Sadržaj
Cubot Note Plus jako dobro slijedi tradiciju tvrtke – daje mnogo za uložen novac. Dobre performanse, Nougat 7.0, FullHD zaslon i 16 MP / 16 MP kamere se ne nalaze baš često u rangu cijene oko 1000 kn. Kako radi u praksi…?
Cubot Note Plus je hardverski identičan nedavno testiranom Cubot X18 mobitelu, osim kamera i zaslona. No to je dobro: pokazalo se da je Mediatek MT6737T dobar odabir u nižoj cjenovnoj klasi, koji je otprilike dvostruko brži od prosjeka. Odvrti skoro 40.000 Antutu bodova, što je u kombinaciji sa potpuno čistim Androidom 7.0 Nougat jamac dobrog rada.
FullHD zaslon bit trebao biti vrlo dobar, prema dosadašnjim iskustvima sa Cubot mobitelima, dok 5.2″ dijagonala donosi ugodno male dimenzije mobitela. Tu je i stražnji čitač otiska prstiju koji obećaje rad u 360 stupnjeva te otključavanje mobitela u samo 0.1s.
Cubot Note Plus se hvali i kamerama, koje djeluju impresivno: 16 MP imaju i stražnja i selfie kamera, tu je i Sony senzor te objektiv s pet leća.
Očekujemo dobre foto mogućnosti. Kako zapravo radi Cubot Note Plus, izdrži li baterija cijeli dan maltretiranja, jesu li kamere zaista dobre i u konačnici – isplati li se kupiti pored atraktivnog, ali skupljeg Cubota X18?
Cubot Note Plus specifikacija i cijena
- Dimenzije: 148 x 73 x 8.5 mm
- Masa: 165 g
- Zaslon: IPS LCD 5.2″, 1920 x 1080, 424 ppi, 90% NTSC spektra boja
- Čipset : Mediatek MT6737T , 4x Cortex-A53 do 1.5 GHz, 64 bit, 28 nm
- GPU: Mali-720 MP2, do 600 MHz
- Memorija: 3 GB RAM LPDDR3, 32 GB ROM + microSD
- Kamere: stražnja 16 MP, F2.2, Sony senzor, HDR, FullHD video @ 30 FPS, Autofokus. Selfie 16 MP
- Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
- GPS: GPS / A-GPS
- Baterija: Li-Ion 2800 mAh odvojiva
- OS: Android Nougat 7.0
- Ostalo: Čitač otiska prstiju, FM radio
- Ustupio: Se-Mark
- Cijena Cubot Note Plus:
Dizajn i ergonomija
Tko kaže da su 16:9 zasloni zastarjeli? Možda jesu na većim dijagonalama, ali na 5.2″ to je prava mjera. Širina i visina takvih mobitela su umjerene, pa ih je ugodno držati u ruci.
Cubot Note Plus je plastičan, sa stražnjim poklopcem od matirane plastike. Ona izgleda manje atraktivno od lakirane sa sjajnim finišem, ali se i znatno teže grebe. Poklopac je odvojiv a baterija je izmjenjiva. Cubot Note Plus dolazi sa zaštitnom silikonskom maskicom, koja nam se sviđa.
Ne izgleda loše, minimalno mijenja dimenzije i što je najvažnije, ugodnija je u ruci od plastičnog poklopca.
Kapacitivne tipke su smještene ispod zaslona pa ne zauzimaju korisnu površinu. Nisu osvijetljene ali su vrlo reflektivne. Dobro su vidljive u svim uvjetima, osim u potpunom mraku.
Ako skinete priloženu silikonsku maskicu, Cubot Note Plus će biti nešto uži, ali i znatno klizaviji u ruci, te podložan mikro ogrebotinama. Naš savjet je da maskicu stalno koristite.
Čitač otiska prstiju smješten je sa stražnje strane. To je Ok, iako bi smo ga radije vidjeli s prednje strane, ispod zaslona. Radi vrlo dobro, otvaranje je brzo (iako, nije baš 0.1 sekunda…) i dobro hvata i pod kutem – nije važno kako držite mobitel. Kao i svi drugi čitači otiska prsta, ne radi ako su ruke vlažne.
Ovo je prvi testni Cubot sa USB-C konektorom, kojeg itekako pozdravljamo. Priznajem, odučio sam se od starih microUSB-a i nišanjenja kod spajanja. USB-C je bolji i komforniji.
Ukupan dojam je dobar. Cubot Note Plus je utilitarni mobitel koji ne mami lažnom šminkom. Ako tražite premium materijale i izradu, morat ćete dublje zavući ruku u džep.
Zaslon
Cubot Note Plus ima 5.2″ FullHD IPS zaslon, sposoban prikazati solidnih 90% NTSC spektra boja. Zaštićen je 2.5D staklom (zaobljeno prema rubovima) i ima vrlo dobre osnovne karakteristike, ali i jedan nedostatak.
Kontrast je dobar a vidljivi kut i čitljivost na otvorenom su vrlo dobri. Raduje što su kvalitetni zasloni stigli i u ovako nisku cjenovnu klasu – barem kod Cubota. Pogledajte kako izgleda zaslon po danu.
Ok, sada više nema sunca kao prije koji tjedan :-(, ali visoka svjetlina i reflektivnost zaslona ulijevaju povjerenje da će i na direktnom suncu biti dobar.
