeđenih kilometara.

Najčitanije