Huawei je razvio kamere na P9 i P9 Plus u suradnji s Leica, proizvođačem fotoaparata. Pri tome su njihovi stručnjaci bili uključeni u razvoj algoritama i softver za obradu fotografija. Budući da Leica samo po sebi nema senzore kamera već samo leće, Huawei je morao odabrati drugog dobavljača. Odlučili su se za Sony i IMX286 senzor.
Huawei P9 i P9 Plus, kao što znate, imaju dvije leće kamere rezolucija 12 MP. Jedna je RGB, druga monokromatska i ne može snimati fotografije u boji. Razlog je što nema Bayer filter ispred senzora. Ali ako netko od korisnika uređaja želi može snimati samo crno-bijele fotografije. No, kada kamere rade u skladu, odnosno snimaju istovremeno određenu scenu, fotografije bi trebale bi bit oštrije jer crno-bijeli senzor može uhvatiti više detalja. Kvaliteta bi osobito trebala doći do izražaja u noćnim satima jer crno-bijeli senzor ima manju buku od senzora u boji.
Prilikom simultanog rada, u procesu obrade kombiniraju se podatci iz oba stražnje senzor za stvaranje 11,81 MP ( 3968 x 2976) fotografija. Huawei tvrdi da s podatcima prikupljenih od monokromatske leće osvjetljenje može se povećati za 200%, i kontrast za 50% u odnosu na dosadašnja rješenja.
Leće imaju žarišnu duljinu od 27 mm i otvor blende od f / 2,2. Time mogu primiti manje svjetla u odnosu na Galaxy S7 (f / 1,7). No, u teoriji manji otvor blende može dovesti do boljeg oštrine u kutovima fotografije. Kamera je podržana dual LED bljeskalicom.
Fokusiranje je podržano od strane tri tehnologije: laser, izračunavanje dubine i kontrasta, a softver automatski odabire onu koja daje najbolji rezultat u bilo kojem okruženju. Ujedno, uključivanje laserskog fokusa je jedan od razloga da Huawei nije uključio OIS (optička stabilizacija slike) već samo digitalnu. Smatraju da uz brzi fokus i brzinu zatvarača nema potrebe za optičkom stabilizacijom slike.
Također kamere u P9 i P9 Plus omogućavaju mijenjanje oštrine fokusa na dijelovima fotografije jer ipak svaki objektiv uhvati malo drugačiji pogled. Još jedna posebnost kamere je mogućnost odabira kvalitete boje za snimljene fotografija : Standard, Vivid (bogate) boje i reprodukcija boja u stupnjevima tj. više sjajne boje.
Uz sve navedeno, P9 također nudi snimanje panorama, HDR, odabir scena, makor mod, kontinuirano okidanje i potpunu ručnu kontrolu za odabir ISO vrijednosti, brzine zatvarača, načine izoštravanja, balans bijele, ekspoziciju, način mjerenja, itd, te podršku RAW formata za spremanje te kasniju obradu na računalu.
Što se tiče video snimanja, podržana je makismalna rezoluciju do 1920 x 1080 piksela pri 30 sličica u sekundi. Nema 4K snimanja, ubrzanog, usporenog itd.
I na karaju da spomenemo da prednja kamera ima rezoluciju 7,99 MP (3264 x 2448) otvor f/1,9 i također podržava video snimanje rezolucije 1920 x 1080 piksela pri 30 fps.
Završili smo s teorijom, a praksa će pokazati koliko su Huawei i Leica bili uspješni u izradi algoritma i optimizaciji hardvera sa softverom. Ostale detalje, usporedni test kamera s nekom od ovogodišnjih perjanica možete očekivati kada nam uređaj stigne u redakciju na ispitnu torturu 😀