Samsung Galaxy S10+ me isprva razočarao s kamerama. Konkretnije;: s glavnom kamerom, dok su selfie i posebno širokokutna jako dobre.
Ali glavna nije ništa posebno, prve usporedbe su pokazale da je tu negdje kao i kamera na S9+, što nije loše ali nipošto nije pohvalno za novi, atraktivni flagship mobitel.
No od tada je Samsung napravio tri veće nadogradnje kamere na S10+, gdje je prvo izdvojio Night Mode (originalno je bio dostupan samo na automatici) i zatim ga u dva navrata vidljivo poboljšao.
Poboljšane su i fotografije na automatici. No i dalje nisam sasvim zadovoljan: Samsung S10+ zna napraviti loše fotografije na F2.4, ISO 250 – ISO500, s iznenađujuće mnogo šuma i lošim detaljima. Stvar je do softvera, očito, koji bi mogao ostaviti i više detalja na fotografijama općenito…
Lijek? Prebacite na ručni mod kamere, stavite F1.5 otvor blende i manji ISO, i voila – dobit ćete znatno bolje fotografije. Super je što je Samsung S10+ pametan, pa pamti postavke na manualnom načinu rada kamere što znatno ubrzava proces fotografiranja, doslovno do točke odaberi mod – point and shoot.
A što je sa S9+? Nije niti on zaboravljen, upravo je stigla nadogradnja koja donosi noćni mod (Night Mode) na prošlogodišnji flagship. Sasvim je prirodno da smo usporedili S9+ i S10+ u tamnim uvjetima, jer su oba u redakciji.
Krenimo redom, od specifikacija. Koje su identične za glavnu kameru Samsunga S9+ i S10+
- 1/2.55″ senzor, 1.4 µm pikseli, 12.2 MP, F1.5 / F2.4, 26 mm, OIS + EIS, Dual Pixel, Samsung SAK2L3 senzor (S10+: SAK2L4), HDR Boost, 4K@60 FPS video
Dakle, razlika je samo u senzoru koji je novije generacije, te novijem i sposobnijem procesoru za obradu fotografija (ISP) koji je dio čipseta.
Vidi li se to? Pogledajmo prvo kako radi automatika. Prvo je S9+, slijedi S10+.
Obje fotografije su dobre, automatika je stavila ISO 800 i F1.5 uz ekspoziciju od desetinke sekunde.
Ono što se vidi jest bolji balans bijele na S10+, S9+ je napravio previše žućkastu fotografiju, što će se pokazati pravilo i u drugim fotografijama. S druge strane, S9+ je čak i nešto bolji sa šumom u tamnim dijelovima.
Isti kadar, jednako malo svjetla, noćno mod S9+ vs S10+:
Ovdje je S10+ lijepo odmaknuo. Njegov noćni mod danas donosi jako dobar balans ekspozicije i vjernosti boja, koja je vidljivo lošija na S9+. Razina detalja i šuma je podjednaka, što je ugodno iznenađenje za sada već godinu i pol stari Samsung S9+.
Čajnik, malo svjetla, night mode
Ponovno slična stvar: Samsung S10+ ima izvrstan balans bijele boje, pa su boje vjerne i točne. S9+ ga prati po razini detalja i šuma, ali boje su mu pretople i vuku na žutu.
Panorama Zagreba
Na ovoj fotografiji S9+ se bolje drži, izvukao je više detalja u sjeni i stoga je napravio bolju fotografiju.
Tintarnica, jako malo svjetla
Slabo svjetlo u susjednoj sobi i otvorena vrata jedini su izvor svjetlosti. Nitko “normalan” ne fotografira u tim uvjetima, pa ne iznenađuje mutna fotografija S10+ – iako imam vrlo mirnu ruku – no razlika u balansu bijele se i ovdje vidi u korist S10+.
Ruže, žućkasta umjetna rasvjeta
Taman je vjetar zapuhao za fotografiju S9+, stoga zanemarite mutne ruže. Ponovno, razlika u bojama je evidentna u korist Samsunga S10+ kojeg nije omela niti žućkasta umjetna rasvjeta.
Zaključak
Samsung S9+ je s novom nadogradnjom postao sposoban noćni izvođač. U noćnom modu fotografiranja imat ćete više detalja, manje šuma i bolju ekspoziciju. Nažalost, i u pravilu žučkaste fotografije, ali osim toga velike razlike u odnosu na S10+ i njegov noćni mod – nema.
Samsung S10+ je s najnovijim nadogradnjama postao sposoban napraviti kvalitetne low light fotografije. Nisu najbolje na tržištu (Huawei i dalje prednjači s više detalja i manje šuma) ali raduje jako dobar balans bijele boje, što je izuzetno važno za kvalitetnu fotografiju posebno ako je nećete ispisivati ili previše zumirati.
Fotografije pune veličine potražite na OneDrive disku: