Sadržaj
S novim 58″ VA panelom sam se susreo nedavno – na Philipsovom televizoru – pa sam znao otprilike što me čeka. Panasonic TX-58HX810E je tehnološki napredniji televizor: ima lokalno zatamnjenje i široki spektar boja (iako nije puni DCI-P3), a ne zaboravimo i da je na jako dobrom glasu što se procesiranje slike tiče.
Tu je i multi HDR podrška – Panasonic TX-58HX810E će ispravno prikazati, u okviru svojih mogućnosti, HDR1¸0, HDR10+, HLG i Dolby Vision HDR. Također, iako specifikacije zvučnika ne oduševljavaju – 2x 10 W – tu je Dolby Atmos procesiranje, pa bi trebao i dobro zvučati.
Svjetlina je prosječnih 400 niti, a lokalno zatamnjenje je osnovnog tipa jer se radi o EDGE LED panelu, s LED diodama smještenim po horizontali. Drugim riječima, možemo očekivati nekoliko stupaca po ekranu, što se kontrole svjetline tiče.
Nedostaci? Na prvi pogled, teško ga je pronaći u trgovinama, a i cijena nije posebno povoljna. Sad bih rekao da je to tradicija Panasonica, ali s obzirom da imaju jako dobre i istovremeno povoljne OLED televizore, zapravo nije. Pogledajmo što nudi Panasonic TX-58HX810E za 7299 kn.
Panasonic TX-58HX810E specifikacije
- Zaslon: 58″ (147 cm), 4K (3840 x 2160 piksela), 400 niti, 178 stupnjeva vidljivi kut
- Panel: 4K VA RGB, 60 Hz, 400 niti, 1600 BMR, 10 bitni panel (1.06 milijardi boja), wide color gamut
- Procesiranje slike: HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision HDR, HCX procesor slike
- Zvučnici: 2x 10 W RMS, Dolby Atmos procesiranje
- TV tuneri: DVB-T/T2/C/S/S2
- Mogućnosti: WiFi 802.11ac, USB Media player, HDMI 2.0, komponentni izlaz, ALLM, lokalno zatamnjivanje
- Smart TV: My Home Screen 5.0
- Gabariti: 1297 x 759 x 65, masa 17.9 kg
- Potrošnja struje: A+ klasa, 118 kWh godišnje
- Ustupio: Panasonic Hrvatska
- Cijena: 7299 kn
Dizajn, mogućnosti
Impresivno tanak, zahvaljujući EDGE LED osvjetljenju panela, Panasonic TX-58HX810E djeluje impresivno kad se gleda sa strane.
Naravno, donji dio TX-58HX810E je deblji, zbog elektronike, konektora i zvučnika. Tanki su i okviri oko ekrana, a u kombinaciji s metalnim postoljem, sve zajedno djeluje elegantno i kvalitetno.
Šteta što okvir oko ekrana nije aluminijski, ali s obzirom da je crn to se ne bi niti vidjelo.
Kvaliteta izrade je vrlo dobra, televizor je primjereno masivan što je dokaz kvalitete izrade i materijala, ali i – zvuka.
Iskustvo mi govori da Panasonic radi vrlo trajne televizore. Moj bivši 42PY800 iz 2008, te još 3 plazme kod poznanika / punice / prijatelja iz 2017., 2010. i 2011. i dan danas rade svaki dan, kao i prvi dan. I ne, nema burn ina…
Daljinski upravljač je poznat, velik i plastičan, ali kvalitetno napravljen i znam da će dugo trajati. Dakle, kvaliteta Panasonica, pa i TX-58HX810E bi trebala biti izvrsna i to opravdava donekle višu cijenu. Pitanje je samo jeste li je spremni platiti.
No niti mogućnosti nisu loše. Krenimo od veličine: 58″ LCD panel donosi 11% više slike od uobičajenih 55-ica, a cijena im je praktično ista.
