Watch GT 5
as

LG 34UC98 recenzija

Na test nam je stigao LG-ev 34″ zakrivljeni monitor visoke klase, 34UC98. Izvrsno je opremljen te dolazi predkalibriran. Cilja podjednako na gamere, zahtjevne korisnike i profesionalce. Cijena je, sasvim očekivano, paprena. Pitanje jest je li i opravdana, te koliko je zapravo dobar zakrivljeni monitor u praksi…

UHD monitori? Ne, hvala. 2160p je nepotrebno, snažno opterećuje grafičku karticu  – posebice u igrama – a s obzirom na veličinu fonta i ikona, ionako ćete morati povećati DPI na barem 150% da vidite bilo što pročitati. A onda dobijete vidljivu površinu na razini QHD monitora… Dakle, hvala, ali ne hvala.

Daleko bolje rješenje je široki monitor, sa optimalnih 1440p, tj. 1440 linija uz 3440 stupaca na 34″ dijagonale uz 21:9 omjer stranica. Zbrojeno, LG 34UC98 ima 5 MP umjesto 8 MP kod UHD razlučivosti, no to su daleko bolji i čitljiviji pikseli od spomenutih. No ok, dosta o UHD monitorima 🙂

LG 34UC98 dobitnik je CES-ove nagrade Innovation Award 2016 u kategoriji računalne periferije zbog unaprijeđene kvalitete slike, udobnosti pri uporabi i ergonomskih značajki.

LG 34UC98 1a

LG 34UC98 specifikacija i cijena

  • Zaslon: zakrivljeni (1900R) 34″ AH-IPS 3440 x 1440
  • Boje: 99% sRGB spektra , 10 bitni panel (1.06 milijardi boja)
  • Brzina odziva: 5 ms G2G
  • Brzina osvježavanja: 30 – 75 Hz
  • Vidljivi kut: 178 stupnjeva
  • Svjetlina: 300 cd/m2
  • Konektori: HDMIx2, Display Port x2, Thunderbolt x2, USB 2x, audio
  • Ostalo: Zvučnici, AMD FreeSync kompatibilnost, podešavanje po visini, podešavanje nagiba, USB 3.0 Quick Charge
  • Ustupio: LG Hrvatska
  • Cijena : od 7.199 kn

Dizajn i kvaliteta izrade

LG 34UC98 je monitor najviše klase, i to se vidi po izradi i materijalima. Postolje je od brušenog aluminija, a postavljanje istog je najbolje rješenje koje smo ikada vidjeli, kao kad zalupite vrata – klik i gotovo.

Raduje mogućnost podešavanja po visini, te nagiba monitora.

[twentytwenty]

LG 34UC98 16 LG 34UC98 15

[/twentytwenty]

Izrada je jako dobra, ali ne i besprijekorna – pogledajte donje fotografije.

Monitor malo visi na lijevo, što izuzetno iritira autora ovih redaka koji je perfekcionista po tom pitanju. Možda bi ipak bilo bolje rješenje s klasičnim vijcima za pritezanje postolja…?

[twentytwenty]

LG 34UC98 14 LG 34UC98 13

[/twentytwenty]

Tu je i obilje konektora, tvrdi antirefleksivni mat AR filter na zaslonu, te odmah uočljivo povećanje zakrivljenosti.

LG 34UC98 17a

Monitor ima dobre i glasne zvučnike (deklarirani su po 7 W svaki), a postolje  omogućava vertikalno zakretanje te podizanje i spuštanje. To nisu ovi zvučnici koje vidite na slici :-), skriveni su sa donje strane monitora.

Tehnologija

LG 34UC98 koristi IPS matricu nove generacije s deklariranih 5 ms G2G odziva (najbrži monitori s TN matricama imaju 1 ms) te dvije bitne tehnologije – Freesync i Dynamic Action Sync. Druga donosi niski input lag, tj. kašnjenje monitora na ulazne komande, što je bitno za igrače.

Igračima pogoduje i Freesync, AMD-ova tehnologija sinkronizacije prikaza slike s brzinom grafičke kartice. Kako to radi? Monitor je deklariran na 60 Hz, što odgovara idealnom broju sličica u sekundi (FPS) u igrama za najbolju fluidnost i odzivnost. No, grafička kartica ponekad ne uspije izračunati svih 60 sličica u sekundi.

Do sada smo imali dvije opcije na raspolaganju – igrati sa ili bez vertikalne sinkronizacije (Vsync). Ako igrate s vertikalnom sinkronizacijom, to znači da će svaki kadar biti do kraja iscrtan. To usporava FPS i stvara lag; kada GPU ne stigne iscrtati cijeli kadar mora čekati sljedeće iscrtavanje monitora.

as

Ako isključite vertikalnu sinkronizaciju, grafička kartica ne čeka da monitor iscrta cijeli kadar, nego po potrebi krene s iscrtavanjem novog, iako je prethodni recimo tek do pola iscrtan. Rezultat je brže vrijeme odziva i bolji framerate, ali i osjetno slabija kvaliteta slike zbog pucanja kadrova (tearing).

