Papirnati novac mnogima je drag, jer dok ga držite u rukama imate osjećaj vlastitog vlasništva, koji nećete osjetiti dok gledate brojku na ekranu aplikacije za digitalno bankarstvo.
Međutim, gotovina ima svoje mane, od toga da vam netko može ukrasti ono za što ste mukotrpno radili, do gubljenja vremena s izvraćanjem novca u trgovini, a tu su i kovanice koje samo otežavaju vaš novčanik.
Baš zbog toga su novi trendovi plaćanja posljednjih godina potisnuli gotovinu u drugi plan, jer danas možete kupovati beskontaktnim plaćanjem karticom, a tu su i internetski novčanici koji omogućuju prijenos novca online, što vam značajno olakšava život.
A da postoje promjene u navikama vidljivo je čak i u turizmu, u kojem se tradicionalno koristila gotovina, pogotovo ako se radilo o putovanju u inozemstvo…
Konvertiranje valuta omogućilo povoljna plaćanja
Glavni razlog zašto su turisti u prošlosti bili primorani nositi sa sobom ozbiljnu količinu gotovine svakako je bilo to što je svaka zemlja imala svoju valutu pa niste imali izbora nego posjetiti mjenjačnicu i promijeniti papirnati novac, kako biste mogli vršiti plaćanja.
Pojavom bankomata više nije bilo nužno nositi pregršt gotovine sa sobom, no banke su uzimale zaista značajnu proviziju kad biste poželjeli uzeti nešto novca u drugoj valuti, zbog čega se i dalje isplatilo keš u mjenjačnicama mijenjati za lokalni novac.
Ipak, pojavile su se u ovom desetljeću aplikacije koje omogućuju da promijenite valutu uz minimalne troškove online i zatim plaćate karticom u inozemstvu, koja je povezana s ovom uslugom.
To je u velikoj mjeri promijenilo navike turista, koji sada imaju mogućnost na mnogim mjestima platiti karticom na kojoj posjeduju novac u pravoj valuti, a uvijek mogu i podići manju količinu papirnatog novca na bankomatu, uz minimalne troškove ove transakcije.
Također, treba reći je uvođenje eura u većem dijelu Europe olakšalo putovanja, što ćemo posebno osjetiti od sljedeće godine kada ga i Hrvatska uvede, a važnu ulogu u digitalizaciji turizma svakako su učinile i dostupne usluge na Internetu, jer smještaj i transport sada se plaćaju u tek nekoliko klikova online. Dakle, bilo da tražite luksuzne vile u Hrvatskoj ili neki drugi tip smještaja koji vam je po ukusu, sve to možete platiti bez gotovine, korištenjem online bankarstva ili e-novčanika.
Uz sve to, za restorane koji drže do sebe danas pitanje je prestiža da svojim gostima omoguće kartično plaćanje, a na taj način možete kupiti i mnoge usluge te proizvode kad se nađete na turističkoj lokaciji pa trpanje velike količine gotovine u novčanik prije odlaska na put više zaista nema smisla…
Možemo li putovati bez da uopće koristimo gotovinu?
Iako je gotovina pala u drugi plan, pogotovo kad su u pitanju veće novčane transakcije, turist je ipak mora biti na raspolaganju, barem manju količinu.
Naime, uvijek ćete naići na kafiće i štandove na kojima kartično plaćanje nije dostupno, a i dobro dođe za davanje napojnica, koje vode do još bolje usluge sljedeći put kad posjetite neki restoran ili noćni klub.
Postoje naravno i egzotične zemlje kao iznimka, u kojima vlada kaos po pitanju novčanog plaćanja pa se na kartice ne možete uzdati. Tamo vam bankomati uzimaju sulude provizije čak i ako ste obavili digitalnu konverziju valute, a nekad vam znaju i progutati karticu. Na takvim lokacijama obično ni većina prodavaonica nema kartično plaćanje pa je svakako najbolja odluka staromodno ponijeti hrpu eura u novčaniku i zatim ih promijeniti u lokalni novac u mjenjačnici.
Dakle, navike turista definitivno su se promijenile po pitanju novčanih transakcija i gdje god mogu, plaćat će karticom, digitalnim novčanikom ili online bankarstvom. No, gotovina neće iščeznuti u svijetu turizma, jer gotovo nigdje ne možete baš sve platiti beskontaktno, zbog čega dok ste na putu vrijedi imati barem nekoliko papirnatih novčanica u novčaniku…