Sadržaj
Google Android One je najlakše opisati kao Nexus za manje novaca. Flagship Google Android inicijative je upravo General Mobile 5 Plus. Glavni benefit? Super aktualne nadogradnje. Je li to dovoljno da General Mobile 5 Plus zasluži našu preporuku?
Prisjetimo se najave testa, i kratkog objašnjenja što je to Google Android One. Ukratko: Google definira baš sve – hardver, materijale, dizajn i onda odabere proizvođača koji će napraviti novi Android One mobitel. U ovom slučaju, radi se o turskom Genera Mobileu, a 5 Plus je njihov top model. Kao i kod Nexusa, nove nadogradnje prvo dolaze na Android One i Nexus mobitele.
Google jamči svježi operativni sustav u sljedeće dvije godine, što je super jer vrijedi i za jeftini General Mobile 4G. Uz sve navedeno, Google kaže da ćete dobiti i dobru bateriju, performanse i dobre kamere – to zvuči dobro, definitivno.
Znamo iz prakse: sasvim je sigurno da niti jedan proizvođač neće svoje mobitele ovog cjenovnog razreda nadograđivati dvije godine. Cijena je povoljna za flagship uređaj – 1999 kn u vrijeme nastanka teksta – pa pogledajmo što dobivamo za tu svotu…
Google Android One General Mobile 5 Plus specifikacije i cijena
- Dimenzije: 152 x 76.5 x 7.9 mm
- Masa: 160 g
- Zaslon: 5.5″ IPS FullHD 1920 x 1080, 403 ppi, 2.5D Gorilla Glass 4
- Čipset: Qualcomm Snapdragon 617 MSM8952 octa core ARM Cortex A53 806 Mhz do 1.517 GHz
- GPU: Adreno 405 240 – 550 MHz
- Memorija: 3 GB LPDDR3 RAM, 32 GB + microSD
- Kamere: stražnja 13 MP, F2.2, HDR, Full HD video, prednja 13 MP F2.2
- Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot; 2G, 3G, 4G LTE, Bluetooth v4.0
- Baterija: 3.100 mAh Li-Poly, Quick Charge 3.0 punjenje
- Platforma: Android 6.0.1
- SIM kartica: Dual SIM (micro + nano)
- Senzori: senzor blizine i svjetline, kompas, akcelerometar, žiroskop,
- Ostalo: LED notifikacija, aluminijski okvir kućišta, dostupan u četiri boje
- Ustupio: Sancta Domenica
- Cijena: 1.999 kn
Dizajn i ergonomija
Google Android One GM 5 Plus je vrlo dobro napravljen mobitel. Aluminijski okvir je pjeskaren, osim pri samim rubovima gdje je poliran. To izgleda lijepo, i daje mobitelu čvrstoću i premium osjećaj u ruci.
Raspored tipki je sljedeći: desni bok ima odvojene tipke za glasnoću, te tipku za paljenje koja je, po uzoru na HTC 10 nazubljena (doduše, manje).
Kad smo već kod nje, moramo prigovoriti – često smo je nehotično stisnuli, točno je na mjestu gdje dešnjaci drže palac mobitela, a treba joj mala sila da se aktivira.
Stražnja površina je gumirana, što je pomalo napušten koncept izrade mobitela. Šteta, jer za razliku od skliskih i krhkih staklenih i aluminijskih kućišta ovo vam neće ispadati iz ruke. A i ako padne, neće nastati šteta…
Na gornjoj strani okvira je 3.5 mm audio izlaz, dok lijevi bok krije ladicu za SIM i microSD kartice.
Donji okvir ima dvije simetrično perforirana otvora za zvučnik i mikrofon, te UCB-C konektor.
Zaštita zaslona je napredna – radi se o Corningovom Gorilla Glass 4 sa 2.5D zaobljenjima na rubovima, što je vrhunska zaštita koju koriste svi 2016. flagshipovi (ok Note7 ima novu GG5 – prvi na svijetu).
Stražnja strana je simetrična: istina, objektiv nije ravan, no smještaj u sredinu eliminira ljuljanje mobitela kod pisanja na stolu. LED bljeskalica je smještena ispod.
Prednja strana Google Android One General Mobile 5 Plus (uff, koja kobasa od imena…) s gornej strane sastoji se od čak 13 MP selfie kamere, zvučnika i senzora sjvetline, dok su tipke na zaslonu, u skladu s Googlovim željama (s čime maltretiraju i druge brandove…).
Ukupan dojam je, dakle, bolji od očekivanja. S obzirom da je ovo neka inačice jeftinog Nexusa, očekivali smo jeftinije kućište.
Zaslon
Korektno odrađen posao, štoviše – zaslon je jedna od boljih strana Google Android One General Mobile 5 Plus uređaja.
Radi se o IPS zaslonu 5.5″ dijagonale, sa optimalnom FullHD rezolucijom (više je potrebno, realno, samo i jedino za VR naočale).
