Crosscall Trekker-X4 je vrlo zanimljiv mobitel, koji mogućnostima kamere nadmašuje ne samo druge čvrste mobitele, nego i sve flagshipe na tržištu. Evo zašto…
Jeste li čuli za Crosscall? Ne? Ali, čut ćete. Francuska tvrtka nastala je 2009., kada je zaljubljeniku u outdoor sportove Cyril Vidalu dozlogrdilo često razbijanje mobitela, pa je odlučio napraviti posebno čvrst smartphone.
Ostalo je legenda, kako se to kaže. Još 2012. Crosscall je imao 4 djelatnika, danas ima preko 130 i prodaju mobitele u 14 zemalja svijeta, uskoro i u Hrvatskoj.
Prošli tjedan u Parizu su predstavili svoj novi flagship, Crosscall Trekker-X4, i dobro me iznenadili.
Umjesto još jednog čvrstog, ali po svemu ostalom u najboljem slučaju osrednjeg mobitela, dobili smo akcijsku kameru top klase oko koje je sagrađen smartphone dobrih karakteristika.
I to čvrst smarphone: otporan je na uranjanje do 2 metra do sat vremena, čime obilato nadmašuje IP68 standard, a testiran je i na padove s 2 metra visine na beton, pod 6 različitih kuteva. Zasluga je to i gotovo dvostruko debljeg Gorilla Glass 5 stakla (0.9 mm, uobičajeno je 0.5 mm).
Uz sve to, Crosscall Trekker-X4 ima prilično pristojan, urbani look – nije cigla što bi se moglo očekivati, čak je i debljina sasvim OK.
https://www.youtube.com/watch?v=471Tcb9tvLU&t=22s
Stražnja strana mu je neobična i defintivno se izdvaja iz gomile. Osim velikog objektiva kamere – uskoro više o njoj – tu je i magnetni priključak za dodatnu opremu. Nešto slično smo vidjeli na Motorolinim mobitelima prije godinu, dvije.
Sama prezentacija je 90% vremena bila fokusirana na kameru, i to sasvim opravdano. Ako ste ljubitelj outdoor aktivnosti bilo koje vrste, vjerojatno imate mobitel i akcijsku kameru.
Koja ima svoje prednosti, ali i nedostatke – mali ekran (ako ga ima), otežano prebacivanje, editiranje i dijeljenje videa, slabo trajanje baterije…
Pogađate, Crosscall Trekker-X4 adresira sve te nedostatke. No, za to mu treba top kamera, s vrhunskom stabilizacijom. Trekker-X4 tu postavlja standarde, ne samo za mobitele.
Crosscall Trekker-X4 ima dvije Sony IMX386 bazirane kamere, jednu iza klasičnog objektiva s kutem vidljivosti od 88 stupnjeva, drugu iza vrlo širokog sposobnog snimati u 170 stupnjeva. I to bez opakih barrel izobličenja, koja se događaju već i na 120 stupnjeva…
To je zasluga Panamorph tehnologije, i prema prikazanim videima sve zajedno radi jako, jako impresivno. Nažalost, nisam mogao isprobati kameru u praksi jer nije bio gotov softver na pokazanim mobitelima, no stići će na test.
Možete birati između 88, 110, 140 i 170 stupnjeva kod video snimanja. I uz najširi kut, video snimka je stablizirana u 4K rezoluciji, s OIS i EIS stabilizacijom, ukupno u čak šest osi.
Trenutno nitko nema takvu stabilizaciju – niti novi top modeli akcijskih kamera A brandova (oni su samo na digitalnoj stabilizaciji). HyperStab uz pomoć žiroskopa drži snimku uspravnom, čak i kad vi rotirate mobitel, primjerice kod trčanja.
Softver za kameru, X-Cam, nudi sve navedene mogućnosti, slow motion, dash cam snimanje te editiranje snimljenih filmova, koje je zaista jednostavno riješeno.
Što se smartphonea unutar Trekker-X4 mobitela tiče to je solidna srednja klasa, s velikom 4400 mAh baterijom, Snapdragonom 660, dobrim 5.5″ FullHD IPS zaslonom te obiljem senzora: žiroskop, senzor ubrzanja, E-Compass, senzor ubrzanja, senzor blizine, senzor svjetla, barometar, termometar, mjerač vlage, visinski senzor i UV senzor.
Spomenuti magnetni priključak Crosscall ima već par generacija, i tako će i ostati. Pa ako imate neki slabiji / stariji model, ndodaci će raditi i na Trekkeru X4.
Što reći, osim da je ovo daleko najzanimljiviji čvrsti (ruged) mobitel kojeg sam ikada vidio. Jedva čekam isprobati ovo čudo od kamere, znate da mi je to slaba točka. Najavljena cijena je 699 eura, a stiže na tržište krajem desetog mjeseca.