Sadržaj
Nakon nekoliko modela niže klase stigao je Cubot P30 koji jako dobro pogađa zahtjevnije, ali i dalje štedljive korisnike. Jer, za 1399 kn nudi zaista mnogo: atraktivan dizajn koji jako sliči prošlogodišnjem šampionu visoke klase Huawei Mate 20 Pro mobitelu.
Tako Cubot P30 ima čak tri stražnje kamere, noćni mod fotografiranja, AI potpomognute glavne i selfie kamere, veliku bateriju i naravno, čisti Android 9.0 Pie. Performanse? Sasvim u redu, a i memorije ima dovoljno.
Tu je i dovoljno memorije a ekran je nadograđen na FullHD+ rezoluciju, uz lijepih 6.3″ dijagonale. Za traženih 1399 kn, Cubot P30 je puna šaka brade posebno jer znamo da su dijelovi, podrška i servis osigurani (Se-Mark već godina uvozi i zastupa Cubot mobitele).
Cubot P30 očito cilja na mlađu publiku koja voli mnogo fotografirati, nakrcan je Sony senzorima i na papiru zvuči jako dobro. Kakva mu je kvaliteta fotografija, te kako sve skupa radi?
Cubot P30 specifikacija
- Dimenzije: 156.6 x 74.3 x 8,1 mm
- Masa:
- Zaslon: IPS LCD 6.3″, 19.5 : 9, 2340 x 1080, 410 ppi, 90% NTSC spektra boja, 1300 : 1 kontrast, 450 niti svjetlina, 2.5D staklo, notifikacijska LED dioda
- Čipset: Mediatek Helio P23 (MT6763T, octa core, 4x 2.35 GHz ARM Cortex-A53 + 4x 1.65 GHz ARM Cortex-A53), 64 bit, 16 nm
- GPU: ARM Mali-G71 MP2, do 770 MHz
- Memorija: 4 GB RAM LPDDR3 666 MHz, 64 GB ROM + microSD
- Kamere:
- stražnja 12 MP, Sony IMX486, F2.6, PDAF fokusiranje, HDR, FullHD video @ 30 FPS
- širokokutna: 8 MP, F2.2, 125 stupnjeva vidljivi kut
- dubinski senzor 20 MP: Sony IMX350
- selfie kamera: 13 MP Sony IMX214 F2.8
- Povezivanje: USB-C, OTG, Wi-Fi 2.4G i 5.0G, 802.1.1 a/b/g/n, Bluetooth 4.2
- GPS: GPS / A-GPS
- Baterija: Li-Ion 4000 mAh, nije odvojiva
- OS: Android Oreo 9.0 Pie
- Ostalo: Čitač otiska prstiju, Face ID (kamera), silikonska maskica, zaštitna folija predinstalirana na ekranu
- Ustupio: Se-Mark
- Cijena Cubot P30: 1399 kn
Dizajn, ekran, ergonomija
Stražnja strana izgleda poznato? O da, ovo je Mate 20 Pro: od četvrtastog otoka kamera, do finiša stražnje površine.
To je više nego ugledan uzor. Ergonomija je sasvim u redu, klasični čitač otiska prstiju je i dalje najbrže rješenje, a tu je i otključavanje prepoznavanjem vlasnika putem selfie kamere.
S obzirom na izduljeni zaslon s 19.5 : 9 omjerom stranica, Cubot P30 nije pretjerano širok (74 mm) niti visok, pa je ovo neka optimalna mjera za ugodno nošenje i korištenje.
Atraktivan waterdrop notch i za klasu relativno mali bezeli pridonose estetskom dojmu više klase, i spomenutim umjerenim dimenzijama.
Uz Cubot P30 dobivate, kao i uz sve Cubot mobitele, silikonsku maskicu i predinstaliranu zaštitu ekrana.
Zaslon je IPS dobrih performansi i visoke fullHD rezolucije što mu donosi jako dobru oštrinu, bolju nego kod OLED-a istih karakteristika.
Svjetlina mu je dovoljna za rad i na otvorenom po danu, iako naravno nije na flagship razini.
Stabilnost vidljivog kuta je dobra, boje i kontrast se mijenjaju u očekivanim okvirima za IPS matricu ove cjenovne klase.
