Trik sa zumom je star cca desetljeće: imao sam Sony DSC-T3 fotoaparat s 3x Vario Tessar optičkim zumom, malen i tanak koji je također imao pokretnu optiku unutar kućišta i ništa nije izvirivalo kod zumiranja. Totalno cool.
Zašto nam treba pravi optički zum na mobitelima kad možemo ugraditi više kamera s različitim objektivima, što se danas i radi? Zato jer kod zumiranja vrlo rijetko pogodimo točno 2x, 3x ili 5x; za savršen kadar nam skoro uvijek trebaju i brojke između.
A ako želimo pravi, veliki optički zum ostaje nam samo jedno: smjestiti pokretne dijelove objektiva unutar kućišta. Poput ovoga što je danas pokazao Oppo. Još su prošle godine pokazali prototipo sa sličnom zum tehnologijom, no ove su je dodatno doradili i sada je spremna za masovnu proizvodnju.
Kako je Oppo napravio 10x optički zum? Kombinacijom prošlogodišnjeg 5x zuma i širokokutnog senzora.
5x Dual Camera Zoom koristi leće postavljene poput periskopa za preusmjeravanje svjetla kroz prizmu i na telefoto objektiv ugrađen u smartphone, postavljen pod kutom od 90 stupnjeva prema širokokutnom objektivu okrenutom unatrag.
Rezultat je raspon ekvivalentan 35 mm od 15.9 mm do 159 mm, uz dvostruki OIS. Ovo čudo ima u sebi viuše od 100 patenata, a testirano je na 28.000 udaraca / padova.
Pomicanjem putanje svjetla, Oppo može postići zumiranje bez gubitaka u granicama gabarita tankog pametnog telefona. Jedina žrtva bi mogla biti baterija, jer ovakav optički sustav troši struju na pomicanje leća ali i troši volumen unutar kućišta koji bi mogla zauzeti kamera. No svejedno, rado bih imao pravi 10x optički zum u mobitelu…
Osim 10x optičkog zuma, Oppo je predstavio i čitač otiska prstiju ispod zaslona koji s 15x većom površinom – dakle, nema više “nišanjenja” s prstom. Lijepo…