Sadržaj
To je to! Zaboravite na LCD ekran i osjetno slabije kamere. Huawei P30 ima gene šampionskog P30 Pro i te dvije inačice flagshipa su bliže nego ikada.
Naravno, razlike postoje ali nisu velike i mnogima neće biti prsudne. Huaweia P30 i P30 Pro dijele OLED ekran FullHD+ rezolucije s čitačem otiska prstiju, Kirin 980 čipset a meni osobno najzanimljvije – i P30 ima isti senzor kamere kao i P30 Pro, gdje se pokazao fantastičnim.
Ok, optika je skromnija (P30: F1.8, P30 Pro: F1.6 + OIS), nema ToF kamere i ekran je manji, ali je ravan. To će cijeniti dio kupaca. Dalje, Huawei P30 nije vodootporan i ima manju bateriju koju ne možete bežično nadpunjavati.
Pitanje jest: isplati li se P30 pored starijeg brata, ili je ipak bolje doplatiti za P30 Pro? Jer, razlika je skoro dvije tisuće kuna, a to nikako nije zanemarivo…
Huawei P30 specifikacije
- Zaslon: 6.1″, 1080 x 2340, 19.5 : 9 AMOLED, HDR10, 2.5D Gorilla Glass 6 staklo, 422 ppi
- Čipset: HiSilicon Kirin 980 (7 nm), Octa-core (2x 2.6 GHz Cortex-A76 + 2x 1.92 GHz Cortex-A76 + 4x 1.8 GHz Cortex-A55)
- GPU: Mali-G76 MP10
- Memorija: 6GB LPDDR4x RAM / 128 GB UFS 2.1 za pohranu
- Kamere:
- glavna 40 MP, 1/1.7″, RYYB, F1.8 27 mm, PDAF/Laser AF
- 3x zum 8 MP, F2.4, 80 mm, 1/4″, OIS, PDAF
- 16 MP, f/2.2, 17 mm, PDAF/Laser AF
- selfie kamera: 30 MP, f/2.0, Pixel Bining
- Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth v5.0, A2DP, LE, aptX, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
- Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 3650 mAh, 25 W brzo punjenje
- Platforma: Android 9 Pie + EMUI 9.1
- Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
- Ostalo: prepoznavanje lica (kamera), optički čitač otiska prsta u zaslonu, IP53
Kućište i ergonomija
Manje je više? Vjerojatno nije, ali da je manji mobitel ugodniji za baratanje i da ravni ekran ima bolju ergonomiju od zakrivljenog malo tko će osporiti. Minijaturni usjek za selfie kameru, uski bokovi i prilično tanka brada čine Huawei P30 atraktivnim.
Tranzijentna Breathing Crystal boja je izuzetno atraktivna. Prisjetimo se, upravo je Huawei (P20 Pro) uveo tranzijentne boje u svijet mobitela, koje su u međuvremenu postale vrlo popularne.
Huawei P30 ugodno leži i u manjoj šaci, a fino pristaje i u džepove zbog umjerenih vanjiskih dimenzija i mase.
Kvaliteta izrade je izvrsna, no treba napomenuti da je Huawei P30 otporan na prskanje i prašinu, ali ne i uranjanje u vodu (IP53 certifikat) za razliku od starijeg brata, koji može ići do pola sata do metar i pol dubine (IP68).
Izbočina za kamere je osjetna, ali nije velika da bi previše smetala.
Dobro je rješenje i mali waterdrop notch za smještaj selfie kamere. Moda za 2019. ne dozvoljava više velike notcheve, i to je dobro.
Za razliku od P30 Pro, Huawei P30 ima klasičan zvučnik za razgovore, smješten iznad notcha. Je li to bolje rješenje od OLED ekrana koji je zvučnik? Stvar ukusa, ja preferiram klasiku.
Na gornjoj fotografiji se vidi i tvornički instalirana zaštita ekrana. Neobično, Mate 20 Pro i P30 Pro je nemaju, no to nije loše – štiti će mjesecima ekran od ogrebotina a uvijek je možete skinuti ako vam smeta.
Tranzijentna Breathing Crystal boja je veliki adut Huaweia P30 a posebno je zanimljivo kako lijepo poprima i reflektira boje okoliša.
Kućište je vrlo dobro odrađeno, ali u usporedbi s flagship klasom nedostaje mu (reverzibilno) bežično punjenje i prava vodootpornost, te stereo zvučnici više kvalitete. Koliko vam je to bitno, najbolje ćete sami odgovoriti…
Ekran
Huawei P30 ima OLED ekran dijagonale 6.1″, dobre svjetline i općenito vrlo dobre kvalitete prikaza, u svim svjetlosnim uvjetima.
Spada među najsvjetlije općenito pa mu niti sunčani dan ne predstavlja problem.
