Sadržaj
Philips ima prilično zanimljivu povijest. Stariji čitatelji sjećat će ih se iz vremena dok su bili pravi premium, radili su ponajbolje – ne, zapravo uvjerljivo najbolje – televizore na svijetu. No to je bilo prije 15-ak godina. Onda su promijenili vlasnika, pa su kvaliteta i cjenovni razred počeli padati, ali sada se opet lijepo uzdižu. Srećom, cijene su razumne.
Čuli ste glasine o kvarljivim Philips televizorima? Da, bile su točne prije 4- 5 godina, danas to više nije tako. Ne dobivam više pritužbe, kvaliteta materijala i ugrađenih komponenti je znatno bolja a sada imaju i super premium modele poput nedavno testiranog Philipsa 65OLED984.
Štoviše, čak i Philips 58PUS8505/12 srednjeg cjenovnog razreda dolazi sa finim (i skupim) aluminijskim okvirima oko ekrana, djeluje zaista kvalitetno. Konkurencija je redom plastična.
Glavni feature cijelo vrijeme – Ambilight – je i dalje jedinstven na tržištu, pravi je mamac za kupnju.
Philips 58PUS8505/12 specifikacije
- Zaslon: 58″ (147 cm), 4K (3840 x 2160 piksela),
- Panel: 4K VA RGB tehnologija, 60 Hz, 400 niti, 2200 ppi,
- Procesiranje slike: HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision HDR, P5 Perfect Picture Engine
- Zvučnici: 2x 10 W RMS, AI procesiranje
- TV tuneri: DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2
- Mogućnosti: WiFi 802.11ac, WiFi Direct, Bluetooth, Miracast, USB Media player, HDMI 2.1, ISF day / night predkalibracija, trostrani Ambilight
- Smart TV: Android 9.0 Pie; Mediatek MT5887 čipset (4x Crtex-A53, 1.5 GHz), 2 GB RAM-a, 16 GB za pohranu
- Gabariti: 1299 x 830 x 254 mm s postoljem, masa 17.9 kg
- Potrošnja struje: A+ klasa, 129 kWh godišnje
- Ustupio: Philips Hrvatska
- Cijena: 5699 kn
Dizajn, mogućnosti
Philips 58PUS8505/12 ne osvaja tehničkim karakteristikama (400 niti svjetline, 60 Hz panel, nema prošireni spektar boja…).
S druge strane, tu je vrlo dobar procesor slike s interpolacijom( P5 Perfect Picture Engine), 3″ veći panel od uobičajenih 55″, Ambilight, Android TV te vrlo kvalitetna izvedba, s aluminijskim okvirom i postoljem.
Zanima vas koliko se vidi tih 3″ više novije generacije VA panela? Pogledajte:
Po dijagonali dobivate 7 cm više (140 cm vs 147 cm), što u praksi donosi osjetnih 11.2% % veću sliku. To se osjeti…
Google Android TV danas u verziji 9.0 Pie, što dovoljno govori koliko Google brine za ovaj operativni sustav. Dizajn sučelja mi se nikada nije sviđao, ali sada su barem bugovi iskorijenjeni, u mjesec dana igranja s televizorom niti jednom se nije smrznuo, ili usporio.
Zašto ljudi vole Android TV? Znamo: Kodi i njegovi nelegalni dodaci koji omogućavaju nelegalno gledanje različitih TV programa.
A dobro radi i Google asistent, s glasovnim upravljanjem. Većinu vremena, trebat ćete prilagoditi svoj engleski malo, ali nakon toga stvar lijepo radi.
Philips 58PUS8505/12 podržava sve bitne HDR standarde, i to mu je svakako veliki plus. Od osnovnog HDR 10, preko HDR10+, HLG i Dolby Vision – sve će uredno prikazati, i to sasvim OK.
Više o tome malo kasnije.
Daljinski upravljač nema QWERTY tipkovnicu sa stražnje strane, ali je zato natprosječno čvrst i kvalitetan, te radi bez prigovora.
Kvaliteta slike i zvuka
Philips 58PUS8505/12 ima samo 400 niti svjetline, i to je zapravo izvrsna vijest. Zašto? Jer nema lokalno zatamnjenje, a nažalost ne podržava niti prošireni spektar boja. No VA panel i kapacitetan procesor slike popravljaju stvar.
Čak i Dolby Vision HDR izgleda dobro, iako je primjetan uži spektar boja nego na top modelima i LCD i OLED televizora. Kod HDR-a općenito je izvrsno što svijetlina ne prelazi dovoljnih 400 niti, jer nema izuzetno iritantnog, prejakog osvjetljenja panela koji rezultira ubojstvom crne boje, kao kod nekih konkurenata.
Znamo: za dobar HDR trebamo širok spektar boja i kvalitetno lokalno zatamnjenje. Dakle, OLED ili top model LCD-a.
No, treba odati priznanje: Philips 58PUS8505/12 lijepo prikazuje HDR sadržaj, bez radioaktivnih boja ili spomena vrijednih anomalija. Korektno će prikazati što god mu ponudite, a to treba cijeniti u vrijeme različitih HDR standarda.
Dobrom dojmu pridonosi VA panel visokog kontrasta i dobrog, ali ne i odličnog vidljivog kuta. To znači da ćete imati finu crnu i po noći, u mrklom mraku zahvaljujući visokom kontrastu i pozadinskom osvjetljenju Ambilighta. Vidljivi kut je OK, ali slika ipak izblijedi pod nekih 30 – 40 stupnjeva, tu su bolji IPS televizori.
Philips je godinama brusio Ambilight, on danas ima obilje mogućnosti i u ovom cjenovnom razredu. Možete birati svašta – od brzine, intenziteta, načina praćenja sadržaja pa do običnog bijelog pozadinskog osvjetljenja.
I dalje vrijedi: trebat će vam sat vremena da se naviknete, možda još jedan sat da ga podesite, ali nakon toga više nema povratka na “normalne” televizore.
Ambilight je bio i ostao super.
Pogledajte kako to izgleda u mrklom mraku.
Najbolje postavke slike su ISF Optimised. Možete po želji upaliti interpolaciju pokreta (kod mene je to uvijek na maksimalnom…) i dobit ćete vjerne boje, iako pomalo naginju na hladno. No to se također može podesiti, ali i ne mora . stvar ukusa. Nisu toliko off da bi vas ometale u gledanju.
Kvaliteta zvuka? Dobra. Zvučnici nisu neki spektakl, basa nedostaje, ali uz pomoć AI procesiranja pružaju zadovoljavajuće iskustvo. Naravno, za više od toga – pa i na mnogo skupljim televizorima- trebate vanjski audio sustav. Fora je upaliti Ambilight da prati ritam muzike i pustiti svou Youtube ili neku drugu playlistu, imate svoj privatni disko…
Što reći na kraju? Philipsova Performance serija nema široki spektar boja, nema visoku svjetlinu i nema lokalno zatamnjenje. No ima Ambilight, 58″ dijagonale, dobru cijenu, izvrsnu izradu koja ulijeva povjerenje u dugoročnu kvalitetu te dobar VA panel. Stoga je kvaliteta slike po noći za klasu bolja od IPS konkurencije (LG, neki Sony modeli). U kombinaciji s dobrim procesiranjem i podrškom za sve HDR formate, dobivamo dobar TV srednje cjenovne klase koji sada ima i pet godina jamstva.