Popularne društvene mreže (Facebook, Messenger, Instagram, TikTok) na meti su „napada” od strane korisnika kada se internetom proširila nova vijest.
Snapchat zaustavlja razvoj Pixy drona
Odnosno tvrdnja koja kazuje kako nas ove „aplikacije” prate – to nije ništa novo. Odnosno kako je unutar njihovih tipkovnica (koje svi koristimo) implementiran JavaScript kod koji ima za zadatak „krađu podataka” bankovnih podataka.
Recimo ukratko kako se JavaScript kod „postavljen” unutar tipkovnica svih „Poznatijih” aplikacija odnosno društvenih mreža (Facebook, Messenger, Instagram, TikTok) a svi svakoga dana koristimo te društvene mreže odnosno koristimo njihove tipkovnice.
Android Google Play trgovina na meti malware napada – uklonite ove aplikacije
Što znači ako recimo preko neke od navedenih društvenih mreža, želite kupiti neki proizvod i upisujete podatke zasigurno će ti podatci (bankovni podatci – brojevi kartica) biti upamćeni.
Za sada je ovaj problem uočen i prijavljen na iOS platformi ali svakako treba biti na oprezu kada je i Android mobilna platforma u pitanju. Sve bi još bilo u „tišini i neznanju” da jedan program nije reagirao i jednostavno „kopajući” unutar kodova poznatih aplikacija naletio na zlonamjerni JavaScript kod.
Skriveni malware u mobitelima 60 milijuna korisnika
Čelnici navedenih društvenih mreža za sada se nisu oglasili o ovom problemu ali nas baš zanima što oni imaju za reći po tom pitanju. Krađa podataka dešava se unutar QWERTY tipkovnica koje sve aplikacije nude kao primarne, osim TikToka.
On ima svoju tipkovnicu ali je također JavaScript zlonamjerni kod postavljen i unutar ove poznate društvene mreže. S druge strane također će biti zanimljivo za ispratiti što će reći Google odnosno Play Store te Apple odnosno App Store trgovine aplikacijama, na kojima se ove poznate aplikacije i nalaze – kada će oni i kako zaštiti svoje korisnike.
Samsung Galaxy S23 Ultra imati će ultrazvučni skener otiska prsta
Sada ovaj slučaj ponovno otvara već poznatu priču o tome kako je Trump za vrijeme dok je bio predsjednik Amerike želio totalno zabraniti korištenje TikToka – pod izlikom sigurnosne prijetnje.
Nismo više sigurni dali je to samo bio njegov hir ili su zaista postojali podatci koji su ukazivali na prijetnje. Trump više nije na vlasti a njegove želje i poteze mnogi shvaćaju kao nelogične i poteze koji su neprimjereni za 21. stoljeće.
Napravite savršene objave za društvene mreže s pametnim telefonima Huawei P serije
Ipak ne bi se čudili da se nakon svih godina njegove tvrdnje pokažu točnima i da nas TikTok ali i ostale (Američke) društvene mreže svakoga dana špijuniraju.
Uostalom o tome smo pisali u dva članka „Facebook je odavno u našim životima” i „Google nas špijunira”. Iz godine u godinu neprestano se piše i govori da svaki potez koji radimo na internetu ostane negdje „upamćen”.
Samsung smanjuje proizvodnju pametnih telefona za 2022. godinu
Ali mi (obični) korisnici kao da tome i nije smo baš svjesni jer se jednostavno oglušujemo i ne dajemo pozornost na to – a zaista bi to trebali shvaćati za ozbiljno, zaista bi trebali.