Kontrast je uobičajen, crna je OK u svim prilikama osim u potpunom mraku. No, i pod umjetnim svjetlom se može uočiti da primjerice zaslon na HTC-u 10 ima viši kontrast.
Vidljivi kut je vrlo dobar u horizontalnom, i vertikalnom smjeru. Nije izvrstan kao na top modelima sa IPS zaslonima, ali je dobar. Zanimljivo, pozadinsko svjetlo znatno probija samo ako ga gledate od dolje i s desne strane.
Ono što je bitno, jest dobra svjetlina i Ok čitljivost na suncu. Prikaz boja je dobre vjernosti; nisu previše naglašene, što se nekima možda i neće svidjeti, ali nisu niti bljedunjave kao na nekim kineskim brandovima.
Mogućnosti podešavanja su minimalne: možete tek mijenjati ukupnu svjetlinu, i paliti ili gasiti automatsku promjenu svjetline. Koja radi OK.
Hardver i performanse
Qualcommov Snapdragon 617 spada u neku nižu srednju klasu po performansama, no one su u praksi OK, iako samo 34.600 bodova na Antutu benchmarku to baš i ne sugeriraju.
Prisjetimo se: Qualcomm Snapdragon 617 ima osam Cortex A-53 jezgri, koje rade na radnom taktu od 0,8 do 1.5 GHz, a za grafiku brine Adreno 405 GPU koji radi na 240 MHz do maksimalnih 550 MHz. Čipset je izrađen u ostarjelom 28 nm proizvodnom procesu, pa usprkos relativno štedljivim CPU jezgrama je odvrtio samo nešto više od 5 sati na GeekBench 3 Battery testu.
Google Android One General Mobile 5 Plus ima raskošnih 3 GB LPDDR3 RAM memorije, te 32 GB interne eMMC Flash memorije za pohranu podataka, što se može proširiti microSD karticama.
U praksi, sučelje radi vrlo glatko, ali to vrijedi samo u nezahtjevnim zadaćama. Surfanje je glatko, dok ne naiđete na neki animirani oglas u članku, tada se primjeti zatrzavanje.
Srećom, za to postoji lijek: prestanite surfati s tromim Google Chrome, i instalirajte R Browser koji je optimiziran za Snapdragon čipsete. Razlika je značajna!
S druge strane, igre rade dobro. Od Real Racinga 3, do Pixel Guin 3D, World of Tanks ili Manic Tank – sve radi OK. Čak i zahtjevan Real Racing 3 nudi solidno iskustvo igranja, uz nešto niže detalje i ponekad smanjeni framrate.
Audio
Google Android One General Mobile 5 Plus ima mono zvučnik na donjoem djelu okvira, koji je vrlo glasan. Nažalost, kvaliteta mu je prosječna, pa visoka glasnoća ne donosi ništa posebno – ionako ćete ga stišati u potrazi za boljim zvukom.
Zauzvrat, kvaliteta zvuka u tijekom razgovora je dobra. Nemamo ništa posebno za pohvaliti, ali niti za pokuditi.
Isto vrijedi i za 3.5 mm audio izlaz – OK je, ako nemate neke skupe i tromije naglavne slušalice. Ušne slušalice će dobro pokrenuti, sa solidnom kvalitetom reprodukcije detalja, basa i srednjih tonova te relativno niskom razinom šuma.
Baterija
Google Android One General Mobile 5 Plus ima prilično veliku bateriju kapaciteta 3100 mAh, koja podržava brzo Quick Charge 3 punjenje. Novi Quick Charge omogućava još brže punjenje, uz niže zagrijavanje tijekom punjenja.
I zaista – treba joj oko 105 minuta da se napuni s priloženim brzim punjačem, no veća je razlika u djelomičnom punjenju – za pola sata dobit ćete oko 60% baterije, što je vrlo dobar rezultat, uz zaista nisko zagrijavanje.
Sintetički GeekBench 3 Battery Test je donio slab rezultat, no srećom u praksi on je bolji. Uz relativno intenzivno korištenje – sat vremena surfanja, pola sata Youtube filmova i otprilike toliko i igranja, dva maila na push sinkronizaciji, 40-ak WhatsApp i Facebook Messenger poruka, vremenski widget i Google Analytics widget baterija nam je potrajala cijeli dan. Navečer smo dočekali (22 sata) sa 10 do 25% baterije, ovisno o danu. Na to nemamo prigovora…
Softver
Google Android One General Mobile 5 Plus dolazi s predinstaliranim Android 6.0.1 Marshmallow operativnim sustavom. Čistim kao suza – nema niti natruha neke prilagodbe, ili ljuske proizvođača (General Mobile). Naravno, tako mora biti, ovo je pokazni Android mobitel.
Nadogradnje će dolaziti ćim se pojavi noviji operativni sustav, i tako minimalno dvije godine – nitko drugi u ovom cjenovnom razredu to ne može ponuditi.
