Sadržaj
Samsung Galaxy Note7 (da, piše se zajedno!) je jučer predstavljen. Specifikacije i PR na stranu, pogledajmo je li, i zašto jest, Samsung Galaxy Note7 dobar odabir. Hoće li biti moj sljedeći mobitel, ovisi o jednoj jedinoj stvari…
UPDATE: Samsung Galaxy Note 7 možete prednaručiti ovdje
Nema sumnje, Samsung je ove godine napravio veliki posao sa S7 serijom, koji vrijedi i za novi Samsung Note7. Top hardver i specifikacije, premium kućište – očekivano.
No, je li to dovoljno da zamijenim Samsung Note 4 za sedmicu? Već je sam generacijski jaz od dvije godine dovoljan, ali tu je i službeni S7 edge pa se odgovor znatno komplicira.
Evo što se meni osobno sviđa na novom Samsungu Note7.
Zaslon, ekran, ekrančina
Samsung Galaxy Note 4 ima i dan danas izvrstan zaslon. Zapravo, po specifikacijama i gabaritima je praktično identičan onome na Samsungu Note7: 5.7″, QHD, Super AMOLED. OK, na Note7 je zakrivljen, ali to nije nužno prednost :-).
Super AMOLED su najbolji zasloni od pojave spomenutog Note 4. Slabija oštrina Pentile matrice (dijele se neki susjedni podpikseli zbog štednje struje) riješena je QHD rezolucijom, a od tada je i vjernost boja izvrsna (u Basic postavkama zaslona).
Prošle godine je S6 donio i veću svjetlinu, pa je i čitljivost na suncu postala jako dobra. Vidljivi kut i kontrast su oduvijek perfektni na AMOLED zaslonima.
Samsung Note7 realno, nema što popraviti – nema više mjesta za veliki napredak. No, razlike ipak postoje – sada je tu HDR video (više boja, nijasni i vršne svjetline) a dorađena je i izvrsna Always On funkcija koja prikazuje sve obavijesti. Napokon!
Super AMOLED zasloni imaju jedan potencijalno veliki nedostatak. Mogu se zapržiti, tzv. burn in. Pogledajte Samsunge izložene u trgovinama, koji po cijele dane vrte jedan te isti video. Za koji mjesec svi imaju vidljivi burn in. U praksi, srećom, to se iznimno rijetko događa. Do sada smo dobili samo dva prigovora čitatelja na burn in, na Note 2 i Note 3.
Zakrivljeni zaslon, olovčica? Meh, meni to nije zanimljivo. S -Pen u Note 4 se vjerojatno zapržila u ležištu od nekorištenja :-). Na Samsungu Note7, međutim, ima novu funkciju – upravljanje mobitelom dok mu je mokar zaslon. to bi moglo biti korisno.
Koliko je dobar AMOLED vidite tek kad se vratite na LCD. Jednostavno, LCD zaslon je inferioran po svim parametrima. Ponegdje nijansu, ponegdje dosta, ali razlika se – vidi.
Kućište
Vopdootporno je, među najužima je na svijetu (lakše držanje), ima Gorilla Glass 5 zaštitu – dakle, neće svaki pad rezultirati pucanjem skupog stakla – te izgleda izvrsno, u sve četiri boje. Gorilla Glass 5 bi trebao izdržati 80% padova sa 1.6 metara visine.
Uz sve navedeno, kućište je i lagano s obzirom na veličinu zaslona koji zauzima fantastičnih 78% prednje površine, a tu je i bežično punjenje.
Baš nitko ne nudi sve, čak niti većinu navedenog. Ako ovo nije definicija premiuma, ne znamo što jest.
Performanse
Samsung Exynos 8890 je u praksi, najbrži čipset na tržištu. Uz to, Samsungov Touchwizz sada perfektno glatko, no svejedno – razmišljao sam staviti performanse pod nedostatak.
Jer, ovakav mobitel se kupuje jednom u dvije godine, a za pola godine dolazi S8 koji će imati barem 30% brži čipset… Tu Samsung nije ništa kriv; trenutno brži čipset ne postoji, a nasljednik Exynosa 8890 još nije spreman. Loš tajming…
No, igrači imaju razloga za sreću. Ne zobg hardvera – njega poznamo od S7, a treba napomenuti da SD820 ima nešto brži GPU – nego zbog softvera. Kada se pojavio S7, i najavljen je Vulkan API – koji je navodno do 3x brži od OpenGL-a – pitali smo Samsungovce kada očekuju prve igre ubrzane Vulkanom.
Nisu znali, a neslužbeno se govorkalo da će to zaživjeti tek sa S8.