FreeSync tehnologija omogućava sinkronizaciju monitora i brzine iscrtavanja grafičke kartice. LG 34UC98 radi na deklariranih 60 Hz, ali u kombinaciji s AMD-ovom grafičkom karticom može mijenjati brzinu osvježavanja u rasponu od 48 Hz do 75 Hz.

Na taj način dobivate najbolje od oba svijeta – brzinu kao s isključenim Vsyncom a kvalitetu slike kao da je uključen. Barem u teoriji, jer u praksi, posebice ako ste vlasnici nešto slabije grafičke kartice brzina može pasti i ispod 48 FPS-a, ili narasti iznad 75 Hz. U tom slučaju, LG 34UC98 se ponaša kao da nema FreeSync – dakle, kao klasičan monitor.

Tako bar kaže teorija, slijede dojmovi iz prakse.

Kvaliteta slike

LG je napravio sjajan potez s povećanjem zakrivljenosti, sada je radius 1.9 metara i ovaj monitor radi ono što TV reklame obećavaju, ali ne donose – zaista vas uroni u sadržaj.

S obzirom da je velik, zakrivljenost pomaže i kvaliteti slike jer smanjuje kut pod kojim gledate rubove monitora. Iako je IPS matrica dobrog vidljivog kuta, na ravnom monitoru s 34″ dijagonale i 21:9 omjerom stranica nastaju vidljivi problemi.

Kvaliteta prikaza je izvrsna odmah po vađenju iz kutije. LG 34UC98 je pred kalibriran monitor, što donosi izvrsnu vjernost boja i gama krivulju. Nema nikakve potrebe da posegnete za komandama, koje su izdašne.

LG 34UC98 je testiran na prilično brzom Radeonu R9 380, Intel Core i5 procesoru na 3.4 GHz, sa 8 GB RAM-a. Naravno, odmah smo upalili FreeSync u driverima i na samom monitoru.

freesync

No, ukupan rezultat nakon mjesec dana testiranja (čitaj: igranja) s monitorom nas nije oduševio. Ponajviše zbog bugovitosti, i nismo uspjeli shvatiti u čemu je problem. Je li u čestom ulasku u sleep mod, ili driverima monitora / grafičke kartice, no često smo dobivali rad na 30 Hz.

30 Hz

S obzirom da je to LCD monitor, slika ne titra no nisko osvježenje ćete odmah primjetiti – miš ide trzavo po desktopu, a i igre su zaglavljene na ne baš glatkih 30 Hz.

S druge strane, zahvaljujući brzoj grafičkoj koja je u stanju i na 3440 x 1440 rezoluciji dobro odraditi većinu igara (OK, ne uvijek sa svim detaljima…) FreeSync sam većinu vremena držao ugašenim, zbog spomenutog problema.

No, igranje je, sasvim očekivano, veličanstveno. Neke igre ne podržavaju nativno 21:9 omjer stranica – World of Tanks recimo – no to nije ništa što kraće editiranje donfig datoteka ne može riješiti. A nakon toga, ulazite u gamerski nirvanu.

No, nije samo igranje fantastično iskustvo. Pogledajte koliko prostora imate na desktopu, i to na 125% DPI, a posebice kad stavite na originalnih 100%. No, za naš ukus tada su ikone i slova nijansu premala…

[twentytwenty]

22 33

[/twentytwenty]

Nije samo surfanje užitak, ako se namjerite i na zahtjevnije stvari poput video obrade LG 34UC98 će vas oduševiti, kako kvalitetom slike tako i radnom površinom, koja je dovoljno velika da omogućava ugodan rad pored otvorenog browsera 🙂

66

Zaključak

LG 34UC98 je, bez ikakve sumnje, najbolji monitor kojeg smo do sada testirali. Zakrivljeni format na 21:9 je po nama obavezan, ravni monitori s 34″ dijagonale donose probleme s vidljivim kutem na rubovima. Monitor je kvalitetno predkalibriran, što se itekako poznaje na kvaliteti slike – gama krivulja je izvrsna (bitno za detalje u sjeni i na svijetlim površinama), boje su precizne i ne vuku na niti jedan dio spektra, a kontrast je IPS-ovski. Dobar, oko 1000 : 1, ali nije za gledanje u potpunom mraku. No, tko još radi na monitoru u potpunom mraku? Freesync nas nije oduševio, vjerojatno zbog bugovitog drivera i/ili čestog ulaska u sleep mod, no vrijeme odziva je OK, tu su i solidni zvučnici te Quick Charge 3.0 punjač. No, glavni nedostatak LG-a 34UC98 je bez sumnje, taj što nije više na mom stolu…

Sviđa nam se:

  • 3440 x 1440 razlučivost na 34″ dijagonale je optimum
  • kvalitetan IPS panel
  • izvrsna kvaliteta slike po svim parametrima (dolazi predkalibriran)
  • zakrivljeni zaslon
  • niski input lag
  • kvaliteta izrade
  • Quick Charge 3.0 punjač

Manje nam se sviđa:

  • monitor stoji lagano ukoso (no to može biti nedostatak samo testnog primjerka)
  • na tamnim podlogama vidljivo probijanje svjetlosi po rubovima
  • ograničeni kontrast IPS matrice
Najčitanije