Sadržaj
Nexus 6P je prvi Google pametni telefon proizveden od strane nekog kineskog OEM partnera. Koliko ima raskoši koje biste očekivali od pametnog telefona u premium segmentu možete pročitati u recenziji koja slijedi…
Huawei je posljednje dvije godine postigao primjetan napredak u svijetu pametnih telefona. Možda bi osvojio više korisnika da nije poznat po nadogradnjama softvera koje prilično kasne ili jednostavno za neke modele nikada niti stignu.
No, Nexus 6P nema tih problema. Prvi dobiva nadogradnju Android sustava s najnovijim mogućnostima i sigurnosnim zakrpama.
Jeftin nije. Ima dosta high-end uređaja sa sličnim cijenama. Idemo vidjeti koliko su Google i Huawei uspjeli postići ravnotežu hardvera i softvera te može li bit privlačniji za kupnju od konkurencije.
Nexus 6P – osnovne karakteristike
Dimenzije: 159,3 x 77,8 x 7,3 mm
Masa: 178 grama
Ekran: 5,7 inča – AMOLED – Corning Gorilla Glass 4 – 16M boja – (~ 71.4% omjer zaslon – tijelo )
Rezolucija: 1440 x 2560 piksela (~ 518 ppi )
OS : Android 6.0 (
CPU: Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 Gen 2 – Quad-core
GPU: Adreno 430
Memorija: RAM 3 GB – unutarnja 32/64/128 GB
Kamere: Primarna 12,3 MP, laserski autofokus, dual-LED (Dual Tone) Flash – Video 2160p @ 30fps, 720p @ 240fps
Sekundarna 8 MP
Povezivanje: WLAN Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
Bluetooth V4.2, A2DP, LE ; GPS s A-GPS, GLONASS; NFC, USB v2.0, reverzibilni priključak
Ostalo: Senzor za otisak prsta, akcelerometar, žiroskop, senzor blizine, kompas, barometar,
Baterija: brzo punjenje
Ustupio: Huawei Hrvatska
Cijena: 4.599,00 kn – 5.578,40 kn (ožujak 2016.)
Dizajn i obrada
Google za svaki Nexus ima svoje dizajnerske ideje. Ne slijedi slijepo trendove ostatka Android proizvođača što se odrazilo na izgled Nexus 6P modela. Ima malo oblina tu i tamo, ali linije su uglavnom čiste.
U odnosu na prethodne Nexus generacije kućište je od anodiziranog (eloksiranog) aluminija obrađenog na CNC strojevima, danas standardnim alatom u metalskoj industriji.
Nije iste kvalitete obrade kao što su iPhone 6 Plus ili HTC One A9. Blizu je finim detaljima u obradi rubova i ukošenim bridovima.
S obzirom na dimenzije: 159,3 x 77,8 x 7,3 mm bit će nepraktičan za rad jednom rukom korisnicima s manjim dlanom i kraćim prstima, osim ako nisu akrobate.
No, vjerujem da nikome nije problem koristiti obje ruke osim ne vodite li dijete za ruku ili nosite kišobran. Inače zakrivljenim kutovima i blago konveksnom stražnjom stranom osjeća se ugodno u ruci. Na dnu, vrhovima i bočnim rubovima su plastične trake ispod kojih se kriju antene. Viđeno već mnogo puta.
Desna strana Nexusa 6P ima od vrha do dna tipku za uključenje/isključenje i konveksni za reguliranje glasnoće. Imaju dovoljno taktilnosti, vrlo su osjetljive i lako ih je pronaći / koristiti.
Lijeva smješta utor za SIM u koji se umeće 4FF (“Fourth Form Factor”) nano SIM kartica. Za razliku od iPhone 6S plus, Nexus 6P ima ladicu od nekog jeftinog plastičnog materijala.
