Američki proizvođač čipova Intel je dobio odobrenje Vlade SAD-a za nastavak opskrbljivanja Huaweija procesorima za prijenosna računala, objavio je Reuters. Microsoft cijelo vrijeme ima takvo dopuštenje, pa Huawei ima softverski kompletna prijenosna računala poput bilo kojeg drugog A brenda laptopa.
Sad bismo se mogli zapitati, zašto Huawei laptopi smiju koristiti američku tehnologiju, a mobiteli ne? Pa s laptopa je još lakše špijunirati i skupljati podatke…
Odgovor leži u tržišnom udjelu. Huawei je ove godine bio u Q2 najveći svjetski proizvođač mobitela, dok mu je udio na tržištu laptopa ispod 1%. Sigurnost, špijuniranje? Ma dajte, molim vas…
Trumpova administracija je bacila mnogo klipova pod noge Huaweija a najnoviji – i najbolniji – jest onaj iz svibnja ove godine, koji brani isporuke čipova svim tvrtkama koje koriste američku tehnologiju. Stoga će novi Mate 40 Pro biti (za sada) zadnji njihov flagship s HiSilicon Kirin procesorom, kojeg proizvodi tajvanski TSMC s, pogađate, američkom tehnologijom. TSMC od sredine ovog mjeseca više ne smiju isporučivati čipove Huaweiju, koji je napravio zalihe za Mate 40 obitelj, ali ne i za proljeće 2021. kada dolazi Huawei P50 Pro.
Huawei nema ništa protiv Qualcomm čipova, koji su zadnje dvije godine najbrži i općenito najbolji na tržištu, no to je američka tvrtka. Qualcomm je zatražio dozvolu američke vlade da prodaju svoje čipove Huaweiju, ali vidjet ćemo hoće li je dobiti.
Hoće, ako Trump procijeni da je dovoljno naškodio Huaweiju, pa sada neka kupuju Američke čipove umjesto da ugrađuju svoje. To smanjuje trgovinski deficit. No, to bi značilo da će Huawei i u 2021. opasno zaprijetiti Samsungu na prvom mjestu, jer sa Snapdragonom 875 P50 Pro će biti jednako dobar, ako ne i bolji nego sa Kirinom…
Tu je još i MediaTek, koji je do ove godine radio čipove niske i srednje klase no s Dimensity serijom je zašao i u flagship vode. I oni su zatražili dozvolu da prodaju lipove Huaweiju, no još čekaju odgovor…