Cubot P30 fino sjeda u ruci, posebno s priloženom silikonskom futrolom. Ukupan dojam je dobar. Izrada je OK iako P30 nema premium materijale.
Hardver, baterija
Mediatek Helio P23 je solidno brz i prilično štedljiv čipset. Osam Cortex-A53 jezgri – četiri brze, četiri štedljive – rade dobro, pa je svakodnevni rad u kombinaciji s dovoljnih 4 GB RAM-a i 64 GB za pohranu ugodan.
Ova kombinacija izvrti oko 106.000 Antutu bodova, prema očekivanjima. Pogledajmo benchmark rezultate:
Cubot X19 benchmark rezultati
- Antutu v8: 106417 bodova
- GeekBench 5 Single / Multi score: 155 / 826 bodova
- GeekBench 5 GPU render script: 683 bodova
- PC Mark Work 2.0: 5116 bodova
- PC Mark Storage Score: 6066
- 3D Mark Sling Shot Extreme OGL: 517 bodova
- 3D Mark Sling Shot Extreme Vulkan: 551 bodova
S obzirom da sam već testirao par mobitela s Helio P23 čipsetom, znao sam što mogu očekivati: pretežno gladak rad Android 9.0 Pie sučelja, koje trzne pod opterećenjem tipa kad treba rotirati prozor a otvoren je browser / igra.
Samo surfanje, mnogima najvažnije mjerilo performansi, jer iznenađujuće ugodno.
Treba pričekati da se stranica učita, i oprostiti pokoji trzaj kod reklama ili dok se ne učitaju sve fotografije.
Ali nakon toga, pogledajte sami – skrolanje je brzo i glatko, kao na skupljim modelima.
Cubot P30 ima 4000 mAh veliku bateriju, što je znatno veći kapacitet od prosjeka. Možete računati na dva dana normalnog korištenja ili jedan dan super intenzivnog, s oko osam sati upaljenog ekrana. To je izvrsno, ne samo u mjerilima cjenovne klase.
Softverski, tu sve znamo: Cubot ugrađuje isključivo čisti Android OS, u ovom slučaju Android 9.0 Pie.
Raduje “normalni” čitač otiska prstiju koji možete kombinirati i s prepoznavanjem lica.
Kamere
E, to smo čekali – svakako najzanimljiviji dio Cubota P30 su tri stražnje kamere, u sljedećoj konfiguraciji:
-
- stražnja 12 MP, Sony IMX486, F2.6, PDAF fokusiranje, HDR, FullHD video @ 30 FPS
- širokokutna: 8 MP, F2.2, 125 stupnjeva vidljivi kut
- dubinski senzor 20 MP: Sony IMX350
- selfie kamera: 13 MP Sony IMX214 F2.8
Kako tradicionalno krenem s testiranjem mobitela prije gledanja specifikacija, Cubot P30 me malo zbunio. Prvo, ako upalite AI poboljšanje slike, nemate na raspolaganju širokokutnu kameru.
Namjerno, ili je to stvar predprodukcijskog mobitela?
Drugo, imate u meniju kamere zum opciju, koja radi OK – na mobitelu uopće nisam primjetio da se radi o softverskom uvećanju, tek na desktop računalu sam to primjetio.
Treće, Night Mode radi i sa širokokutnom kamerom, a radi i po danu.
Četvrto, ovo mi je prvi Cubot mobitel s pravim bokeh efektom. Do sada smo imali softverski ostavljen oštar krug u sredini slike dok se sve ostalo zamutilo, sada Cubot P30 to radi daleko bolje:
Bokeh zamućenje je jako dobro napravljeno, vrlo uvjerljivo i uz minimum šuma. Cubot P30 je jasno prepoznao i lišće podloge. Neki flagshipi to ne odrade tako dobro.
S druge strane, vidljiva je problematična detekcija rubova, Cubot P30 na nekim dijelovima nije uspio razlučiti bocu od pozadine. To skuplji mobiteli – ne uvijek doduše – naprave bolje. Ovdje se vidi rad 20 MP senzora dubine.
Kakva je širokokutna kamera?
