To posebno vrijedi za LCD televizore, koji su blještanjem u stanju osvijetliti omanji stadion; s plazmama je tek nešto bolja situacija, jer su po prirodi tamnije.
Zašto je to tako? Proizvođači televizora već se godinama natječu u tome čiji će TV biti vidljiviji u trgovini. To se postiže superagresivnim postavkama – jedino tako će se njihov TV isticati između stotinjak izloženih uređaja. Pri tome će slika izgledati izvrsno – kontrastno, živo i atraktivno.
Kako podesiti novi televizor?
No, kad takav TV donesete doma stvari postanu bitno drugačije…Glavni je razlog tome što su sve veće trgovine televizorima izuzetno jako osvijetljene, dok je vaša dnevna soba, posebice po noći, bitno tamnija.
A tada presvijetla slika više nije nikakva prednost, nego veliki nedostatak od kojeg vam suze oči.
Tome možete doskočiti jedino podešavanjem, ili najbolje – profesionalnom kalibracijom. No, ona košta od 500 kn naviše, i rijetko je kad isplativa. Jer, vrlo dobre rezultate možete dobiti i sami, posebice imate li TV koji dolazi s THX modom.
Najbolji je način podešavanja novog televizora, da slijedite upute nekog THX DVD ili Blu-ray diska. Tako možete dobiti sliku koja će kvalitetom biti vrlo bliska kalibriranom televizoru.
No, nemate li ništa od navedenog, slijedite ovih nekoliko koraka. Podešavanje će vam trajati nekoliko minuta, a vaše oči će vam biti zahvalne…
- Obavezno odaberite home postavke – prilikom prvog paljenja televizora i inicijalnog podešavanja, neki modeli će vas pitati koristite li ga u trgovini (shop) ili kod kuće (home). Svakako odaberite home! U suprotnom, TV će se sam, nakon sat – dva vremena rada automatski vratiti na agresivne dynamic postavke i prebrisati sva vaša podešavanja…
- Odaberite Movie, Cinema, True cinema ili slične (kako koji proizvođač naziva) postavke. Bolje od toga jest THX mod, no to imaju samo rijetki, skuplji televizori.
- Boje postavite na warm – to vrijedi za 99% televizora, dobit ćete vjernije boje
- Podesite svjetlinu i kontrast. Idealno bi bilo spajanje na televizora PC i korištenje besplatnih kalibracijskih softvera, ili spomenuti THX diskovi. Možete i bez toga: krenite recimo sa 75% kontrasta i 50% svjetline pa vidite kako vam slika izgleda. Crna ne smije biti presvijetla, ali se istovremeno moraju vidjeti detalji u tamnim i svijetlim tonovima. Ako je crna vesta ili košulja spikera samo crna mrlja, TV vam guta tamne tonove.
- Procesiranje slike – IFC, True Motion, 100 Hz – ostavite upaljeno, osim ako vam se ne dopada zaglađivanje slike. Oštrinu smanjite na nulu kod SD programa, te ju postepeno povećavajte dok ne uočite sjene oko rubova – tada smanjite za jedan stupanj. Redukciju šuma isključite, ili ostavite na minimumu jer to dosta zamućuje sliku. Izuzetak su skuplji Philips televizori: kod njih redukciju šuma držite na medium postavkama. Dinamički kontrast isključite, osim ako vaš TV ima direct LED osvjetljenje s lokalnim zatamnjenjem.
Pogledajte sada kako izgleda vaš novi TV. Razlika je nebo i zemlja, zar ne? Boje su vjerne, detalji vidljivi u tami, crna je dublja a za svijetle kadrove više ne trebate sunčane naočale. Lijepa nuspojava: ovako podešen LCD TV najčešće troši cca 40% manje struje od inicijalnih, dinamičkih postavki…