Watch GT 5

Prodaja pametnih telefona u Kini odjednom je pala

U Kini je tijekom 2017. godine prodaja pametnih telefona pala, po prvi puta od 2009. godine. Povijest uspješnog rasta najvećeg tržišta smartfona u svijetu završila je.

Prema izvješću analitičke tvrtke Canalys, prodaja pametnih telefona u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu je zabilježila 4 posto poda na godišnjoj razini. Razlog tome bio je neuspješni četvrti kvartal 2017. godine. Prodano je 113 milijuna primjeraka, dok u cijeloj 2017. godine, ukupno 459 milijuna uređaja.

Ipak, krizu nisu osjetili svi proizvođači. Huawei je u Q4 2017. uspio povećati prodaju za 9 posto. Kraj godine im je bio rekordan. Prodali su 24 milijuna uređaja u svojoj matičnoj zemlji. Ukupno je tvrtka prodala 90 milijuna uređaja. U međuvremenu, Huawei, dobro funkcionira na tržištima širom svijeta, planiraju se širiti u Sjedinjene Američke Države, pomalo na silu, jer Trumpova administracija nije sklona kineskim proizvođačima.20171116 105157Oppo i Vivo u četvrtom tromjesečju 2017. bili su u minusu za 16 posto i 7 posto. Ove BBK podružnice su prodale 19 i 17 milijuna primjeraka pametnih telefona. Međutim, tijekom godine Oppo i Vivo su zabilježili dvoznamenkasti rast prodaje u usporedbi s 2016. Istodobno, Apple je uspio skinuti Xiaomi s 4. mjesta s prodanih 13 milijuna uređaja. Ali Xiaomi je narastao na drugim tržištima, čak su nadmašili prodaju (a ne isporuku) Samsunga u Indiji, novom i ogromnom tržištu u nastajanju.

Što se tiče tvrtki kao što su Meizu ili Gionee, među popularnijim u Kini, njihova se prodaja pametnih telefona prilično smanjila. Analitičari Canalys vjeruju da će pozicije Meizu i Gionee na kineskom tržištu biti još više oslabljene 2018., jer Lenovo i ZTE sve više posvećuju pažnje domaćem tržištu.

Zanimljivo je da nigdje u statistici prodaje pametnih telefona nema kineskih proizvođača koji se često oglašavaju na našim prostorima kao izuzetno popularni brendovi u Kini: UHANS, Elephone, Vernee, Blackview, Oukitel, Leagoo itd. Vjerojatno je njihova prodaja toliko mala da ih se trpa u jednu skupinu u statistici. Ali vam je barem jasna njihova popularnost u Kini 😀

the draft 3053615 1280

Osim proizvođača pametnih telefona, znakove slabljenja tržišta osjetili su i partneri u opskrbnom lancu. Naime, od siječnja do lipnja 2017. je plasirano na tržište samo 565 novih modela, što predstavlja smanjenje od 5,9 posto, odnosno 26 posto na godišnjoj razini. Koliko je u razdoblju od lipnja do prosinca lansirano novih modela u Kini, nema konkretnih podataka.

Unatoč tmurnom tržištu, uvjetno rečeno, analitičari su još uvijek optimistični. Očekuju rast prodaje pametnih telefona zahvaljujući širenju 5G mreža, umjetnoj inteligenciji (AI) i ubrzanom širenju na inozemna razvijena tržišta.

Oppo planira širenje u Europu 

Untitled 8
Oppo R11s Plus

Isto tako neki proizvođači čini se da planiraju širenje u Europu. Na primjer, Tony Chen, predsjednik Uprave tvrtke Oppo, pod BBK Group,, najavio je širenje u Europu. Prije mnogo godina, Oppo je već prodavao svoje pametne telefone u Europi, ali su se tiho povukli s tržišta. Početno iskustvo BBK Groupa ima s prodajom OnePlus pametnih telefona. Tehnički, vrhunski modeli Oppo R11 i R11s Plus doista su uvjerljivi, ali nisu jeftini.

Pad prodaje pametnih telefona u Kini odrazio se na cijelo svjetsko tržište

 

Tvrtka za istraživanje tržišta GfK , objavila je izvješće koje pokazuje da je u 2017. godini globalna prodaja pametnih telefona u četvrtom tromjesečju dosegla  397 milijuna primjeraka, što je porast od jedan posto u odnosu na prošlu godinu. Potražnja je prvenstveno potaknuta u tržištima Bliskog Istoka i Afrika, koji su imali osam posto rasta, te u Srednjoj i Istočnoj Europu, gdje je potražnja porasla sedam posto. Prosječna prodajna cijena pametnih telefona (ASP) porasla je za 10 posto na godišnjoj razini na 363 dolara, što je dosad najbrže tromjesečno.UntitlsssssedZapravo ovi statistički pokazatelji prodaje pametnih telefona bili su predvidljivi. Potrošači širom svijeta se sve više odlučuju za kupnju novog uređaj nakon dvije godine ili više.

Razlozi su poboljšanje kvalitete uređaja i što noviteti ne nude značajne inovacije koje bi potaknule na kupnju. Ukratko, novi proizvodi ne donose znatne promijenili od prethodne generacije i sve više ljudi troši racionalnije!

Najčitanije