Watch GT 5
Samsung Galaxy S6 edge 6

Samsung Galaxy S6 edge recenzija

Dobili smo ekskluzivnu priliku testirati novu Samsungovu perjanicu, Galaxy S6 edge, te se na kratko družiti i sa običnim S6. Kako radi novi premium smartphone, luksuzan proizvod kojeg svi žele? Test je pokazao – Samsung Galaxy S6 edge je daleko više od sume funkcija, što je bio glavni adut prethodnika…

Koji se pak nije dobro prodavao. Zapravo šteta, jer Samsung Galaxy S5 je bio dobar mobitel, s najboljim zaslonom i najvećim popisom mogućnosti u top klasi smartphonea. No, dizajn je osrednji, baš kao i kvaliteta izrade dok su materijali plastični. Znatno lošiji od konkurencije; čak i kineski proizvođači sve češće koriste staklo i aluminij u izradi sve boljih, ali i znatno jeftinijih uređaja.

No, Samsung S6 i S6 edge imaju par trikova u rukavu. Prema specifikacijama imaju uvjerljivo najbolju kameru i najbolji zaslon. Uz to, Samsungov Exynos 7420 pere pod s Qualcomm Snapdragonom 810 (kojeg koriste svi ostali konkurenti) na način da je dosadašnji prvak performansi dobio nadimak – Slowdragon. Kvaliteta izrade i materijala je u samom vrhu, S6 izgleda izvrsno, a S6 edge još bolje. Uz to, ima potpuno jedinstveni dizajn zahvaljujući obostrano ukošenim rubovima.

Kućište

Bilo je vrijeme za zaokret – Samsung Galaxy S6 i S6 edge su metalno – stakleni, sjajno izrađeni, vrlo atraktivni i djeluju skupo – baš kako i treba. Možda takvo razmišljanje djeluje površno, no budimo realni – ako ste nešto skupo platili, želimo da i izgleda skupo te da ostavlja takav osjećaj u ruci.

Samsung Galaxy S6 edge 1

Oba Samsunga S6 imaju Gorilla Glass 4 staklo s prednje i stražnje strane (cca 50% čvršće nego Gorilla Glass 3 kojeg nalazimo na 2014 mobitelima), a aluminijska legura koja čini kućište je prema navodima Samsunga upola čvršća od one koju koristi konkurencija. U praksi, S6 i S6 edge djeluju kao od kamena odvaljeni, otprilike kao i Sony Z3. Subjektivno, ostavljaju bolji dojam i od iPhonea 6 – dakle, izvrsno!

Samsung Galaxy S6 edge 3

Jako nam se dopada što zaobljeni rubovi na Samsungu S6 edge imaju glavnu funkciju da – dobro izgledaju. Nimalo ne smetaju u radu, za razliku od lošijeg rješenja na Note 4 edge, a vizualni dojam je fantastičan. Od desetak osoba koje su isprobale S6 edge, baš svi su rekli da je to najatraktivniji smartphone kojeg su ikada vidjeli. Sjajan nastup za Samsung! Bonus lijepog dizajna: iako na prvu uski metalni okvir djeluje relativno oštro, zahvaljujući njemu je grip u ruci bolji od očekivanja.

Senzor otiska prsta je kao i do sada smješten na Home tipku, ali više ne radi na provlačenje nego na dodir – kao na iPhoneu – i to je bolje rješenje. Posebice ako ste na kiši kad je očitavanje otiska klizanjem bilo praktično neupotrebljivo…

Samsung Galaxy S6 edge 5

No, je li sve savršeno? Nije, Samsung S6 i S6 edge su u nekim stvarima korak nazad u odnosu na S5. Baterija je manja i nije izmjenjiva (2600 mAh), nema više microSD slota za proširenje, a nestala je i vodootpornost. To će zanimati par postotaka power usrea koji će gunđati, no s obzirom da je osnovni model sada opremljen s 32 GB memorije, ne smatramo ništa od navedenog kao preveliki nedostatak. Ipak, rušimo ocjenu za kućište.

Zaslon

Znate koji smartphone ima najbolji zaslon? Samsung Galaxy Note 4. A novi pretendent na taj naslov je AMOLED u Samsungu Galaxy S6 i S6 edge. Dijagonala je ostala ista kao i kod prethodnika – 5.1″, no rezolucija je praktično udvostručena, a povećana je i svjetlina. Uz to su i boje vjernije, a rezultat je sjajan. Ovo je ponajbolji zaslon ikada ugrađen na mobitel, po savršenoj crnoj, izvrsnom i vjernom prikazu boja, izvrsnom vidljivom kutu i isto takvom vremenu odziva. Dakle superlativi u svim kategorijama ocjenjivanja, no je li zaista potrebna QHD razlučivost na relativno malom zaslonu?