3.5 mm audio ulaz je na vrhu kućišta, dok konektor USB Type-C sučelja u donjem dijelu. Konektor je reverzibilan što ga čini mnogo lakšim za upotrebu. Nema više potrebe za razmišljanjem na koju stranu okrenuti muški dio kabela 😀 Ali ako ste zaboravili kabel kod kuće, teško će te pronaći nekog da vam ga posudi. Barem još jedno vrijeme.
Stražnja strana djeluje zanimljivo zakrivljenom staklenom zonom u koju je smještena kamera, dual-LED (dual tone) bljeskalica te laserski sustav automatskog izoštravanja. Ovim rješenjem je pametno napravljena zaštita leće kamere koja bi inače virila izvan površine i bila sklona grebanju. Unutar džepova, izbočina je jedva primjetna.
Ispod je mikrofon i skener otiska prst uvučen u uređaj. Pozicija samog skenera je dobro, ali sam primijetila da prstom moram malo gimnasticirati da ga dotaknem jer nemam veliku šaku.
Prema Huweiu, potrebno je manje od 500 ms za dovršetak identifikaciju, 0,5 sekundi za brzo otključavanje dok je stopa pogreške manja od 1%. S potonjim bih se složila.
Prednja strana, ekran, zaslon
Prednja strana uređaja je ravna i obična. Zaštićena je Gorilla Glass 4 tehnologijom od manjih ogrebotina i otporna na sve moguće nečistoće koje imate na prstima.
Za razliku od iPhone 6s Plus, kao jednog od predstavnika velikih zaslona, Huawei 6P ima bolji udio zaslona s 72,5 % (LG G4 = 73,6 %, Nexus 6 =74 %, Xperia Z5 =70,9 %….. ) ali opet, nije visok zbog dual-zvučnika pozicioniranih ispod i iznad zaslona dimenzija 12,62 x 7,1 cm.
Stereo zvučnici su dobri. WAV i MP3 datotekama za moje preferencije nedostaje malo dinamike i basa.
Vjerojatno je razlog što audio sustav nema neka dodatne tehnologije za poboljšanje kvalitete zvuka. Digitalni mjerač buke pokazao je prosječnu vrijednost oko 85,5 dB za glasnoću zvučnika na maksimalnom volumenu pri reprodukciji FLAC datoteke (do 24-bit / 96kHz) u trajanju od 2 minute.
Glasnoće zvuka u slušalici za razgovore opet se uklapa u prosjek. i glasovi nužno ne zvuči toplo.
Kvalitetu spikerfona moram pohvaliti jer ne pokazuje nikakvu distorziju, što je rijetkost kod uređaja. Zvukovi zvona i drugih upozorenja su uvijek zadobili moju pažnju kao i vibracije.
Prema lijevoj strani je objektiv prednje kamere, set senzora i RGB LED svjetlo upozorenja. Trebate ga ručno uključiti: Postavke – Zvuk i obavijesti – Pulsno svjetlo obavijesti. Osim toga, Nexus ima značajku pod nazivom “Ambijentalni Display”, koja budi ekran kad god pokupite uređaj sa stola ili imate novu obavijest.
Iako je Huawei potpredsjednik – Yu Chengdong, više puta naglasio da zbog energetskih zahtjeva uređaje s 2K ekranima neće proizvoditi, ali očito su morali popustiti pod pritiskom Googlea.
Saša: Iako je tamniji od Samsungovih AMOLED zalsona, Nexus nas je još jednom podsjetio zašto preferiramo tu tehnologiju – kvaliteta slike je jako dobra.
Tako Nexus 6P ima zaslon dužine dijagonale 14, 8 cm i rezolucije 1440 x 2560 piksela, što daje oštrinu 518 piksela po inču.
Jasnoća prikazanog teksta i slika je na visini. Zaslon je AMOLED matrice. Za neke je ova tehnologija je najkompletnija, drugima se manje sviđa. No, AMOLED kao LCD ima svoje prednosti i mane, pozitivne i negativne strane.
