LG ima razloga za zadovoljstvo: prodali su više od 100.000 komada pasivnih 3D FPR televizora u samo dva mjeseca na korejskom tržištu, bez ulaganja u oglašavanje…
Glasnogovornik korejske tvrtke pohvalio se navedenim rezultatima, ustvrdivši da je tako dobra prodaja novog 3D TV uređaja bez TV reklama presedan u svijetu televizora. LG ima problema zadovoljiti potražnju za 3D FPR televizorima, koja nadmašuje proizvodne kapacitete.
Iako će vrijeme pokazati može li se pasivna FPR tehnologija (koju koristi LG, nama nepoznati Visio te uskoro i Philips) nositi s aktivnim 3D televizorima. Nesumnjivo je da pasivna tehnologija ima svojih prednosti, ne samo u cijeni uređaja i naočala koje su tanje, lakše i ne zahtijevaju bateriju i elektroniku. Osim toga, takvi TV uređaji – bilo plazma ili LCD – su jeftiniji, a brzina odziva više nije toliko bitna.
Naime, pasivna 3D FPR tehnologija eliminira najveće nedostatke 3D televizora: crosstalk (zamućenje rubova) te titranje slike, a s time povezane zdravstvene probleme. Čak i ako ne bolujete od epilepsije, od titranja aktivne 3D slike zaboljet će vas glava. Prije ili kasnije; najčešće u roku desetak minuta…
No, pasivna tehnologija ima i svoje nedostatke. Prvi jest, da je 3D slika upola niže rezolucije. Osim toga, kut gledanja 3D slike je osjetno uži. Ne treba zaboraviti niti da su aktivni 3D televizori za 2011. poradili na smanjenju crosstalka, u što smo se osobno uvjerili na Samsungovim D7000 modelima koje smo razgledali u Budimpešti.
[box type=”info”]Znamo otprije: pasivna 3D FPR tehnologija ima potencijala. Kako radi u praksi, vidjet ćemo za koji mjesec kada prvi LG 3D FPR televizori stignu i kod nas… [/box]