Samsung Galaxy S6 edge 4

Nije, no ovo je prvi telefon na kojem nas ne smeta – nema lošeg efekta na trajanje baterije niti na brzinu rada. Prisjetimo se, prvi QHD telefoni su imali trzavo sučelje, Note 4 radi OK ali si ipak tu i tamo priušti poneki trzaj, dok je S6 edge besprijekorno gladak. Napokon je hardver dorastao rezoluciji zaslona…

Performanse

Samsungov novi čipset Exynos 7420 ima osam CPU jezgri, te koristi brzu Mali T760 grafiku, uz još bržu LPDDR4 memoriju, koje ima sasvim dovoljnih 3 GB. Raduje što je osnovni model opremljen s 32 GB flash memorije za pohranu – cca 23 GB je dostupno – a brzina rada je izvrsna.

Kao što smo spomenuli kod opisa zaslona, hardver je napokon dorastao QHD rezoluciji, a i Samsung je olakšao Touchwiz sučelje, koje radi na Lollipopu. Manje je predinstaloranih programa, koje možete downloadati po želji.

Rezultat je besprijekorno gladak rad sučelja, te rekordni rezultati na svim mogućim benchmark programima, gdje S6 ostvaruje 20-30% bolje rezultate od Snapdragona 810.

Konkretno, S6 edge je odvrtio 70.422 bodova na Antutu benchmarku, Snapdragon 810 bazirana konkurencija oko 55.000. GeekBench 3 single core 1.446 vs 1.188, multi-core 4.550 vs 3960 itd.

Samsung Galaxy S6 edge 7

U praksi, brzina je vidljiva po superglatkom izvođenju svih igara, te po vrlo brzom renderiranju web stranica kod surfanja internetom. Lijepo je imati najbrži mobitel na tržištu, čisto zbog sigurnosti da će i aplikacije za godinu ili dvije raditi glatko.

I za kraj, dio koji nas je najviše zanimao: trajanje baterije. Ona je, kao što znamo, manja kapacitetom od S5 mobitela (2.600 vs 2.800 mAh), no Exynos 7420 je prvi procesor izrađen u štedljivijem 14 nm proizvodnom procesu, a i zaslon je optimiziran da troši manje.

U konačnici, baterija traje podjednako kao na S5 mobitelu. Dakle, dan intenzivnijeg korištenja – pred kraj dana ste na 10-15%, ili dan i pola umjerenog. To je Ok rezultat – bojali smo se lošijeg – iako je Note 4 bolji, a i direktni konkurent Sony Z3 (3.100 mAh, baterija 2 dana).

Super stvar – bežično punjenje. To bi trebao imati svaki mobitel…

Softver

Olakšana Touchwiz ljuska radi na Androidu 5.0.2 Lollipop. Dosadašnji vlasnici Samsung mobitela bit će isprva začuđeni “pustoši” u popisu programa i na home screenu, no realno, od tih programa je većina ionako bila beskorisni bloatware. Neke dobre stvari su ipak predinstalirane, poput S Health aplikacija sa senzorom otkucaja srca ili Milk Musica. Ostatak se nalazi u Galaxy Essentialsima i Galaxy Giftu.

s6 13     s6 12

s6 3     s6 5

Isprobali smo i poklon (Gift) program Flesky, najpopularniju tipkovnicu za Android koja je besplatna na S6 telefonu. Zahtijeva navikavanje – mi se nismo naviknuli – pa smo je brzo deinstalirali, no znamo da ima dosta sljedbenika…

Daleko bolji poklon je šest mjeseci besplatnog Deezera, naravno ako kupite telefon u T-Comu.

s6 1     s6 2

No Microsoftove aplikacije na zahtijevaju navikavanje – tu su One Note i One Drive, a možete skinuti i solidan Hancom Office

Još jedna sitnica, koja raduje: Samsung je napokon na dvoklik Home tipke izbacio bezvezni glasovni pretraživač (mi znamo samo jednu osobu koja ga zaista i koristi…) i postavio kameru, koja se pali munjevito brzo.- Prema navodima Samsunga u samo 0.7 sekundi.

Samsung Galaxy S6 edge 8

I naravno, tu je i Samsungovo mobilno plaćanje Samsung Pay, koje će vjerojatno brzo zaživjeti, čak i kod nas.

Da ne bude zabune: napredak u brzini rada novog Touchwiza i smanjenju broja predinstaliranih aplikacija toplo pozdravljamo.