Boje i kontrast su OLED-ovski izvrsne, kao i vidljivi kut, a ti parametri se još poboljšaju kada i ako skinete tvrdu zaštitnu foliju.
FullHD+ rezolucija donosi nešto veću oštrinu prikaza nego na P30 Pro koji isti broj piksela dijeli na veću površinu ekrana, no to su akademske razlike koje nećete zamijetiti u praksi.
Softverski, Huawei P30 je opremljen svime što očekujemo, a tu je i dobar optički skener otiska prstiju. Ima i Always On, koji će biti uskoro biti nadograđen obavijestima s messengera, Facebooka, Whatsappa….
Tu nadogradnju smo željeli još na P20 obitelji jer je bez tih obavijesti Always On manje zanimljiv. Da bi ste ga upalili, uđite u Settings, Home Screen & Wallpaper, Always On Display, nije u meniju Display (ali jest izlistan kao link na kraju tog izbornika).
Hardver i performanse
Huawei P30 koristi napredni 7 nm Kirin 980, kao i stariji brat. Taj čipset smo prvi puta upoznali u Mate 20 Pro a isti je i u P30 Pro, pa smo stari znanci.
Odlikuje se vrlo dobrim performansama, malim zagrijavanjem, naprednim AI mogućnostima te meni osobito dragim Dual Frequency GPS-om, koji ga čini znatno točnijim od svih drugih mobitela.
Kirin 980 u kombinaciji s EMUI 9.1 sučeljem radi perfektno glatko, brzo i odzivno i to bez obzira što mu date. Neće si priuštiti trzaje i preskakanje frejmova u animacijama jnjiti pod opterećenjem, surfanje je glatko a izvrsno radi i u igrama. Možete upaliti brži mod rada, kada odvrti 316.000 Antutut bodova, ali za time nema nikakve potrebe.
Huawei P30 benchmark
- Antutu v6.2.7.: 291901 bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 3311 / 9800 bodova
- GeekBench 4 Compute: 5913 bodova
- PC Mark Work 2.0: 7723 bodova
- 3D Mark Sling Shot Extreme OGL / Vulkan 4080 / 4169
Performanse u 3D igrama su dodatno poboljšane zahvaljujući GPU Turbo tehnologiji, koja optimizira rad grafičkog čipa uz pomoć softverskih i low level driver optimizacija. U igrama koje podržavaju GPU Turbo, poput PubG-a, dobit ćete rekordne performanse. Bolje i od mobitela sa Snapdragonom 855.
GPU Turbo je dogurao do 3.0 izdanja a danas podržava 25 igara, i taj broj stalno raste.
Telefonija i zvuk
Huawei P30 se pokazao izvrsnim u hvatanju slabijeg 4G, ali i WiFi signala. To je i očekivano, a spominjem prvenstveno zato jer redakcijski S10+ tu baš i ne briljira.
Kvaliteta zvuka u razgovoru, ali i kod slušanja muzike / gledanja filmova je vrlo dobra do izvrsna.
Donji zvučnik je glasniji i s više basa nego onaj u prethodniku, P20 Pro a pomaže mu i gornji zvučnik. Zvuk je dobar, ali treba napomenuti da je ovdje konkurencije otišla dalje.
Super je što Huawei P30 ima sve rjeđi 3.5 mm audio izlaz koji nudi čisti zvuk solidne glasnoće, posustat će tek na naglavnim HiFi slušalicama.
Baterija
Huawei P30 dolazi s kapacitetom baterija od 3650 mAh što je dobar rezultat s obzirom na relativno male gabarite mobitela. Radi smanjenja cijene neki kompromisi su napravljeni: nema bežično reverzibilno punjenje a i brzo punjenje je sporije nego na P30 Pro. Huawei P30 dolazi s 22.5W punjačem koji je brži od očekivanja: za pola sata napuni 63% baterije, dok za 100% treba 67 minuta. Vrlo dobar rezultat!
Dobra je i autonomija. Huawei P30 mi je u prosjeku odvrtio 5h 45minuta SOT-a, s nerijetkim izletima na 6 sati, do pada na 10% ili manjeg kapaciteta baterije. To su vrlo dobri rezultati za flagship klasu.
Softver
Huawei P30 doalzi s EMUI 9.1 sučeljem povrh Androida 9.0 Pie. Ova kombinacija radi izvrsno, a između ostaloga donosi GPU Turbo 3 koji sada podržava 25 igara.
Izgled, mogućnosti i performanse sučelja su identične onome na P30 Pro pa tu ne treba previše objašnjavati. Sučelje je doživjelo blagi redizajn:
Sve radi kako treba, a raduje i najava za nadogradnju Always On ekrana koji će prikazivati više obavijesti, što do sada nije slučaj.