No, čisti Google, u koji se mnogi kunu, ima i svoje nedostatke. Estetski, što je stvar ukusa, ne sviđaju mi se kratke postavke niti izgled samih postavki. Funkcionalno, izuzetno je glupo ne staviti clear all tipku na multitastking; ako želite pogasiti sve programe iz memorije morat ćete to raditi jedan po jedan. Na kraju dana ih imate 20-30…
[youtube id=”xuB7sgN7Uow”]
Osim toga, iz nekog razloga, većinu screenshota i fotografija smo morali prebacivati kabelom, jer je dijeljenje istih putem Google Drivea je znalo biti problematično kao i upload videa na Youtube (sic!). Napominjem, da je to uobičajen način na koji prebacujem fotografije, i do sada nisam imao problema. Eh, taj Google 🙂
Osim navedenog, na drugo nemamo primjedbi. Brzina rada je izvrsna, a Googleove aplikacije nisu loše. Ok, vidjeli smo i bolji album / galeriju, Chrome je i dalje trom i radi sporo. Svakako preporučamo instalaciju spomenutog R Browsera – preporodit ćete se…
Kamere
Ok, recimo odmah – General Mobile 5 Plus ima jednu od najboljih selfie kamera na tržištu. Ako je to vaš prioritet, ne morate gledati dalje – u ovom cjenovnom razredu nitko mu nije ravan, a posramit će i većinu flagship mobitela.
I prednja i stražnja kamera imaju po 13 MP senzor uparen s prosječnim objektivom s otvorom blende od F2.2. To ne impresionira u današnje vrijeme, no treba napomenuti da je slaba svjetlosna jačina uvelike kompenzirana dobrim procesoranjem, pa su i slike u sumrak i pod umjetnim svjetlom više nego prihvatljive.
Obje kamere snimaju maksimalno FullHD video, a ako se nadate ručnim kontrolama, ništa od toga – osim ekspozicije, što i nije previše korisno.
Automatika radi dobro, iako povremeno balans bijele zna biti nepouzdan, pa fotografije postanu pretople i s previše žute boje. No, većina fotografija će ispasti dobro.
Posebice raduje dobar rad HDR načina snimanja, koji nije prespor, i najvažnije – daje vrlo dobre rezultate.
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Za kvalitetu fotografija, pogledajte galeriju. Ponekad bi dobro došao malo veći dinamički raspon, kao i vjernije boje – ovaj trocikl je crven. Snimano je po danu, ali GM 5 Plus nije uspio uhvatiti pravu nijansu crvene boje. No, to je prije iiznimka nego pravilo: općenito, kvalitetom fotografija smo ugodno iznenađeni.
Video možete snimati u najviše FullHD razlučivosti. 4K video bi ionako bio neupotrebljiv bez stabilizacije slike, ili snimanja videa sa tronošca. Nekako sumnjamo da će to raditi ciljana publika ovog General Mobile 5 Plus mobitela.
Ono što je važnije, kvaliteta videa je jako dobra, po svim parametrima – od boja, dinamičkog raspona, do oštrine detalja, koji nisu uništeni visokom kompresijom. Video je jako dobar i kad ga ne gledamo kroz prizmu cijene, a isti je na obje kamere. Vlogeri, ovo je prava stvar za vas…
[youtube id=”AVy7kZfAuWA”]
Zaključak
Google Android One General Mobile 5 Plus nas je vrlo ugodno iznenadio. Ovo je mobitel relativno niske cijene, bez izraženih nedostataka, i to mu je najveća prednost. Ima velik, svijetao i kvalitetan 5.5″ FullHD zaslon, dobu bateriju, dvije dobre 13 MP kamere – posebice selfie, koja je ista kao i stražnja kamera. Kućište je jako dobro napravljeno s brušeno – poliranim aluminijskim okvirom, baterija je dobrog trajanja, performanse su relativno dobre a uz sve navedeno, General Mobile 5 Plus i dobro izgleda. Šećer na kraju – ovo je Google Android One mobitel, što sa softverske strane znači da dobivate sve, i to dobivate odmah. Dvije godine ćete prvi u kvartu imati najnoviji Android OS, sa svim beneficijama koje to povlači. Za 1999 kn, ovo je vrlo dobra ponuda.
Sviđa nam se:
- 3 GB / 32 GB + microSD konfiguracija
- kućište
- dobar zaslon sa Gorilla Glass 4 zaštitom
- čisto Google sučelje (za neke)
- kamere, posebice selfie
- kvaliteta videa
- Google Android One projekt = uvijek prvi dobivate najnoviji softver i OS
- dobra baterija, podrška za quick charge 3.0
- cijena
Manje nam se sviđa:
- čipset – radije bi smo vidjeli znatno brži SD650
- poneki bug (upload na Youtube i Google Drive iz galerije)
- nema gašenja programa iz memorije jednim pritiskom
- virtualne tipke