Watch GT 5
Denon DRA 800H Polk S50E 1

Denon DRA-800H + Polk Signature S50E recenzija

Sonus Art mi je poslao kombinaciju Denon DRA-800H i Polk Signature S50E krajem prošle godine, na recenziju. Vidite fotografije? Opet sam to napravio.

Zaista, moram prestati uzimati robu na test iz Sonus Arta jer rijetko kada je vratim, a to postaje skup hobi :-).

Nakon što sam zadržao Denon Ceol RCD-N10 + Bowerse 607 uz računalo, sada je Denon – Polk komplet završio u mojoj dnevnoj sobi.

Kako, zašto? Pa, ovo je stereo setup.  Uz televizor, to i nije baš uobičajena praksa…? Razlog je jednostavan: zvuči izvrsno.

A kućna kina, soundbar, woofer? Meh.

Denon Ceol RCD N10 2

Iako sam ljubitelj dobrog zvuka, nisam neki HiFi elitist. Prvi ozbiljni sustav sam nabavio prije 15 – ak godina, sastojao se od Kef iQ7 samostojećih zvučnika i top modela Cambridge Audio 840A stereo pojačala (cca 17.000 kn sve zajedno).

To je zvučalo fantastično uz CD player (također Cambridge Audio), no CA pojačalo je bilo analogno.

Očekivano, zvuk iz DVD playera i MaxTV prijemnika je bio zaista loš.

Onda sam kupio Marantz SR6003 receiver s digitalnim ulazom, koji je poboljšao zvuk za TV ali i čujno pokvario kvalitetu zvuka s CD playera. Cambridge Audio je dvije klase iznad, poslije mi je bilo itekako žao.

CA 840A

No OK. Kako sam više filmova gledao htio sam i neki subwoofer, pa sam isprobao Sonyev. Koji je pak kvario zvuk za muziku, palio sam ga ikad ili nikad.

Na kraju mi je sve dozlogrdilo, rasprodao sam stereo sustav i nakon nekog vremena nabavio Samsungovo kućno kino serije 7000, sa cijevnim pretpojačalom vrijednosti oko 8000 kn. 7.1 zvuk, fini mekani basevi i vokali, bežični stražnji zvučnici – bio sam zadovoljan.

No slušao sam ga sve rjeđe i rjeđe, na kraju par puta godišnje. Stoga je skupljanje prašine iz dnevne sobe prebačeno u offline mod u priručno skladište.

I sada ovo: Denon DRA-800H i dva samostojeća stereo zvučnika. Povratak na početak?

Denon DRA 800H Polk S50E 1 Denon DRA-800H specifikacije

  • Izlazna snaga: 100 W po kanalu (8 ohma, 20Hz-20kHz) i 145 W po kanalu (6 ohma, 1 kHz)
  • Impedancija zvučnika: 4-8 ohma
  • Ulazna osjetljivost: 200 mV
  • Frekvencijski odziv: 10 Hz – 100 kHz
  • Potrošnja energije: 220 W
  • Potrošnja energije u stand-byu: 0.1 W
  • 5 HDMI ulaza HDPC 2.3 kompatibilna, 1 phono ulaz, 2 analogna audio ulaza, 2 digitalna optička, jedan koaksijalni ulaz, USB-A ulaz, ulaz za DAB+/FM, izlaz za subwoofer
  • 1 HDMI izlaz, multiroom analogni izlaz, izlaz za slušalice
  • Dimenzije: 434 x 151 x 339 mm
  • Masa: 8.6 kg
  • Mogućnosti: glasovne naredbe Amazon Alexa, Google Assistant ili Apple Siri; Multiroom mogućnosti (HEOS ili Airplay), upravljanje aplikacijom na mobitelu, DAB+, WiFi, Internet radio, Spotify, Deezer, Tidal, USB reprodukcija, Bluetooth
  • Cijena: 4290 kn

Denon DRA 800H 6 Stereo receiver? Pa zašto nisam kupio normalno stereo pojačalo? Ili pak “normalan” 7.1 receiver pa ako jednog dana ipak odlučim dodati i druge zvučnike…?

Stereo pojačalo ima znatno manje mogućnosti, dok 7.1 receiveri moraju biti 2x ili 3x skuplji da bi dali podjednaku kvalitetu zvuka.

Kućno kino? Ono zvuči dramatično lošije na bilo kakvoj muzici. Osobno, daleko radije imam dobar 2.0 ili 2.1 zvuk, nego loš 7.1 – a sva kućna kina koja sam čuo zvuče patetično prema ovoj kombinaciji. Stoga da, stereo receiver je way to go.

Denon DRA-800H ima sve moguće načine spajanja, donosi multiroom, A/B izlaz za zvučnike, obični i digitalni radio tuner, internet radio, WiFi spajanje na kućnu mrežu, ima dobru aplikaciju za upravljanje i prije svega, jako dobar zvuk i mnogo snage s obzirom na svoj cjenovni razred.

Podržava sve bitne formate i standarde, osim HDR10+ (Samsung, Panasonic) i Audyssey auto tuning zvuka.