Raduje i široki vidljivi kut, još jedno svojstvo donedavno specifično samo za višu klasu mobitela. Cubot Note Plus ne gubi mnogo na svjetlini, kontrastu i zasićenosti boja pod otklonom.
Oštrina je izvrsna – FullHD na 5.2″ donosi veliku gustoću piksela koje zapravo niti ne vidite – ali zaslon ima jedan nedostatak – postavke boja. Inicijalno, boje vuku na hladan dio spektra, pa se potrebno poigrati sa Miravision kontrolama. Srećom da su ovdje, ali navedeni nedostatak je dosta teško ispraviti. Ovo je prigovor u apsolutnom smislu, koji ne uzima u obzir cijenu mobitela.
Hardver i performanse
Cubot Note Plus koristi isti čipset kao i nedavno testirani Cubot X18. Radi se o iznenađujuće sposobnom Mediatek MT6737T , quad core čipsetu s četiri Cortex-A53 jezgre koje rade na taktu do 1.5 GHz. Taj 64 bitni čipset izrađen je u 28 nm tehnologiji, s integriranim Mali-720 MP2 grafičkim procesorom.
Cubot Note Plus ima na raspolaganju 3 GB RAM-a i 32 GB za pohranu što se može proširiti s microSD karticom. Cubot Note Plus je odvrtio sljedeće rezultate na našoj bateriji testova:
Cubot Note Plus benchmark rezultati
- Antutu v6.2.7.: 38691 bodova
- GeekBench 4 Single / Multi score: 631 / 1785
- GeekBench 4 GPU: 1082
- 3D Mark Sling Shot Extreme: 176 bodova
- PC Mark Work 2.0: 3047
- PC Mark Storage Score: 2713
Ovaj čipset je usporediv sa Snapdragonom 410 po performansama. One su iznenađujuće dobre: sučelje radi glatko jkao i animacije (uz tek povremeni trzaj -. ali rijetko) a čak je i surfanje Jutranjim web stranicama, poznatim po sporosti jako ugodno – tek je nijansu sporije od top modela koji su po testovima višestruko brži. To nam je bilo pravo otkriće još na Cubotu X18, isto se potvrdilo i na Cubotu Note Plus.
Cubot Note Plus se stoga osjeća kao daleko ozbiljniji stroj kada su sistemske performanse u pitanju. Glavna razlika se vidi u dužim učitavanjima. S igrama stvari nisu baš tako dobre – sve će raditi, pa i CSR Racing 2, ali s grafikom loše kvalitete. Manje zahtjevne će biti OK, i njih se treba držati.
Zagrijavanje je minimalno, i s obzirom na navedeno, Mediatek MT6737T je naš preferirani čipset niske cjenovne klase mobitela.
Telefonija i zvuk
Cubot Note Plus je sve razgovore, surfanja i skidanja WiuFi signalom odradio korektno, bez prigovora. Kvaliteta razgovora je dobra, iako bi smo rado vidjeli aktivno poništenje buke.
Kvaliteta zvučnika smještenog u donjem okviru je osrednja – nije nešto glasan niti posebno kvalitetan. Odradit će svoj posao, kod igranja i gledanja filmova morate morate paziti da ga ne prekrijete. Ali to vrijedi za sve mobitele sa zvučnikom u donjem okviru.
Cubot Note Plus ima 3.5 mm izlaz na vrhu i to toplo pozdravljamo. Kvaliteta mu je OK s obzirom na cjenovni razred. Sve dok ne planirate spajati slušalice skuplje od mobitela na isti kao što smo to mi napravili 🙂 bit ćete zadovoljni glasnoćom, prilično niskim izobličenjima i razinom šuma.
Baterija
Izmjenjiva je, kapacitet joj je prosječan (2800 mAh) a takvo joj je i trajanje. Nismo mjerili autonomiju putem GeekBench 4 modela, jer kao i kod X18 razina svjetline zaslona je dosta visoka i na najnižim postavkama. A to znači da ćemo dobiti nerealno niske brojke.
Uostalom daleko je važnije kako radi u praksi – a ona je zadovoljavajuća. Ako ste umjereni, izdržat će cijeli dan. Meni je trajao do otprilike 17 sati, kad nakon cca 4 sata SOT-a posustaje. No napominjem, ja nisam reprezentativan primjerak…
To je očekivani rezultat za ovu cjenovnu klasu.
Softver
Cubot Note Plus dolazi s predinstaliranim Androidom 7.0 Nougat bez proizvođačevih ljuski, što preferiramo u nižoj cjenovnoj klasi. Čisti Android radi brže i bolje i nema bloatwarea. Sučelje radi vrlo glatko, bolje od očekivanja, i bolje od ovog videa – snimanje videa ipak troši dosta resursa.
Svi Googleovi servisi su predinstalirani i rade dobro. Čisti Android je jedan od razloga zašto sve više volimo Cubot mobitele. Ako mene pitate na njih bi se trebali ugledati i neki drugi brandovi sa skupljim mobitelima u ponudi.
Kamere
Cubot Note Plus ima jednu stražnju i jednu selfie kameru, što nije u skladu s trendovima. No, znamo: dvije jeftine stražnje kamere nisu ništa bolje od jedne, stoga je ovo preferirani setup u ovoj cjenovnoj klasi.
Prema specifikacijama, kamere su impresivne: 16 MP / 16 MP, Sony senzor ali i dosta taman objektiv sa F2.2 otvorom blende