Sadržaj
Prvo, pa muško – prvi Vivax mobitel koji smo testirali je top model Vivax Fly 3. I odmah možemo ustvrditi – ovo je (ugodno) iznenađenje godine. Priznajemo, očekivanja su bila niska, predrasude velike, no Vivax Fly 3 ih je lakoćom otklonio…
Vivax je domaći brand (M SAN Grupa), koji postoji još od 2004. godine. Njihov portfolio se sastoji od televizora, klima uređaja, kućanskih aparata, audio proizvoda te naravno, mobitela i tableta. Vivax Fly 3 je prvi njihov model koji smo testirali, ali to ne znači da ne poznajemo njihove mobitele i tablete.
Napredak u zadnjih dvije godine na tim uređajima je značajan; dostigli su razinu na kojoj ih bez problema možemo preporučiti.
Štoviše; Vivax Fly 3 mi se toliko svidio, da ostaje u redakciji. Ok, kod punice, poklon za rođendan, ali ipak :-).
[taq_review]
Što mi se toliko svidjelo – vjerojatno znate da sam razmažen, i da uvijek moram imati najbolji mobitel na tržištu – pročitajte u sljedećim redovima.
Dobre specifikacije u odnosu na cijenu smo i očekivali. Ok, quad core čipset na samo 1 GHz sinonim je za spor rad, ali tu su i solidne kamere te pomalo nevjerojatno s obzirom na cijenu, premium dizajn i materijali.
Pogledajmo prvo specifikacije:
Vivax Fly 3 specifikacije i cijena
- Dimenzije: 143 x 72 x 6,9 mm
- Masa: 148 g
- Zaslon: 5″ IPS HD 1280 x 720, 294 ppi
- Čipset: MediaTek MT6735P, 64 bitni quad core 4x 1.0 GHz Cortex-A53, 28 nm proizvodni proces
- GPU: Mali-T720 MP2, 400 MHz
- Memorija: 3 GB LPDDR3 RAM, 16 GB za pohranu + microSD do 128 GB
- Kamere: stražnja 13 MP, HDR, HD video, prednja 5 MP, HDR
- Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot; Bluetooth v4.0
- Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 2500 mAh, podržava brzo punjenje
- Platforma: Android 5.1
- SIM kartica: Dual SIM (micro + nano)
- Senzori: senzor blizine i svjetline, kompas
- Ostalo: FM radio, USB OTG, LED notifikacija, IrDa, aluminijski okvir kućišta, brzo punjenje
- Ustupio: M SAN Grupa
- Cijena: 1.199 kn
Jeste li pogledali specifikacije? Čak 3 GB RAM-a, 13 MP kamera te sve navedeno pod ostalo – za samo 1199 kn? To je jako dobra ponuda. Pod uvjetom da sve navedeno radi prema očekivanjima. Krenimo redom…
Dizajn i ergonomija
Izgled je zasigurno jača strana Vivaxa Fly 3. Stigao nam je u bijeloj boji, sa rose gold aluminijskim okvirom. Nije se teško složiti, da je Vivax Fly 3 vrlo elegantan mobitel.
Uz to je i jako dobro izrađen; ništa ne strši, nema oštrih bridova, čvrstoća je na nivou. Aluminijski okvir je izveden s polirano oborenim rubovima, dok je sredina matirana. To je izvrsno, upravo je izbočena sredina podložnija sitnim ogrebotinama, a polirani dijelovi su zaslužni za sjaj i još bolji dojam.
Konfiguracija konektora i tipaka je uobičajena. Na donjem okviru imamo simetrično izbušenih 10 rupa (po 5 sa svake strane), iza jedne je zvučnik a druge mikrofon. U sredini je micro USB konektor.
Na desnoj strani se nalaze tipke za glasnoću i paljenje. Na vrhu je 3.5 mm audio izlaz i – pazite sad . IrDa blaster! Da, da, s njime vam Vivax Fly 3 može postati univerzalan daljinski upravljač. Vrlo korisno.
Lijevi bok ima utore za SIM i MicroSD kartice.
Završna obrada je bolja nego one u LG-u G5, primjerice. Izvrsno!
Stražnja strana ima objektiv kamere – savršeno ravan, nimalo ne strši – i ispod njega LED bljeskalicu. S prednje strane se nalazi objektiv selfie kamere, zvučnik i senzor svjetline.
U ovoj cjenovnoj klasi prava je rijetkost podrška za USB OTG, a tu je i sve rjeđi, ali i dalje vrlo koristan IR blaster (mobitel vam može služiti kao univerzalni daljinski upravljač).
