Testirali smo Denon Heos 1, uvodni model u Heos multiroom seriji zvučnika koja je upravo dobila cijenjenu EISA nagradu. Pročitajte kako nam se dopao, te isplati li se kupiti dva Heosa 1 za stereo sustav, ili opcijski mobilni paket s baterijom?
Multiroom sustavi postaju sve popularniji. Osim HiFi tvrtki, i konzumerski brandovi nude slične sustave – Samsung, Panasonic, LG, Sony… To je dobro, više konkurencije znači bolje proizvode i niže cijene.
Tim više vrijedi EISA nagrada koju je Denon Heos osvojio za najbolji europski multiroom sustav za 2015. / 2016.
Prisjetimo se osnovne ideje multiroom sustava: to su samostalni zvučnici koje spajate na kućnu WiFi mrežu. Možete puštati različite playliste za različite sobe, čime upravljate aplikacijom na mobitelu ili računalu. A možete i upariti dva zvučnika u istoj sobi u stereo sustav, kao što smo to mi napravili s dva testna Denon Heos 1 zvučnika.
Uz Denonove Heos 1 zvučnike smo dobili i mobilni Go Pack paket, koji uključuje bateriju i bluetooth adapter. Treba napomenuti da Sonus Art uz svaki isporučeni jači model Denona Heos (svi osim 1) pokloniti USB bluetooth adapter – lijepa gesta. A raduje nas i nova cijena:1.890 kn je vrlo konkurentna ponuda…
Kvaliteta izrade, mogućnosti
Od Denona smo očekivali čistu i preciznu izradu, to smo i dobili. Heos 1 je samostojeći zvučnik manjih dimenzija, ali sve je na njemu dobro napravljeno. To vrijedi i za mobilni dodatak – dodaje se na podnožje i fiksira zakretanjem za četvrtinu kruga – koji naliježe savršeno.
Osim ugrađene WiFi mreže, Denon Heos 1 nema neke posebne mogućnosti. Ok, možete ga spojiti preko 3.5 mm jacka, no i to vam neće raditi ako prvo niste u opcijama softverski podesili taj ulaz… A za to vam treba spajanje na WiFi mrežu. Inicijalno, trebat će vam i priloženi 3.5 mm kabel da setupirate Heos 1.
Denonov HEOS softver za Android je dobro riješen, nudi više opcija za streamanje glazbe – od nama poznatijih tu su Deezer i Spotify – a možete slušati i muziku preko USB sticka. No, ne možete streamati preko Youtubea – šteta, jer autor ovih redaka upravo tamo ima složenu playlistu.
Ipak, zahvaljujući Go Pack kompletu uz koji dobivate i USB bluetooth stick možete spojiti i bilo koji mobitel i puštati muziku s bilo kojeg izvora – da, u tom slučaju i s Youtubea – pa Denon Heos 1 može raditi i kao klasičan bluetooth zvučnik.
Ukoliko dokupite mobilni paket, dobit ćete s njime bateriju koja se postavlja na podnožje. Autonomija joj je solidna, nama je trajala desetak sati.
Kvaliteta zvuka
S Denonom Heos 1 smo imali toplo – hladni odnos. Prvi dojam je teško izbrisati, a naš nije bio bog zna kakav – čuli smo Heosa s nekom lošom playlistom u velikoj sobi, uz pozadinsku muziku (bila je prezentacija u tijeku) i dojam je bio osrednji, nedostajalo je basa. To nam je bilo iznenađenje, jak bas je svojevrsni trademark Denonovih Bluetooth zvučnika – prisjetimo se sjajne Envaye Mini.
No, nakon setupiranja testnog primjerka, vidjeli smo koliko griješimo. Usporedili smo Denon Heos 1 s cjenovno slično slično pozicioniranim (Heos 1 ima novu, atraktivnu cijenu!) Bowers & Wilkinsom T7, koji je naš referentni bluetooth zvučnik, i uvidjeli da Heos 1 ima snažniji bas. Ali ne i bolji srednje tonski spektar, koji nam se i dalje jako dopada na T7.
Heos 1 može povući jako glasno bez da krene u izobličenja ili prštave visoke tonove, i pri tome isporučivati zavidnu količinu i kvalitetu basa. No, spojite li dva Heosa 1 u stereo sustav (setup je pomoću aplikacije) bit ćete nagrađeni sjajnim zvukom po svim parametrima. Kao i uvijek dva zvučnika daju više od dvostruko boljeg zvuka, pa stereo upareni Heosi 1 postaju pravi mali, ali moćan HiFi sustav.
Isplati li se dakle kupiti Denon Heos 1? Ako vam se dopada koncept multiroom ozvučenja, da. Uostalom, tome svjedoči i EISA nagrada za najbolji multiroom sustav. S druge strane, ako poželite ozvučiti cijeli stan ili kuću pripremite se na popriličan izdatak…
Denon Heos 1 smo dobili na test od tvrtke Sonus Art
Cijena Denon Heos 1: 1.890 kn
Cijena Go Pack: 740 kn