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-29.jpg” leftlabel=”” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-30.jpg” rightlabel=”” mode=”horizontal” width=””]
Zanimljiva! Znamo da je dobru širokokutnu kameru teže napraviti od klasične, pa na neke kompromise moramo pristati.
Kadar je dobar, kamera hvata 125 stupnjeva prema specifikacijama a oštrina je vrlo dobra – u centru. Što idem dalje oštrina pada, vrlo vjerojatno radi ispravljanja fisheye zaobljenosti jednostavnim razvlačenjem kuteva.
No ionako velika većina fotografija ne napušta mobitel i društvene mreže, gdje širokokutna kamera sa svojim spektakularnim kadrovima može zaista oduševiti.
A noćni mod fotografiranja? Prije samo 2.5 godine smo ga vidjeli u Huawei P20 Pro mobitelu, danas je stigao i u Cubot P30. I da, radi dobro, čak bih rekao vrlo dobro. I da, radi i po danu :-=
Prvo, night mode na Cubotu P30 je vrlo brz, treba mu do dvije sekunde da napravi fotografiju.
S obzirom da to flagshipi rade i po 5- 6 sekundi, jasno je da Cubot P30 ne snima tako veliki broj fotografija prije spajanja u jednu, no rezultat nije loš.
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-25.jpg” leftlabel=”automatske postavke” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-27.jpg” rightlabel=”night mode” mode=”horizontal” width=””]
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-23.jpg” leftlabel=”automatika” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-21.jpg” rightlabel=”night mode” mode=”horizontal” width=””]
Ovo zapravo izgleda vrlo dobro. Treba uzeti u obzir da je otvor blende malen prema današnjim standardima (EXIF očitava F2.6) Nema pretjeranog pretvaranja noći u dan, boje su dobro balansirane a šuma je pod kontrolom. I to ne zbog agresivnog uklanjanja šuma koji ubija detalje.
Detalja uvijek ima više od očekivanja kada fotografirate s glavnom kamerom, koja pak pokazuje limite u vidu dinamičkog raspona- opet, očekivano.
Isto vrijedi i za selfie kameru, ali s obzirom da je lice gotovo uvijek dobro eksponirano, to i nije neki bitan nedostatak.
Selfie kamera ima i jako dobro riješen zum. Donja fotografija je nastala s istim odmakom ruke kao i gornja:
Softversko uvećanje? Ok, ali zašto onda doljnja fotografija ima primjetno više detalja nego zum iz gornje :-)? Ovo je jako dobro izvedeno na Cubotu P30.
Kako radi AI, poboljšanje umjetnom inteligencijom? Prema mojem sudu, na dva načina: povećava kontrast (na račun detalja u sjeni) i povisuje zasićenost boja.
[sciba leftsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-6.jpg” leftlabel=”automatske postavke” rightsrc=”https://preporucamo.com/wp-content/uploads/2019/12/Cubot-P30-test-foto-5.jpg” rightlabel=”AI fotografija” mode=”horizontal” width=””]
Za moj ukus, bilo bi dobro da se AI postavke mogu malo smanjiti. U većini slučajeva dobit ćete realniju fotografiju bez AI začina.
Galerija fotografija po danu:
Galerija noćnih i low light fotografija:
Zaključak
Cubot P30 ima dovoljno memorije, prilično brz čipset, dobar ekran visoke rezolucije i raskošnu bateriju koja će potrajati dva dana, uz neko normalno korištenje. No glavni aduti su mu kamere. Ima ih tri sa stražnje strane, sve koriste dobre Sony senzore i donose mnogo noviteta u niskoj cjenovnoj klasi.
Ovo je prvi Cubot koji ima dobar – ili izvrstan, ovisno od fotografije – bokeh efekt, prvi je sa širokokutnom kamerom i prvi s noćnim modom rada. Tu je i AI poboljšanje fotografije, no to je stvar ukusa – zna previše nabrijati boje. Ukupan dojam je dakle dobar: ovo je još jedan dobro složen Cubot mobitel koji naglasak stavlja na fotografije. One nisu flagship kvalitete, ali većinu vremena će vas ugodno iznenaditi, posebno kad gledamo kroz prizmu cijene Cubota P30