Sadržaj
QWERTY tipkovnica stara je 140 godina i dizajnirana je za pisaće strojeve, a koristi se već godinama i na pametnim telefonima. Prema istraživanju Sveučilišta Cambridge i ETH Zurich, svaka peta riječ napisana na pametnim telefonima sadrži pogreške, što je poprilično neugodno.
Za razliku od drugih tipkovnica trećih strana (poput Swiftkey), koje se nude za instalaciju i korištenje na Android i iOS pametnim telefonima, Typewise funkcionira bez spajanja na internetsku mrežu (offline), čime se jamči privatnost korisnika. Ovo je poprilično bitno, u sjeni mnogih skandala s prikupljanjem podataka. Istraživanja pokazuju da je 77 posto korisnika zabrinuto zbog toga što tipkovnica na njihovom smartphoneu prati sve što napišu.
Tipkovnica podržava noćni (Dark) način rada, a moguće ju se postaviti u tradicionalni QWERTY izgled ili pak u heksagonalni (šesterokutni). I dok je tradicionalna tipkovnica uobičajena, heksagonalni prikaz je potpuno drugačiji. Na primjer, tipka razmaknice (space key) se nalazi na dva mjesta u središnjem dijelu tipkovnice. Drugačija je i pozicija slova na tipkovnici.
Instalirali smo Typewise na Android 10 telefon, odabrali hrvatski jezik i krenuli s korištenjem. Zanimljivo, ali tijekom instalacije aplikacija nas nije tražila nikakva dopuštenja za pristup drugim aplikacijama poput GPS-a ili pak povijesti korištenja povijesti internetskog preglednika. Slijedi test aplikacije Typewise.
Klasična QWERTY tipkovnica
Prvo smo isprobali klasični način. Tijekom pisanja prvih nekoliko slova predlaže se riječ koja bi mogla biti željena riječ, a uz umjetnu inteligenciju zaista se na vrhu tipkovnice nalaze riječi koje smo htjeli i napisati. Pisanje je zaista puno lakše, brže i praktičnije.
Pokretom prsta ulijevo (swipe) po bilo kojem mjestu na tipkovnici briše se napisani tekst, a vrlo je lako moguć dozirati koliko znakova želimo izbrisati. Pokretom prsta po tipkovnici prema gore, nakon odabira slova, uključuje se veliko slovo. Ovo je vrlo efektno riješeno i daleko praktičnije nego što smo naviknuti.
Heksagonalna tipkovnica
Zatim smo isprobali heksagonalni izgled koji zahtijeva kraće privikavanje. Međutim, već nakon nekoliko napisanih rečenica počeli smo se privikavati na novi razmještaj slova koja su šira i lakše ih je pogoditi, smještenih u pet redova umjesto u uobičajena tri reda kod klasične QWERTY tipkovnice. I koristili pametno predlaganje riječi.
Trebamo li se pomaknuti na određeni dio teksta jer recimo želimo dodati još jednu riječ, dovoljno je pritisnuti tipkovnicu na bilo kojem dijelu i zatim bez podizanja prsta kretati se po ekranu i tako pronaći traženu poziciju za postavljanje kursora i upis teksta. Ukoliko prilikom brisanja (povlačenje prstom po tipkovnici ulijevo, bez podizanja prsta) izbrišemo previše teksta, dovoljno je po tipkovnici povući prstom prema desno i sve prethodno napisano će se vratiti natrag.
Moguće je tipkanje na više različitih jezika, što je sve većem broju korisnika vrlo bitno jer komuniciraju s osobama iz različitih govornih područja. Typewise prepoznaje koji jezik korisnik trenutno koristi te se istovremeno i prilagođava s predviđanjem teksta. Podržano je više od 40 jezika, uz hrvatski jezik i hrvatske dijakritičke znakove č, ć, đ, dž, š i ž.
Kroz igru unutar same aplikacije moguće je u samo 15 minuta naučiti ugodno raditi na heksagonalni način tipkovnice. Većina nas koristi samo dva palca prilikom pisanja, što Typewise odlično iskorištava kroz heksagonalni izgled.
Podesili smo jednu od 18 ponuđenih tema odnosno dizajna same tipkovnice – moguće je birati između većeg broja različitih boja pozadine tipkovnice (crna, narančasta, plava, zelena, žuta, crvena, te različitih nijansi boja). Unutar postavki tipkovnice moguće je podesiti veličinu tipkovnice (veću ili manju), podesiti osjetljivost tipki za razmak (space), koristiti razne geste.
U pozadini, aplikacija Typewise analizira mjesta na kojima se pritisnu pojedine tipke kako bi se osigurala najbolja moguća automatska korekcija, bez krivih korekcija. Neuronska mreža korisniku sugerira prikladne riječi te čak uči vlastiti sleng ili dijalekt. S tim da AI odnosno umjetna inteligencija tipkovnice sve ovo radi u offline načinu, bez spajanja na internet.
Kako je sve počelo?
David Eberle, jedan od osnivača aplikacije Typewise (drugi osnivač je Janis Berneker) objasnio nam je sve funkcionalnosti tipkovnice. Njih dvojica poznaju se još iz srednje škole te su se oduvijek zanimali za tehnologije. U kasnijim profesijama (Janis je Data Scientist, a David menadžment konzultant) obojica su morala vrlo često pisati na svojim tipkovnicama pametnih telefona. I smetala ih je loša upotrebljivost.
Ideja za razvoj ove inovativne tipkovnice za pametne telefone s vremenom je sazrijevala. Jedne večeri Janis je imao trenutak inspiracije i za nekoliko sati razvijen je koncept koji se uskoro našao u Davidovom mail sandučiću. Uslijedio je Davidov rani jutarnji odgovor “Učinimo to!” i projekt je započeo. Kao ljubitelj tehnologija, Janis se posvetio razvoju proizvoda, a David se pobrinuo za marketinšku strategiju.
Sljedeći korak bila je provjera (validacija) prototipa tipkovnice pod nazivom “WRIO Keyboard” na crowdfunding platformi Kickstarter, na kojoj su postavljeni cilj financiranja premašili za 50%. Bila im je to potvrda da će njihovo rješenje Typewise biti korisno i drugima te da postoji održiv poslovni model.
Preuzmite Typewise na svoj smartphone
Typewise je dostupan besplatno za download (minimalna verzija iOS 12 ili noviji / Android 6 ili noviji). Budući da ne prikazuju oglase niti prodaju korisničke podatke, daljnji razvoj tipkovnice financiraju kroz PRO verziju. Premium funkcije (poput mogućnosti istovremenog unosa teksta na više jezika, mogućnost odabira iz više predviđanja riječi, odabir između više različitih tema, pristup naprednim postavkama) dostupne su putem pretplate u aplikaciji (9,49 USD godišnje ili 1,99 USD / mjesec ) ili kao doživotna kupnja (24,99 USD).
53 MB je veličina aplikacije prilikom preuzimanja s Google Play Trgovine. Potpuno funkcionalna (Pro) doživotna verzija košta 169 kuna (ožujak 2020.), a naplaćuje se prilikom preuzimanja na mobilni telefon tako da je sve gotovo za manje od jedne minute.