Zaslon našeg aktera recenzije ima malo intenzivnije boje (na uštrb točnosti), kutovi gledanja su izvrsni, kontrast odličan, a maksimalna svjetlina 370 cd / m2 – nije nešto s čime bi se uređaj mogao pohvaliti.
Ali je dobro čitljiv u izravnoj sunčevoj svjetlosti zbog kontrasta. Ono što mi se ne sviđa je prilagodba svjetline na automatskim postavkama u koracima. Preciznost i odziv na dodir su na visini zadatka.
Tehnička specifikacija i izvedba
Ispod poklopca je Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 Gen 2 SoC temeljen na 20 nm procesnoj tehnologiji s dva klastera 64 bitnih jezgri: 4 x Cortex-A53 jezgre takta 1,55 GHz i 4 Cortex-A57 takta 2,0 GHz.
Huawei je mogao ugraditi svoj procesor ali Google nije dozvolio. Oni vole Qualcomm. Za grafiku brine Adreno 430 GPU na 650 MHz koji daje općenito dobar gamig, iako ne u rangu iPhone 6S Plus.
Nakon podizanja sustava od 3 GB RAM-a ostaje 2,1 GB na raspolaganju. Kapacitet LPDDR4 radne dvokanalne memorije, frekvencije 1600 MHz, je 3 GB. Interna eMMC 5.0 memorija je kapaciteta 32/64/128 GB.
Naš testni primjerak ima 32 GB memorijski podatkovni kapacitet, a korisnički je dostupno 25,01 GB. Testirana brzina čitanja SD memorije je oko 156.05 MB / s, a zapisivanja oko 124.69 MB / s. Nije loše ali nije tako dobra kao na primjer kod Galaxy S6 Edge Plus modela istog godišta.
Kao što znate, prošle godine, 810 SoC imao je probleme gomilanja topline. Zato sam posebno obratila pažnju na temperaturne promijene.
Saša: Čisti da čistiji ne može biti, Android Marshmallow mora letjeti, zar ne? I da, radi vrlo dobro. No, moramo povući paralelu sa HTC One M9, s istim procesorom, Marshmallowom i Sense 7 UI povrh njega. HTC je brži i po subjektivnom dojmu, i po svim testovima. Tko bi to očekivao…
U scenariju stalnih mjerila i igranja igara, nisam uočila problem s viškom topline. Uređaj se znao ugrijati po cijeloj stražnjoj strani, ali nije bilo pada performansi. Također ni u jednom trenutku tijekom druženja s uređajem nije mi se zatvorila bilo koja aplikaciju zbog pregrijavanja.
Prije nego što pogledate benchmark testove nadodala bih da za vrijeme testiranja uređaja nisam nijednom osjetila sporost u radu ili neki lag. Nexus 6P je brz u svim segmentima.
Što se tiče ostalih modula povezivanja, ne postoji manjak. 6P ima dobru podršku za 5 GHz frekvenciju sa standardom 802.11ac, podržava prilično širok set Bluetooth profila, i nisam imala problema s uparivanjem zvučnicima, slušalicama.
Također NFC je lijepo odradio posao uparivanja s drugim uređajima. Google Maps odlično vodi na 6P, a GPS pozicionira brzo i točno. Nalazio me je unutar 5-6 sekundi i bio je precizan oko 10 metara.
Baterija
Baterija je litij-polimer nominalnog kapaciteta 3450 mAh. U mom načinu upotrebe uređaja, autonomija je bolja nego dok sam koristila ASUS ZenFone 2 ili Sony Xperia Z5 u sličnim scenarijima, ali lošija nego kod BlackBerry Passport.
Ukratko, ponekad mi je kapacitet energije bio dostatan za cijeli dan, ponekad u kasnim večernjim satima nastupila je kritična razina.
S novim operativnim sustavom pristigla je i Doze funkcija koja produljuje trajanje baterije dok spavate ili je uređaj odloženi na radnom stolu u stanju čekanja. U tom načinu rada CPU i mrežni povezani pozadinski zadatci aplikacija koje se jedva upotrebljavaju su suspendirani.