Denon DRA 800H 4

No zato su tu 4K Ultra HD 60 Hz video, 4:4:4 Pure Color sub sampling, High Dynamic Range (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG), 3D and BT.2020 pass-through, HDCP 2.3 procesiranje na svim HDMI konektorima te HDMI Audio Return Channel (ARC) port.

Ovo je u osnovi funkcijama nabrijano stereo pojačalo. Dakle, Denon DRA-800H ima snage potjerati i kapacitetnije zvučnike uz i dalje HiFi kvalitetu, i svakako spada među best buy uređaje.

Polk Signature S50E

Denon DRA 800H Polk S50E 5

Polk Signature S50E

  • Hi-Res Terylane visokotonac od 2.54 cm
  • Pojačani polipropilenski driveri niskog izobličenja od 13.34 cm
  • Crossover frekvencija: 2.5 kHz
  • Preporučeno pojačanje: 20-150
  • Ukupni frekvencijski odziv: 42 Hz–40 kHz
  • Osjetljivost: 89 dB
  • Električni ulazi: pozlaćeni konektori
  • Dimenzije: 95 x 19.05 x 27.69 cm (širina s podnožjem: 26.16 cm)
  • Masa: 14.51 kg
  • Cijena: 2625 kn po komadu

Veliki su, ali najmanji u Signature seriji. Polk je američki proizvođač zvučnika s 50 godina tradicije koji se proslavio 80-ih godina s izvrsnim Stereo Dimensional Array zvučnicima. Oni su nudili vrhunski HiFi zvuk i mnogo basa po pristupačnoj cijeni.

Denon DRA 800H Polk S50E 3

Ne iznenađuje da su pobrali brojne nagrade a njihovo nasljeđe vrijedi i danas – Polk nudi mnogo muzike za malo novaca.

Polk Signature S50E ima Power Port bass reflex sustav, jedan tweeter i dva srednjetonca / woofera.

Bass reflex je na dnu i “puca” u svim smjerovima.

Za razliku od velike većine zvučnika ne puše na stražnju stranu, pa ove zvučnike možete staviti sasvim do zida bez utjecaja na kvalitetu zvuka.

Polk Signature S50e 1 Osim olakšanog smještaja, ovakav sustav bass reflex izlaza eliminira turbulencije zraka koje nastaju u klasičnim tubama, što rezultira čišćim i boljim basevima.

Konektori su pozlaćeni i omogućavaju Bi-Wire i Bi-Amp spajanje.

Denon DRA 800H Polk S50E 2 e1586106882971

Twitter je napravljen od Terylene, lagane sintetske poliesterske tkanine i podržava frekvencije od 2.5 Khz do 40 Khz.

Dva 5.25″ zvučnika su i wooferi, s Dynamic Balance tehnologijom i visokom osjetljivošću od 89 d(B)a, što znači da će ih dobro potjerati i neko slabije pojačalo.

Kvaliteta zvuka

S obzirom da sam u istoj prostoriji imao Kef iQ7, moram reći da mi se Polk Signature S50E znatno više sviđa. Razlog je jednostavan: američki zvučnici imaju zamjetno više basa.

Toliko, da vam woofer nikada neće trebati, osim ako i8sključivo gledate filmove na niskim razinama glasnoće. No tada vam ionako ne bi odgovaralo mumljanje woofera.

Denon DRA 800H Polk S50E 6

Naravno, za gledanje filmova je i dalje bolaj opcija priključiti subwoofer. No količina basa koju Polk Signature S50E isporučuje je zaista impresivna. Ovo su fantastični zvučnici za bass heavy muziku, od popa do techno nabijačine.

A što je s finijom glazbom? I tu su Polk S50E vrlo dobri. Ne boje se niti klasike, zahvaljujući čistim vokalima i visokim tonovima koji nikada ne pršte.

Zvuk nije koloriran i mekan kako neki preferiraju, ali je dovoljno kvalitetan da ovaj setup može služiti i za HiFi slušanje glazbe, i za gledanje filmova. A po potrebi, ako treba izbiti prozore iz okvire techo partyem, može i to.

Denon DRA 800H Polk S50E 1

Teško ćete pronaći stereo sustav s punokrvnim AV receiverom i obiljem opcija, za kojeg možemo ustvrditi tako nešto.

Čak je i bolja polovica ostala iznenađena kad sam pustio Youtube playlistu putem Bluetootha: “I ovo sranje dobro zvuči na ovim zvučnicima”. To je otprilike najveći kompliment koji je mogla dati, zajedno s dozvolom da ove gromade ostanu u dnevnoj sobi…

OK, a gdje mi je woofer? Nema ga. Možda ga nabavim, no kako više i češće slušam glazbu nego gledam filmove to nije vjerojatno.

I za kraj, sjećate se kućnog kina s početka priče? Poklonio sam ga, i nedavno ga ponovno poslušao. I jako se razočarao. Toliko je nemjerljivo bolja kombinacija Denon – Polk…

Najčitanije