Možemo prigovoriti tek zaštitnom staklu zaslona. Nije navedeno je li to Gorilla Glass rješenje, ali izgleda da nema oleofobni premaz pa je osjetljivo na packe. Možda i na ogrebotine – no, tu pomažu jeftina i super tvrda kaljena stakla.
Za Vivax Fly 3 možete kupiti originalnu silikonsku maskicu i kaljeno staklo.
Zaslon
Zaslon je HD rezolucije, IPS tehnologije s dijagonalom od 5″. Vivax Fly 3 ima Miravision, koji vam omogućava vrlo detaljno podešavanje zaslona, što je dobro – boje su inicijalno dosta hladne.
Automatska svjetlina radi dobro, dok je kvaliteta samog zaslona iznenađujuće dobra. Visoka svjetlina jamči dobru čitljivost na suncu, dok je vidljivi kut zanimljiv. Izvrstan je ukoliko mobitel otklanjate vodoravno i okomito (što je najčešći slučaj) i tu parira najboljim mobitelima na tržištu.
[youtube id=”wLqcmEVMWPI”]
No, ukoliko kombinirate oba kuta – pogledate odozdo i s recimo lijeve strane – crna postaje jako brzo sivkasta, što je vidljivo i po danu, pogledajte video. No, s time se da živjeti…
Kontrast je vrlo dobar. Crna je i po noći dovoljno duboka da ne kvari doživljaj gledanja filmova.
Čitljivost na direktnom suncu je OK, u sjeni je vrlo dobra. Vivax Fly 3 ima visoku svjetlinu zaslona.
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Ukupan dojam o zaslonu je vrlo dobar, Vivax Fly 3 se nema čega sramiti, štoviše. Možda bi jedino inicijalno podešenje boja moglo biti toplije, no to se može vrlo precizno podesiti.
Hardver i performanse
Performanse ostavljaju dvojaki dojam. Specifikacije su slabe na papiru. Mediatek MT6735P je 64 bitni quad core čipset, s četiri Cortex A53 jezgre koje rade na niskih, ali štedljivih 1 GHz.
Zuzvrat, Vivax Flay 3 ne štedi na RAM memoriji; dok većina konkurenata ima 1-2 GB RAM-a, Vivax Fly 3 se ponosi s raskošnih 3 GB LPDDR3 memorije. Toliko imaju i neki flagship mobiteli (Sony, Xiaomi…) i pokazalo se, ta kombinacija radi izvrsno u praksi.
Ne na benchmark testovima, oni su limitirani sa niskim radnim taktom:
Zato smo se itekako iznenadili kada smo vidjeli kako glatko radi sučelje Androida 5.1. Vivax Fly 3 odvrti cca 25.000 Antutu bodova, no njegovo sučelje radi glađe i od nekih mobitela s 50.00 ili više bodova.
Očito, radi se o dobroj optimizaciji, čak je i skrolanje web stranica vrlo glatko – izvrsno!
S druge strane, gaming je tek zadovoljavajući. Performanse u 3D igrama su relativno slabe, no to ne znači da se nećete moći igrati, posebice ako niste zahtjevan igrač.
Audio
Kvaliteta zvuka tijekom razgovora je dobra, a i sugovornik će vas dobro čuti. Ako želite još bolji zvuk, isprobajte razgovore preko WhatsUpa – razlika je drastična u odnosu na sve naše mreže (testirano je na VIP-u).
Zvučnik je osrednje glasnoće i kvalitete, ali poslužit će za pokoji handsfree razgovor, ili za slušanje Youtube playliste na nižim razinama glasnoće.
Kvaliteta 3.5 mm audio izlaza je solidna, ali nije dostatne snage (voltaže) da pokrene zahtjevnije slušalice. No, takve koštaju kao i ovaj cijeli mobitel, pa nije vjerojatno da ćete koristiti takvu kombinaciju…
Baterija
Još jedno ugodno iznenađenje! Vivax Fly 3 ima 2.500 mAh bateriju, koja podržava brzo punjenje (!) i nudi dobru autonomiju.
Kao što je uobičajeno, na početku testa odvrtimo GeekBench 3 Battery test, rezultat je sljedeći:
Preko 9 sati je izvrstan rezultat! Relativno spor čipset se pokazao kao vrlo štedljiv, a niti zaslon sa HD rezolucijom nije rastrošan.
Sintetski rezultat se potvrdio i u praksi. Vivax Fly 3 izdrži cijeli dan dosta intenzivnog korištenja; samo jednom u dva tjedna smo ga punili prije večeri, zbog dugotrajnog igranja.
Dnevno smo surfali oko sat vremena, igrali se isto toliko, poslali 30-ak WhatsUpp poruka s fotkama, imali stalno upaljen WiFi i sinhronizaciju dva email računa te povremeno ogledali pokoji YouTube video.