Saša: Baterija je prosjek, očekivao sam više. Rijetko kada mi je izdržala cijeli dan, no ja jesam power user koji stalno nešto prčka po mobitelu…
Aplikacije s visokim prioritetom uredno rade. Ovisno o navici vašeg korištenja i dnevnim aktivnostima može minimalno uštedjeti 10% energije.
PC Mark test baterije je zabilježio 7 sati i 12 minuta i Geekbench 3………
Dala sam si malo truda i testirala bateriju kroz video player i kontinuiranu reprodukciju uz postavljen uređaj na način rada u zrakoplovu, uključen Wi-Fi i postavljenu svjetlinu zaslona na 100% te isključenu glasnoću. Dobila sam vrijeme od 8 sati i 3 minute.
U pakiranju dolazi ispravljač specifikacije 5V / 3A, koji poboljšava učinkovitost punjenja baterije. Prvih 20 minuta punjenja ide prilično brzo, dok za potpunu napunjenost je potrebno 1 – 1,5 sati.
Operativni sustav i izvedba
Nexus 6P radi pod Android 6.0 Marshmallow, najnovijoj inačici sustava. Iako vizualne promijene u odnosu na stariju inačicu nisu previše vidljive korisnicima, ali prave promijene su duboko integrirane u sustav. Podržava više računa za prijavu, a efekti prijelaza i razne male animacije su prilično dinamični.
Otključati uređaj moguće je doticanjem jagodice prsta na ID čitač, ali sugerira se korisnicima postavili sigurnosnu lozinku, PIN ili uzorak.
Aktiviranjem zaslona otkriva se sat i popis obavijesti/upozorenja u monokromatskom tonu. One se mogu prilagoditi kako bi se otkrio njihov sadržaj ili ne. Zaslon brzih postavki je također dostupan iz zaključanog zaslona. Kao i uvijek, možete urediti početne zaslone, dodati widgete itd.
Pomicanje ladicom za aplikacije je okomito i na vrhu su uvijek različiti prijedlozi aplikacija koje se mijenjaju tijekom dna ovisno o našem korištenju aplikacija. Postoji 29 aplikacija instaliranih u 6P. Indeksirane su abecedno za brže pretraživanje.
Google ističe da se mnoge od njih mogu potpuno ukloniti i zamijeniti drugima po želji korisnika. Uz nedostatak bloatwarea to je jedan od elemenata što čini 6P privlačnim.
Sviđa mi se u najnovijoj Google iteraciji sustava dodjeljivanje prava pristupa informacijama od strane aplikacija. Ovom funkcijom dobiva se znatno veća kontrola jer više nije potrebno dati baš sve pristupe informacijama koje aplikacija zahtjeva da bi se instalirala i radila.
Ne bih više ulazila u detalje, bacite malo pogled na snimke zaslona i sve će vam biti jasno…
Kamere
Prednja kamera ima 8 MP senzor. U odnosu na prethodnu gneraciju Nexus uređaja koristiti veće piksele što u pravilu daje više svjetla na fotografijama. Prednja kamera nije loša. Bit će te zadovoljni svojim autoportretima, ali i vaši obožavatelji i ekipa kada ih objavite na nekoj društvenoj mreži.
Glavna kamera se pokreće uz standardni način aktivacijom na ikonu i dvostrukim pritiskom na tipku za uključivanje/isključivanje rada uređaja. Ima senzor IMX377 tvrtke Sony veličine 1 / 2.3 “. Pikseli su 1,55μm veliki što daje rezoluciju 12,3 MP u omjeru 4:3. Objektiv odlikuje otvor blende f / 2.0.
Kamera je opremljena infracrvenim laserskim autofokusom i AF koji fokusiraju objekte za 0,2 sekundi. Pohvalila bih što to nisu samo brojke na papiru već stvarne brzine.
Fokusiranje je vrlo brzo, čak i noću se inducira na objektima brzo. Sučelje kamere je jednostavno, ali sve potrebne postavke i četiri načina snimanja su pri ruci.