Huawei P30 ima podosta bloatwarea, softvera kojeg vjerojatno nikada nećete koristiti no s obzirom da su sveukupne performanse izvrsne, to nije neki nedostatak
Postoji i dosta korisnika koji žele koristiti mobitel out of the box, njima se takav pristup sviđa. Meni osobno je EMUI 9.1 jedna od najbojlih ljuski za Android zbog brojnih mogućnosti i još više, zbog izvrsne optimizacije i glatkog rada.
Kamere
Huawei P30 Pro je podignuo ljestvicu mogućnosti kamera na smartphoneu, a super je vijest da isti senzor koristi i Huawei P30.
Radi se o novom 40 MP 1/1.7″ velikom senzoru s RYYB filterom boja, koji hvata 40% više svjetla u odnosu na klasične RGB filtere. I to nije samo marketing, Huawei zaista radi fantastične noćne fotografije.
I to usprkos tome što P30 ima skromniju optiku, bez stabilizacije (OIS).
Huawei P30 kamere
- Kamere:
- glavna 40 MP, 1/1.7″, RYYB, F1.8 27 mm, PDAF/Laser AF
- 3x zum 8 MP, F2.4, 80 mm, 1/4″, OIS, PDAF
- 16 MP, f/2.2, 17 mm, PDAF/Laser AF
- selfie kamera: 30 MP, f/2.0, Pixel Bining
Ok, kako ta kombinacija radi u praksi? Izvrsne, razlike u kvaliteti fotografija su male. Kontrast, boje, oštrina, dinamički raspon – sve je u samom vrhu današnjih flagship mobitela.
Dnevne fotografije:
Balans bijele je vrlo dobar, prikaz boja ovisi koristite li Master AI ili ne. Ako težite vjernosti boja, bez prevelikog zasićenja, ostavite ga ugašenog. Ako želite atraktivnije fotografije, upalite ga – nije više pretjeran kao nekada.
Dinamički raspon je izvrstan. Ovo je fotografirano direktno u sunce, s glavnom kamerom:
Širokokutna kamera, isti kadar:
Kvaliteta fotografija u sumrak, s relativno malo svjetla:
Kao što vidite, zumiranje do 5x radi izvrsno! Ponovno, bolji je samo P30 Pro s 10x hibridnim zumom, ali nije niti P30 bez aduta – ako zumirate 3x, napravit će bolju fotografiju od starijeg brata jer P30 to odradi optikom.
Noćni mod rada u sumrak, vs autonatika:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/05/Huawei-P30-kamera-test-36.jpg” leftlabel=”Auto” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/05/Huawei-P30-kamera-test-37.jpg” rightlabel=”Night Mode” mode=”horizontal” width=””]
Noćne fotografije:
Night Mode vs automatika, noć, umjetna rasvjeta:
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/05/Huawei-P30-kamera-test-47.jpg” leftlabel=”Auto” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/05/Huawei-P30-kamera-test-48.jpg” rightlabel=”Night Mode” mode=”horizontal” width=””]
Ako se sjećate Huawei P30 Pro testa, najviše me impresionirala fotografija sa supervisokim ISO vrijednostima, na automatici. Huawei P30 je napravio također fantastičnu fotografiju u sličnim uvjetima:
Pazite, ovo je ISO 65535, 1/4s! Nije loša niti kada pogledamo detalj na 100% veličine:
Prisjetimo se, većina flagship mobitela mobitela radi upotrebljive fotografije do ISO3200. Do ISO 65535, i da je slika više nego dobra, ne može baš nitko. Osim P30 Pro, naravno.
Kvaliteta videa je vrlo dobra, no bila bi još bolja da P30 ima OIS, te da snima s većim bitrateom.
FullHD@30 FPS
FullHD@60 FPS
4K@30 FPS
Zaključak
Huawei P30 je vrlo sposoban, realativno mali mobitel čija je kamera ponajbolja na tržištu općenito a u uvjetima s malo svjetla zapravo i nema konkurencije – osim Huaweia P30 Pro, naravno.
Cijena je osjetno niža od P30 Pro modela, pa je Huawei morao napraviti neke kompromise. P30 nije vodootporan, nema bežično punjenje, zum je manji i optika je slabija. Ekran nije zakrivljen pa izgleda manje premium, ali to donosi bolju ergonomiju. Performanse su izvrsne, baš kao i ekran te trajanje baterije. Kad se podvuče crta, glavni problem Huaweia P30 je P30 Pro – izgleda da kupci preferiraju veći zaslon, iako će 6.1″ rijetko kome biti tjesno. Ako kupuijete mobitel ove klase, neka vam Huawei P30 uđe u najuži izbor. Za 4600 kn, koliko košta u vrijeme pisanja ove recenzije, ne možete kupiti ništa bolje…