LCD ekrani su stvar prošlosti. Prije dva mjeseca Samsung je također najavio smanjenje proizvodnje LCD panela i fokus na nove tehnologije, poput QD-OLED-a i microLED ekrana.
To je zapravo očekivano. Kineski proizvođači poput BOE, CSOT, Innolux i HKC su agresivni s cijenama što smanjuje ili potpuno eliminira profit zapadni(ji)ih tvrtki.
“Panasonic Corporation je najavio prekid proizvodnje ekrana s tekućim kristalima (” LCD “). Panasonic je reagirao na jaku konkurenciju i evoluciju u poslovnom okruženju LCD panela i poduzeo razne mjere kako bi pomaknuo tržišni fokus i predstavljanje novih proizvoda, te utvrdio da bi daljnji nastavak poslovanja bio neisplativ”, priopćila je tvrtka.
“Konkretno, Panasonic će do 2021. završiti proizvodnju LCD ploča u Panasonic Liquid Crystal Display Co., Ltd.”
Panasonic je i dalje dominantan u proizvodnji referentnih monitora za TV industriju gdje se traži najbolja moguća kvaliteta slike, a dio tih tehnologija dolaze i u njihovm top modelima televizora (GZ2000) koji imaju, pogađate, OLED panele. LG-eve.
LG Display također najavljuje slične mjere, no to je za krajnje korisnike zapravo jako dobro. Pad cijena LCD ekrana doveo je do najave smanjenja proizvodnje za pola u 2020. te veći fokus na OLED ekrane i televizore.
Super, jer već dulje vrijeme čekamo daljnji pad cijena OLED televizora koji se još uvijek drže iznad 8000 kn, a kod boljih brendova i iznad 11.000 – 12000 kn, osim ako je neka akcija u pitanju.