Okidanje u brzom slijedu aktivira se jednim dugim pritiskom okidača. Možete napraviti do trideset sličica u sekundi i stvoriti .gif rezolucije 640×480 piksela.
Kvaliteta makro fotografija je bolja nego na LG G4. Većina dnevnih fotografija ima dobar stupanj oštrine i točnu ekspoziciju. Malo je problem balans bijele boje, ali može se korigirati.
Saša: uz zaslon, stražnja kamera mi je najugodnije iznenađenje. Radi jako dobre fotografije u svim uvjetima, što je zasluga superiornog Sony IMX377 senzora. I da, ako se pitate, bolji je od onog u Samsungu S7, trenutnom šampionu kvalitete fotografija (Sony IMX260 ili Samsung Britecell). Nexus ima relativno skroman objektiv (F 2.0, nema OIS). Isti senzor će koristiti HTC 10, s boljim objektivom i tada očekujemo da nadmaši kvalitetu fotografija Samsunga S7…
Uočila sam prilikom snimanja u svim uvjetima osvjetljenja kako kamera nije uvijek spremna za hvatanje slijedeće fotografije nakon prethodne, jer obrada traje koju sekundu više u odnosu na konkurenciju.
(dnevno svjetlo)
HDR + način koji bi trebao poboljšati kvalitetu fotografija. No,na mjestima slabog osvjetljenja i sjena ne diže svjetlo baš visoko.
(noć – ulična žuta rasvjeta )
Nexus 6P nema previše videa opcija. Možete snimati video na 30 sličica u sekundi u 4K, 1080, ili 720p rezoluciji, te do 120 sličica u sekundi ( usporeni video) u 1080p ili 720p rezoluciji.
[youtube id=”RixvZlHaYCM” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
[youtube id=”mq8C82XfMEA” mode=”normal” autoplay=”no” maxwidth=”840″ grow=”yes”]
Zaključak
Nexus 6P nije trijumfalni model kome sam se nadala. Iako za moj ukus vanjštinom ne ostavlja dojam dosljednosti, ali u međunarodnom “natjecanju u ljepoti”, dobio je iF Design Award nagradu za dizajn i upotrebljivost. Valjda struka zna 😀
Jedna od kritičnih točaka u kvaliteti izrade mogla bi bit u područje stakla na stražnjoj strani. Huawei je odlučio ne uključiti gumenu brtvu između metalnog okvira i stakla tako da bi tu moglo doći do iznenadnog pucanja. Snapdragon 810, zanemarimo li probleme koje je imao s temperturom, je prilično dobar procesor.
Kvaliteta zvuka zvučnika mislim da bi trebala zadovoljiti većinu korisnika. Šteta što Huawei nije dodao neka poboljšanja za reprodukciju audio datoteka i tako bolje iskoristio stereo zvučnike. Ako želite čisto Android iskustvo i veliki uređaj, Huawei Nexus 6P je definitivno model koji će zadovoljiti vaše potrebe. Google osigurava za Nexus 6P sigurnosne zakrpe do 3 godine i OS ažuriranja do 2 godine. Da budem preciznija, odbrojavanje je započelo od prvog pojavljivanja uređaja na tržištu SAD-a.
Hvalimo
- jasan prikaz zaslona
- najnoviji i “netaknut Android
- kvaliteta stereo zvučnika
- odlična kamera
- USB Tip-C najnovije trendi sučelje
- tri seta mikrofona za smanjenje buke
Manje nam se dopada
- otvori zvučnika su pravi magnet za nečistoću
- nema prilagodbe za rad jednom rukom
- niska maksimalna svjetlina zaslona
- kamera nema podršku optičke stabilizacije
- nije podržano bežično punjenje
- baterija je zapečaćena (za neke)
- ne podržava SD kartice (za neke)
- USB kabel uvijek morate nositi u novčaniku ( za neke)
- nema buđenja zaslona tapkanjem ( za neke)