Sadržaj
Cubot X50 podsjeća na prve Cubot mobitele koje sam testirao prije 4- 5 godina. Svi redom s premium izradom, od stakla i metala, s OK kamerama i natprosječnim ekranom, a sve po diskontnim cijenama.
No onda je stigla poplava plastičnih modela, neimpresivnih i jako sličnih specifikacija, koji nisu postali lošiji – ali konkurencija je uhvatila priključak, i po kamerama i po ekranima.
U međuvremenu, najbolji Cubot mobiteli su postali robusni King Kong mobiteli, no to bi se moglo promijeniti s Cubotom X50.
Novi flagship tvrtke je – tadaaaa – stakleni! I to s najboljom mogućom kombinacijom, matiranim stražnjim staklom koje izgleda jako dobro i ne skuplja packe.
Ekran je sada FullHD – što je optimum i u znatno skupljim cjenovnim razredima – dok je baterija dobrog trajanja, glavna kamera ima 64 MP a tu je i širokokutna od čak 16 MP, u vrijeme dok sva konkurencija nudi 8 MP.
Ok, znamo, MP nipošto nisu glavni pokazatelj kvalitete fotografija, ali su dobar pokazatelj da je Cubot odriješio kesu kod izrade X50 modela. Pa, on po prvi puta ikada, ima pravi pravcati bokeh dobre kvalitete zahvaljujući velikom senzoru glavne kamere – izvrsno!
Kako radi i kakvi su dojmovi o Cubotu X50?
Cubot X50 specifikacije i cijena
- Dimenzija i masa: 77.5 x 166.7 x 9.2 mm, 215 g
- Zaslon: 6.67″ FHD+ (2400×1080), IPS, 1300 : 1 kontrast, 450 niti
- Čipset: Mediatek Helio P60 (MT6771, octa core, 4x 2 GHz ARM Cortex-A73 + 4x 2 GHz ARM Cortex-A53), 64 bit, 12 nm
- GPU: Mali G72 800 Mhz
- Memorija: 8 GB 933 MHz LPDDR3 RAM / 128 GB za pohranu + microSD
- Kamere
- stražnja: 64 MP F2.2 PDAF + 13 MP + 0,3MP, 1/2″, F1.8, autofokus, Dual LED bljeskalica, night mode
- selfie kamera: 32 MP
- Baterija: neizmjenjiva Li-Po 45000 mAh
- Povezivost: USB-C, i-Fi 802.11 a / b / g / n, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
- Platforma: Android 11
- Ostalo: Face ID,Hybrid Dual SIM
- Cijena: Cubot X50 1599 kn
Dizajn i ergonomija
Stakleno kućište – nema boljeg za premium dojma. Kao što sam već rekao, stražnje staklo je matirano, što donosi fini svilenkasti osjećaj u ruci i ne prima packe. Bolje ne može, ako mene pitate.
Dojam kvalitete i čvrstoće je na visini, i realno mogu prigovoriti tek debljini i masi mobitela – Cubot X60 ima 4500 mAh i struk od 9.2 mm, što bi u flagship klasi bolje izgledalo.
Ergonomski, zamjerku imam samo na jednu stvar – bočni čitač otiska prsta, smješten je taman na sredinu mobitela, gdje očekujete power tipku – a koja je iznad njega.
Ako ne koristite otključavanje otiskom prsta, ovo će vas smetati, a rješenje jest – setupirajte čitač…
Očekivano, od vodootpornosti i bežičnog punjenja nema ništa, ali sve ostalo je iznad prosjeka cjenovnog razreda (1600 kn).
Raduje i mala rupica za selfie kameru u sredini ekrana, te zaista tanki bezeli.
Inače se po bezelima (okvirima oko ekrana) lako prepoznaje cjenovni razred, ali kod Cubota X50 to nije slučaj, osim možda po bradi.
Ekran
Klasičan IPS FullHD+ ekran nudi izvrsnu oštrinu (radi RGB matrice bolju od OLED ekrana s pentile matricom – dakle, svih OLED ekrana) te solidnu svjetlinu i za dnevno korištenje.
Dijagonala je velika, pa je zaista lijepo raditi, surfati i igrati se na 6.8″ ekranu.
Osim oštrine, po drugim parametrima je bolja OLED tehnologija – vidljivi kut je OK, osim što Cubot X50 dosta mijenja svjetlinu na manjim odmacima, vidljivo u low light uvjetima.
Boje i kontrast su ok, a na raspolaganju vam je i klasična mogućnost podešavanja ekrana, pa će svatko pronaći idealne postavke.
Sve u svemu, Cubot je odabrao solidan ekran, vidljivo bolji od HD+ konkurenata.