Kamera

Do sada je vrijedilo: Samsung Galaxy note 4 ima ponajbolju kameru u Android svijetu. Mnogo sličnost s njome dijeli i S6 edge kamera: optička stabilizacija, Sonyjev IMX240 senzor, ali tu je i super svijetla leća sa F1.9 (i prednja i stražnja!) i možda najvažnije, dorađeni softver.

Samsung Galaxy S6 edge 2

Prema specifikacijama, očekivali smo bolju kvalitetu slike u slabijim svjetlosnim uvjetima, po danu podjednaku s Note 4 koji ima tamniju F2.2 optiku. Očigledni dio smo pogodili – kod slikanja u tamnijim uvjetima, S6 je vidljivo bolji. Prvenstveno zbog svjetlije leće, koja propušta više svjetla pa automatika fino radi s manjom ISO osjetljivošću, što donosi vidljivo manje šuma, a i na istim ISO vrijednostima S6 je bolji po tom pitanju – izvrsno! Boje i kontrast su impresivni, no to vrijedi i za Note 4.

s6 10     s6 9

Najugodnije iznenađenje je ipak kvaliteta fotografija koje Samsung Galaxy S6 edge snima po danu, uz obilje svjetla. Oštrija optika i poboljšani softver čine ogromnu, ali zaista ogromnu razliku u reprodukciji detalja, koja je do sada bila najslabija točka Samsungovih mobitela.

Pogledajte isječke iz fotografija u punoj veličini. Trava, koja je na Note 4 zelena mrlja ovdje se fino vidi. Isto vrijedi i za način procesiranja drveća i lišća – razlika je velika, u korist S6. Prva fotka je uvećanje sa Note 4, druga sa S6. Fotografije u punoj veličini dostupne su na klik na thumbnailove, na kraju teksta.

Note 4 testna fotografija, zoom 100%

note 4 testna fotografija 11

 

S6 testna fotografija, zoom 100%

s6 testna fotografija 11

 

Note 4 testna fotografija, zoom 100%

note 4 testna fotografija 22

S6 testna fotografija, zoom 100%

s6 testna fotografija 22

Note 4 testna fotografija, zoom 100%

note 4 testna fotografija 33

S6 testna fotografija, zoom 100%

s6 testna fotografija 33

Poboljšana je i kvaliteta prednje kamere, dok kod videa ne primjećujemo veliku razliku, on je i dalje vrhunski, i u FullHD i u UHD razlučivosti. Kod snimanja video sadržaja je i dalje glavni problem zvuk, koji je dobar ako snimate izbliza. Već na 2-3 metra daljine zvuk je pretih, no to vrijedi za sve mobitele na tržištu.

Kratko i jasno: Samsung Galaxy S6 i S6 edge je mobitel s uvjerljivo najboljim fotoaparatom na tržištu. Klikom na donje thumbnailove otvarate punu veličinu gornje tri testne fotografije.

Note 4 testne fotografije

note 4 testna fotografija 1     note 4 testna fotografija 2     note 4 testna fotografija 3

S6 testne fotografije

s6 testna fotografija 1     s6 testna fotografija 2     s6 testna fotografija 3

Iako Sony Z4 i LG G4 dolaze kasnije tijekom godine, već sada je jasno da u Samsungu Galaxy S6 i S6 edge imaju izuzetno opasnog konkurenta kojeg će biti teško nadmašiti. Vidjet ćemo, no do tada je Sasmung Galaxy S6 edge najbolji smartphone na tržištu. Luksuzna obrada i materijali, neosporno atraktivan dizajn, posebice kod S6 edge verzije, najbolji zaslon, najbolja kamera, najbolje performanse. Kvaliteta fotografija kamere je revolucionarno dobra – Nokia 1020 je napokon  skinuta s trona. Steta jedino što to prati i cijena, koja je neslužbeno postavljena na 6.500 kn za Samsung Galaxy S6, te 7.500 kn za S6 edge…

Samsung Galaxy S6 edge specifikacije

  • Operativni sustav: Android 5.0.2 Lollipop
  • Ekran: 5.1″,  AMOLED, 2.560 x  1.440
  • Dimenzija i masa:  142.1 x 70.1 x 7.0 mm, 132 g
  • Čipset: Samsung Exynos 7420, octa core, 4×2.1 GHz + 4×1.5 GHz, Mali T760 GPU
  • Baterija: 2.600 mAh, neizmjenjiva
  • Memorija: 32 GB, 3 GB LPDDR4
  • Kamera: 16 MP / 5 MP, F1.9, optička stabilizacija, video 1080p / UHD
  • Mreže: Wifi 802.11 b/g/n, Wifi, DLNA, A-GPS, Bluetooth 4.0, NFC
  • Cijena: cca 7.499 kn (nije još u slobodnoj prodaji)


									
Najčitanije