Kvaliteta slike i zvuka
Panasonic TX-58HX810E ima prošireni spektar boja, ali ne i quantum dot film za još širi spektar i za višu svjetlinu. Stoga se mora zadovoljiti s 400 niti. Zvuči malo, ali za razliku od OLED-a – koji deklarira 1000 niti, ali na full screen bijeloj pada na 150 niti, LCD može držati maksimalnu svjetlinu bez obzira na količinu svijetlih boja na ekranu. Čitaj: bolje je za gledanje po danu.
Kontrastu pomaže lokalno zatamnjenje, a Panasonicom HCX procesor slike u kombinaciji s preciznim podešavanjem televizora bi trebao biti izvrstan bez obzira na kvalitetu prikazanog sadržaja.
Na kraju, tu je My Home Screen 5.0, Smart TV sustav kojeg je Panasonic nastavio razvijati i nakon što ga je Mozilla napustila. My Home Screen 5.0 radi lijepo glatko, sučelje je fino napravljeno – bolje od Androida recimo – ali ne obiluje aplikacijama. Primjerice, nema novi Disney+ streaming.
Naravno, Netflix i Youtube su predinstalirani. A to je manje više dovoljno za 90% korisnika…
Postavke televizora su opsežne, iako nema THX mod što je svojedobno bio zaštitni znak Panasonica, ili Filmmaker moda. No tu je True Cinema, dovoljno dobar za sve sadržaje. Osim naravno, HDR-a kada se slika prilagodi.
Super radi Ambient Senzor, kojeg nemaju svi televizori – a koji ga i imaju, nije uvijek najsretnije riješen – a još je bolje, što i kod Dolby Vision HDR-a imate obilje kontrole nad slikom.
To također ne nudi većina konkurencije, a kod Panasonic TX-58HX810E najviše ćete koristiti podešavanje svjetline. Ona je, po defaultu kod Dolby Vision HDR-a, na najsvjetlijim postavkama. Loše, za gledanje po noći.
Razlog jest, naravno, u izostanku preciznog Direct LED zatamnjenja, pa nabrijana svjetlina na najjače donosi probijanje pozadinskog osvjetljenja kod gledanja u tamnim uvjetima, pogledajte rubove ekrana:
Probijanje pozadinskog osvjetljenja je dovoljno jako da se vidi i uz upaljeno svjetlo:
A s obzirom na ograničeni vidljivi kut VA panela, stvar se pogoršava ako ne gledate ravno u TV:
Kad smo već kod Dolby Visiona, imate tri predefinirane postavke za gledanje u različitim svjetlosnim uvjetima. Dobro, ali i na DV Dark trebate smanjiti svjetlinu.
U tom slučaju sve sjeda na svoje mjesto a vi ćete uživati u kontrastnoj slici sa širokim spektrom boja, izvrsnom vjernošću i jako dobrom gamom. Ovdje nema niti traga od gutanja tamnih tonova, Panasonic TX-58HX810E majstorski prikazuje detalje u sjeni.
Panasonic TX-58HX810E je dobar i u brzim kadrovima, iako se radi o 60 Hz televizoru. Interpolacijski procesor radi dobar posao, upscaling je izvrstan sa svih rezolucija.
Kvaliteta zvuka je ugodno iznenađenje usprkos samo stereo zvučnicima, basa ima u Ok količinama a srednji tonovi (vokali) su natprosječno čisti.
Zaključak? Panasonic TX-58HX810E je vrlo dobar televizor u svim uvjetima, osim po noći i sa HDR sadržajem – tada ćete morati prigušiti svjetlinu, jer neprecizno EDGE LED lokalno zatamnjenje ne uspijeva držati korak s probijanjem svjetlosti. S time na umu treba reći da je kontrast vrlo dobar a vjernost boja i gama su izvrsni baš kao i drugi aspekti slike, bez obzira na sadržaj. Danas je malo televizora koji podržavaju sve relevantne HDR formate i dobro ih prikazuju. Dva top proizvođača (Samsung, LG) to ne rade iz političkih razloga, pa se otvara dodatan prostor za višebojce poput Panasonica TX-58HX810E.