Hardver i performanse
Sa Helio P&0 čipsetom sam se već susreo u Cubotu Note 20 Pro koji je bio na testu u siječnju, pa sam znao otprilike što mogu očekivati, iako je ovo jača varijanta, gdje i A53 jezgre kuckaju na 2 GHz.
Radi se o čipsetu niže srednje klase, s četiri brze i četiri štedljivije jezgre. Kako se pokazalo, jača strana mu je štedljivost, a ne performanse.
Također, rado bih vidio nekog Cubota s bržim čipsetom – no onda cijena ne bi bila ovako dobra…
U kombinaciji s raskošnih 8 GB RAM-a i 128 GB za pohranu, Cubot X50 je odvrtio sljedeće brojke na benchmark testovima:
Cubot x50 benchmark rezultati
- Antutu v9.2.5.: 209537 bodova
- GeekBench 5 Single / Multi score: 287/ 1362 bodova
- PC Mark Work 3.0: 6439 bodova
- PC Mark Storage Score: 5791 bodova
- 3D Mark Wild Life: 657
Sučelje čistog Androida 11 radi lijepo glatko, skrolanje web stranicama – lak i onima s mnogo animiranih reklama – jest ugodno, no učitavanja zahtjevnijih igara znaju potrajati, a i ne računajte naviše od medium detalja.
Za casual gamera sasvim dovoljno, a ako se ne igrate Helio P60 nudi zadovoljavajuće performanse, i pokazalo se, finu štedljivost.
Softver i baterija
Klasika, čisti Android 11, danas baš i nije nešto za pohvaliti se. Ili jest? Android 12 se pokazao bugovit (kao i svaku jesen…) na Pixelima, pa je možda bolje ostati na 11 za sada.
Ugodno iznenađenje jest sigurnosna zakrpa koja je stigla početkom studenog, za mjesec – studeni! Jako ažurno, svaka čast.
Veseli FM radio, a ostalo je standardno za Android 11. sigurnosna zakrpa je sasvim svježa, iz 11. mjeseca, što je lijepo i nije uvijek tako ažurno za mobitele ove cjenovne klase.
Ono što jest izvrsno, je baterija. Ne puni se posebno brzo, nema bežično punjenje, ali ima autonomiju od 8 – 9 sati SOT-a što je izvrsno po svim parametrima. Normalnim korištenjem trajat će vam dva dana, komotno…
Kamere
Opa, 64 MP glavna kamera, 13 MP širokokutna, noćni mod rada – ovo zvuči dobro, baš kao i selfie kamera s čak 32 MP. OK, nema OIS-a, što je i očekivano. Kako radi glavna kamera Cubot X50 mobitela?
Prvo što upada u oči, jest rezolucija od 6912 x 9216, dakle mobitel po defaultu ne radi pixel binning nego snima fotografije u 64 MP. Kako to radi?
Ovo je prva fotografija koju sam snimio s Cubotom X50, i zaista je dobra. Fotografirana je po noći, u uvjetima s malo svjetla. Šum je dobro potisnut, boje su vjerne, oštrina je OK a tu je i pravi pravcati bokeh efekt, milijun puta bolji od lažnog zamagljenog kruga koji su donosili prijašnji Cuboti.
Kako radi noćni mod rada? Dobro, uz jednu ogradu Cubot X50 nema OIS, pa je potrebna mirna ruka. Lako je moguće da noćna fotografija bude lošija – mutnija – od one na automatici, ako vam je ruka zadrhtala. Ako nije, bit će bolja.
Ipak, mnogo MP i na velikom senzoru ne donosi čuda u zaista slabom osvjetljenju, ali u normalnim low light uvjetima – kafić primjerice – Cubot X50 je OK.
I po danu treba paziti na mirnu ruku – ili, za svaki slučaj, napravite dvije fotografije.
Kakva je oštrina 64 MP? Zapravo, bolja od očekivanja:
Tu je i makro kamera, no glavna kamera može lijepo fokusirati i na blizu, pa ju je u većini slučajeva bolje koristiti. A dobit ćete i onaj lijepi bokeh efekt, savršeno uvjerljiv jer nije nastao softverskim trikovima.
Slijedi glavna kamera, makro kamera, širokokutna kamera:
Općenito, širokokutna kamera je vrlo dobra – osim u low light uvjetima, no to je tako i kod znatno skupljih mobitela.
Zaključak
Cubot X50 je dobar mobitel, ne samo po specifikacijama. Njegova matirana stražnja površina daje luksuzni premium izgled i osjećaj u ruci, performanse su OK, a kamere – sve redom – su dobre, uz mirnu ruku. To je i sasvim dovoljno memorije (8 / 128 GB), pa je očito da Cubot ovim modelom cilja na kupce koji žele odmak od plastičnih kućišta. Čisti Android, jako dobra autonomija baterije i tradicionalno dobra cijena mamac su za kupovinu.