Srećom, nisu bili u pravu. Kupovinom Samsunga Note7 dobivate gaming bundle vrijednosti 400-ak dolara, sa sljedećim naslovima: Angry Birds Pop Bubble Shooter, Asphalt 8: Airborne, Clash of Kings, Empire: Four Kingdoms, Hearthstone: Heroes of Warcraft, Hit, Hungry Shark World, MARVEL Contest of Champions, Need for Speed No Limits, Nonstop Knight, Olympus Rising, Star Wars Galaxy of Heroes, Sims City Free Play i Vainglory.
Već ovaj popis impresionira, no najvažnije – Hit, Need for Speed No Limits, Olympus Rising i Vainglory su rađene za Vulkan API! To donosi vidljivo bolju kvalitetu grafike, pogledajte video.
[youtube id=”ao5t2dKW-VU”]
[youtube id=”iix6KcH_Yx8″]
[youtube id=”e4PdC1P4OKo”]
Naravno, ove igre rade preko Vulkan API-a i na S7 / S7 edge mobitelima. S obzirom da sam gamer, ne treba objašnjavati zašto mi se ovo sviđa…
Kamera – ali samo stražnja 🙂
Samsungova selfie kamera na S7 nije nešto, ne samo zbog niske 5 MP razlučivosti. Postoje upola jeftiniji mobiteli sa boljim selfie kamerama. No, zato je stražnja kamera najbolja na tržištu. Prisjetimo se našeg blind testa kamera, gdje su stotine čitatelja potvrdila naš zaključak – Samsung S7 edge ima najbolju kameru na tržištu.
Na Samsungu Galaxy Note7 je isti hardver – kamera ima 12 MP, EIS i OIS, ali dolazi s novim softverom. Sasvim je logično očekivati da će Samsung Note7 imati najbolju kameru na tržištu.
Baterija
Za vrijeme prošle godine, dok sam nosio LG G Flex2, imao sam punjač na oba radna stola, u uredu, u automobillu a ponekad sam nosio i power bank. Punjenje je bilo svaki dan oko 16 sati…
Samsung Galaxy S7 edge koristim uz jedan punjač, bežični, na kojeg ga odložim svaku večer. Još mi se nije dogodilo oda tijekom dana ostanem bez struje.
Novi Note7 ima 100 mAh manju bateriju, 3500 vs 3600 mAh. No, to je neznatna razlika, a tu je i dalje bežično punjenje (na to se lako naviknuti…) i brzi punjač u paketu, koji za 100 minuta potpuno napuni Note7.
Da se mene pita, maknuli bi S- Pen (pogodite kako se zove utor za S Pen na engleskom… ;-)) i stavili još veću bateriju. No, to onda ne bi bio Note…
Sigurnost? Hmmm
Samsung ima Knox, sada ima i privatni folder, i to se može zaštititi čitačem šarenice. To uvijek radi, za razliku od čitača otiska prstiju koji otkaže poslušnost uz malo vlage. Ačitač šarenice radi i po mraku, i uz sunčane naočale zahvaljujući infra crvenom svjetlu.
No, jel nam to zaista treba? Vidjet ćemo kako je to implementirano, no prisjetimo se čitača otiska prstiju. Što se dogodi kada vam mobitel ne raspozna otisak, iz bilo kojeg razloga? Ukucate pin. Kako je to onda sigurnije od toga da imate samo pin :-)?
Nije, ali je elegantnije i brže u većini slučajeva. Dakle, OK, ali da mi je to killer feature – defintivno, nije.
Očito jest, Samsung Note7 mi se sviđa, ali nisam siguran da ću ga koristiti na dulji rok. Jer, nema ravne inačice…
Zakrivljeni zaslon? Ne, hvala
Dodatan meni – totalno bezveze. Notifikacije u bojama kad mobitel leži na zaslonu? Ok, ali ga ne držim na stolu na zaslonu, pa mi to ništa ne donosi. Bilo što edge related? Mah.
Ali, svakodnevno živciranje i nehotično stiskanje je zajamčeno. I ne, na to se ne možete naviknuti. Rješenje postoji, u obliku navlaka / futrola, no ja to ne koristim.
Realno, jedina korist od zakrivljenog zaslona je lijep izgled i manja širina mobitela. No, Sony Xperia XA je pokazala da mobitel može biti jednao lijep i uzak i s normalnim zaslonom.
Ostaje nada, da će manje zakrivljeni zaslon na Note7 manje smetati. U suprotnom, Note 4 će mi biti zadnji Note, do daljnjeg…
Samsung Galaxy Note7 bit će dostupan za prednarudžbe od 16.8., i dolazit će u paketu s nekim atraktivnim poklonom.
UPDATE: Samsung Galaxy Note 7 možete prednaručiti ovdje