U pravilu, dan smo završavali oko 22 sata, kad je Vivax Fly 3 išao na punjač, s oko 15 – 25% baterije.
Softver
Vivax Fly 3 vrti Android 5.1 Lollipop. On mu dobro pristaje; Spomenuli smo vrlo gladak rad sučelja i dobru autonomiju baterije. Kada stigne Marshmallow obavijestit ćemo vas, no za njim i ne plačemo previše.
S obzirom da smo imali loših iskustva s nadogradnjama i kod A brandova, postalo smo pobornici filozofije – ako nije pokvareno, ne popravljaj.
Samo sučelje je Googleovo, a pridodane su neke Vivax aplikacije. Opet ćemo naglasiti – Vivax Fly 3 radi izuzetno glatko, u svom cjenovnom razrednu nema konkurencije. Čak i Google Android One, sa Stock Marshmallowom ne radi ovako dobro!
Naravno, kada je sustav opterećen – tima, rotiranje teških web stranica, otvaranje igara i slično, primjeti se pokoji trzaj. Gornji video sučelja je trzav, jer je Vivax Fly 3 istovremeno morao i snimati video, što ga značajno opterećuje.
[youtube id=”tKyfN5MJSLA”]
No, svakodnevni rad je vrlo ugodan, uključivo najvažnije – skrolanje web stranica, koje je glatko sve dok ne naiđete na neku animiranu reklamu. U takvim slučajevima i značajno brži mobiteli ne rade potpuno glatko…
Vivax je u Fly 3 dodao i neke zanimljive aplikacije. Odmah ćete uočiti linkove na službene Vivax stranice i korisnički priručnik. Osobno mi se najviše svidio KooKong, univerzalni daljinski upravljač koji koristi IrDA. To je danas prava rijetkost, čak i u top modelima. Šteta, vrlo je korisno, stoga bilježimo veliki plus za Vivax Fly 3.
Tu su i sve Googleove aplikacije, FM radio, MX player, Quick Office. Bloatwearea nema 🙂
Kamere
Od jeftinih mobitela – a Vivax Fly 3 s cijenom od 1199 kn to jest- očekujemo loše kamere. Opet smo se ugodno iznenadili, posebice za stražnju 13 MP kameru koja radi vrlo dobre fotke, čak i kad nema dovoljno svjetla.
Nema problema niti sa HDR-om, tako da smo ostali vrlo ugodno iznenađeni – HDR fotografiranje često radi probleme i osjetno skupljim uređajima. Pogledajte fotografiju sa i bez HDR-a:
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Kvaliteta fotografija je solidna, čak i kad nema previše svjetla što je svakako iznenađenje. Navikli smo na lošije fotoaparate u ovom cjenovnom razredu.
Dinamički raspon je dosta dobar, a balans bijele je blizu idealnog kad ima mnogo svijetla, a nije loš niti u tamnijim uvjetima – po danu, u unutrašnjosti, a prilično je precizan i pod umjetnom rasvjetom. Pogledajte galeriju…
Kvaliteta videa je zadovoljavajuća, uz dovoljno svjetla, no elektronska stabilizacija ne odrađuje previše dobar posao – trebate imati mirnu ruku ili će video biti pomalo drhtav.
Razina detalja je prosječna, 720p razlučivost ne oduševljava, kao niti dosta jaka kompresija koja uzrokuje razmrljane detalje. Zauzvrat, kontrast i balans bijele boje su dobri.
[youtube id=”PHXLHRSvtlU”]
Zaključak
Vivax Fly 3 ima fino kućište, jako dobru cijenu i vrlo dobre specifikacije u svojoj klasi. Još važnije, radi vrlo dobro i zapravo nema većih nedostataka, a glatkoća sučelja može posramiti i dosta skupljih mobitela. Uz to i izgleda dobro i kvalitetno je napravljen, polirani / mat aluminijski okvir pridonosi eleganciji i osjećaju skupoće. Kvaliteta zaslona je vrlo dobra, a trajanje baterije je izvrsno. Čak niti kamere ne razočaravaju, a na raspolaganju vam je i originalna dodatna oprema – maskica i zaštitno staklo. Ovo je jedna od najboljih kupovina u klasi oko 1000 kn…
Sviđa nam se:
- kvaliteta kućišta
- dobar zaslon
- raskošnih 3 GB RAM-a
- 16 GB + micro SD za pohranu
- izuzetno gladak rad sučelja
- solidna kvaliteta kamera
- vrlo dobra autonomija baterije – do dan i pola
- podrška za brzo punjenje i brzi punjač
- dizajn
- vrlo dobra cijena
Manje nam se sviđa:
- 720p razlučivost videa
- nema Gorilla Glass zaštitu – vjerojatno je osjetljiv na ogrebotine